Pomohlo vám odstranění děložního septa? Děloha Uterus Subseptus

Anonymní
30.11.20 13:54

pomohlo vám odstranění děložního septa? Děloha Uterus Subseptus

Ahoj, bohužel jsem už 3× potratila, dítě zatím nemám. Po druhém potratu mi přišli na špatnou štítnou žlázu, na tu už beru skoro 3 roky léky. Po posledním potratu jsem šla na různá vyšetření a vše v pořádku. Ale doktorka mě poslala na odstranění děložního septa, že to prý může způsobit to, že dítě v děloze nemá dostatek místa, nebo se uhnízdí na špatném místě a těhotenství tak nedopadne. O vadě dělohy jsem věděla už dávno, už po první prohlídce na gyndě, ale tenkrát mi moje bývalá gynekoložka řekla, že to nedělá žádné problémy jak s otěhotněním, tak s donošením dítěte. Teď nevím, jestli mám jít na operaci nebo se snažit a prostě to „risknout“ znovu. :nevim: Máte některá podobné zkušenosti, nebo jste některá podstoupila odstranění septa a pomohlo to?

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
45
30.11.20 14:06

Ahoj, také mám v děloze přepážku, v kartě mám uvedeno uterus bicor-něco, ale přepážka to je. Přišli se to na diagnostické laparoskopii, kterou jsem podstoupila kvůli tomu, že jsem dva roky nemohla otěhotnět. Pár měsíců poté jsem podstoupila IVF, které vyšlo. Bohužel z toho bylo mimoděložní těhotenství, asi byla na vině ta přepážka. Doktor navrhoval odstranění, ale s tím že přepážka by nemusela být překážkou, tak jsem v tu chvíli odstranění odmítla. Za půl roku jsem otěhotněla přirozeně - syn se narodil o měsíc dřív, ale jinak vše v pořádku. Další těhotenství skončilo SP. Další těhotenství a ZT. Asi za to mohla taky přepážka. Teď jsem znovu těhotná, už za půlkou. Na konci prvního trimestru jsem si necelý týden polezela v nemocnici kvůli lehkému krvácení, bez příčiny. Tři doktoři se shodli, že to nejspíš byli z té prázdné půlky dělohy. Pak ještě jedno lehké krvácení, ale to už mě doktor do nemocnice nehnal, měsíc jsem doma dodržovala přísný klidový režim, pak mi ho doktor uvolnil a funguju sice omezeně, ale funguju. A doufám, že to dotáhneme alespoň tak daleko jako se synem a miminko bude v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.20 14:18

@mamnousek Přeju hodně štěstí, aby vše dopadlo v pořádku :srdce: :kytka: Já bych na to klidně hned šla, udělala bych cokoliv, aby se mi narodilo alespoň jedno zdravé mimčo. Ale přijde mi divný, že jedna doktorka řekne, že to ničemu nevadí a druhá mě zase žene na operaci po 7 měsících po potratu, myslela sem si, že se zase začneme snažit a namísto toho přemýšlím nad operací.

• Citovat
  • Nahlásit
56
30.11.20 14:39

To, bohužel, není nutně ničí chyba. O vlivu septa a jiných podobných útvarů na těhotenství je hodně rozporuplných informací a každý lékař s tím má zcela odlišné zkušenosti. I odborná literatura se v tom dost rozchází.

Jeden z důvodů je, že tohle se jen tak plošně nevyšetřuje, na utz to často jasně vidět není, když to lékař cíleně nehledá. Tak hodně žen i úspěšně porodí a neví se, že mají septum nebo jinou Mullerovskou vadu.

I mezi lékaři, kteří se tomu věnují denně, jsou různé názory. Jestli chcete mít alespoň trochu jistotu, zkuste hysteroskopickou poradnu u Apolináře nebo třeba MUDR. Drahoňovského v ÚPMD. Tam se na tyhle problémy specializují, vidí to denně a umí to dobře zhodnotit. Možná jsou i jiná místa, kde se tomu věnují, já znám tahle dvě. Hlavně aby to byl někdo, kdo se věnuje převážně těmhle problémům. Hodně štěstí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15
30.11.20 14:50

@roothaan Děkuji za názor! Máte pravdu, každý lékař má jiný názor, jiné zkušenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2267
30.11.20 17:51

Já jsem byla na odstranění přepážky kvůli 2 ZT a 1 SP a už po operaci mi primář říkal, že je dobře, že jsem na odstranění šla, ale spíš kvůli předčasnému porodu. On prý nevěří, že přepážka byla důvodem ZT. A časem jsem mu dala za pravdu, protože další dvě těhotenství byla opět ZT :roll:
Teprve mé šesté těhotenství bylo úspěšné :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.20 20:01

@kavenka Moc děkuju za odpověď :palec: Todle mě utvrdilo v tom, že na celou operaci kašlu, zkusíme to a kdyby náhodou těhotenství zase nedopadlo, tak si nechám přepážku odstranit rovnou při kyretáži, jestli to jde. Vím, že je to extrémní myšlení, ale když už bych byla pod narkózou, tak bych do toho šla kvůli tomu riziku předčasného porodu aspoň.
Jsou nějaká rizika po odstranění přepážky? Jak vůbec tahle operace probíhá? Jak dlouho trvá? Za jak dlouho se po tom může člověk zase začít snažit? :roll:

• Citovat
  • Nahlásit
2267
30.11.20 20:14

Přepážku mi odstranili laparoskopicky. V nemocnici jsem byla 3 dny. Den před zákrokem byl nástup, druhý den zákrok a další den jsem šla domů. Nic hrozného. Za 3 měsíce jsme se mohli zase začít snažit :palec:
Držím palce ať se zadaří a žádný zákrok není třeba :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.20 20:22

@kavenka Aha, vidíš, mě doktorka říkala, že se to dělá normálně přes spodek, i sem o tom něco vyčetla na netu. Prý je to nenáročná operace, a že ještě ten den bych šla domů. Moc děkuju, kéž by nebyl třeba :andel: :kytka: Taky přeju hodně štěstí :hug:

• Citovat
  • Nahlásit
2267
30.11.20 21:14

Určitě je to možné. Já jsem o tom taky už někde četla, že to dělají hysteroskopií :palec:
A to je tedy jen ambulantní zákrok.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
30.11.20 21:23

@kavenka a proč tobě to dělali laparoskopií?

• Citovat
  • Nahlásit
2267
30.11.20 21:32

Mně to hysteroskopií vůbec nikdo nenabídnul :nevim: kontrolovali ještě vaječníky a vejcovody, tak jestli kvůli tomu…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3785
7.1.21 14:04

Možná už je pozdě, ale jsi tady zakladatelko? Klidně mi pošli zprávu ;) Odstranění septa nemusí vůbec znamenat zákrok v narkóze ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat