Poporodní deprese/úzkostná porucha a druhé dítě

6
22.8.20 14:11

Poporodní deprese/úzkostná porucha a druhé dítě

Ahoj holky,
je tu někdo, komu se po prvním porodu rozjela poporodní deprese nebo úzkostná porucha, že jste musely utnout kojení a začít užívat leky? Jak to bylo po druhém porodu? Ozvala se nemoc znovu? Jsem 4 měsíce po prvním porodu, těžký porod v době koronavirové hysterie mi rozjel úzkostnou poruchu, která se projevuje absolutní nespavostí. Bohužel musím brát antidepresiva, docházím na terapie. Zajímají mě Vaše příběhy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3340
22.8.20 14:58

Měla jsem poporodni depresi těžkou, nasazena medikace, taky jsem i nespala. Mě teda i vyznamne pomohlo přestat kojit, prolaktin všechny depresivní stavy ještě prohlubuje. Trvalo cca měsíc, než jsem se dostala do normálu. Jak to bude s druhým, to nevím, jsem teď ve 27. týdnu a bude to prekvapko :) každopádně jsou to dva roky… s psychiatrem nasazeny znovu AD během těhotenství, aby se to stavy neopakovaly. Moje segra to měla na chlup stejně a u druhé dcery žádné depky neměla. Kojila ji až do 15M a bylo všechno v klidu. Takže ani u sebe si nepripoustim jiný, než skvělý konec. Na druhou stranu vím, ze kdyby mi nebylo dobre, co dělat atd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
22.8.20 18:57

@Verurizeckova Jaká antidepresiva jste užívala a co Vám zabralo na to nespaní? Mně kvůli té depresi úplně odešla schopnost spát přes den. Usnu, jen když si něco zobnu:(

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1044
22.8.20 20:56

@friend Po prvním porodu se mi rozjela poporodní deprese, vůbec jsem nevěděla o co jde (do té doby jsem byla dosti vyrovnaný člověk). Měla jsem pocit, že jsem selhala jako matka (nešlo kojit - musela jsem odsávat, z mačkání prsou jsem měla pořádné modřiny, manžel říkal, ať se nato vyprdnu a nasadím UM). Najela mi neskutečná úzkost z miminkovského řevu vlastního dítěte, že ho nedovedu utišit. Po měsíci jsem jsem se s psychiatrem dohodla na zastavení laktace a nasazení ATD - díky Bohu. Po půl roce jsem je postupně začala vysazovat (měla jsem opravdu marginální výši).
Po druhém porodu se mi to rozjelo též, ale člověk už věděl oč jde - za to se mi přihodilo, že jsem prostě nemohla usnout, pořád jsme syna slyšela brečet, i když třeba ani nebyl v bytě. Prostě paranoia, chtěla jsem spát, ale nešlo to, dospělo to k tomu, že mi byly nejdříve nasazeny léky na zklidnění, abych se mohla vyspat (laktaci jsem zastavila přirozenou cestou cca 5. den po porodu). Vzala jsem si večer prášek a šla ihned spát, zabral třeba na dvě hoďky, ale postupně se to prodlužovalo… Naštěstí synátor byl v noci anděl. Když jsem byla potřetí těhotná, tak na mě okolí tlačilo (tchyně, manžel), ať si raději nechám laktaci rovnou zastavit po porodu. Neudělala jsem to, chtěla jsem kojit a udělala jsem pro to všechno, bohužel mi to nebylo dáno od Pána Boha (prohlásila to i laktační poradkyně, kterou jsem si pozvala do porodnice). Laktaci jsem si nechala zastavit do 24 hodin po porodu a musím říci, že jsem si cítila v celku fajn, ale objevovaly se tam docela časté myšlenky na sebevraždu (to i po předchozích porodech). V tomto případě to bylo ale takové vtíravější, záludnější. Byla mi opět nasazena marginální výše ATD a je to lepší, ale vůbec to není ono. Musím říci, že vlastními dětmi jsem se stala dosti labilním člověkem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6
22.8.20 21:00

@Pocahonta Jaká antidepresiva jste brala a jak jste po nich spala?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1044
22.8.20 21:02

@friend Beru Cipralex (brala jsem ho ihned po tom prvním porodu). Po tom druhém porodu mi ale musela doktorka nasadit přímo konkrétní lék na tu nespavost - nemohla jsem zabrat (název už ale nevím). Z čeho máte konkrétně úzkost?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3340
22.8.20 21:48

@friend Zoloft a na uzkosti a spaní Xanax… brala jsem ho ráno a večer a spaní se poměrně brzo upravilo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
23.8.20 08:38

Tyjo, když to tu tak čtu, tak jsem na zobani po 1. porodu byla zrala taky - v porodnici a týden po návratu z ní jsem nespala snad vůbec, mně to způsobila i rozhasena štítná žláza - což se po porodu může stát, i když s tím člověk nikdy předtím problém nemel (mně nefunguje, beru prášky celý život, ale nikdo mi tehdy neřekl, že mám zvýšenou dávku během těhotenství po porodu snížit na tu predtehotenskou. A jelikož štítka souvisí i s depresema, tak i když se pak to spaní trochu upravilo i snížením euthyroxu, ještě 3 měsíce po porodu jsem brečela, jen se malý ozval, no úzkosti jak prase, co mu zase je a co jsem zas udělala špatně… K psychiatrovi jsem za žádnou cenu nechtěla jít, že mi určitě zakáže kojit a co bych to byla za matku, přece nemůžu být nadopovana necim na spaní - co když malyho neuslysim… Jenže já ho „slyšela“ brecet, i když ho měl u sebe chlap a kluk spal jak zabitej, nebo jen zaknoural a muž mu dal dudlík, já hned vyletěla, co se děje, no psycho.

Zklidnily mě trochu až homeopatika, který mi doporučila psycholožka, ke který mě mamka dokopala. Načež přišel spurt, zuby a malej se budil čím dál tím častěji. Divím se, že jsem to přežila a kojila ho rok a půl… Hlavně když jsem se vrátila z porodnice, byl vůbec problém se k nějakýmu doktorovi dostat - bylo léto a všichni měli dovolenou, praktická dr. mě odbyla, moje endokrinolozka neordinovala celé dva měsíce, tchyně protože dělá do zdravotnictví, zavolala aspoň jednomu svymu známýmu dr., já nebyla schopna řešit nic, pomalu ani komunikovat s okolím, mluvit… té psycholozce jsem se pak jednou rozbrecela do telefonu, ta byla skvělá, ať prý okamžitě přijedu klidně i s malým, moc mi pomohla. Po 2.porodu nejdřív vše ok, mala hodná, hezky usínala sama, starší (4 r.) byl ve školce, kam ho ráno odvedl a během dovolené i vyzvedaval tatínek, příp. babičky, já nemela problém usnout ani přes den, ale kolem toho 5.mesice prisly zuby, příkrmy, nové dovednosti a malá začala v noci mít nespaci okna klidně 3, 4 hodiny, což jsem nedávala, když jsem se přes den už moc dospavat nemohla, a na těch AD jsem v jejím necelým roce skončila stejně.

Teď už beru 2.rokem Sertralin a výkyvy nálad mám trochu pod kontrolou, malou si užívám, ale byly chvíle v tech 6-12 mes., kdy jsem na ni měla vyloženě vztek, že mě nenechá vyspat a já musím přes den fungovat, podle manžela se ještě k tomu snažit cvičit a zhubnout a nechat vyspat jeho do práce, nebýt protivná, to nešlo. Hodně se to zlepšilo, když jsem jí ve 2 letech přestala kojit - snažila jsem se odstavit už od roka, ale láhev zuřivě odmitala, chtěla jen prso a na to, aby byla i bez UM, mi přišla ještě malá, chtěla jsem aby měla přes 2. zimu a očkování (je zarijova, MMR nám vyšlo na prosinec) ještě trochu imunitu a protilatky ode mě. Spala teda se mnou, abych k ní v noci nemusela vstávat a jen dala prso. Co se nekoji, spí celou noc, já už jsem taky v klidu. Prolaktin je fakt mrcha :roll:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama