Jakou vybrat vzduchovku?

3169
28.5.17 10:15

Poradíte jakou vybrat vzduchovku?

Protože tady se ví všechno, obracím se s prosbou o radu.

Chci koupit manželovi k narozeninám vzduchovku. Na nějaké to střílení na terč asi. A vůbec nevím, co vlastně chci a vzhledem k tomu, že to je překvapení, tak se nechci ani moc vyptávat. Dívala jsem se na netu a těch parametrů je tam strašně moc, tak třeba mně tu někdo poradí. U zbraní uvádí úsťovou rychlost jako jeden z parametrů. Znamená to, že čím vyšší, tím lepší, tedy výkonnější? Jsou nějaké opravdu dobré značky? Jo a poslední věc, manžel říkal, že bych chtěl spíš „větrovku“, že je to bezpečnější, ale já vůbec nevím, co to jako znamená. Myslela jsem, že to je nějaký typ vzduchovky, ale asi to je něco jiného?

Zbraň bych šla kupovat osobně, jen bych chtěla o tom něco málo vědět, než tam půjdu, abych měla trošku představu, po čem koukat.

Předem děkuji za případné rady.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

17059
28.5.17 10:17

Asi bych u tohoto dala manželovi vyrobenou poukázku na nákup vzduchovky a šla to potom koupit i s ním.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12393
28.5.17 10:32

Čím vyšší úsťová rychlost tím lepší. Značku bych volila Slavii, je to klasika. Tou větrovkou zřejmě myslel, že se vzduchovka natahuje, místo toho, aby se plnila stlačeným vzduchem. Na tvém místě bych ji ovšem sama nekupovala. Po poradě s odborníkem asi koupíš dobrou zbraň, ale není nad to, když si manžel vybere vzduchovku sám, tak aby mu seděla. Je potřeba vyzkoušet váhu a délku, aby mu seděla pažba, někdo dává přednost plastu, jiný dřevu. Našla bych někde v okolí obchod, tam se šla předem domluvit, aby měli něco zajímavého na skladě a pak bych manželovi udělala tajný výlet s překvapením. Sama to fakt nekupuj.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12683
28.5.17 12:00

Ja dala poukazku. Stejne maji nejvetsi radost, kdyz si ji muzou vybrat sami… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19834
28.5.17 12:50

Vzduchovka = Natahuje se píst a ten pak tlačí vzduch, větrovka = vzduch je stlačen v kartuši a nic se nenatahuje (jsou ještě další mechanismy, třeba CO2).
Větrovka je dražší a potřebuješ k ní flašku nebo kompresor (spíš obojí), takže na pořízení ranec, ale zase je to komfort. Úsťová rychlost a střelivo souvisí s energií střely, kdy do 16J nakupuješ jako Dčko od 18let bez ZP, nad 16J už nikoliv. Obecně - čím vyšší úsťová rychlost, tím větší přesnost.
Záleží, kolik do toho chceš dát a co od toho očekává - dají se koupit klumpy jako slávie nebo crossman zá pár stokorun, což na pouťovou občasnou střelbu asi stačí až po speciálky za cenu kolem 40-50.000, se kterýma už se dádocela blbnout…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
28.5.17 13:57

Zkus odborné forum, přece jen tam radí asi více znalí, prostě chlapi :-)
http://zbranekvalitne.cz/…iewforum.php?f=45

• Nahlásit
  • Citovat
5937
28.5.17 13:59

Opravdu by bylo dobré zjistit postoj manžela k tomuto tématu. I některé zalamovací vzduchovky - třeba Slávie- mohou být i poměrně „silné“. @Chauvinist velmi příhodně zmínil zákonné omezení na energii střely a nedá se to brát úplně na lehkou váhu.
Nejlepší jsou větrovky- na stlačený vzduch- ale cena bude někde od 10.000,– a výš.
Pak jsou vzduchovky na CO2-(bombičky na sifon) a nemusí to být špatné. Tady se budeme pohybovat někde od 3.000,– výš. A pak ty zalamovací- pružinové- tohle většina lidí zná. Asi někde od 2.000,–
Jestli by se střílelo tak do 10m na terč, pak je to trochu jedno. Do cca. 20m. už bude s tou zalamovací problém. A je to taková běžná hranice pro CO2 (pokud by se nedělaly úpravičky). Na větší vzdálenost prakticky jen větrovka. Na tu zalamovací bude problém pořídit puškohled za rozumnou cenu (moc to kope). U CO2 a větrovky stačí i relativně levnější optiky. A ano, u vzduchovek je použití optiky celkem běžné.
Takže znova otázka- k čemu by to manžel využil?
Příklad nenáročné, ale celkem solidní CO2:
Vzduchovka Norconia CO2 QB 78 DELUXE- kousek nad 3.000,–
Příklad větrovky: CZ 200- okolo 10.000,–
Ještě jeden pohled- pokud mám tu zalamovací pušku, tak mi stačí už jen střelivo (diabolky) a mohu střílet. U CO2 a větrovky mám ještě další náklady na provoz- buď bombičky na CO2 (nebo použití zásobníku), a u větrovky musím nějak „opatřovat“ stlačený vzduch.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama