Poporodni deprese jak pomoct

2
30.3.20 08:55

Poporodni deprese jak pomoct

Ahoj, prosím o radu. Svagrova trpí poporodni depresi.je tedy půl roku po porodu, už v šestinedělí se cítila nesva, moc se o malou nestarala(všichni říkali že se to musí jen naučit-je prvorodicka 28.let)Vsechno se ale postupně zhorsilo. Dnes je ve stavu kdy převážně jen sedí a nepritomne kouká, tahá si vlasy. Moc nekomunikuje téměř nejí. O malou se skoro vůbec nestará a když už tak mechanicky bez citu jak robot. Reaguje vlastně jen na pokyny. Její muž se to snažil dlouho tajit ale zhorsilo se to tak že už museli s pravdou ven. Teď tedy bydlí u rodičů a máma ji pomáhá hlavně s péčí o dítě. Podle mého pohledu ale tohle nikam nevede, nevím jestli se to vyléčí jen tím že ji teď mamka vykrmi a postará se. Nemáte někdo nějakou radu jak ji pomoct. Ona sama si to hlavně moc nepřipouští km psychiatrii nechce a obvodní doktorka nám řekla že v této situaci(koronavir) neosetruje osobně. Tak nevím jak ji pomoct. Je mi ji hrozně líto, ale zase abych ji třeba nějak neublížil. Sama jsem měla po porodu jen takový ten malý smutek v šestinedělí. Tak nevím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

72
30.3.20 09:06

@Katuska13
Tak tady je jasné e pomůže snad jen lékař. Na zlepšení samo, jste už čekali.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
617
30.3.20 09:15

Zkus jí dát přečíst některé z příběhů na webu úsměvmamy. cz. Jsou to stránky přímo zaměřené na poporodni deprese. Možná se v některém příběhu najde a uvidí, že v tom není sama a to ji dovede k tomu vyhledat pomoc. Je tam i přímo pomoc pro ty, které potřebují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3843
30.3.20 09:36

@Katuska13 potřebuje odbornou pomoc!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7159
30.3.20 09:45
@AndreaNova píše:
@Katuska13
Tak tady je jasné e pomůže snad jen lékař. Na zlepšení samo, jste už čekali.

Teď je to těžký no, když skoro nikdo, kdo nutně nemusí, neordinuje. AD se na dálku asi taky po telefonu dát nedají - možná by obvodní mohla aspoň vystavit a poslat mailem doporučení k tomu psychiatrovi, tomu bych zavolala a nejak se domluvila, poradila, jak to resit. Tohle je asi už i na terapii, což ovšem teď taky moc nejde.

Ale třeba by svagrova byla ochotná si o tom s někým promluvit aspoň po telefonu, kdyby se našel ochotný psycholog - někteří to takhle prý dělají, i když spíš asi se stálými klienty. Ono je taky možný že vás odbydou, že pokud se u ní nejedná vyloženě o lakt. psychozu, kdy by šlo o život jí nebo i dítěti a o dítě se má kdo starat, není to tak akutní. Obvolala bych psychiatrie i psychology, musí to být těžký i pro jejího muže a je fajn, že se to snaží řešit, nenechat ji v tom.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3843
30.3.20 09:58

Hele stejně tam bude muset jít. Zavolejte si třeba na krizovou linku. nevím odkud jste ale všude je krizových center dost. Objednejte jí psychiatrovi. sice teď nechce a nevidí to ale bude i zpětně hodně mrzet že propásla takové období s malým. Píšu z vlastní zkušenosti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.3.20 10:03

Co nějaká krizová linka pomocí, kdybyste u dr. neuspěli aspoň? Škoda, že to nezačali řešit už v tom šestinedělí, už mohla mít aspoň nějakou medikaci, pak se to akorát zbytečně rozjede…

Chtělo by to najít ten spouštěč, proč k dítěti nemá vztah, jestli je v tom i nějaká úzkost, že se o něj nezvládne postarat, příp. těžký porod, nikdo jí do hlavy nevidí :think: Vím to i z vlastní zkušenosti, jak je těžký si přiznat, že to sama nezvládnu, taky jsem za žádnou cenu nechtěla být za „blázna na praskach“, nedejbože přestat kvůli tomu kojit. Ale mamka mi našla aspoň 1 fajn paní psycholožku, se kterou jsem mohla vše probrat, doporučila mi aspoň homeopatika který mi zachránily aspoň nějaký spánek, s tím jsem měla největší problém, a i tak jsem se z toho hrabala určitě půl roku. Šestinedělí jsem komplet probrecela, prolezela ve snaze usnout a když už se mi to povedlo, malý se vzbudil na jídlo. Manžel se staral jak mohl, dnes už vím, že jdou brát AD i při kojení a není to ostuda. U 2.se mi totiž ty deprese hlavně asi z nevyspani rozjely až po pár měsících, když malou začaly zlobit zuby a v noci nespala skoro vůbec. A jak už jsem to měla pak rozhozena, opet jsem i po jejím odpadnuti nebyla schopna zabrat. A když se musí člověk postarat o 1.dite, domácnost a psa, nemůže si dovolit nefungoval. Což tady si to ta maminka zřejmě dovolit může, když se jí o dítě stará rodina, tak proč by se snažila s tím něco dělat. Ted to asi vyzní tvrdě, ale takhle to donekonečna fakt nejde, to má zaklad. pravdu.

Omlouvám se za anonym, osobní informace…

• Nahlásit
  • Citovat
2
30.3.20 11:05

Děkuji za rady. Zkusím ji nějak přemluvit k tomu doktorovi. Problém je v tom že tom že ona si nepřipouští problém. Rikasice že je trochu divná a smutná, ale vůbec neví proč. Neřekne kvůli čemu, nepřijde ji divné že nemá zájem o malou. Já to celou dobu nevěděla, dozvěděla sem se to až teď když se přestěhovala k mame(předtím bydlela daleko)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
503
30.3.20 11:43

Potřebuje psychiatra, který jí vyladi medikaci, a psychoterapeuta. Obojí lze na pojišťovnu. Sami nevyřešíte nic.

Teď to bude ovšem obtížné shánět… Zkus volat a volat, snad ji někdo nakonec vezme… Normálně si ba netu vyjed seznam psychiatru ve zvladnutelne dojezdive vzdálenosti a volej od nejbližších dál. Ženská, co se nedokáže postarat o svoje šestiměsíční dítě, JE akutní případ, musí to být peklo. Bude ji to mrzet celý život, nemáte moc na co čekat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
503
30.3.20 11:45

Jinak

1. představa, že kdyby se musela postarat, tak ji ta deprese přejde, je úplně mimo.
  2. to, že ona říká, že jí nic není, je součást té diagnozy

Vlastní zkusenost

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
30.3.20 11:51

Neznám přesnou diagnózu, takže netuším, jak moc je to „vážné“… nicméně jako podpůrný prostředek mohu doporučit Bachovy květové esence… může ji to trochu vrátit na zem, vyladit nějaké stavy, zpřítomnit… třeba by si pak i svůj problém uvědomila a mohla ho začít řešit… V případě zájmu mi klidně napište o více info.. Jinak držím palce, ať je to brzy lepší

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38543
30.3.20 11:56
@Evush píše:
Neznám přesnou diagnózu, takže netuším, jak moc je to „vážné“… nicméně jako podpůrný prostředek mohu doporučit Bachovy květové esence… může ji to trochu vrátit na zem, vyladit nějaké stavy, zpřítomnit… třeba by si pak i svůj problém uvědomila a mohla ho začít řešit… V případě zájmu mi klidně napište o více info.. Jinak držím palce, ať je to brzy lepší

Nic proti bylinkám a přírodní léčbě, ale na depresi jí to moc nepomůže.
Určitě co nejdřív k psychiatrovi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
34087
30.3.20 12:01

Potrebuje nutne antidepresiva, samo se to nevyleci.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17
30.3.20 12:38

@aiwwa Ano, také proto jsem psala jako „podpůrný“ prostředek… Na mírnější formy deprese to působí dobře, na vážnější si dovoluje doporučit opravdu jen jako další formu „léčby“… Přesnou diagnozu a vážnost situace samozřejmě neznáme.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
38543
30.3.20 13:22
@Evush píše:
@aiwwa Ano, také proto jsem psala jako „podpůrný“ prostředek… Na mírnější formy deprese to působí dobře, na vážnější si dovoluje doporučit opravdu jen jako další formu „léčby“… Přesnou diagnozu a vážnost situace samozřejmě neznáme.

Jojo, já to blbě přečetla. Podpůrný prostředek určitě. :palec:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama