Pořídit domek, nebo čekat na "zázrak"?

Anonymní
7.6.15 08:20

Pořídit domek, nebo čekat na "zázrak"?

Hezké ráno,

máme s mužem takové dilema… Rádi bychom se odstěhovali z paneláku a pořídili si domeček. Jenže abychom na to finančně dosáhli, museli bychom oba pracovat. Já momentálně končím rodičovskou dovolenou, dítě půjde do školky a já do práce. Přejeme si druhé dítě, ale už přes rok se nám nedaří i přesto, že jsme oba zdraví a všechna vyšetření máme v pořádku.
Co byste dělali? Čekali až se zadaří, i když to může trvat třeba i několik let a teprve pak to bydlení řešili, nebo si svůj sen splnili hned a doufali, že to finančně nějak půjde i na případné mateřské?
Já jsem na děti v podstatě mladá, takže nějaký čas na čekání ještě mám (je mi 27), muž je o pár let starší. Oba jsme proti IVF, takže buď to půjde přirozeně (max zkusit inseminaci), nebo bude dítě jenom jedno.
Jak byste se rozhodli?

Omlouvám se za anonymitu, ale prosím o její ponechání. :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

7.6.15 08:27

Jak to finančně NĚJAK PŮJDE. Máte něco naspořeno? Má manžel dostatečně vysoký příjem, abyste z něj zvládli platit hypotéku a další výdaje kolem domu?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1080
7.6.15 08:28

Ahoj tohle bylo tez nas problem pred rokem se rozhodnout…a to nemame ani jedno dite…?sli jsme do baracku a doufali, nze i tou zmenou se zadari…zatim nezadarilo, uzbjsme v baracku rok…navic pokud by jste na to nemeli uver vam nedaji a ac tam ted chteji vydelky koukaji i na vek a moznost md…takze ja bych sla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.6.15 08:33

@matkabagristy
No určitě by nešlo jen tak… Zřejmě bych musela jít buď jen na dva roky a pak to řešit soukromou školkou, nebo třeba mít k rodičáku nějakou brigádu. Momentálně jsem se na mateřské nemusela nikterak finančně hlídat ani si přivydělávat, finanční nouzí jsme netrpěli.
Měli bychom základní rezervu, na rozbitou pračku/ledničku/kotel apod., jinak už jen hypotéku. :mrgreen:

• Nahlásit
  • Citovat
491
7.6.15 08:34

Zalezi na mnoha vecech. Jake mate prijmy, jak vysokou hypo byste chteli, na jak dlouho? Propocitala bych a pak se rozhodla. My take mame hypo a ja jsem na rodicaku, zalezi, kolik vydela tvuj muz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26152
7.6.15 08:36

Pokud s tím souhlasíte oba - šla bych do toho, ale s tím, že bude daná stranou rezerva na 6 splátek hypotéky, na kterou se nebude sahat.
A tvoje zaměstnání - je předpoklad, že nebude nějaká reorganizace a snižování stavů?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.6.15 08:38

@Banshee
Momentální bydlení utáhne manžel sám jen ze svého platu (samozřejmě nejde utrácet za zbytečnosti), k tomu baráčku už by byl ten můj příspěvek nutný. S platem v pohodě, s rodičákem už je to horší, tam už by to bylo na těsno a jedině fakt nějaká brigáda nebo jít na kratší dobu… Asi tak to vidím. Prostě by to šlo NĚJAK ale ne V POHODĚ, proto asi máme ty pochybnosti. Zase se ale nechci obětovat pro něco, co ani nevím zda vyjde.( Jelikož jsme proti tomu IVF, tak jsou i ty šance nižší).

• Nahlásit
  • Citovat
19063
7.6.15 08:42

S hypotékou na krku nejde říct „nějak to půjde“. Je dobré mít to spočítané, jestli to opravdu půjde, úplně ideální je taková splátka, aby šla hypotéka platit z jednoho platu (ona to nemusí být jen mateřská, člověk dnes přijde o práci raz dva). Do dražší než takovéto hypotéky bych třeba já osobně nešla…No a dítě může přijít za měsíc, za rok, za pět let, to bohužel dopředu nikdy nevíš :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.6.15 08:42

@Malaga
Předpoklad, že nebudu vyhozena je slušný, jsem na pobočce jedné firmy, kde jsme dvě asistentky, každá pro 1-2 obchodníky, na kolegyni si stěžují a odpočítávají dny, kdy už se vrátím já (ne že bych se chtěla chlubit) :lol:, navíc je to pobočka v daném kraji největší, tudíž ji s největší pravděpodobností ani nezavřou, to by leda musela zkrachovat celá firma, což nepředpokládám. Jako v tomhle je to spíš pozitivní.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.6.15 08:44
@alenka84 píše:
S hypotékou na krku nejde říct „nějak to půjde“. Je dobré mít to spočítané, jestli to opravdu půjde, úplně ideální je taková splátka, aby šla hypotéka platit z jednoho platu (ona to nemusí být jen mateřská, člověk dnes přijde o práci raz dva). Do dražší než takovéto hypotéky bych třeba já osobně nešla…No a dítě může přijít za měsíc, za rok, za pět let, to bohužel dopředu nikdy nevíš :nevim:

Ano, to je taky pravda, kdyby přišel o práci manžel, tak to by bylo už horší, v případě mého rodičáku, tam už musím říci, že opravdu nevím… Ale i tak mám zadní vrátka, manželovi rodiče mají třípatrový barák a jsou v něm sami.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
7.6.15 08:48

Jen teda ještě dodám, že hypotéku máme i teď, takže ta otázka co by kdyby, je tu i teď, třeba ten případ, že by manžel přišel o práci, v tom se to v podstatě neliší, ta splátka by jen byla o něco vyšší, řádově počítám tak 5 tis. měsíčně. Možná 6 tis, to už by záleželo co bychom vybrali…

• Nahlásit
  • Citovat
7937
7.6.15 08:51

Počkala bych, až se zadaří s druhým dítětem, dům bych pořizovala až po další rodičovské.
Je lepší si tu rodičovskou trošku „užít“ v slušné finanční situaci, než se dostat tak moc na hranici, že bude člověk uvažovat, kde před výplatou vezme na jídlo a umírat hrůzou, že se mu něco pokazí na autě.
Vede to pak k situacím, že manžel je v práci od rána do večera, manželka neustále doma sama, frustrovaní oba a hned dojde ke zbytečným problémům.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
26152
7.6.15 08:53

A neuvažovali jste např. pořídit starší domek nebo chatičku, zůstat v paneláku a jezdit ven na víkendy a postupně to dávat dohromady?

Dočetla jsem až teď, že splácíte hypotéku…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.6.15 08:55
@Malaga píše:
A neuvažovali jste např. pořídit starší domek nebo chatičku, zůstat v paneláku a jezdit ven na víkendy a postupně to dávat dohromady?Dočetla jsem až teď, že splácíte hypotéku…

Jo jo uvažovali, ale právě jsme si spočítali, že když koupíme tu chatu, tak jsme hypotéka na byt+ půjčka na chatu na stejné splátce jako hypotéka na dům. :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
1750
7.6.15 08:55

No a máte alespoň nějaké rezervy? Pokud ano, tak si myslím, že to zkusit můžete. Pokud budeš v těhotenství pracovat a pak nastoupíš na MD tak ještě nějakou dobu budeš mít příjmy slušné, pak při rodičáku si můžeš přivydělávat neomezeně, pokud budeš mít hlídání. Ale pokud jste oba zdraví, tak se Vám možná nedaří proto, že to dítě moc chcete. Takže v momentě kdy se Vám to bude hodit méně a přestanete na dítě tak myslet, je možné, že zadaří rychle.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama