Porodní plán - jak formulovat, na co nezapomenout...

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 16.03.19 21:03
Porodní plán - jak formulovat, na co nezapomenout...

Ahoj maminky současné i budoucí. Pořád přemýšlím nad tím, zda vyhotovit a vzít si s sebou do porodnice porodní plán. Poradíte mi prosím, co všechno jste si do svého plánu psaly, případně co teď zpětně víte, že vám v něm chybělo a příště byste si to do něj už uvedly? Psaly jste si do něj i co si (ne)přejete v rámci poporodní péče - více lidí při vizitě, prohlídka přímo na pokoji, přítomnost studentů…???

Já teda čekám dvojčata a navíc jsou stále otočné KP, takže je mi jasný, že si nebudu moct nějak extra „vymýšlet a vyskakovat“ páč to na 99% skončí císařem, ale třeba tu zazní příklady, které se budou hodit i mě a když ne, tak se jimi aspoň bude moci inspirovat nějaká jiná budoucí rodička… :)

Děkuji :kytka:

Příspěvek upraven 16.03.19 v 21:54

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Kriss Tina
Echt Kelišová 9506 příspěvků 16.03.19 21:05

Já žádný velký plán nemám ani nebudu sepisovat. Pokud to situace dovolí budu chtít napustit vanu na sále a na konci chci nechat dotepat pupečník. Ale to si nemusím psát to si budu pamatovat (bude to vědět i chlap) tak si o to prostě řeknu až na to přijde.

pikola
Generální žvanilka 20496 příspěvků 16.03.19 21:06

No a co chceš extra, že kvůli tomu chceš psát porodní plán? To už přece musíš mít nějakou představu.

Rive
Ukecaná baba ;) 1610 příspěvků 16.03.19 21:08

Tak si nějaké plány najdi na netu a podle nich sepiš svůj :nevim:

Aduš8
Závislačka 4127 příspěvků 16.03.19 21:11

Já žádný plán neměla, rodila jsme plánovanou sekcí, domluven byl bonding s manželem a malý nakonec musel do inkubátoru na pár hodin, takže z toho nic nebylo. Stejně si myslím, že se to všechno stokrát změní a to, jaké máš představy teď, se s realitou vůbec nemusí slučovat. Co se přítomnosti studentů týká, na to se ptají pokaždé při příjmu a zapisují do dokumentace daného pacienta. :nevim:

Kaci89
Zasloužilá kecalka 525 příspěvků 16.03.19 21:12

Taky jsem mela takove „plany“ pak me praskla voda ve 34tt a bylo po „srande“

Bubla_Bučková
Kelišová 5927 příspěvků 16.03.19 21:17

Měla jsem tři body asi 6 vět celkem. Měla jsem ho ve dvou provedeních. Nikdo ho pak nečetl. Když manžel hledal dokumenty, vytáhl ho, PA na něj házela ksichty, měla jsem tam požadavek, že chci anestezii a cvičila jsem s aniballem. Léky na bolest jsem nedostala, preventivní nástrih ale taky ne, tak aspoň něco. Mít například husté popsanou a4 bála bych se, že to nikdo číst nebude. Ale mně třeba říkali v poradne, že se na všechno ptají stejně znova a to pravda byla. Prober to ve svoji nemocnici ;)

tininas
Ukecaná baba ;) 1822 příspěvků 16.03.19 21:27
@lorelai947 píše:
Ahoj maminky současné i budoucí. Pořád přemýšlím nad tím, zda vyhotovit a vzít si s sebou do porodnice porodní plán. Poradíte mi prosím, co všechno jste si do svého plánu psaly, případně co teď zpětně víte, že vám v něm chybělo a příště byste si to do něj už uvedly? Psaly jste si do něj i co si (ne)přejete v rámci poporodní péče - více lidí při vizitě, prohlídka přímo na pokoji, přítomnost studentů…???

Já teda čekám dvojčata a navíc jsou stále otočné KP, takže je mi jasný, že si nebudu moct nějak extra „vymýšlet a vyskakovat“, ale třeba tu zazní příklady, které se budou hodit i mě a když ne, tak se jimi aspoň bude moci inspirovat nějaká jiná budoucí rodička… :)

Děkuji :kytka:

Ahoj.

Napiš si do porodního plánu, co chceš, fantazii se meze nekladou :) - např. bez oxytocinu, bez nástřihu, požaduji dotepání, bonding, rozmixování placenty apod.

Ale k žádnému bodu se neupínej, abys neprožívala trauma typu ukradený porod apod. Během porodu totiž můžeš změnit názor pod vlivem (nečekaných) bolestí, případně můžou nastat nepředvídatelné komplikace - hlavně u dvojčat.

Má skromná rada zní, soustřeď se zejména na to, abys porodila dvě zdravé děti a přežila jsi to i ty. To ostatní se už poddá. :)

Rychlý porod dle představ přeji.

lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 16.03.19 21:36

@pikola Rodit budu poprvé, takže opravdu nevím, co je normální a co už je extra. Co jsem tak ale četla tak i v rámci jedné porodnice můžou mít dvě maminky naprosto odlišné zkušenosti (berme v potaz dva podobně probíhající porody, bez komplikací), takže je asi lepší mít napsané to co chci aby bylo, pokud to půjde.

U mě to teda zatím vypadá na císaře, ale moc bych si přála jen spinální anestezii, ne celkovou (nevím podle čeho se rozhoduje, která z nich to bude). Chtěla bych děti aspoň vidět než je odnesou (samozřejmě pokud nebudou nějaké komplikace). Dál právě nevím co si může rodička přát - třeba ten bonding s manželem by mě nenapadl… Jinak já doktorům plně důvěřuji, jen po zkušenostech některých zdejších maminek mě napadlo, že by nebylo od věci si do porodního plánu uvést pár bodů, které bych si opravdu přála, aby proběhly.

@Rive No tak právě jsem si říkala, že by to mohly maminky napsat sem a třeba by to pak pomohlo i jiným. :nevim:

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.19 21:36

švagrová je porodní asistentka a vždycky říkala, že nejhorší na vedení porodu jsou maminky s porodním plánem :)

MáškaMarie33
Kecalka 284 příspěvků 16.03.19 21:40
@Bubla_Bučková píše:
Měla jsem tři body asi 6 vět celkem. Měla jsem ho ve dvou provedeních. Nikdo ho pak nečetl. Když manžel hledal dokumenty, vytáhl ho, PA na něj házela ksichty, měla jsem tam požadavek, že chci anestezii a cvičila jsem s aniballem. Léky na bolest jsem nedostala, preventivní nástrih ale taky ne, tak aspoň něco. Mít například husté popsanou a4 bála bych se, že to nikdo číst nebude. Ale mně třeba říkali v poradne, že se na všechno ptají stejně znova a to pravda byla. Prober to ve svoji nemocnici ;)

Můžu se zeptat, kde jsi rodila, v jaké porodce? Já teda žádný porodní plán neměla, ale min 5× jsem PA prosila o epidurál, pořád mi říkala jo jo, už Vám to připravuju a až když mi začalo být fakt zle, tak mi prdla masku s rajským plynem a odešla. Takže jsem si to pořádně odtrpěla, ixkrát omdlela a vždycky, když jsem se probrala, tak už byla kontrakce v polovině a já to nestihla nadýchat tak, aby mi to alespoň trochu pomohlo a pak jsem bolestí zase omdlela, no nic, příště budu rodit jinde a s porodním plánem, snad mi k něčemu bude.

Verurizeckova
Ukecaná baba ;) 1511 příspěvků 16.03.19 21:45

Měla jsem jen dvě věci a to jsem ani nepsala na papír. Ze nechci epidural a chci bonding. PA jsem to řekla na boxu, ze na bolest nechci epidural a ze bych chtěla bonding… ten sice nastal, ale až po vyšetření malého, protože šel vzprimenou ruckou napřed a padaly mu ozvy. Všechno vyplynulo tak prirozene, ze mě porod přišel bezvadny, i když jsem měla rupturu třetího stupně :lol: neupinej se na to, zkus být v klidu i při porodu, pokud nebudeš hystercit a normálně to reknes, tak věřím, ze se ti budou snažit vyjít vstříc ;) kamarádka co čekala jednovajky, tak rodila taky v Horovicich a byla moc spokojena… držím palce ;)

lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 16.03.19 21:45
@Anonymní píše: švagrová je porodní asistentka a vždycky říkala, že nejhorší na vedení porodu jsou maminky s porodním plánem :)

Taky jsem si to o takových matkách říkala, ale záleží samozřejmě na tom, co všechno si ta rodička navymýšlí.
Kdybych měla rodit jen jedno mimčo a navíc přirozeně, tak bych např. do medikace nijak nezasahovala, klystýr by mi nevadil, jsem hodně přizpůsobivá a snažila bych se aby to proběhlo co nejhladčeji pro všechny zúčastněné. U přirozeného porodu bych si akorát přála bonding (opět za předpokladu, že by nebyly komplikace), někdy to dělají automaticky, někdy ne. Samozřejmě to, že to budu mít napsáno na nějakým cáru papíru mi nezaručí, že se to 100% dodrží, ale pomoct to může…

Uživatel je onlinesimelka
Kecalka 207 příspěvků 16.03.19 21:49

Myslím, že pokud natrefis na solidní personál, tak bude naprosto stačit jim na sále říct, co máš za přání. Pokud nebudeš mít na personál štěstí, tak Ti žádný porodní plán dle mého nepomůže.
Ja plán neměla a s průběhem jsem byla naprosto spokojená. Ale je fakt, že jsem si nepřála žádné extra speciality a Pa byla fakt perfektní. Taky jsem se s ní na téma porodních plánu bavila a jak už tu někdo uváděl, maminky s plánem nejsou v porodnicich pro zdravotníky zrovna šlágr.

lorelai947
Zasloužilá kecalka 565 příspěvků 16.03.19 21:52
@Verurizeckova píše:
Měla jsem jen dvě věci a to jsem ani nepsala na papír. Ze nechci epidural a chci bonding. PA jsem to řekla na boxu, ze na bolest nechci epidural a ze bych chtěla bonding… ten sice nastal, ale až po vyšetření malého, protože šel vzprimenou ruckou napřed a padaly mu ozvy. Všechno vyplynulo tak prirozene, ze mě porod přišel bezvadny, i když jsem měla rupturu třetího stupně :lol: neupinej se na to, zkus být v klidu i při porodu, pokud nebudeš hystercit a normálně to reknes, tak věřím, ze se ti budou snažit vyjít vstříc ;) kamarádka co čekala jednovajky, tak rodila taky v Horovicich a byla moc spokojena… držím palce ;)

Neupínám, zatím mám taky jen dvě přání - spinální anestezii a aspoň děti vidět než je odnesou, když už kvůli císaři nebudu moct mít bonding… Takže snad si nepřeji nic extra šílenýho :mrgreen: Ale moc by mě mrzelo, pokud by tyto jediný dvě věci neklaply a přitom to nebylo způsobeno zdrav. problémy (tam samozřejmě dávám svá přání stranou, zdraví na prvním místě!)

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama