Porucha koordinace a opoždění řeči

32
25.11.20 15:11

Porucha koordinace a opoždění řeči

Ahoj, chtěla bych se poradit s někým, kdo řešil něco podobného. Máme dvouletou dceru, která má opožděný vývoj řeči (umí pár slov, jinak spíš znakuje a ukazuje). K tomu u ní řešíme horší stabilitu a koordinaci pohybů, zjevné je to hlavně při chůzi a běhu, což zřejmě souvisí i s tím opožděním v řeči. Na EEG mozku se ukázal epileptický nález (projevy epilepsie nemá), což zřejmě taky může (ale nemusí) souviset se zhoršenou koordinací.
Cca do roka a půl se vývoj jevil normálně, možná s malým opoždením, až pak jsem si začla všímat té řeči a rozevláté chůze (sama chodí od cca roku a půl).
Prosím, je tu někdo s takovou zkušeností? Jak jste to řešili? A upravilo se to časem?
Děkuji za info.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
1252
28.11.20 10:55

Ahoj, mám něco podobného doma, dcera začala první slova mluvit ve 22 měsících, ale pak šlo strašně rychle, teď má 3 roky, a mele a mele, zpívá, recituje, mluví ve složitých větách. Do 3 let bych tu řeč až tak nehrotila, některé děti začínají mluvit až ke třetímu roku. No a s chůzí…chodila jsem s ní od 2 měsíců na rehabky kvůli predilekci a hypertonii a i když se v 15 měsících naučila chodit tak pořád zakopávala, padala, byla hrozně gramlavá. Běhat se naučila až po druhém roce, skákat snožmo neumí ani ve třech letech. Rehabilitační doktorka ji vyšetřila a uzavřela to jako syndrom nemotorného dítěte. Zkusila bych na tvém místě zajít na rehabilitaci, aby poradili třeba s vhodnou obuví, případně jak podpořit tu motoriku. Mě tam doporučili hodně chodit po nerovnostech. Tak jsme vhodili často to lesa, kde musela zdolávat kořeny. Dnes už je to výrazně lepší, zvládne jít i bez držení po obrubníku, šplhá po průlezkách. Stále to není úplně super, ale někdo prostě na ten pohyb není tak šikovný. Zároveň se zlepšováním té hrubé motoriky docházelo i k rozvoji řeči, takže to spolu může souviset. Asi bych v tom neviděla nic vážného, zkusila bych se poradit na té rehabce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
32
28.11.20 18:04

Děkuji za reakci :-) My jsme na rehabce byli, řekli nám, že je ještě malá a že s cvičením začneme cca za půl roku. Taky si myslím, že se zlepšováním motoriky se rozjede i ta řeč.
Prosím, máš tušení ohledně příčiny, proč se toto u tvé dcery objevilo? A ohledně toho EEG nálezu - měli jste tam taky něco? Zajímalo by mě, jestli to s tím může souviset a jestli se to časem může upravit. Děkuji. PS: pokud je to příliš osobí téma, budu ráda za sz.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1252
28.11.20 19:17

Na EEG jsme nebyli, příčinou u nás může být dlouhý porod, a dvě hodiny byla v namáčklá porodních cestách. Problémy se začaly projevovat už od porodu, byla hodně dráždivé a hypertonické miminko. Cvičení jí pomohlo velmi. Souviset to může, ale taky nemusí. Dala bych tomu ještě čas, pokud vidíš aspoň trochu pokroky. U dcery bylo a je důležité, aby měla ohebnou a velmi lehkou obuv. Čili barefoot, s ostatníma botama dost zakopává a je jak medvěd. Určitě podporuj chůzi po nerovnostech a zdolávání různých překážek, na to je fakt dobrý ten les. Na podporu řeči číst a číst a říkat básničky, říkanky a zpívat furt dokola.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat