Pokud tchyně přežije mého manžela, mohu přijít o bydlení?

27
1.6.21 00:07

Pokud tchyně přežije mého manžela, mohu přijít o bydlení?

Ráda bych se tu zeptala na váš názor.
Mám tchyni, vycházím s ní dobře, ale více méně formálně, nepřátelíme se spolu, nemáme blízký vztah. Tchyně je ve výborné zdravotní a psychické kondici, což je samozřejmě dobře. Je jí 83 let a nedávno se mi chlubila, že ještě nešediví.
Ovšem její syn, můj manžel, je chronicky nemocný, mnohem víc než ona. Má 2 závažné nemoci, které ho mohou brzy připravit o život.
Kdyby nedejbože zemřel, tak ke všemu ostatnímu se budu muset bát, že přijdu o střechu nad hlavou. Protože po něm by dědila i ona a co by s tím svým podílem provedla…? Darovat komukoli? I člověku v exekuci? Cokoli že… Ano, ona toho je schopna. Musel jste někdo řešit podobnou situaci?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Ou
16999
1.6.21 00:30

Tak nejjednodušší je, abyste si jaksi vyřešili závěti dostatečně včas. Zejména se to hodí u věcí jako jsou učty, přístupy k nim a sdílení informací o provozních věcech.

Jinak pokud dědí potomci a manžel či manželka zemřelého, tak dosud žijíc rodiče nedědí.

Takže pokud vaše bydlení je čistě manželův majetek, bude se v případě jeho smrti dělit mezi manželovy potomky a tebe. V případě že budete v době jeho smrti stále spolu.

Pokud je to společně vlastniství, tak budeš dědit manželův podíl.

A teda lžeš sama sobě, když máš pocit že s tchyní vycházíš dobře a přitom o půlnoci jsi zaplavená panikou, že tě vyhodí z tvého domova.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27
1.6.21 00:59

Psala jsem, že s tchyní vycházím „formálně“ dobře. A o půlnoci píšu proto, že pracuji z domu a v noci se mi dělá lépe a dokážu se lépe soustředit.
Bydlení není čistě manželův majetek, máme SJM. První bydlení jsme si pořizovali ještě v 90. letech, garsonku na malém městečku, byty nebyly drahé. Manžel do toho tenkrát vložil 1/6 ceny já 5/6 ceny a zbytek jsme ušetřili společně. Už od začátku jsme měli SJM, nežádala jsem, abych byla majitelka bytu, když jsem tam vložila více. Chtěla jsem, aby on se cítil dobře. Pak jsme se přestěhovali do většího a narodil se nám syn. Bohužel se stalo, že zemřel při dopravní nehodě. To znamená, že nemáme žádné potomky. 3 týdny po smrti syna jsem udělal závěť ve prospěch manžela. On však toto udělat odmítá a já chápu, že má na to nárok - rozhodnout se podle sebe.
Nyní bydlíme v malém domě a přestože nám tchyně na bydlení nepřispěla ani korunu, v případě jeho smrti jí budu muset nějak přenechat 1/4 domu. A ona s ní může provést skutečně cokoli. Může to darovat někomu, kdo si vezme půjčku a dům dá do zástavy… nebo bude chtít vyplatit přemrštěnou částku nebo mi v té 1/4 napálí velký nájem… Proto jsem se ptala, jestli tohle někdo neřešil. A omlouvám se, že píšu v noci. Nejsem v panice, ale je pravda, že na to často myslím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16999
1.6.21 01:31

@Misindaa řeš to s právníkem ne s internetem. A se svým mužem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
155
1.6.21 02:42

Precti si pozorne, co pise Ou, pokud jste manzele, nemate zuzene SJM, je polovina vseho tvoje a po pripadne smrti manzela dedis ty. jeho matka ne. rodice dedi po diteti jen kdyz zemre svobodne a bezdetne. pro tvuj klid zajdi za pravnikem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8554
1.6.21 04:19

@Gracelynx no ja našel něco jiného. Jde o to, jestli dědí děti. Pokud nejsou v první skupině děti+manželka. Tak manzelka přechází do druhé skupiny, kde dědí spolu s jeho rodiči. Takže bych se nespoléhal na internet a našel právníka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
76860
1.6.21 05:26
@Cenarius píše:
@Gracelynx no ja našel něco jiného. Jde o to, jestli dědí děti. Pokud nejsou v první skupině děti+manželka. Tak manzelka přechází do druhé skupiny, kde dědí spolu s jeho rodiči. Takže bych se nespoléhal na internet a našel právníka.

Myslim, ze na internet spolehat muze :mrgreen: když na nem hleda správně. A resit to muze max se svym muzem, pravnik je ji celkem k nicemu, pokud to nehodla resit manzel.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1427
1.6.21 05:55

Ty se strachuješ, co všechno ti může provést tchýně a že bys mohla přijít o střechu nad hlavou. A zkusila ses na to kouknout z pohledu manžela? Když umře dřív než jeho matka a celý dům bude psaný na tebe, tak co bude s jeho matkou? Ty si najdeš někoho jiného a pro změnu zase na té ulici může skončit jeho stará máma…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3711
1.6.21 05:59

Neznám pochodové myšlenky tvé tchýňky :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3711
1.6.21 06:06

Stačí notáŕ, ten ví o dědění víc než právníci

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9931
1.6.21 06:09
@Magical-eyes píše:
Ty se strachuješ, co všechno ti může provést tchýně a že bys mohla přijít o střechu nad hlavou. A zkusila ses na to kouknout z pohledu manžela? Když umře dřív než jeho matka a celý dům bude psaný na tebe, tak co bude s jeho matkou? Ty si najdeš někoho jiného a pro změnu zase na té ulici může skončit jeho stará máma…

Tchyně s nimi ale nebydlí ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3711
1.6.21 06:13
@karkarka píše:
Tchyně s nimi ale nebydlí ne?

To se dozvime na konci příbehu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18841
1.6.21 07:00

Tak ať na tebe manžel přepíše svojí polovinu, budeš vlastník celého domu a je to…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1109
1.6.21 07:09

Tohle je právně jednoduchý případ, stačí aby manžel napsal závěť. Ale když nechce, tak nechce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15046
1.6.21 07:14

Tady je to jednoduse shrnuto
https://www.finance.cz/…posloupnost/

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...