Pojišťovna 205 a narození druhého dítěte

850
7.10.20 10:56

Pojišťovna 205 a narození druhého dítěte

Na konci září se mi narodil druhý chlapeček, v srpnu jsem nastupovala na druhou mateřskou. Nyní mi volali z pojišťovny, že musím na socialku a donést jim potvrzení o nástupu na mateřskou a taky z pracáku potvrzení o ukončení rp. :roll: Docela mě to překvapilo, také jste tohle museli vyřizovat pro zdravotní pojišťovnu?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
24023
7.10.20 11:10
@thalasan píše:
Na konci září se mi narodil druhý chlapeček, v srpnu jsem nastupovala na druhou mateřskou. Nyní mi volali z pojišťovny, že musím na socialku a donést jim potvrzení o nástupu na mateřskou a taky z pracáku potvrzení o ukončení rp. :roll: Docela mě to překvapilo, také jste tohle museli vyřizovat pro zdravotní pojišťovnu?

Ano, každá změna se musí hlásit. Musí vědět, kdo za tebe platí pojištění. Hlásila jsem ukončení pracovního poměru, vedení na ÚP, vyřazení z ÚP, nástup na mateřskou, ukončení mateřské a nástup na RD. Oni to jinak nezjistí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:11

A tobě skončilo zaměstnání? Pokud jo, tak je tvoje povinnost hlásit všechny změny. Jinak to řeší zaměstnavatel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
850
7.10.20 11:18

Zaměstnání mi neskončilo, mám na neurčito, změnu jsem hlásila, donesla jsem rodný list. To, že musím jít na socialku a řešit nějaký speciální papír o rozhodnutí o ppm mě překvapilo. Z pracáku přijde dopis, rodný list a vše kolem řeším mailem s jednou milou paní :) Ale že musím s novorozence obíhat úřady a nejde to mailem nebo telefonicky mě fakt překvapilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:21

PPM je ale vůbec nemusí zajímat, MD/RD hlásí zaměstnavatel. Zavolala bych tam a zeptala se, proč to po tobě chtějí, když jsi zaměstnaná a oznamovací povinnost má zaměstnavatel. Jinak já řeším věci s pojišťovnou přes elektronickou přepážku, nechodím tam osobně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:27

„Zaměstnavatel oznamuje ČPZP za zaměstnance skutečnosti rozhodné pro povinnost státu platit pojistné (odchod do důchodu, odejmutí důchodu, nástup na mateřskou dovolenou, ukončení rodičovské dovolené, atd.). “

https://www.cpzp.cz/…-platce.html

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7106
7.10.20 11:28

Když jsem loni s předstihem zjišťovala, přes chat na jejich stránkách mi něco podobného také psali. Potom jsem teda šla na pobočku pojišťovny a že nic nosit nemusím. Když jsem po narození byla přihlásit dítě na jiné pobočce, paní se akorát zeptala na nějaké nejasnosti, myslím v které době jsem byla zase na mateřské a něco takového a tím to končilo. Opět jsem se ptala, jestli mám něco shánět a že nemusím. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:30
@thalasan píše:
Zaměstnání mi neskončilo, mám na neurčito, změnu jsem hlásila, donesla jsem rodný list. To, že musím jít na socialku a řešit nějaký speciální papír o rozhodnutí o ppm mě překvapilo. Z pracáku přijde dopis, rodný list a vše kolem řeším mailem s jednou milou paní :) Ale že musím s novorozence obíhat úřady a nejde to mailem nebo telefonicky mě fakt překvapilo.

A co a jak jsi jim hlásila? Tak možná proto to chtějí doložit, pokud jsi tam volala, tak z toho třeba pochopili, že jsi nezaměstnaná. Ty totiž nic pojišťovně ohledně MD/RD/RP nehlásíš, když jsi zaměstnaná. To řešíš se zaměsnavatelem a zaměstnavatel s pojišťovnou. Jediné co, tak jste měli nahlásit narození dítěte a doložit jeho rodný list.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
850
7.10.20 11:32

@Lendeš já jsem tam byla osobně, zrovna jsem měla cestu kolem tak jsem vyřešila kartičku pojištěnce pro malého. Paní jsem tam nechala rozhodnutí z úřadu práce, že mi ukoncuji rp 10.8 z důvodu pobírání ppm na druhé dítě. Paní se tvářila, že vlastně nic nechce a není potřeba nic dávat :nevim: pak mi volala jiná, že jsem ne dodala rozhodnutí že socialky o schválení ppm a že mám na ni nárok :nevim: já jsem teda byla trochu v šoku tak jsem se ani nebránila :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11716
7.10.20 11:32

1. Pojistenec je povinen hlasit zmeny.
2. Zamestnavatel je povinen hlasit zmeny.

Osobne jsem pojistovne oznamovala nastup na MD, nastup na RP i ukonceni RP. Nic jsem nedokladala, jen jsem to oznamila. Tim jsem svoji zakonnou povinnost splnila.

Neni pravda, ze zamestnanec oznamovaci povinnost nema :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:36
@cecetka píše:
1. Pojistenec je povinen hlasit zmeny.
2. Zamestnavatel je povinen hlasit zmeny.

Osobne jsem pojistovne oznamovala nastup na MD, nastup na RP i ukonceni RP. Nic jsem nedokladala, jen jsem to oznamila. Tim jsem svoji zakonnou povinnost splnila.

Neni pravda, ze zamestnanec oznamovaci povinnost nema :zed:

Za zaměstnance plní povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu skutečnosti známy.

§ 10
(5) Pojištěnec je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně nejpozději do osmi dnů skutečnosti rozhodné pro vznik nebo zánik povinnosti státu platit za něj pojistné podle § 7. Za osoby zaměstnané plní tuto povinnost zaměstnavatel, pokud jsou mu tyto skutečnosti známy. Za osoby s omezenou svéprávností plní tuto povinnost jejich zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11716
7.10.20 11:42

@Lendeš Zrejme to zamestnavatel neoznamil :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8537
7.10.20 11:46

@cecetka Mám dojem, že pokud to na sebe navazuje, tak je hlášená pod stejným kódem, takže zaměstnavatel tam ty přechody nijak speciálně neoznamuje. Mají myslím MD/RD/RP pod kódem M, takže pořád platí to jeho původní hlášení, žádná změna se nestala. (Ale nikdy jsem tyto hlášení zaměstnavatelem neřešila, abych věděla 100%). Zakladatelka je akorát „zmátla“ svým aktivním přístupem, když hlásí to co nemusí.

Zavolala bych tam (nebo lépe napsala přes e-přepážku) a ověřila si, že mě vedou jako zaměstnanou na MD/RD a že je všechno tedy v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama