Pořízení chaty/chalupy - porada

Anonymní
25.10.19 11:37

Pořízení chaty/chalupy - porada

Ahoj,
prosím anonym, budu tu rozepisovat naši finanční situaci.

Na úvod o nás - manželé 32 + 38 let, jedno dítě, druhé na cestě. Byt v OV v Praze (komplet zrekonstruovaný), hypotéka. Byt v družstevním vlastnictví (zatím nevyužitelný, platíme provoz, bydlí tam rodina, bude výhledově potřeba velká rekonstrukce). Dvě auta, jedno splácíme (během příštího roku bude hotovo).

Hypotéku v pohodě uplácíme i na mé mateřské dovolené (s prvním jsem si přivydělávala, teď asi budu nějakou dobu mít jen PPM a pak RD).

Manžel dává stranou 20-25 000 měsíčně na spořící účet, tzn peníze rychle po ruce. Já dávám stranou kolem 13 000 měsíčně, ale nejsou po ruce, jsou různě vázané (stavební spoření, fondy).

Nějak jsme se dostali k tématu pořízení chaty nebo chalupy - můžeme jet k příbuzným, ale to je na návštěvě, můžeme děti vzít k našim, ti mají zahradu, ale chtěli bychom něco svého. Včera jsme jen tak procházeli realitní servery a nakonec jsme usoudili, že nejjednodušší by bylo koupit pozemek a postavit něco nového.

A co čert, nechtěl, narazili jsme na malý poklad - zasíťovaný stavební pozemek na okraji obce, od nás do hodiny cesty, plus se dostavuje dálnice, takže výhledově se cesta ještě zkrátí. Na výběr jsou 4 pozemky, je možné tma postavit RD. My bychom vzali ten nejvíc vzadu, hezky u lesa a chtěli nějakou tu chatu.

Finančně něco přes půl milionu, zhruba polovinu máme ušetřenou, zbytek bychom pořešili buď bezúročnou půjčkou v rámci rodiny, popř. jinak, jsme schopný to splatit rychle, takže hypo asi ne.

Naše představa by byla nějaká montovaná dřevostavba, asi bychom nešli do patra, stačil by nám bungalov. Cenově zase docela slušný, co jsem zběžně koukala, to už bychom asi vzali na hypo, resp. refinancovali stávající, přidali pozemek do zástavy a řešili takto. Stavbu bychom řešili nejdříve za rok dva.

Ten čas do stavby bychom samozřejmě využili k nastudování, co vlastně chceme, naše idea je ta dřevostavba, ideálně pasivní dům, zateplený, vhodný k celoroční rekreaci. Vůbec ale netuším, jakým způsobem bychom třeba řešili vytápení, to teď nechávám stranou.

Řekněme, že najdeme slušnou firmu (tipy uvítím do diskuse :) ). Postavíme a budeme mít svojí chatičku.

Problém je, že ani jeden z nás nevyrůstal v domu nebo na vesnici, jezdili jsme maximálně na návštěvy. Je mi jasné, že i s novou stavbou bude nutná údržba a okolo domu se pořád něco řeší. Dále zahrada - já na to fakt nejsem a nebude mě to bavit. Nechtěli bychom takovou tu krásně udržovanou zahrádku s umělckými záhonky, chcem trošku něco divočejšího, ať si tam děti můžou zařádit, mít tam pár ovocných strmů, nějaký maliny, rybíz, časem třeba budu i něco málo pěstovat… Ale i tak je se zahradou práce (to už aspoň něco vím od našich) a mě to prostě fakt nebaví. A nechci tam pak povinně jezdit, protože je potřeba udělat to a to a to… chci tam jezdit, protože budeme chtít.

Je mi jasné, že když se poradíme s odborníkem, tak se dá asi vymyslet zahrada, kde nám bude pěkně a zároveň se nestrhneme, ale zase… nemáme s tím zkušenosti, nedovedu si představit, kolik času to sežere…

Tak moje otázka asi je - myslíte si, že pro dva lidi z města je tohle rozumnej projekt? Mám pocit, že manžel vidí jen tu romantiku a pohodu a výhody. A to já samozřejmě vidím taky, ale zároveň se bojím, aby to nebylo nad naše síly.

A i když bychom to měli finančně dát krásně, tak málo peněz to nebude, a nechci v tom utopit finance, který můžeme využít jinak…

Láká mě to kvůli dětem, hned za tím naším pozemken je les, v obci a okolí je několik rybníků, kousek je vodní nádrž, příroda je tam pěkná. Na zahradě bychom jim udělali nějaký vyblbnutí, stavěli by si bunkry, chodili bychom na houby… mrzelo mě, že mí děti tolik těchto zážitků mít nebudou (chalupa, kam jsem já jezdívala v dětství, už není v rodině).

Ale taky si pamatuju, jak nás děda každý víkend naložil, jeli jsme několik hodin, byla to povinnost, práce tam samozřejmě bylo vždycky dost… fakt tam nechci jezdit každý víkend, ale třeba 2* do měsíce, pak tam strávit část prázdnin, dokud bych byla na MD, tak tam klidně být s dětmi celý léto…

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
2193
25.10.19 11:52

Co prodat byt ci pronajimata postavit RD dum na pozemku? Pro deti ideal
Tak jsme to udelali letos my a nelitujem, ikdyz se manzel dost najezdi, ale jemu to nevadi. Deti teda nemame, ale chteli jsme uz z prahy ven, ve vysledku je ta doba dojezdu jen cca o 10 min delsi nez rano a vecer pres celou prahu

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3848
25.10.19 11:54

Pokud chceš zahradu a něco pěstovat, tak práce tam bude vždy. To je právě to, že mít chalupu je půl na půl o práci a rekreaci. Leda pak zaplatit někoho na údržbu domu a zahrady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
25.10.19 12:02

Finančně asi dejme tomu, i když je to další zatížení, které by komplikovalo situaci v případě, kdyby se něco stalo. Kdyby to bylo z úspor, ale brát si na toto půjčku? Přijde mi to hodně zbytečné.
Máme chatu na nádherném místě(Moravský kras) v podstatě méně než hodinu cesty.
Za daných okolností je to jen žrout času, není tak velká, aby se tam scházela celá rodina, občas tam můžeme jet s někým, ale stejně je pryč to pohodlí a v podstatě nám to jen užírá čas, máme tu chatu, tak tam pojedeme. V rodině mají lidi baráky, zahrady, je fajn k nim zajet na návštěvu a my k nim chceme jezdit na návštěvy, protože teda máme tu chatu a občas jedeme i tam, tak vlastně máme o to méně času na družení s rodinou a defakto kvůli něčemu, co nám zas až tolik nedává. A to tam je možnost koupání v létě, kterou u domů nemáme ani oni ani my.
A kdybycom tam něco pěstovali? Když pominu, že pěstujeme u baráku na zahradě, tak to tam člověk jednak musí vybírat, proože jsou věci, co potřebují často péči, jednak mu to sežere zčásti zvěř, poněvadž tam nemá čas stále být a navíc tam stejně pak musí jezdit hoodně často(1× za týden už je na hraně) kvůli zalévání a zpracování.
Ano, chata je vhodná pro lidi s bytem, ale vzhledem k vašim prioritám a životnímu stylu si to dle mého představuješ dost romanticky a zatěžovat kvůli tomuto stylu využívání rodinný rozpočet, když děti můžou k prarodičům, mi přijde fakt hodně zbytečné.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
25.10.19 12:14

@Peggy54
Nene, my jsme v Praze spokojení, stěhovat se trvale nechceme. V tom máme jasno. Už jsme se jednou za Prhau odstěhovali a dojíždění nám nevyhovovalo.

@cverunka
No já právě na zahradničení nejsem, takže možná bych se výhledově k nějakému menšímu záhonku dokopala, ale chceme to primárně na rekreaci a ne „otročit“ na zahradě. Nemyslím to zle, vím, že to hodně lidí baví, ale nás fakt ne…

Právě otázka na zkušené - je možné mít zahradu, která nebude příliš náročná na práci okolo?

@Sany80s
Jako finančně myslím, že je to naprosto bez potíží. Ta půjčka na pozemek by byla pouze proto, že tak rychle to nedošetříme a tenhle je fakt zn. Ideál (zatím se tak jeví, ještě to budeme řešit).

Ale já nevím, i teď, když jsme spadli s příjmy nejníž dáváme měsíčně stranou kolem 30 000. Opravdu ti přijde, že v naší situaci je to zbytečný risk? Stavba by byla až v momentě, kdy by byl pozemek plně splacený, bude nám také končit fix hypo, takže bychom refinancovali a možná i za lepších podmínek.

V momentě, kdy se vrátím na poloviční úvazek (mám možnost HO), příjmy se zvednou o dalších cca 15 000 - tj. dobudování rezerv a příp. dovybavení tý chatky…

U nás máme možnost jet k příbuzným manžela. Ale je to tam malý, spíme na matracích na zemi, jezdíme tam rádi, aby si užili děti, ale není to taková ta klasická rekreace. Zahrada maličká a užitková. No a pak mí rodiče, ale tam jezdíme jen přes den, nejezdíme tam na přespání… Chalupa, co byla v rodině je prodaná, tam jsme jezdili moc rádi, teď tu možnost nemáme…

Právě že nám to chybí a proto to řešíme…

Druhá varianta je se na to vykašlat a občas si něco pronajmout, ale to zase manžel nechce, chce mít svoje…

• Citovat
  • Nahlásit
1327
25.10.19 12:16

Dala bych si tam mobilheim ( dají se krásně obložit dřevem), stavět barák mi přijde zbytečný nebo si ho pak můžete postavit na důchod. A na zahradě můžou být jen stromy a keře, je spousta sucho a blbu vzorných kultivarů, které si bez vás poradí :mrgreen: já bych v Praze zdechla, takže chápu touhu vypadnout.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8167
25.10.19 12:16

Mame chatu, kterou zdedil partner. Mame ji pomerne daleko 2,5h cesty autem) ale jsme za ni strasne radi. Decka to tam uplne miluji. Zahradu temer vubec neudrzujeme. Nechala jsem tam udelat piskoviste, skluzavku, placek na kuzelky/kroket apod., ohniste a posezeni. Uz z predchozi doby jsou tam nasazene hortenzie, maliny a lisky. Ja s tim nic nedelam, nejsme tam ani tak casto, aby se to na tech rostlinach nejak projevilo. Partner max. v lete poseka travu. Jediny problem je udrzba domu. Ale to by se vas az tak tykat nemuselo, kdyz budetr mit novostavbu, u nas je horsi to, ze dum je pomerne stary a je treba postupne castecne rekonstruovat. To vzhledem ke vzdalenosti a tomu, ze mame tri male deti neni mozne zvladnout nasimi silami, proto se o udrzbu domu stara tchan se svagrem, kteri bydli blizko a chatu take vyuzivaji.

Příspěvek upraven 25.10.19 v 12:18

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2930
25.10.19 12:17

@Sany80s
Takhle, myslím, že romanticky si to představuje spíš manžel, já se snažím na to pohlížet i prakticky. Právě pro to bydlení v Praze bych ráda kvůli dětem měla únik do přírody. U prarodičů být můžou, ale tam si to zase neužijeme jako rodina… tolik místa, abychom tam přijeli ve čtyřech na delší dobu tam fakt není.

S pěstováním - to jsem myslela spíš do budoucna, kdybych zjistila, že mě ta zahrada docela baví… jinak bych spíš uvažovala o pár ovocných stromech (ano, vím, že i s tím je práce), nějaké maliny nebo rybíz, co jsou snad víceméně bezúdržbové a zbytek zatím neřešit…

EDIT - a mám po Anonymu :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
25.10.19 12:21
@Anonymní píše:
@Peggy54
Nene, my jsme v Praze spokojení, stěhovat se trvale nechceme. V tom máme jasno. Už jsme se jednou za Prhau odstěhovali a dojíždění nám nevyhovovalo.

@cverunka
No já právě na zahradničení nejsem, takže možná bych se výhledově k nějakému menšímu záhonku dokopala, ale chceme to primárně na rekreaci a ne „otročit“ na zahradě. Nemyslím to zle, vím, že to hodně lidí baví, ale nás fakt ne…

Právě otázka na zkušené - je možné mít zahradu, která nebude příliš náročná na práci okolo?

@Sany80s
Jako finančně myslím, že je to naprosto bez potíží. Ta půjčka na pozemek by byla pouze proto, že tak rychle to nedošetříme a tenhle je fakt zn. Ideál (zatím se tak jeví, ještě to budeme řešit).

Ale já nevím, i teď, když jsme spadli s příjmy nejníž dáváme měsíčně stranou kolem 30 000. Opravdu ti přijde, že v naší situaci je to zbytečný risk? Stavba by byla až v momentě, kdy by byl pozemek plně splacený, bude nám také končit fix hypo, takže bychom refinancovali a možná i za lepších podmínek.

V momentě, kdy se vrátím na poloviční úvazek (mám možnost HO), příjmy se zvednou o dalších cca 15 000 - tj. dobudování rezerv a příp. dovybavení tý chatky…

U nás máme možnost jet k příbuzným manžela. Ale je to tam malý, spíme na matracích na zemi, jezdíme tam rádi, aby si užili děti, ale není to taková ta klasická rekreace. Zahrada maličká a užitková. No a pak mí rodiče, ale tam jezdíme jen přes den, nejezdíme tam na přespání… Chalupa, co byla v rodině je prodaná, tam jsme jezdili moc rádi, teď tu možnost nemáme…

Právě že nám to chybí a proto to řešíme…

Druhá varianta je se na to vykašlat a občas si něco pronajmout, ale to zase manžel nechce, chce mít svoje…

Může se stát, že někdo onemocní, ztráta práce. Je to pro tebe teď určiotě nerálná možnost a nikomu ji nepřeji. Ale faktem je, že mi pořizování něčeho navíc na půjčku přijde jako ne zrovna finančně gramotné.
Z úspor bych řekla, že bez problémů a když bude potřeba, dá se toho zbavit a člověk na to nemusí spěchat.
Ale na půjčku?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
650
25.10.19 12:24
@Anonymní píše:
Ahoj,
prosím anonym, budu tu rozepisovat naši finanční situaci.

Na úvod o nás - manželé 32 + 38 let, jedno dítě, druhé na cestě. Byt v OV v Praze (komplet zrekonstruovaný), hypotéka. Byt v družstevním vlastnictví (zatím nevyužitelný, platíme provoz, bydlí tam rodina, bude výhledově potřeba velká rekonstrukce). Dvě auta, jedno splácíme (během příštího roku bude hotovo).

Hypotéku v pohodě uplácíme i na mé mateřské dovolené (s prvním jsem si přivydělávala, teď asi budu nějakou dobu mít jen PPM a pak RD).

Manžel dává stranou 20-25 000 měsíčně na spořící účet, tzn peníze rychle po ruce. Já dávám stranou kolem 13 000 měsíčně, ale nejsou po ruce, jsou různě vázané (stavební spoření, fondy).

Nějak jsme se dostali k tématu pořízení chaty nebo chalupy - můžeme jet k příbuzným, ale to je na návštěvě, můžeme děti vzít k našim, ti mají zahradu, ale chtěli bychom něco svého. Včera jsme jen tak procházeli realitní servery a nakonec jsme usoudili, že nejjednodušší by bylo koupit pozemek a postavit něco nového.

A co čert, nechtěl, narazili jsme na malý poklad - zasíťovaný stavební pozemek na okraji obce, od nás do hodiny cesty, plus se dostavuje dálnice, takže výhledově se cesta ještě zkrátí. Na výběr jsou 4 pozemky, je možné tma postavit RD. My bychom vzali ten nejvíc vzadu, hezky u lesa a chtěli nějakou tu chatu.

Finančně něco přes půl milionu, zhruba polovinu máme ušetřenou, zbytek bychom pořešili buď bezúročnou půjčkou v rámci rodiny, popř. jinak, jsme schopný to splatit rychle, takže hypo asi ne.

Naše představa by byla nějaká montovaná dřevostavba, asi bychom nešli do patra, stačil by nám bungalov. Cenově zase docela slušný, co jsem zběžně koukala, to už bychom asi vzali na hypo, resp. refinancovali stávající, přidali pozemek do zástavy a řešili takto. Stavbu bychom řešili nejdříve za rok dva.

Ten čas do stavby bychom samozřejmě využili k nastudování, co vlastně chceme, naše idea je ta dřevostavba, ideálně pasivní dům, zateplený, vhodný k celoroční rekreaci. Vůbec ale netuším, jakým způsobem bychom třeba řešili vytápení, to teď nechávám stranou.

Řekněme, že najdeme slušnou firmu (tipy uvítím do diskuse :) ). Postavíme a budeme mít svojí chatičku.

Problém je, že ani jeden z nás nevyrůstal v domu nebo na vesnici, jezdili jsme maximálně na návštěvy. Je mi jasné, že i s novou stavbou bude nutná údržba a okolo domu se pořád něco řeší. Dále zahrada - já na to fakt nejsem a nebude mě to bavit. Nechtěli bychom takovou tu krásně udržovanou zahrádku s umělckými záhonky, chcem trošku něco divočejšího, ať si tam děti můžou zařádit, mít tam pár ovocných strmů, nějaký maliny, rybíz, časem třeba budu i něco málo pěstovat… Ale i tak je se zahradou práce (to už aspoň něco vím od našich) a mě to prostě fakt nebaví. A nechci tam pak povinně jezdit, protože je potřeba udělat to a to a to… chci tam jezdit, protože budeme chtít.

Je mi jasné, že když se poradíme s odborníkem, tak se dá asi vymyslet zahrada, kde nám bude pěkně a zároveň se nestrhneme, ale zase… nemáme s tím zkušenosti, nedovedu si představit, kolik času to sežere…

Tak moje otázka asi je - myslíte si, že pro dva lidi z města je tohle rozumnej projekt? Mám pocit, že manžel vidí jen tu romantiku a pohodu a výhody. A to já samozřejmě vidím taky, ale zároveň se bojím, aby to nebylo nad naše síly.

A i když bychom to měli finančně dát krásně, tak málo peněz to nebude, a nechci v tom utopit finance, který můžeme využít jinak…

Láká mě to kvůli dětem, hned za tím naším pozemken je les, v obci a okolí je několik rybníků, kousek je vodní nádrž, příroda je tam pěkná. Na zahradě bychom jim udělali nějaký vyblbnutí, stavěli by si bunkry, chodili bychom na houby… mrzelo mě, že mí děti tolik těchto zážitků mít nebudou (chalupa, kam jsem já jezdívala v dětství, už není v rodině).

Ale taky si pamatuju, jak nás děda každý víkend naložil, jeli jsme několik hodin, byla to povinnost, práce tam samozřejmě bylo vždycky dost… fakt tam nechci jezdit každý víkend, ale třeba 2* do měsíce, pak tam strávit část prázdnin, dokud bych byla na MD, tak tam klidně být s dětmi celý léto…

Ahoj, já před čtyřmi lety přemýšlel jako ty, rozhodoval jsem se, jestli koupit částečně zrekonstruovaný domek na Šumavě. Mám to autem 1,5 hodiny. Dal jsem si plusy x mínusy a… A koupil to!!! A dnes jsem šťastný, že to mám ;) Paráda, nádherné prostředí, kousek les, kousek krásná cyklostezka, do Německa na výlety, na Železnou Rudu na lyže… Bylo to nejlepší rozhodnutí jaký jsem udělal!! :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2930
25.10.19 12:26

@Pantalaimon
Já na bydlení Prahu ráda, a bydlíme na okraji (jo, sice sídliště a panelák, ale máme to hezky zrekonstruovaný a jsme tu spokojený), jen ta možnost „vyvětrání se“ mi po prodeji rodinné chalupy chybí.

Mobilheim je určitě zajímavá možnost, budeme až po případném nákupu mít dost času řešit, co to bude…

@Hoa Mai
Chalupa byla skoro 3 hodiny cesty, to bylo prostě moc, navíc po E55- to byl důvod, proč jsme ji neodkoupili při prodeji v rámci rodiny my. Navíc už ten dům byl ve špatném stavu, dispozičně nám nevyhovoval… Tam jsme spočítali náklady na cca 3 500 000 koupě + rekonstrukce a to fakt ne…

Ten popis tvé zahrady, to je přesně to, co bych si představovala! Časem nějaký zahradní domek nebo chatku pro dětí, pískoviště, houpačku, skluzavku… nechat tam růst planě maliny atp…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9285
25.10.19 12:28
@Lara Farseer píše:
@Sany80s
Takhle, myslím, že romanticky si to představuje spíš manžel, já se snažím na to pohlížet i prakticky. Právě pro to bydlení v Praze bych ráda kvůli dětem měla únik do přírody. U prarodičů být můžou, ale tam si to zase neužijeme jako rodina… tolik místa, abychom tam přijeli ve čtyřech na delší dobu tam fakt není.

S pěstováním - to jsem myslela spíš do budoucna, kdybych zjistila, že mě ta zahrada docela baví… jinak bych spíš uvažovala o pár ovocných stromech (ano, vím, že i s tím je práce), nějaké maliny nebo rybíz, co jsou snad víceméně bezúdržbové a zbytek zatím neřešit…

EDIT - a mám po Anonymu :zed:

No maliny a ostružiny zrovna bezúdržbové nejsou. A stromy dají více práce než záhonek. Faktem je, že na rodinné vyžití a užití jsou lepší výlety a dovolené s pronájem, nemusíš tam nic udržovat. A ty zmíněné bunkry a podobně, na to děti rodiče nepotřebují, vlastně je vůči nim lepší, když si to užívají sami třeba na té zahradě u babičky, než aby měli za zadkem rodiče lačnící po rodinné soudržnosti ;).
Já tvoji touhu chápu, kdybych měla byt, tak o tom přemýšlím asi taky.
Ale asi ne, kdybych měla prarodiče s domem a zahradou nebo kdyby ta chata měla být tak malá, že by se tam nemohlo scházet hodně lidí. Což v našem případě v tom nejmenším počtu je 15 a víc, takže by to asi byla vila-chata. 8)

Příspěvek upraven 25.10.19 v 12:29

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1327
25.10.19 12:28
@Sany80s píše:
Může se stát, že někdo onemocní, ztráta práce. Je to pro tebe teď určiotě nerálná možnost a nikomu ji nepřeji. Ale faktem je, že mi pořizování něčeho navíc na půjčku přijde jako ne zrovna finančně gramotné.
Z úspor bych řekla, že bez problémů a když bude potřeba, dá se toho zbavit a člověk na to nemusí spěchat.
Ale na půjčku?

Tak zrovna zasíťovaný pozemek je dobrá investice i na půjčku. To se dá prodat vždycky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2930
25.10.19 12:44

@Sany80s
Oba s partnerem máme velmi dobré životní pojištění. Ano, stát se může cokoli, ale železnou rezervu na 6 měsíců máme vždy a na tu nesaháme a nikam ji nepočítáme. Půjčka na bydlení (a s přihmouřením oka ještě na autp) je jediná, kterou uznávám. Ano, tady už nejde o zajištění primárního bydlení, ale myslím, že s našimi rezervami to je pořád dobrá investice…

Pozemek po dostavění dálnice vzroste na ceně, takže i kdybychom to teď nechali elžet dva roky ladem, tak pak na tom vyděláme (a tou dobou už bude dávno náš, s tím, co manžel dává stranou jde fakt o krátkodobou půjčku).

Ano, na tu stavbu by to už šlo do hypo, ale zase je fakt, že my dokážeme dát stranou hodně a děti jsou malé teď, ano, jsme schopný tak za pět let na to našetřit a koupit za hotové (možná dřív, když třeba omezíme dovolené a takové ty radosti života), ale to mi přijde škoda, když by si to tam teď děti užili nejvíc… za dva roky budou staršímu skoro 4, malému dva, já budu pořád na MD, můžu tam být většinu léta…

Fakt se nepovažuji za finančně negramotnou. Máme rezervy, máme diverzifikované investice, mě budou průběžně různá spoření dobíhat, máme kvalitní pojištění. Kdyby bylo naprosto naprosto nejhůř, tak mám možnost finamčmí výpomoci v rodině. Ano, teď nemám po ruce 1 500 000 abych měla na koupi pozemku, stavbu chaty a vybavení. Ale vzít si v naši finanční situaci na toto půjčku mi nepřijde zbytečně riskantní.

@T.Petr Šumava už je pro nás daleko, chalupa byla kousek od Krumlova a na dojíždění peklo.

@Sany80s
Na bunkry děti rodiče nepotřebují, ale zrovna u našich je taková ta krásná a precizní zahrada jak z katalogu… tam si bunkr fakt neuděláš :mrgreen:, Navíc je to hodně blízko Prahy, do lesa je to docela štreka, tady by byl v podstatě za domem… Bunkry nehodlám stavět s nimi, ale dát jim tu možnost… ráno je vypustit na zahradu a zavolat je jen na oběd :mrgreen:.

Se zahradou bych pak potřebovala asi poradit od odborníka, s tím počítám, řeknu mu svou představu a třeba něco vykoume… chci něco, kde se právě děti můžou vyblbnout, ne zámecký park, kde se nesmí sejít z cestičky…

Jinak zase tak velkou rodinu nemáme, kamarády jo, ale když jezdíme my někam, často se to řeší třeba přespáním na zahradě, takže nic extra velkýho nevyužijeme… zase bych chtěla o trochu víc místa než v bytě :)

@Pantalaimon
Zasíťovaný, napojený na obecní kanalizaci a vodu. Až dostaví dálnici, tak se dojezd do Prahy výrazně zkrátí, od dálnice to bude kousek, ale nemáš ji hned za barákem. Říkám, ta lokalita je fakt super, jinak bychom to neřešili takhle nahonem, ale našetřili si v klidu, koupili pozemek za hotový a pak řešili co dál… ale tohle je perla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2930
25.10.19 12:47

Chatu/chalupu, nevím jak to nazvat uvažujeme o velikosti 4+1/4+kk (jeden pokoj my, jeden děti, jeden hostovský). Spíš asi bungalov, i když je možný třeba podkroví na nějaký přespávání větších skupin. Myslím, že to je až až, zas tak velkou rodinu nemáme :mrgreen:

Pronájmy manžel nechce, chtěl by mít svoje, třeba si tam s klukama něco kutit a já bych vlastně byla taky ráda za svůj prostor.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat