Poradna šití - šmodrchání nitě

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
trpaslicek.sk
Povídálka 20 příspěvků 27.08.18 13:23
poradna šití - šmodrchání nitě

Pomoc prosím, potřebuju radu. Koupila jsem si stroj a už je podruhé v servisu, protože se zasekl. Teď mám půjčený od kamarádky a on dělá to samé, co ten můj, než se zasekl, takže asi dělám něco špatně já. Na začátku cikcak stehu při šití na kraji látky(jeden vpich mimo, jeden do látky) šmodrchá spodní nit, někdy ji i přetrhne. Nitě mám navlečené správně, spodní má dle toho, co jsem našla, také správné napětí, může to být jen napětím horní nitě? Na látce nezáleží, dělá to u silnější i slabší. Nit mám stejnou horní i spodní.

Reakce:
Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33516 příspěvků 10 inzerátů 27.08.18 13:30

Ahoj, tady je na toto téma už jedna rozsáhlá diskuze , zkus si ji projít. Jinak to může být nevhodnou jehlou, nití, nevhodnou jehlou pro danou nit a materiál, někdy stačí celé vyvléci, vyčistit a navléct znovu. Je taky možné, že je stroj špatně seřízený a je potřeba, aby se na něj podíval mechanik.

Elfrida
Povídálka 12 příspěvků 27.08.18 13:32

Mám zkušenost, že chuchvalce nití na spodní straně způsobuje ve většině případů špatně navlečená, napjatá horní nit. Zkus ji navléct znovu, občas se někde zasekává a pak to zlobí. Nejlepší je tedy vždycky navléct znovu obě nitě, ať je jistota :palec:

chaela
Ukecaná baba ;) 1401 příspěvků 2 inzeráty 27.08.18 13:33

Tohle se mi taky často stává, nikdy se mi teda nic nezaseklo tak, aby musel stroj do servisu, celej ten spodek, co je v něm spodní nit, jde rozebrat.
V naprosté většině případů mám špatně navlečenou spodní nit (ono stačí, aby z toho kolečka trčela jinudy, než má, snad chápeš, co myslím), někdy jsou nitě (horní i spodní) špatně namotané na cívce, jsou tam jakoby očka nebo smyčky a to se pak nejdnou uvolní víc nitě s ztratí se to napětí, někdy horní nit nevede pod patkou, ale nad ní, jindy je špatné napětí některé nitě a taky mi to dělá při pevné spodní niti (koupila jsem si jednu fakt tlustou, horko těžko ji navlékla a chudák stroj to nezvládl).

Víc mě toho teď nenapadá, kdyžtak dopíšu. Ale pokud ti to dělá i jiný stroj, tak to asi fakt bude tebou, to neber zle, jen že je třeba přijít tomu na kloub, jinak toho moc neušiješ, jen se budeš nervovat a vykašleš se na to.

Příspěvek upraven 27.08.18 v 13:35

kotyk
Echt Kelišová 7944 příspěvků 27.08.18 13:35

Na začátku šití se chytnou obě nitě a trošku přidrží. Případně se dá papírek a místo do prázdna se píchne první do papírku.

trpaslicek.sk
Povídálka 20 příspěvků 28.08.18 21:00

@chaela @Tiger-lily děkuji za odkaz na diskuzi, pročetla jsem tam a zpět snad dvakrát a na kamarádčině Singrovce, co mám půjčenou jsem zjistila toto:
1. nedržím konce nití při začátku šití, když to udělám, nic se necuchá
2. vrchní nit jsem měla určitě dobře
3. spodní nit jsem měla správně zasunutou, toto je v jejím návodu popsané, jojo test sice fungoval ale asi jsem ji měla příliš volně navinutou, takže jsem navinula znovu, správně přes brzdičku a pro jistotu jsem ještě rukou přidržovala nit při navíjení, aby byla více utažená, jak se na spoustě míst radí
4. navlékla jsem nahoru jinou barvu nitě než dolu, ale stejné značky a hrála si s napětím horní nitě, až jsem dospěla k tomu, že se steh potkává opravdu uvnitř látky - rovnosteh
5. cikcak jsem ještě malinko doladila napětí nitě, uvnitř látky šije pěkně, ale na okraji když nedržím konce nití, udělá chuchvalec vrchní nitě na spodní straně látky pod spodní nití, jakmile ale konce nití držím, tak šije v pohodě

moje otázka teď ještě je, mohou tyto chyby, které jsem tedy dělala i na svém Lučníku Karina, být důvod k následujícímu chování stroje:

po návratu ze servisu jsem nechala spodní i vrchní nit tak, jak ji poslali ze servisu a začala šít rovnosteh, vše v pohodě, ale po cca 15minutách šití jsem zpozorovala, že musím přidržovat nitě, když po došití vytahuji látku ven, protože spodní nit jde vytáhout čím dál tím hůře, drhnula čím dál více, pak jsem zjistila, že pokud šiju rovnostehem v kuse, ale otáčím látku se zapíchnutou jehou o 90stupňů, tak to začalo šmodrchat i u rovnostehu na spodní straně, ale nevím, jestli horní nebo spodní nit, zjistila jsem to až po detailním zkoumání po záseku stroje, protože mám strakatou látku a nit na ní nebyla pořádně vidět. Po přecvaknutí na cikcak zase šmodrchal prvních pár stehů, ale to bylo zřejmě tím, že jsem nedržela nitě, pak šil v pohodě, ale občas jakoby trochu více drhnul. Pak se zasekl tak, že motor jen hučel a nehnul jehlou, ale otočit kolečkem ručního šití šlo(k sobě), sice těžko, ale šlo, pak se zasekl s ránou a to už jsem s tím nehýbala a poslala znovu do servisu s tímto popisem. Ještě dodám, v mém návodu není nic o tom, jak dát spodní nit, takže tam jsem ji pravděpodobně měla někdy správně, někdy opačně. Šila jsem nití 120, uni jehlou, buď dvě nebo tři vrstvy bavlny - capáčky s výplní z monterkoviny, takže někdy jen jednu silnější, jednu slabší, někdy dvě slabší, někdy dvě slabší a uprostřed tu silnější.
Před první reklamací se choval stroj stejně. Jen to trvalo delší dobu, než se zasekl tak, že jsem ho musela rozebrat a pak už nešil - pootočil se člunek z důvodu povolení šroubů napsal technik. Mám v plánu hned po návratu ze servisu vzít stroj ke švadleně, kde jsem byla na kurzu a ukázat jí krok po kroku co dělám, ale toto mi vrtá hlavou, jestli jsem to zavinila já nebo ne. To drhnutí, co se občas stalo nemělo nic společného s občasným šmodrcháním při šití, nebylo to na stejných místech, nebo minimálně nedrhnul na místě, kde potom šmodrchanec byl a nebyla tam náhodná silnější vrstva látky ani nic takového.

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33516 příspěvků 10 inzerátů 29.08.18 07:27

@trpaslicek.sk Zkus když navlečeš spodní nit, tak navléct i do jehly, pak jednou ručně otočit kolečkem, zachytit spodní nit, vytáhnout a urovnat levou rukou směrem dozadu. To by mohlo odstranit to šmodrchání na začátku šití.

trpaslicek.sk
Povídálka 20 příspěvků 29.08.18 07:44

@Tiger-lily tak to dělám, jakmile se přes člunek objeví očko, dovytáhnu horní nití tu spodní nahoru, srovnám pod patku pod látku dozadu ale stejně jakmile sešlápnu pedál u cikcaku, tak mi to tu horní nit stáhne dolu, leda mě ještě napadlo to zkusit udělat první dva tři stehy ručním otočením kolečka, jestli by to mohlo pomoci :think:

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33516 příspěvků 10 inzerátů 30.08.18 09:40

@trpaslicek.sk :nevim: To určitě nikdo nedělá. Co zkusit po nacívkování prošít pár stehů na zkušebním hadříku?A zkon­trolovat, jestli už nešmodrchá?

trpaslicek.sk
Povídálka 20 příspěvků 30.08.18 10:58

@Tiger-lily většina toho šmodrchání je na zkušebním hadříku, ale teď jsem včera došívala capáčky, takže x krátkých kousků buď rovným nebo cikcakem a jakmile přidržím nitě při prvních stezích, tak v pohodě. Dneska ještě zkusím, mám tu rozešité i balerinky - bavlna+ronar nažehlenej na bavlně a budu to obšívat dokola lemovací gumičkou cikcakem. Tak uvidím, jak si poradí s tímhle. Ale včera už jsem přišívala takhle gumičky pro šňůrky a opět bez šmodrchání. Tak už mi z toho vychází opravdu jen to, že můj stroj si buď nedokáže poradit s volněji namotanou spodní nití a díky tomu se „zadře“, což myslím, že by asi stroj neměl dělat, nebo je to prostě vadný kus, protože krom toho, že mám těsněji navinutou spodní nit a že u prvních pár stehů držím vzadu za strojem nitě zároveň s látkou, aby se nehnuly, nedělám nic jinak. Včera jsem si i pouštěla několik videí, jak navléknout to Lučníku vrchní i spodní nit, a vrchní jsem měla navlečenou správně, jen občas jsem ji neměla u jehly v tom posledním očku, než se navlékne do jehly a spodní někdy asi byla obráceně, ale o tom v návodu není ani zmínka, to jsem zjistila až podle diskuzí a návodu u Singerovky. Nicméně to by mělo mít za následek maximálně špatné šití, ale ne zadření stroje, bych řekla a navíc po ani ne hodině šití a ještě ne v kuse, šila jsem capáčky a to je vždy kousek, pak si přerovnat, přižehlit, přišpendlit apod :zed:
No už se těším, až mi to dorazí zpět ze servisu, tak pak při prvním šití volám a nechám si dát na ucho švadlenu a budu jí popisovat, co dělám, abych měla jistotu, že nedělám někde botu já, kdyby se to zase někde zadřelo, seklo nebo tak :nevim: :think:

Tiger-lily
Vesmírná mluvilka 33516 příspěvků 10 inzerátů 30.08.18 19:49

@trpaslicek.sk Podlepená bavlna + gumička a ještě cikcak? Řekla bych, že takový stroj totiž vůbec není dělaný na šití, které ty děláš. :think:

trpaslicek.sk
Povídálka 20 příspěvků 12.09.18 12:27

@Tiger-lily Tak po dleší době odpovídám, kdyby někdo řešil podobné, ať tu je jak to dopadlo :-)

To co píšu jsem ani na svém stroji nestihla, vždy jsem skončila těmi capáčky a to si myslím, že je plus mínus to samé, jako bych vyměňovala zip v bundě, to přeci musí zvládnout běžný stroj.

Nicméně tentokrát mi přišlo ze servisu s upozorněním, že je to chyba uživatele a že musím dodržovat zásady šití, že musím při začátku šití držet nitě vzadu, že musím zapošívat a měnit směr šití se zapíchnutou jehlou. No až na to držení nití na začátku, jsem to dělala. Teď i dříve. Tak jsem stroj zase zkusila na úplně tom samém, jako se mi po prvním servisu zadrhnul a světe div se, ono to jde a šije. Takže podle mě tam něco opravili, ale že jsem tam i zlomila jehlu, tak to navlékli na chybu uživatel, abych nemohla požadovat při případné další opravě už nějaké jiné řešení.

Nemyslím si, že to, že na začátku šití nedržím nitě, může nějak ovlivnit to, že se mi uprostřed šití bavlny stroj sekne se zlomenou jehlou a hlavně že při šití bavlny postupně přitahuje a přitahuje spodní nit. Nebo ano? Před tím se to projevovalo tak, že po pár kouskách odšitých na dvou nebo max třech vrstvách bavlny(plátno nijak silné a mezi ním občas jedna vrstva monterkoviny) najednou začala jít došitá látka hůře vytahovat - spodní nit prostě šla ven vytáhnout hůř a hůř a to jsem vždy otočila kolečkem, aby jehla šla tak milimetr dva dolu z nejvyšší pozice, tak jak mi radí technik pro správné užívání stroje.

Nicméně teď stroj šije, capáčky jsem ušila komplet, další na řadě jsou balvněné povlaky na polštáře a soft kalhoty, které mám potvrzené od jiné paní, co má tento stroj, že v pohodě stroj zvládnul. Tak jsem zvědavá, jak to dopadne.

Děkuji za rady :srdce:

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Budou obědy ve školkách a školách zdarma?

Obědy pro všechny děti zdarma? S tímto návrhem přišla bývalá ministryně... číst dále >

Atopický ekzém: Jde to i bez škrábání?

Atopický ekzém trápí 30 % světové populace. Z toho je téměř 20 % kojenců a... číst dále >

Články z Expres.cz

Dvě ženy za jeden večer: Jak Onder zvládl polibky na ruku i dámské lodičky

Po velkém finále StarDance následovala samozřejmě afterparty, na které se... číst dále >

Vánoční večírek podle Jana Tuny: 5 rad, které vám zachrání pověst i obličej

Pokud nechcete na vánočním večírku dopadnout jako Jan Tuna (45), který... číst dále >

Články z Ona Dnes

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené... číst dále >

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového... číst dále >