Poloviční, částečný, zkrácený úvazek. Výhody, nevýhody

38
25.2.20 22:55

Poloviční ,částečný,zkrácený uvazek.Výhody ,nevýhody

Dobrý večer,
Potřebuji radu ohledně pracovního uvazku.
Mám 1 stupen invalidity a řeším jaký uvazek chtít.
Poloviční je jasný 20h,3/4 je 30h, ale co zkrácený, částečný?
Slyšela jsem o uvazku 20 až 30h, to je zkrácený?
Jaké jsou tam popřípadě výhody, nevýhody.
Každý mi říká něco jiného :(
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10639
25.2.20 23:04

Ja pracuji na zkraceny uvazek (aktualne 0.6, tj. 24 hodin/tyden). Neprijde mi na tom nic sloziteho, min prace, min penez. Dala bych si pozor, jak je osetreno proplaceni pripadnych prescasu. Jinak me nic moc nenapada :think:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38
25.2.20 23:09

@Hobitka A ve smlouvě máte napsáno,,částečný?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10639
25.2.20 23:14

@renča30 Ne, mam tam primo napsane 0.6 a i hodinovou dotaci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38
25.2.20 23:16

@Hobitka 0,6 jsem fakt mimo a to je co?
Nárok na dovču, paragraf máte? Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
60893
25.2.20 23:17

@renča30 u nás holky dělají buď 4 nebo 6 hodin denně. Mají menší plat, nemají stravenky, ty jsou od 6.5h denně.. Mají zkrácené roční výhody, tzn min benefit bodů atd.. Smlouva je na zkrácený úvazek

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10639
25.2.20 23:18

Treba poradi nekdo fundovanejsi. Pokud by ve smlouve bylo jen zkraceny uvazek, pak by se tedy asi musely zapisovat odpracovane hodiny a byt uvedena nejaka hodinova sazba :think:. A asi by hrozilo, ze ve vysledku by to zadny zkraceny uvazek nebyl a nebo by nebyla prace a ani penize :think:. Ja mam normalne platovy vymer.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10639
25.2.20 23:23
@renča30 píše:
@Hobitka 0,6 jsem fakt mimo a to je co?
Nárok na dovču, paragraf máte? Děkuji

Mam ve smlouve uvazek 0.6, coz je 0.6*40 hodin = 24 hodin tydne. K uvazku nad 0.5 u nas vznika i narok na stravenky, dovolenou mam klasicky 5 tydnu + 3 sick days (ty jsou take pouze k uvazkum nad 0.5), to mam vse ve smlouve. Na paragraf samozrejme mohu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
38
25.2.20 23:42

@Hobitka Já se hlásím spíš do menší firmy, ale bude tedy lepší nezminovat uvazek, ale napsat jen 24h. tydně

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5781
26.2.20 05:19

Mám 30 hodin týdně. Stravenky v plné výši, 5 týdnů dovolené. Holky, co jsou u nás na 20 hodin týdně, mají vše jako ostatní bez pokrácení v plné výši. Ve smlouvě to má psané jako zkrácený úvazek 6 hodin denně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
73600
26.2.20 05:38
@renča30 píše:
@Hobitka Já se hlásím spíš do menší firmy, ale bude tedy lepší nezminovat uvazek, ale napsat jen 24h. tydně

Vzdyt je to to samy…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
298
26.2.20 06:05

@renča30 hodně záleží na konkrétním zaměstnavateli, z pohledu práva je u částečných úvazků nižší nárok na dovolenou, ale zaměstnavatel si může sám vnitřním předpisem stanovit, že se nebude krátit. Třeba nárok na přestávku je až po čtyřech hodinách, takže u takhle krátkého bude na tobě jestli budeš tu půl hodinu čerpat. Stravenky a další benefity upravují vnitřní předpisy zaměstnavatele. U zkrácených úvazků je třeba si ohlídat přesčasy, většinou je ve smlouvě ošetřeno, že pokud by k nim došlo má zaměstnanec nárok na náhradní volno, aby se nenavýšil úvazek. Jinak je samozřejmě nárok na vše jako u plného úvazku, OČR, nemocenská atd. Třeba u nás v práci je smlouva vždy na rok s prodlužovací doložkou, ale po tom roce má zaměstnanec možnost měnit hodinový úvazek, pokud je třeba.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14348
26.2.20 06:11

@renča30 cokoliv co je méně než 40 hodin týdně je zkrácený či částečný úvazek. Ten je pak ve smlouvě definován svým rozsahem. Buď je to desetinné číslo nebo konkrétní počet hodin. Dále se do smlouvy píše, jak je úvazek v týdnu rozdělen. Buď rovnoměrně, tedy chodíš každý den na menší počet hodin, nebo se tam píší konkrétní dny, kdy jsi v práci. To pak ovlivňuje celkový počet dovolené. Také pozor na to, že po šesti odpracovaných hodinách je zákonná půlhodinová pauza, která není placená. Takže při úvazku třeba 7 hodin jsi v práci ve skutečnosti 7,5 hodiny, protože tam cerpas tu pauzu na oběd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3899
26.2.20 07:55

Ja mam platovy vymer na 25 hodin tydne, ale pracovni dobu mam nepravidelnou, delam bud 6 hodinove nebo 12ti hodinove sluzby, nadcasove hodiny vetsinou nemam proplacene, proto je delam zcela vyjimecne. Prescasy mi neplati, ale jako castecnemu uvazku mi je ani naridit nemuzou. Dovolenou, sick days a pripadnou nemocenskou nebo OCR muzu cerpat normalne. Stravenkovou kartu mi nabiji podle odpracovanych sluzeb. Ostatni bonusy mam kracene adekvatne uvazku, podle firemniho interniho predpisu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9627
26.2.20 08:10
@renča30 píše:
Dobrý večer,
Potřebuji radu ohledně pracovního uvazku.
Mám 1 stupen invalidity a řeším jaký uvazek chtít.
Poloviční je jasný 20h,3/4 je 30h, ale co zkrácený, částečný?
Slyšela jsem o uvazku 20 až 30h, to je zkrácený?
Jaké jsou tam popřípadě výhody, nevýhody.
Každý mi říká něco jiného :(
Děkuji

a co konkrétně řešíš? :think: poloviční, tříčtvrtinový, zkrácený, částečný… to všechno je název pro jiný než plný úvazek, tedy výhody i nevýhody jsou stejné :nevim: rozdíl je jenom v tom, že částečný nebo zkrácený úvazek může být jakýkoli jiný než plný, ale poloviční je upřesnění na polovinu hodin. osobně bych spíš než v počtu hodin viděla výhody a nevýhody například v rozvržení pracovní doby nebo ve výši mzdy. a taky, samozřejmě, v tom, jestli chceš pracovat na pracovní poměr nebo na dohodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama