Porod - jak to bylo za našich prapra...babiček?

185
30.5.17 20:37

Porod - jak to bylo za našich prapra...babiček?

Dobrý den všem,
jsem pět dní po třetím porodu a i do třetice to byl zase pěkný krvák 8o Nějak mi pořád vrtá hlavou, jak to bylo kdysi dávno, za našich praprababiček nebo ještě dříve. Někde jsem četla, že žena pak ležela v koutě světnice za závěsem a měla pár dní na zotavenou (proto se nosí dárky „do kouta“) Jinde ale žena šla v podstatě hned po porodu zase makat… S dnešními jednorázovými kalhotkami, vložkami a podložkami atd. a péčí v porodnici je to „hračka“. Ale začít hned po porodu fungovat bez jednorázových vložek, bez sprchy, umyvadla…? Jak to kdysi dělaly a co používaly? Je to taková historie všedního dne. Existuje na tohle téma nějaká studie? Víte o nějaké???
Díky. :mavam:
Nela

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22104
30.5.17 20:42

Obvykle sestinedelka hajena byla, ke křtu nesli dítě jiní.
Více třeba v knížce Narození a smrt v české lidové kultuře, nebo K hříchu i k modlitbě nebo Radostné dětství? nebo Žena v českých zemích. Moc hezké sondy do každodennosti žen, matek, dětí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17390
30.5.17 20:44

@NelaS Jenze kdyz hodnotis, co bylo driv, tak se na to chce podivat trochu zesiroka. Driv netvorili rodinu zena, muz a dite, ale take jedni rodice, a „sluzebnictvo“. Takze zena mela k dispozici pomocne ruce, nepotrebovala tedy jednorazove plenky a urcite to nebyla ona, kdo ty plenky pral. A ona zena musela byt postavena do toho kouta, zbavena vsech povinnosti a venovat se novorozenci, protoze pokud by se nerozkojila nebo nevyuzila sluzeb kojne, tak by to dite zemrelo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
30.5.17 20:47

Ahoj, babička vyprávěla jak potratila miminko, kolem 17tt tak začla krvacet a aby ten plod dostali ven, dali ji dovnitř hak a na konci bylo závaží aby to plod vytáhlo.

Říkala že řvala bolesti a myslela že umře a držela to závaží. Bohužel žila v malé vesnici kde trvalo vůbec než dojel doktor… :cert:

• Nahlásit
  • Citovat
17390
30.5.17 20:49
@Anonymní píše:
Ahoj, babička vyprávěla jak potratila miminko, kolem 17tt tak začla krvacet a aby ten plod dostali ven, dali ji dovnitř hak a na konci bylo závaží aby to plod vytáhlo.Říkala že řvala bolesti a myslela že umře a držela to závaží. Bohužel žila v malé vesnici kde trvalo vůbec než dojel doktor… :cert:

A kolik bylo babicce? To zni jak v male vesnicce nekde v Rusku nebo za valky, ne?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9812
30.5.17 20:52

Neco malo z doby nedavne je v knize Zavolejte sestricky http://www.databazeknih.cz/…ricky-210916 I serial BBC je dobre natoceny. Je to sice z Anglie, ale nedelam si iluze, ze by to v Ceskoslovensku bylo tenkrat lepsi :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
30.5.17 20:59
No a spousta rodiček a dětí po porodu umřela.
Myslím, že kdyby jsi popátrala v knihovně, tak najdeš spoustu knížek na tohle téma.
@Anonymní píše:
Ahoj, babička vyprávěla jak potratila miminko, kolem 17tt tak začla krvacet a aby ten plod dostali ven, dali ji dovnitř hak a na konci bylo závaží aby to plod vytáhlo.Říkala že řvala bolesti a myslela že umře a držela to závaží. Bohužel žila v malé vesnici kde trvalo vůbec než dojel doktor… :cert:

To by mě taky zajímalo, kolik jí bylo. Manželova babička, které by bylo už 95 let, rodila normálně v porodnici, obě děti.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1248
30.5.17 20:59

Tohle téma mě taky moc zajímá. Hlavně by mě zajímalo, jak to všechno kolem miminek dělaly naše pra pra babičky

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14305
30.5.17 21:05

No mi jsme koukali treba the Knick, to je serial kde ukazujou pocatky moderni mediciny (teda odehrava se to driv jak za nasich babicek) a spousta zenskejch v tej dobe umirala, kdyz mela pri porodu komplikaci. Jinak osobne si myslim ze v te dobe byli zensky odolnejsi, dneska jsou vsichni zhejckany vsema technologiema a vylepsovakama, tenkrat proste zenska musela zatnout zuby a i po porodu jit, obstarat rodinu, domacnost atd, kdyz se ji teda nepostestilo mit sluzebny, dneska si clovek muze na prakticky cokoliv nekoho najmout (i si to spousta lidi muze dovolit). Zas nadruhou stranu, zensky vetsinou tehdy nechodily do prace, chlap vydelaval a zenska byla doma a starala se o deti a koukala, aby mela navareno a naklizeno, az chlap prijde z prace :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12754
30.5.17 21:07
@lleennttiillkkaa píše:
No a spousta rodiček a dětí po porodu umřela.
Myslím, že kdyby jsi popátrala v knihovně, tak najdeš spoustu knížek na tohle téma.To by mě taky zajímalo, kolik jí bylo. Manželova babička, které by bylo už 95 let, rodila normálně v porodnici, obě děti.

mojí prababičce bylo letos 96, všech šest dětí rodila doma

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
968
30.5.17 21:07

Nebozka prababicka (*1912) rodila v chalupe za asistence jakesi porodni asistentky. Sestinedeli mela na zotavenou a deda rikal, ze s jeho mladsim bratrem byla doma az do dvou let a stejne dlouho kojila. Skoda, ze uz se vic nedozvim.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3926
30.5.17 21:11

Babicka rikala, ze drive byly vlozky pletene, asi z vlny (?) a normalne se praly. V sestinedeli byla zena hajena, nechodila ani do kostela.

Příspěvek upraven 30.05.17 v 21:12

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1248
30.5.17 21:12

Mě by zajímalo, jak to měly naše prababičky se sexem :oops: Myslim, že tehdá se to odehrávalo hlavně potmě a bez velké vášně :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22104
30.5.17 21:12

Moje babička (*1927) rodila v porodnici až děti po roce 1950. Moje mamka i teta se narodily doma.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3926
30.5.17 21:14
@Anonymní píše:
Mě by zajímalo, jak to měly naše prababičky se sexem :oops: Myslim, že tehdá se to odehrávalo hlavně potmě a bez velké vášně :nevim:

No ja nevim, muj pra-pra dedecek se zastrelil, kdyz chtel spachat demonstrativni sebevrazdu proto, ze udelal dite sluzce a rodice mu nechteli dovolit vzit si ji a chteli ji poslat nekam pryc.
Myslim, ze to bylo doost podobne, jako dnes.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama