Poloviční úvazek a povinné školení zaměstnanců

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
13986
19.11.21 08:04

Poloviční úvazek a povinné školení zaměstnanců

Dobré ráno všem.
Poradíte mi, jak je to se školením zaměstnanců při polovičním úvazku?
Já jsem zapomněla, že budu muset absolvovat školení, které je samozřejmě dáno zákonem, nemám nic proti tomu. Problém je v tom, že mám nasmlouvané hlídání - dětskou skupinu, v určité dny.
Může mě zaměstnavatel vyslat na školení i mimo ty dny, kdy mám být v práci?
Moje blbost, že jsem si neuvědomila, že budu muset na školení. Jde mi jen o hlídání.
Samozřejmě to nějak zařídím, ale s obtížemi, no.
Takže předem děkuji za info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2772
19.11.21 08:13

Ta škole bývají většinou vypsaná hromadně, třeba pro celé oddělení, firmu, pobočku… takže ano, může se stát, že ti to vyjde na den, kdy nemáš být v práci. U mamky se školení, co vyšlo mimo pracovní dobu, řešilo tak, že na něj samozřejmě musela, hodiny se jí pocitaly, jako by to bylo v pracovní době, takže si tím slušně naddělala. Její kolegyně, která pracuje jen určité dny, měla jako náhradu jeden den zkrácenou pracovní dobu o ty asi 4 hodiny, co to školení trvalo.

A jinak spousta dětských skupin nabízí i jednorázové hlídání, mimořádné hlídání atp. Nebo když tam máš dítě už zapsane a řekneš to dostatečně předem, umožní ti ho tam dát i ten jeden den navíc. To se musíš ptát tam.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13986
19.11.21 08:16

@Midaku je mi to jasný, s tou skupinou, akorát jsem limitovaná rodicakem, zatím.
Takže vlastně, když se to počítá jako pracovní doba, mizí zo vyměnit za pracovní den.
Děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
27501
19.11.21 08:26

Tak otázka ale je, jestli na nej musíš jit v den, kdy nemas byt v praci. Ja mam ve smlouve dny, kdy pracuju, takze me, podle mého nazoru, nikdo nemuze nutit pracovat v jiné dny. Druha věc je, ze v ty dny pracuju jinde. Takze se nabízí domluva, ale podle me toto vymahat nejde.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13986
19.11.21 08:38

@mroe dekuju, ja asi stáhnu zákoník práce a nastuduji to. Asi se hodí to vědět přesně
Jq s tím v zásadě nemám problém, jen potřebuji hlídání.
Navíc od ledna mě čeká roční studium a myslím, že potom už na školení nemusím.
Jde o to, ze mě chtějí teď poslat na školení docela narychlo

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
79579
19.11.21 08:41

@mroe Souhlas, pokud jsou dny jasne dane, tak nemuze zamestnavazel vyzadovat ucast v jiny den, neb nekomu se zdkacenym uvazkem nelze naridit prace prescas.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26402
19.11.21 08:44

Tak záleží kdy máš mít to školení. Já ho mela většinou mimo pracovní dobu, takže sem musela mít hlídání extra. Školení bylo pro hodně lidí najednou a nedalo se to někomu upravit na míru :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
18803
19.11.21 08:53

No pokud máš ve smlouvě počet hodin a ne konkrétní dny, tak může. A tím že to školení nebude dělat jen pro tebe, tak si to potřebuješ nějak zařídit, no.

A jo, zákonik práce je užitečné čtení.

§ 230

(2) Zaměstnanec je povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce. Zaměstnavatel je oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu, nebo jiných formách přípravy k prohloubení jeho kvalifikace, popřípadě na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby.

(3) Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1645
19.11.21 08:55
@Ou píše:
No pokud máš ve smlouvě počet hodin a ne konkrétní dny, tak může. A tím že to školení nebude dělat jen pro tebe, tak si to potřebuješ nějak zařídit, no.

A jo, zákonik práce je užitečné čtení.

§ 230

(2) Zaměstnanec je povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce. Zaměstnavatel je oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu, nebo jiných formách přípravy k prohloubení jeho kvalifikace, popřípadě na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby.

(3) Účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat.

Až na to, že vstupní školení není prohlubování kvalifikace. :P Raději začni číst od začátku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13986
19.11.21 08:59

@Ou ale jo, takže to nesmí hodinove přesáhnout puluvatek, chápu to správně?
Zkrátka, od ledna mě čeká roční vzdělávání, tam to nahradí ta školení.
A teď do konce roku se snad nějak domluvíme, tam snad stačí jedno školení.
Upřímně, pomohla by mi třeba jednodenní stáž v jiném zařízení, kde vědí, jak se to dělá.
Zkusím to domluvit. Momentálně mi školení pro zdravotníky vůbec nepomůže

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat