Jak přivedu ke čtení 12leté dítě?

14691
18.6.13 14:10

poradíte jak přivedu ke čtení 12-ti leté dítě ?

Ahoj, nemůžu přijít na to, jak přivedu ke čtení inteligentní, společenskou ale nečtoucí dvanáctiletou slečnu. Je to dcera mého přítele, máme ji ve střídavé péči ale nikdo ostatní po ní vlastně nijak nechce, aby četla. A to ani škola, druhý ročník gymnázia a stačí ve čtenářském deníku 3 knihy za pololetí, a klidně prošel Deník zlého psa. Předkládám jí knihy veselé, dobrodružné od Verna po Heriotta, povídky od Marqueze, románky o holčičkách co jezdí na koních. Teď začala číst Tři kamarády, volala mi jak je to úžasné, ale prostě si k tomu nesedne, takže za stranu 300 už se nedostala. A na dálku ji žádná kniha nevcucne, že? Poraďte :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
26955
18.6.13 14:15

Číst si s ní. Když ji máte doma, tak si s ní sedni a střídejte se v hlasitém čtení - ty čti víc. Mně se to vždycky hrozně líbilo. Taky jsem mamce a dědovi četla u žehlení a vaření.
Pak jedině opravdu najít to, co se bude líbit. Hodně takhle velkých dětí v okolí bavily dobrodružné knihy: Dva roky prázdnin, Robinson, Harry Potter. Možná bych prubla i Stmívání.
Nebo začít něčím krátkým, co nebude mít 300 stránek, ale třeba jen 100. Taky by šly na začátek zkusit audioknihy, něco, co má víc dílů, navnadit a nechat dočíst.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
24467
18.6.13 14:19

A co se jí líbí za filmy? šla bych podle toho…
Buď jí pro začátek sehnat knihu dle oblíbeného filmu (pokud byla kniha předlohou), nebo podobný styl…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
18.6.13 14:22

Já jsem velkej čtenář ale zase se mi nelíbí všechno, někdy mám problém najít knížku, která se mi zalíbí, takže to končí i tak, že přečtu prvních 5 stran a knížku zahodím, protože mě to prostě nebere a při čtení myslím na něco jinýho :D Takže je hodně důležité se trefit do žánru, každého baví něco jiného, tak zkus vysledovat, o co se zajímá, jaké filmy sleduje apod. Já mám ráda Tolkiena a hodně mě bavil i Harry Potter :oops: :D

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2547
18.6.13 14:23

@julie74 u nás strašně pomohlo, že se syn chtěl koukat na film Harry Potter.
Já dovolila pouze 1.díl, ale další díly se mi v jeho věku zdály už moc strašidelné (tenkrát mu bylo cca 7,5let), tak jsem řekla, ano dívej se, ale nejdřív si to přečti. :lol:
Samozř. jsem před tím vysvětlovala, že knížky mají obrovské kouzlo, ve filmech je toho jen část, ale nakonec zafungovala ta touha vidět zakázané díly. :lol:
Teď je z něj čtenář, že nestačíme kupovat knížky- poslední,,úlovek" byla komplet kniha Narnie-přečetl jí za cca 2 měsíce. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25233
18.6.13 14:24

Já jsem teda odmalička čtenář, ale ve 12 letech by jsi mě na Verna nedostala, vlastně ani teď ne. Marquez je skvělý, ale taky mi přijde pro 12. letou holku dost těžký.
Zkusila bych třeba profláklý, ale čtivý a jednoduchý stmívání. Harryho Pottera, zajít se společně podívat do knihkupectví.

Příspěvek upraven 18.06.13 v 14:26

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3424
18.6.13 14:25

Tak já bych začala knížkama, které mají max. do 200 stran. Aby to pro ni nebylo mco dlouhé. Já jsem v jejím věku ráda četla, ale za stranu 300 už bych se taky nedostala. Přišlo to až později, že se ze mě stal knihomol :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mišuna
18.6.13 14:25

Já vím, že se teď čte obecně ( bohužel) dost málo, ale já jsem extrém takže mě nebrat moc vážně…v tomhle věku je docela pozdě. Ale u synovce výrazně pomohla změna školy. To dítě do jedenácti let nepřečetlo jedinou knihu, i když miluje HP a viděl všechny filmy tak je nečetl. Pro mě nepochopitelné.
V září šel na osmiletý gympl, zvýšily se nároky a změnili kamarádi a najednou si šel zřídit průkazku do knihovny ( tu má už náš předškolák :lol: ), nakonec i na toho Harryho došlo a sám přišel s tím že toho díky knížkám hodně víc pochopil a poslední díl jsem mu koupila k narozkám.
Vezmi jí do nějakého většího knihkupectví, ideálně s kavárnou, ať se může rozkoukat, prohlídnout, začíst…no není to sice žádné veledílo, nějak se začít musí, ale Twilight by dala, to neříkej že ne :D

Příspěvek upraven 18.06.13 v 14:31

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit
24467
18.6.13 14:29

Jo, Potter je takové vděčné čtení, je to moc pěkně napsané, čte se to „samo“, ale aby holku nevyděsila ta hromada stránek :lol:

U mladých puberťáků, co vím, jsou hodně v kurzu upířiny…
co Upíří deníky? to jsou slabé knížky…
nebo fantasy? Mě jako třináctiletou uchvátila Zeměplocha od Pratchetta ;)

ale já sem knihomol, přečtu vše od Remarquea přes Verna po Stef. Meyerovou… :nevim:

jo a jako malá sem si četla v době, kdy sem musela dělat nějaké domácí práce např., páč sem lenoch, ale když jsem si četla, tak mě máma nechala… :P takže já se dostala ke knihám takhle a už mi to zůstalo…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
nikol.ondrášovka
18.6.13 14:31

Já jsem odjakživa nečtenář, nikdy jsem nečetla skoro nic. Když mi bylo dvanáct tak vůbec by mě k tomu nikdo nedonutil :nevim: k čemu? slovní zásobu mám a s češtinou problém taky nemám, takže pokud nechce číst, tak at nečte. Já se do toho dostávala časem přes Harryho Pottera a teď 50odstínů. Jinak si vybavuju další dvě knihy a to je vše za celý život

EDIT: Jo a Lanczovou teda.

• Citovat
  • Nahlásit
18.6.13 14:34

Co třeba Lanczová? Já kolikrát nešla ani spát, abych jí dočetla :mrgreen:, ta je fakt hodně čtivá a pro tenhle věk ideální :mavam:.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9090
18.6.13 14:36
@Mar__tanka1983 píše:
Jo, Potter je takové vděčné čtení, je to moc pěkně napsané, čte se to „samo“, ale aby holku nevyděsila ta hromada stránek :lol:

to já u Pottera vždy litovala, že to má tak „málo“ stránek, fakt se to čte samo :) Ten poslední díl jsem zvládla za 3 dny :lol:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14691
18.6.13 14:36

HOLKY, TAKOVÝCH ODPOVĚDÍ, DÍKY
ona je taková trochu starší v uvažování, vlastně jí bude za měsíc 13, Verna přečetla dvě knížky tak před rokem a půl, další už nechtěla. Líbí se mi ta rada, že číst si spolu nahlas. ona sice nebude souhlasit, ale zatím zvládám nařídit. Obávám se, že bez trochy násilí to nepůjde. Právě ten Marquez ji zaujal, když jsem jí četla nahlas, ale jenom povídky, Sto roků samoty nepředkládám :lol: Nemám ani tak potíž zaujmout, jako udržet, PC a hry jsou pro ni pohodlnější, když ji nemáme pod rukou my. Nedávno slíbila, že přečte knížku, pak to probereme. A za 14 dní ani nezačala, a hájila to tím, že vlastně na ni tlačím a čtení jí nepřinese nic, co by nesehnala jinde. Ptá se mě, proč by měla číst. Říkám jí, že pro ten pocit, kdy vás knížka vtáhne a na konci je vám líto, že musíte vylézt ven. Říká, že to umí muzika a dobrý film taky. Pro ten cit pro jazyk, který jinde neseženete. Na to nic neříká a dělá obličej :mrgreen: Vlastně jiný argument mě nenapadl.
Vlastně ještě pro úplně nepotřebné informace, které by normálně člověka nikdy nenapadlo hledat, ale tak nějak mimochodem na vás upadnou, ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
25233
18.6.13 14:37
@Bublana píše:
Co třeba Lanczová? Já kolikrát nešla ani spát, abych jí dočetla :mrgreen:, ta je fakt hodně čtivá a pro tenhle věk ideální :mavam:.

No jo na tu jsem úplně zapomněla, četla jsem jí potají ve škole pod lavicí, zhltla třeba 3 knížky za týden…já jí teda četla spíš až na střední, ale stejně… :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Mišuna
18.6.13 14:38

K čemu číst? to raději bez komentáře
A sorry OT: jsem vděčná svým rodičům, že postoj ve stylu " nechce? tak ať to nedělá, vždyť to k ničemu není" u nás v rodině neměl místo :D

• Citovat
  • Nahlásit
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat