Poprvé matkou/pár hloupých dotazů

Anonymní
23.1.20 10:36

Poprvé matkou/ pár hloupých dotazů

Ahoj a děkuji za respektování anonymu.
Mám pár asi hloupých otázek. Za několik dní se poprvé stanu matkou, nikdy jsem neměla doma na hlídání žádné dítě, děti cizí mě nijak nebrali a ani neberou, ba naopak, ale na svoje se nemůžu dočkat.
Vrtá mi ale hlavou jak se k němu mám chovat když se narodí? Moje představa je taková že když se vzbudí, nakojim, přebalím, trochu pomazlim a jde zpět do koše /postýlky :nevim: nebo co s ním mám dělat? Pak nějaká ta procházka a tím to končí? :nevim: Já vůbec nemám představu jak se věnovat úplně nevorozenci, když už pak miminka začnou žvatlat a lépe vidí, reagují na okolní svět, je jasné že už ty jeho vjemy začnu podporovat a pomalu si s ním hrát, ale vůbec nevím co s malým miminkem a jak dlouho tato doba trvá? 2-3 měsíce? Nebo déle? Pak mě ještě zajímá. Manžel je voják a aby semnou byl prvních pár dní po porodu doma, než se nějak zaklimatizujeme tak pokud si vezme zákonem volno na to moje poporodní období, přijde o strašně moc peněz :nevim: což se nám samozřejmě nehodí, ideál by bylo kdyby si vzal na pár dní OČR ale kdo mu to vystaví? Moje gyndr? Nebo moje obvodní? :nevim:
Díky za odpovědi.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
23.1.20 10:39

A ještě jedna otázka, když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou u zaměstnavatele. Tak se nenosí každý měsíc ke konci měsíce nějaký papír? jako třeba u neschopenky? A dobu probírání mateřské mi vypočítá zaměstnavatel nebo na sociálce? Nebo kdy poznám že se mám jít hlásit na sociálku kvůli skončení mateřské a přechod na RD?

• Citovat
  • Nahlásit
7537
23.1.20 10:41

Pokud nebudeš mít zdravotní problémy tak mu OČR nikdo nedá. Novorozence většinou jen ji, spí a kaka. Každý miminko je jiný, takže řešit předem co budeš dělat je k ničemu. Naučíš se to za pochodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25924
23.1.20 10:41

Ocr by asi dostal, kdyby ti něco bylo, jinak ne. Většina chlapů si bere normálně dovolenou.
S novorozenci se toho moc nedělá, ale neboj že se budeš nudit nebo nebudeš vědět co dělat, to samo vyplyne. Moc nad tím nepřemýšlej

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
489
23.1.20 10:43

Nemějte obavy, že nebude vědět, co s dítětem dělat - mateřské instinkty pečovatelky se včas probudí. Pokud bude dítě náročnější, možná budete hodně nosit, chovat. Kojení taky není raz dva - někdo s ním stráví třeba 45 minut (byl můj případ, dcera mi sála pomalu a špatně, tak trvalo dost dlouho, než se to ustálilo). Já první týden kvůli dítěti skoro ani neměla čas jíst… domácnost musel obstarat manžel (nákupy, úklid) - taky jsem byla prvomatka.

Že přijde o peníze? Vždy na týden má nárok otcovskou dovolenou a CSSZ mu vyplatí dávku, respektive nevím, jak to je u zaměstnanců, asi se to řeší přes mzdovou účetní, takže bez peněz nebude a nějaký OČR je zbytečný, asi by ani neměl nárok… v tomto nevím, tyto dávky vůbec nečerpám a nevyužívám.

No já nevím, ale říci, že za týden přijdete o hodně peněz - když je voják, tak přece ty tři další týdny vám postačí, ne? Nedělá za pultem v supermarketu… určitě máte nějakou rezervu a vy taky budete mít přece peníze z rodičáku, i když ne ihned, případně mateřskou už pobíráte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7537
23.1.20 10:44
@Anonymní píše:
A ještě jedna otázka, když jsem nastoupila na mateřskou dovolenou u zaměstnavatele. Tak se nenosí každý měsíc ke konci měsíce nějaký papír? jako třeba u neschopenky? A dobu probírání mateřské mi vypočítá zaměstnavatel nebo na sociálce? Nebo kdy poznám že se mám jít hlásit na sociálku kvůli skončení mateřské a přechod na RD?

Ne už se nic nenosí. Mateřská je 28 týdnů, tak si to odpocitej od data kdy jsi nastoupila a před koncem si bez vyřídit rodičovský příspěvek a v zaměstnání pozadej o rodicovskou dovolenou a vyčerpání zbylé dovolené.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1297
23.1.20 10:45

Na mateřské nenosíš nikam nic, stejně jako když pak pobíráš rodičák. Na sociálku nic hlásit nemusíš. Jenom si tam můžeš zavolat, kdy přesně ti končí mateřská a měsíc před koncem si zajdeš na Úřad práce s vyplněným formulářem na rodičovskou.
Co se týče toho malého dítěte, ono to po tom porodu tak nějak je. Přebalit, nakrmit, odříhnout, uspat. Furt dokola. Do toho občas umýt, převléknout - pokud bude blicí, tak to budeš dělat xkrát denně. Čím více bude vnímat, tím víc s ním budeš blbnout, cvičit na břiše atd. Ono to jde všechno samo. Není třeba nad tím zase tolik přemýšlet, ona to opravdu není raketová věda.
Horší je to později, tak kolem 1-3 let, kdy už těm dětem opravdu musíš vymýšlet program aby se vyblbly (pokud si neumí hrát samy). Novorozenec a kojenec jsou úplné zlatíčka, opravdu si to období užij, potom už je zřídka kdy najdeš tam, kdes je položila :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní

Aha tak že většina otců Je vždy třeba týden s tou manželkou doma a pomáhají jí s domácností, myslela jsem že je to normální :nevim: neslyšela jsem ještě o tom že se žena vrátí z porodnice a je doma sama :think: tak aby si kvůli tomu čerpal dovolenou to určitě nechci…

• Citovat
  • Nahlásit
6311

Moje dcera po narození tak 10 dní jen prospala. Nakojit, přebalit, znovu nakojit a spala a spala a spala. Propustili mě 4. den po porodu a manžel měl od toho dne týden dovolenou, aby mi jako pomáhal. No bylo to k ničemu, když to všechno malá prospala :mrgreen: A ten další týden, jak už šel manžek do práce, začala ta pravá paráda. Chodila jsem s ní po bytě, ukazovala, a tak. Miminka milují černobílý věci, na to vydrží koukat do aleluja.
Já nemám děcka ráda, nikdy jsem žádný nechovala, nehlídala. Až na to moje. Ono to samo naskočí. Fakt. Je to prostě přirozenej instinkt :) Dělej všechno tak, jak TY s partnerem uznáte za vhodný.

Teď by měli mít tatínci možnost vyrat si týden PLACENÉ rodičovské dovolené do půl roku od porodu. :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9013
23.1.20 10:46

Stáhni si knihu Něžná náruč rodičů. Nastudují si to než porodis. Po porodu je to šílený protože hormon se začnou bouřit - budeš unavená, plačtivá, budou se ti hlavou honit úplně hloupé myšlenky. Kojení je že začátku bolestivé a náročné nejen na psychiku ale i energeticky. Ale doporučuji fakt zabojovat a kojit protože po dvou mesicich je to už pohoda a nemusíš furt blbnout s vyvařování lahviček a mícháním Sunaru s palmovým olejem. První týdny máš ležet v posteli a tulit se k miminku, hodně pít, jíst a odpočívat a být s miminkem v kontaktu co nejvíc. Musíte se sžít. Jakmile to začneš narušovat tak se ti to vrátí jako bumerang o měsíc později a budeš to muset dohánět jinak bude zle - miminko bude nervózní, plačtivé, nebude v klidu spát, bude v neustálém napětí a toa vliv na všechno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22981
23.1.20 10:48

On je to takový šok. A záleží jaké bude miminko. Ono to často není jen nakojit přebalit a položit. Může plakat, a nebudeš vědět proč. Může mít specifické spánkové požadavky - ne každé dítě spí 2 hodiny v kuse. Atd. Já měla ty první pocit, že neexistuje nic jinýho, než to miminko. Ne jakože bych z něj byla unešená, ale že nemůžu jít ani s košem nebo se vykoupat. Malá byla nevyzpytatelná a i když se jí spaní pak srovnalo, tak se samozřejmě vzbudila nečekaně vždy, když jsme zalezla do koupelny. Chlap teda pomáhal, ale nemůžu ho mít za zadkem pořád, že?
Já se nemohla dočkat toho, až začnou trošku vnímat a zabaví se hrazdičkou nebo hračkama na břiše. Druhorozená musela být v šátku, jinak nespala. Třetí zase musel pořád jet kočárek :D
Přeji dobré začátky a hodné miminko ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7470
23.1.20 10:48

Jeee normalne s mimcem budes mluvit, Tvuj hlas vnima uz davno..ja deti furt nosila tulila povidala si s nima…az u tretiho jsem zjistila, proc ti dva starsi rvali pri koupani ve vanicce. Nejmladsiho jsem si vzala rovnou k sobe do vany, polozila ho zadickama na sebe a on ani nepip :) a taky pokud nespali jsem je nosila po byte za sebou v polohovacim lehatku…
Taky jsem mela vsechny tri deti postupne u sebe v posteli, to bylo super na kojeni v noci, ani jeden z nas se nemusel moc probrat…
Ver mi, kdyz budes mit pocit ze je neco nejak dobre, udelej to tak, to je intuice.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22981
23.1.20 10:50
@Anonymní píše:
Aha tak že většina otců Je vždy třeba týden s tou manželkou doma a pomáhají jí s domácností, myslela jsem že je to normální :nevim: neslyšela jsem ještě o tom že se žena vrátí z porodnice a je doma sama :think: tak aby si kvůli tomu čerpal dovolenou to určitě nechci…

My to tak neměli a ani jsem neměla tu potřebu. Večer pomohl, abych se v klidu vykoupala, ale jinak jsem to zvládala sama. Máme tři děti po dvou letech.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
20502
23.1.20 10:51
@Anonymní píše:

když si vezme očr tak taky přijde o spoustu peněz a semnou nikdo doma nebyl to že je ted dovolená pro otce je relativní novinka

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7537
23.1.20 10:51
@Anonymní píše:

Mě pustili domů před velikonoci, takže i s víkendem byl semnou manžel 4 dny a pak šel normálně do práce. Nakojit za mě nemohl, vařit taky neumí :nevim: spíš mě pomohla babička že donesla oběd.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat