Pořídit si dítě bez partnera s dárcem a neuvést ho do RL

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.18 23:22
Pořídit si dítě bez partnera s dárcem a neuvést ho do RL

Omlouvám se za anonymitu, ale je to citlivý dotaz ohledně blízké osoby.

Zajímalo by mě, zda je možné mít v Česku dítě bez partnera a bez jeho uvedení do RL? Prostě jestli je možné, že se žena rozhodne mít dítě i když nemá partnera? Myslím za předpokladu, že má práci, zázemí, bydlení a není to žádná sociálka a ždímačka státu - mám dítě, státe starej se. Ne, jednalo by se o zajištěnou ženu, která se pouze kvůli věku rozhodla už přestat čekat a mít dítě, které si je schopná zajistit a najít mu časem nového tatínka.

Je možné si nechat udělat dítě s dárcem a následně ho neuvést do RL? Jak postupují na matrice, když se jim řekne, že je otec neznámý a uvádět se nebude? Požadují vysvětlení proč se otec neuvádí a je žena nucená se jim zpovídat nebo respektují, že si nepřeje uvedení? Je matrika schopná poslat na single ženu, i když je zajištěná sociálku jen kvůli tomu, že se rozhodla pořídit si dítě bez muže a bez uvedení do RL? Je zde žena, která nemá otce v RL z podobného důvodu a jak s ní jednali na matrice a sociálce?

PS: Nechci řešit přímo etiku jednání, když se žena rozhodne mít dítě, že ho prostě chce i když nemá partnera, ale spíš mě zajímá, jestli je v Česku takový postup možný i bez toho, aniž by po ní šla sociálka, že neuvádí žádného otce do RL. Vím, že v zahraničí se třeba single ženám dá udělat i IVF a je legální nemít otce v RL, ale zajímá mě, jak tohle řeší v Česku, tyhle ženy, které si cíleně pořídí dítě bez muže jen s dárcem a nikoho neuvádí do RL.

Díky za zkušenosti a prosím o anonymitu, řeším toto téma s pár ženami zda do toho jít a je to citlivé téma. Děkuji

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
Reakce:

Salvaje
Závislačka 3464 příspěvků 18.02.18 23:34

Určitě to jde. Já rodila předčasné a na matrice jsme ani nebyli, nestihli jsme. V porodnici jsem řekla přesně toto, že jsme to nestihli, tudíž nemůžou chtít podpisy otce atd., jak se tam vyplňují ty papíry všelijaké :D
Po propuštění z porodnice, po několika týdnech, jsme na matriku zašli a zažádali o zapsání otce si rl.
Do té doby měl syn moje příjmení a kolonku pro otce v rl beze jména. A žádná sociálka se o nás nezajímala…

Jogrr
Závislačka 4336 příspěvků 18.02.18 23:38

Mam kolegyni, poridila si dite od anonymniho darce, kolonka otec zustala volna a nikdo po ni nesel.
Casem litovala, ze je na dvojcata sama.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.18 23:41

Já budu mít něco podobného. Otcem dítěte bude kamarád který nebude uveden do RL. Dítě bude mít možnost ho znát a vidět ale o výchově budu rozhodovat já a on se mi nebude do toho motat :mrgreen:

Štembinka
Kecalka 182 příspěvků 18.02.18 23:43
@Anonymní píše:
Já budu mít něco podobného. Otcem dítěte bude kamarád který nebude uveden do RL. Dítě bude mít možnost ho znát a vidět ale o výchově budu rozhodovat já a on se mi nebude do toho motat :mrgreen:

Nemáš strach z toho, že se to v něm potom třeba nějak zlomí a bude své dítě také chtít? :D

salamio
Ukecaná baba ;) 2187 příspěvků 18.02.18 23:45
@Anonymní píše:
Já budu mít něco podobného. Otcem dítěte bude kamarád který nebude uveden do RL. Dítě bude mít možnost ho znát a vidět ale o výchově budu rozhodovat já a on se mi nebude do toho motat :mrgreen:

No tvl, chudák dítě.

Sju.Zzz
Kecalka 116 příspěvků 18.02.18 23:49

A co řekneš na matrice? Spíš mě zajímá jak se to právnicky řeší.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.02.18 23:53

Ahoj, nikde s tím problémy nemají, nemusíš nic vysvětlovat, proste bude kolonka v RL prázdná, pokud časem někoho najdeš, kdo bude chtít byt zapsán jako otec, tak to jde bez problému dopsat :)

hani28
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 18.02.18 23:53
@Anonymní píše:

No tak aby si to kamarad nerozmyslel :roll:

Korela chocholatá
Kecalka 397 příspěvků 18.02.18 23:54
@Anonymní píše:

Prosím, navštivte odborníka. Nejlépe psychiatra. Jinak vaše dítě bude mít jistě velmi spokojený a naplněný život. Ona ta otcovská role je prej dost důležitá, ale jak vidím tak tradiční rodinný model už se nenosí. Je mi toho dítěte líto. :zed:

welovefashion
Zasloužilá kecalka 571 příspěvků 101 inzerátů 18.02.18 23:59

Ja bych řekla, že je to o velké duveře mezi oběma…tohle myslím ošetřit právně nelze, když si matka vzpomene může chtít alimenty i 5 let zpětně… naopak otec si taky muže zažadat o určeni otcovství…

napadlo mě, snad jedině sepsat u notaře něco jako vzdání se otcovských práv k dítěti, ale nevim jestli byto soud zajimalo, kdyby pak přišlo na věc :think:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.02.18 00:05

Co se týče matriky a úřadování s tím spojeného - pokud matka nežádá obratem o dávky státní soc. podpory či pomoci v hmotné nouzi, nikdo s tím problém nemá. Je to právo ženy neuvést otce do RL. V praxi jsem zažila tlak na matku pouze ve výše zmíněném případě - neuvedla otce do RL (týral ji, měla strach o dítě), ale ocitla se v hmotné nouzi. Na pracáku při podání žádosti o dávky na ni úřednice tlačily, aby nejdříve ohnula o výživné otce, pak přišla žádat o dávky. Ani v této situaci však není žena povinná jméno otce sdělit - prostě ho nezná a hotovo. Spíš jde o ten psychologický nátlak.

Problém může být samotné dárcovství. Česká CAR by dle platné legislativy neměla umožňovat oplodnění ženy dárcovským spermatem, aniž by souhlas podepsal „otec“. Můj muž má azoospermii, takže jsme využili dárce, nicméně manžel musel už v CARu podepsat papíry, že s tím souhlasí a rodičovská práva a povinnosti půjdou za ním. Oplodnění samotné ženy bez partnera je nelegální. Tuším ale, že obejít to určitě půjde… :nevim:

jannina1
Závislačka 4171 příspěvků 19.02.18 01:07
@Alice001 píše:
Prosím, navštivte odborníka. Nejlépe psychiatra. Jinak vaše dítě bude mít jistě velmi spokojený a naplněný život. Ona ta otcovská role je prej dost důležitá, ale jak vidím tak tradiční rodinný model už se nenosí. Je mi toho dítěte líto. :zed:

Zbytecne to hrotis. Pokud je zakladatelka financne zabezpecena a na dite se zodpovedne pripravi, nevidim v tom problem.

slavuska1
Vesmírná mluvilka 31657 příspěvků 19.02.18 01:11

Přes IVF ofiko to nejde, pokud se o oplodnění postaráte sami, a jen neuvedete otce do RL, nikoho to nezajímá, proč tam otec není. Jen si to může kdykoliv rozmyslet no, že se chce starat

Russet
Extra třída :D 12103 příspěvků 19.02.18 04:50
@jannina1 píše:
Zbytecne to hrotis. Pokud je zakladatelka financne zabezpecena a na dite se zodpovedne pripravi, nevidim v tom problem.

Tak pokud chce dítě bez otce, tak se na něj moc zodpovědně nepřipravuje. Ty problém mít nebudeš, ale to dítě ano.

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Konec ftalátům i salmonele. Co přináší Evropa vašemu miminku?

Slýcháte kolem sebe občas lamentování, že přivést děti do dnešního světa je... číst dále >

5 receptů na rychlé vánoční cukroví

Taky se vám nechce zbytečně stát za plotnou ještě před Vánoci? Nebo nestíháte... číst dále >

Články z Expres.cz

Klusová ukázala sestru a málem svou knihu pokřtila mateřským mlékem

Zpěvačka Tamara Klusová (30) se prezentuje hlavně jako matka tří dětí a... číst dále >

Milion donesla v igelitce do baru! Svědek vypověděl, jak Řepka prodával auto, které mu nepatřilo

Ostře sledovaný soud s bývalým fotbalovým reprezentantem Tomášem Řepkou (44)... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie... číst dále >

Deset tipů, jak nastartovat životní změnu a být zdravější

Cítit se dobře fyzicky i psychicky si přejeme určitě všichni. Někdy k tomuto... číst dále >