Poporodní adaptace a počáteční vývoj miminka narozeného CS

Anonymní
11.4.21 09:43

Poporodni adaptace a pocatecni vyvoj miminka narozeneho CS

Ahoj maminky! Ceka me porod cisarem. Doma uz mam dite narozene vaginalne. Chtela bych se zeptat, zda poporodni adaptace a chovani miminka narozeneho cisarem je v necem jina, nez miminka narozeneho klasicky? Jsou tam nejake zvlastnosti? Treba zda je castejsi novorozenecka zloutenka, popr. zda se neobjevuje pozdeji? Zda je miminko je ze zacatku neklidnejsi? Zda se hur rozjizdi laktace/ kojeni? Moc dekuji za jakekoliv postrehy od zkusenych!

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3014
11.4.21 09:54

Já měla akutní CS, dceru křísili, ale byla a je uplně normální, kojila jsem bez potíží do roka (v porodnici jí dávali UM když jsem byla na JIP a kojit jsem nemohla, ale s kojením pak nebyl žádnej zásadní problém). První týdny brečela hlavně večer a v noci, ale rychle jsme se sžily a spala pak už v pohodě. Vývoj normální, spíš o něco rychlejší, žloutenku neměla. S přirozeným porodem vlastním srovnání nemám, ale proti bratranci, který se narodil přirozeně byla vždycky klidnější a ve vývoji napřed (což tedy pochybuju, že je způsobem porodu :mrgreen: ). Žádný strach :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10598
11.4.21 09:57

Já ti tak úplně nemůžu říct, jak se liší adaptace miminka po normálním porodu a císaři, obe děti jsem rodila císařem. První (38+2) mi ukázali a odvezli na dohřátí do inkubátoru, vrátili mi ho za 6 hodin. Apgar 10-10-9(nevím, jestli přesně v tom pořadí, jen se prý maličko nechtěl donadechnout). Když mi ho přivezli, začala jsem přikládat a plně kojila do roka, samozřejmě později s příkrmy. UM nikdy neochutnal. Byl hodně kontaktní a uplakané miminko, trápilo ho bříško. Měl dlouho novorozeneckou žloutenku, narodil se v listopadu a ještě kolem Vánoc byl dost tmavý, pak naštěstí vybledl, spavý ale nebyl vůbec.
Druhé (37+6), Apgar 10-10-10, po císaři jsem ho měla po zašití okamžitě u sebe i na JIPce, hned jsme přikládali. I na pokoji jsem ji měla u sebe v posteli. Byla spavá, málo sála a mléka ubývalo, žloutenku neměla. Doma jsem zkoušela odsávat, ale mléka bylo čím dál tím méně. Asi 10 dní po porodu jsem skončila s UM. Bylo to spavé, klidné a spokojené miminko až do roka.
Nemyslím si, že to ovlivňuje císař, ale každé miminko je prostě jiné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10835
11.4.21 10:22

U cisari je zasadni pristup porodnice.
Dost casto se stava, ze nechaji maminku na jip, miminko si nechaji a kdyz breci, tak ho dokrmi UM. A na kojeni ho vozi co 3 hodiny s tim, ze casteji se to nestiha. Takze pak velke problemy s kojenim.

Zjisti si, jak to tam delaji, pripadne si napis porodni plan.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1775
11.4.21 10:54

@Lucie_Sx souhlasím se vším co jsi napsala, za na dovětek “velké problémy s kojenim”. Měla jsem to tak, jak popisuješ, mimino mi dali ke mě až třetí den po porodu a rozkojila jsem se upone normálně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
11.4.21 10:54

@Lucie_Sx U mě to dělali přesně jak popisuješ a žádné problémy s kojením jsem neměla - myslím tedy, že hlavně proto, že jsem si o kojení nic nečetla, netušila jsem, že by císař, separace a kojení po 3 hodinách mohly způsobit problém. V blažené nevědomosti, zcela beze stresu jsem začala kojit jak to šlo, a v pohodě. Samozřejmě sem tam spurt a bojkot, ale začátek byl úplně v pohodě.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21
11.4.21 11:31

Mam obě děti CS, jedno akutním, jedno plánovaným, obě v pohodě kojene. První dceru ze začátku v porodnici po kojení jeste dokrmovali, ale úplně v klidu jsme brzo přešly na plné kojení. Na začátku na JIP také děti vozili po 3 hodinách a problémy to nezpůsobilo. Adaptaci měli oba v pohodě. Hodně záleží, kdy se dítě narodí. Pokud není nedonošené, nebala bych se. Žloutenku ani jeden neměl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10835
11.4.21 11:36

@skorotehotna @Lily Evans
Nemyslela jsem to tak, ze se to automaticky stane, blbe jsem to napsala.
Jde o to, ze ta pravdepodobnost problemu tim vyznamne stoupne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
11.4.21 12:30
@Lucie_Sx píše:
@skorotehotna @Lily Evans
Nemyslela jsem to tak, ze se to automaticky stane, blbe jsem to napsala.
Jde o to, ze ta pravdepodobnost problemu tim vyznamne stoupne.

Já si myslím, že úplně nejzásadnější je klid matky - tomu teda porodnice a sestry moc nenahrávaj, jejich „laktační poradenství“ stylem „vy jste matka, vy máte vědět jak se kojí“ bylo skutečně nesmírně k ničemu :roll: jakmile je matka v pohodě, doma s dítětem, nestresuje kdy, kolik a jak dlouho by mělo dítě pít, má napůl vyhráno, ať rodila jakkoliv.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7875
11.4.21 12:32

@Lily Evans to je spíš tím, že je holka :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7875
11.4.21 12:34
@Lily Evans píše:
@Lucie_Sx U mě to dělali přesně jak popisuješ a žádné problémy s kojením jsem neměla - myslím tedy, že hlavně proto, že jsem si o kojení nic nečetla, netušila jsem, že by císař, separace a kojení po 3 hodinách mohly způsobit problém. V blažené nevědomosti, zcela beze stresu jsem začala kojit jak to šlo, a v pohodě. Samozřejmě sem tam spurt a bojkot, ale začátek byl úplně v pohodě.

Přesně tak. Nejlepší je moc to neřešit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3014
11.4.21 12:41
@kacz píše:
@Lily Evans to je spíš tím, že je holka :)

Hele slýchávám to, a nevím, v rodině máme ostatní děti akorát kluky, kromě naší. Možný to je, teď ve druhým kole máme/budeme mít zas samý holky, tak uvidíme :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7875
11.4.21 12:45
@Lily Evans píše:
Hele slýchávám to, a nevím, v rodině máme ostatní děti akorát kluky, kromě naší. Možný to je, teď ve druhým kole máme/budeme mít zas samý holky, tak uvidíme :)

To je ten vtip, jak chlapeček vyrůstá s maminkou a s babičkou a obě ho tahají po doktorech, že je asi retardovaný, že nic neumí, že asi neslyší, že mu všechno řeknou 100× a nic…

A v dospělosti je z chlapečka ředitel nadnárodního korporátu :)

Mám doma 2 syny a manžela, většinu času jen koukají před sebe a já mám pocit, že mluvím do vzduchu… (manžel je IT inženýr)… u nás jsme zase byly 2 dcery, chudák táta.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13827
11.4.21 12:51

Mám jen jedno dítě, takže nemám srovnání. Císař 36+4, dceru mi na sále na chvilku přiložili k obličeji, pak jsem ji viděla až za 24 hodin. Protože byla trochu nedonošená, zpočátku mi ji nosili jen po šesti hodinách, další den, kdy už matkám po CS dali dítě na pokoj, pediatr rozhodl, že si to moje pro jistotu ještě nechají na sesterně. Dcera se rozhodla jinak a řvala tak, že do hodiny ji přestěhovali za mnou. Ještě měsíc teda dospávala, budila jsem na kojení. Přestože byla na dokrmu, rozkojila jsem se úplně v pohodě (stejně jako @Lily Evans jsem netušila, že by měl být problém :) ), kojím doteď. Lehká žloutenka byla (ne horší než u holčičky, co byla u nás na pokoji, rozená vaginálně a o kilo těžší než moje dcera), absolutně pohové a klidné miminko. Žádný strach :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
10835
11.4.21 13:41
@Lily Evans píše:
Já si myslím, že úplně nejzásadnější je klid matky - tomu teda porodnice a sestry moc nenahrávaj, jejich „laktační poradenství“ stylem „vy jste matka, vy máte vědět jak se kojí“ bylo skutečně nesmírně k ničemu :roll: jakmile je matka v pohodě, doma s dítětem, nestresuje kdy, kolik a jak dlouho by mělo dítě pít, má napůl vyhráno, ať rodila jakkoliv.

Urcite souhlas.

Ale ne kazda zena, zvlast prvorodicka, to takto psychicky zvladne, a sebemensi vec pak to kojeni dokaze nabourat.
Plus jsou zeny, kterym se po spatnem zacatku uz to kojeni nesrovna.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat