Poradí někdo s domácím úkolem?

Anonymní
21.2.21 14:29

Poradí někdo s domácím úkolem?

Ahoj, je mi to trochu blbý sem psát, ale potřebovala bych poradit s úkolem. Učitelka nám to poslala a bez nějakýho vysvětlení, jen vyplnit prostě. Rodiče toto už prostě neznají. Vím co je metafora, ale nějak to nechápu. :/ Do fotek jsem vložila báseň a otázky na, které mám odpovědět. Kdyby někdo poradil budu moc ráda.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3364
21.2.21 14:33

A co na tom nechápeš?

„Vysvětlete metaforu“ asi znamená interpretovat ji. Tak co asi bylo myšleno metaforou „na nebe vzlétám“?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8
21.2.21 14:43
@MrsNorris píše:
A co na tom nechápeš?„Vysvětlete metaforu“ asi znamená interpretovat ji. Tak co asi bylo myšleno metaforou „na nebe vzlétám“?

@MrsNorris No celou tu báseň, o čem se tam píše a tak. A nevím právě, možná jako, že umírá a vznáší se do nebe?😂

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
35209
21.2.21 15:00

Rekla bych, „unikam myslenkami“ a to druhe „laska smrt nedopusti“. Kricet bez jazyka znamena niterne pocity, nemy vykrik duse.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 15:05

@Waterpower děkuji. To,, smrt Amor nedá" nevíš co znamená? A chápu správně, že,, na nebe se vznáším" znamená, že prostě umírám?

• Citovat
  • Nahlásit
52215
21.2.21 15:13
@Anonymní píše:
@Waterpower děkuji. To,, smrt Amor nedá" nevíš co znamená? A chápu správně, že,, na nebe se vznáším" znamená, že prostě umírám?

Smrt Amor neda. Bych si vylozila, ze laskou se neumira.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1498
21.2.21 15:15

Pro jak staré dítě to je?
Nicméně já v tom vidím, že jsou to pocity nešťastně zamilovaného..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1814
21.2.21 15:20
@Anonymní píše:
děkuji. To,, smrt Amor nedá" nevíš co znamená? A chápu správně, že,, na nebe se vznáším" znamená, že prostě umírám?

smrt Amor nedá = je tak zaláskovaný, že ani umřít nemůže (srov. zombie apokalypsa)

na nebe se vznáší = high z endorfinů

Rád bych zapojil svou bujnou fantazii, ale vylomil jsem si krk, když jsem se to snažil číst na monitoru otočené. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24190
21.2.21 15:23

Je to basen, vyjadruje to nejake rozpolozeni nebo zivotni postoj autora. Neexistuje jedine universalni reseni/odpoved ci vyklad.

Takze se zamysli nad tim, jak ta basen oslovila tebe, jak bys ji interpretovala. Na zaklade toho sestav odpovedi na ty otazky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
132
21.2.21 15:25

Ahoj, bude to potřeba asi ještě trochu upravit, nejsem žádný odborník na literaturu. Snad to trochu pomůže :).
Na nebe vzlétám: autor přemýšlí a sní, dává prostor myšlenkám, šlo by nahradit „mám hlavu v oblacích“
Smrt Amor nedá: Amor je bůh lásky a protože jsou bohové nesmrtelní, smrt si nemůže Amora vzít. Autor se obává, že ani smrt mu nepomůže od bolesti z nešťastné lásky
Křičím bez jazyka: chápu to jako autorovu vnitřní bolest, je rozervaný na kusy, ale nemluví o tom nahlas… raději slova píše než křičí do světa

Hlavní myšlenka: Jde o platonickou a nepětovanou lásku a autor se kvůli ní velmi trápí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8306
21.2.21 15:27

Takže začnu od konce:z posledního verše je jasné, ze to je vyznání lásky nějaké ženě. Láska to bude pravděpodobně neopětovaná a dotyčný v ní popisuje své pocity rozervanosti. Když to řeknu lidově, tak jeho taková ta zamilovaná klasika:chce se mu plakat a zároveň se smát, v tomhle duchu je i ta první metafora - že se vznáší k nebi znamená, že je mu lehko (ne, že umírá), ležím na té zemi = a zároveň je mu těžko.
„Smrt Amor nedá“ - Amor je bůh lásky a tady bych řekla, že tím chce říct, že ji k smrti miluje, ale zemřít láskou nemůže.
Křičím bez jazyka: němý výkřik, výkřik duše, která přetéká tím citem.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
430
21.2.21 15:28
@Smothi píše:
Ahoj, bude to potřeba asi ještě trochu upravit, nejsem žádný odborník na literaturu. Snad to trochu pomůže :).
Na nebe vzlétám: autor přemýšlí a sní, dává prostor myšlenkám, šlo by nahradit „mám hlavu v oblacích“
Smrt Amor nedá: Amor je bůh lásky a protože jsou bohové nesmrtelní, smrt si nemůže Amora vzít. Autor se obává, že ani smrt mu nepomůže od bolesti z nešťastné lásky
Křičím bez jazyka: chápu to jako autorovu vnitřní bolest, je rozervaný na kusy, ale nemluví o tom nahlas… raději slova píše než křičí do světaHlavní myšlenka: Jde o platonickou a nepětovanou lásku a autor se kvůli ní velmi trápí.

Píšu ti za 1 ;) :palec:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 15:45

@Smothi Díky, to by mě vůbec nenapadlo a to jsem nad tím strávila minimálně půl hoďky. Čeština není zrovna moje silná stránka.😀 A ještě jak je v té básni slovo,, vlást", tak to bych měla ještě vysvětlit, co to znamená. Snažím se na to nějak přijít, ale nejde mi to.😅

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
21.2.21 15:50

@Svistice To bych sice mohla udělat, napsat tam něco svýho, ale bude to totálně špatně a 5 dostat nechci.

• Citovat
  • Nahlásit
24190
21.2.21 15:52
@Anonymní píše:
@Svistice To bych sice mohla udělat, napsat tam něco svýho, ale bude to totálně špatně a 5 dostat nechci.

Takze nez se dobrat sama k necemu, naucit se to, tak radeji obslehnes neco z netu. Hlavne, ze nebude za 5. :roll:
At zije vzdelani.
Doufam, ze s touto urovni pirozumeni textu se nechystas k maturite.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat