Reklama

Porucha porozumění řeči - zkušenosti

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Vercsi148
Kecalka 232 příspěvků 30.01.17 17:38
Porucha porozumění řeči - zkušenosti

Ahoj holky, dnes jsem byla s dcerou na vyšetření u psychologa a odešli jsme s verdiktem - porucha porozumění řeči. Malá má slušnou slovní zásobu, vyslovuje krásně, ale nedá dohromady větu…Nenakreslí obrázek - ani kolečko. Myslela jsem si, že jen nerada kreslí… Někdy se chytne nějakého slova např. vidí koně, řekne mi, že je tam kůň a ať s ní mluvím o čemkoliv jiném v další půl hodině, ona stále jen koník, koník… A hlavně jsem měla pocit, že buď nevnímá nebo nechápe, když jí něco povídám…

I když mi pediatrička stále říkala, že je to pohodě, že jí máme dát čas, prosadila jsem si logopeda a to vyšetření u psychologa…

A tak jsem se chtěla zeptat, jestli tu mezi Vámi je nějaká maminka, který má s tímto zkušenost a třeba by poradila co koupit za knížky, hry, pomůcky… Samozřejmě budeme docházet k logopedovi, který s ní bude pracovat plus logopedie ve školce, ale musíme pracovat i doma, to je jasné…

Děkuji :kytka:

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Reakce:

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1062 příspěvků 30.01.17 17:43

A kolik let je dceri? :think:

Vercsi148
Kecalka 232 příspěvků 30.01.17 17:44

Á, přece jsem něco zapomněla :roll: V prosinci jí byli tři…

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1062 příspěvků 30.01.17 17:50
@Vercsi148 píše: Á, přece jsem něco zapomněla :roll: V prosinci jí byli tři…

Dekuju a Ty bys chtela, aby Ti povidala a ona rika jen jednoslovne vety?
Nejak nechapu spojeni slov, ze ma velkou slovni zasobu, podle ceho to urcujes?
A pak, ze opakuje jen jedno slovo? ikdyz vidi dalsi veci behem te pulhodiny? :think:
Promin, nechapu moc popis, tak se ptam :kytka:

Vercsi148
Kecalka 232 příspěvků 30.01.17 18:02

Pravda, popisuju to trochu zmateně a dneska si i zmateně připadám.

U ní je to tak, že pokud se jí zeptám, na něco pro ní jednoduchého - chceš pití, chceš jít ven apod. - chápe a odpoví ano, ne… Když se jí ale třeba zeptám, jak bylo ve školce, jestli jedla polívku, jestli tancovala - nechápe… A buď jen kouká anebo mi odpoví tak, že mi tu otázku zopakuje tak, jak se jí zeptám…Tancovali jste dneska ve školce? A ona: tancovala si dneska ve školce… Slova po mě zopakuje i si je zapamatuje, ale neumí je použít, zpracovat… Je schopná odříkat různé verše, zazpívat písničku… proto jsme i s doktorkou usoudili, že mluvení, jako takové není asi problém… A podstatě, mě nejde ani tak o to, že nemluví nějak extra ve větách, to bych si i dokázala představit, že k tomu uzraje, ale je jasné, že je tam problém s porozuměním.. proto mě zajímalo, jestli s tím tady má třeba někdo zkušenosti…

Pekoni
Extra třída :D 13393 příspěvků 1 inzerát 30.01.17 18:05

Nám logopedie doporučila hry od Granty: Zajíc v pytli, Loto, Puzlino, Duhu. Koukni na ně.
 https://www.svet-her.cz/granna

Any83
Kelišová 6235 příspěvků 30.01.17 18:09

@Vercsi148 myslím, že můj syn je na tom velice podobně. Slovník má nadprůměrný, pojmenuje obrovské množství věcí (testováno psychologem, není to jen má domněnka), ovšem nerozumí významu řeči a tedy ani větám, které jsou tvořeny ze slov, které zná. Prostě to nesepne. Intelekt má normální, až nadprůměrný.
Poslední dobou se to začalo lepšit (syn měl tři 1.12.2016), dávám mu omega 3 a 6 mastné kyseliny, hodně mu vařím ryby a trénujeme to dle doporučení psycholožky a logopeda.
Už dokáže i říct, jaká zvířátka viděl na procházce, to před třemi měsíci nehrozilo. Nebo když se zeptám, kdo žije v lese, vyjmenuje poměrně hodně druhů zvířat (takže pochopí otázku a její obsah).
Cca tři měsíce zpátky jsem se syna zeptala - jak dělá kočka? - odpověděl mňau.
Na otázku „kdo dělá mňau?“ už ale odpovědět schopný nebyl, nerozuměl tomu. Jeho odpovědi byly do té doby pouze mechanicky naučené, bez souvislostí. A to se teď začalo hodně lepšit.

Příspěvek upraven 30.01.17 v 18:12

Kralikcek
Ukecaná baba ;) 1062 příspěvků 30.01.17 18:12
@Vercsi148 píše:
Pravda, popisuju to trochu zmateně a dneska si i zmateně připadám.U ní je to tak, že pokud se jí zeptám, na něco pro ní jednoduchého - chceš pití, chceš jít ven apod. - chápe a odpoví ano, ne… Když se jí ale třeba zeptám, jak bylo ve školce, jestli jedla polívku, jestli tancovala - nechápe… A buď jen kouká anebo mi odpoví tak, že mi tu otázku zopakuje tak, jak se jí zeptám…Tancovali jste dneska ve školce? A ona: tancovala si dneska ve školce… Slova po mě zopakuje i si je zapamatuje, ale neumí je použít, zpracovat… Je schopná odříkat různé verše, zazpívat písničku… proto jsme i s doktorkou usoudili, že mluvení, jako takové není asi problém… A podstatě, mě nejde ani tak o to, že nemluví nějak extra ve větách, to bych si i dokázala představit, že k tomu uzraje, ale je jasné, že je tam problém s porozuměním.. proto mě zajímalo, jestli s tím tady má třeba někdo zkušenosti…

Aha :kytka:,ja mam obcas taky dlouhe vedeni.

Zkusila bych pouzivat stejny zaklad slov..
Tedy misto jedla jsi polevku? zda meli polevku…mozna pouze nerozumi minulemu casu..jako, ze uz jedla, ale pouze kdyz ji, vi, ze ji…

My prave taky bojovali lehce se slovy, tak se i proto ptam, ale my meli spise problem s vyznamem slov…treba kdyz nekdo rekne
Jak se chova…a je tim treba mysleno v hoblinach zvire…anebo ze se chova dobre, spatne…nebo chovat jako male dite…
Tak aby pochopil vyznam a slovne jej uchopil do vety, sebe pak vzchopil a chopil se reci :lol: :mavam:

Any83
Kelišová 6235 příspěvků 30.01.17 18:15

@Kralikcek věty je právě potřeba ohýbat, jinak jde pouze o naučené mechanické odpovědi. Problém s porozuměním řeči je na rozdíl od nedostatečného slovníku mnohem vážnější. Jde o úplně jinou záležitost.

Vercsi148
Kecalka 232 příspěvků 30.01.17 18:18

@Any83
Tak s tou kočkou, to je přesně u nás stejné…Jsem ráda, že se to u Vás zlepšuje a doufám, že u nás bude též…za 14 dní jdeme k logopedovi, tak počkám co poradí a budeme pilně trénovat…jen jsem byla dnes tak přepadlá, že jsem se ani nezeptala, jestli je to věc, která se dá plně odbourat… :think:

Vercsi148
Kecalka 232 příspěvků 30.01.17 18:19

@Pekoni
Moc děkuju, určitě se na to podívám :kytka:

Caitlyn
Kelišová 5791 příspěvků 30.01.17 18:40
@Vercsi148 píše:
Pravda, popisuju to trochu zmateně a dneska si i zmateně připadám.U ní je to tak, že pokud se jí zeptám, na něco pro ní jednoduchého - chceš pití, chceš jít ven apod. - chápe a odpoví ano, ne… Když se jí ale třeba zeptám, jak bylo ve školce, jestli jedla polívku, jestli tancovala - nechápe… A buď jen kouká anebo mi odpoví tak, že mi tu otázku zopakuje tak, jak se jí zeptám…Tancovali jste dneska ve školce? A ona: tancovala si dneska ve školce… Slova po mě zopakuje i si je zapamatuje, ale neumí je použít, zpracovat… Je schopná odříkat různé verše, zazpívat písničku… proto jsme i s doktorkou usoudili, že mluvení, jako takové není asi problém… A podstatě, mě nejde ani tak o to, že nemluví nějak extra ve větách, to bych si i dokázala představit, že k tomu uzraje, ale je jasné, že je tam problém s porozuměním.. proto mě zajímalo, jestli s tím tady má třeba někdo zkušenosti…

A nemá špatný sluch? :nevim:

Any83
Kelišová 6235 příspěvků 30.01.17 18:59

@Vercsi148 no, záleží na míře postižení. Ale obecně je dysfázie vývojovou poruchou, tedy se vývojem kompenzuje, nicméně když se včas neřeší, rády se k ní přidružují různé dys, které pak dělají potíže ve škole a zhoršují pocity dítěte v ní (i přes vysoký intelekt špatné známky atd). Čím dříve se začne řešit, tím lepší výsledky a opačně.
Nám třeba logoped dává právě cvičení na různou formulaci vět, cvičení má jednoduchý základ, ukaž zvířátko - nějaká běžná, která zná každé dítě - slepice, kočka, pes, králík, atd. Ale otázka je vždy položená jinak. Nicméně u nás to přestalo fungovat, protože Lukimu stačí, když ve větě zaslechne jméno zvířete a už si to spojí, obsah cvičení zná, takže se nedá říct, že by porozuměl otázce. A tak musí člověk stále improvizovat a hledat nové formy cvičení, které tak rychle neprokoukne.
Třeba doma se mu snažím říct větu nebo otázku nově, plus ji pak doplním formulací, kterou už zná a má naučenou, tedy jí rozumí. Ale spoustu věcí učíme mechanicky jen pro radost okolí, např. nerozumí otázce „jak se máš?“ A tak jsme ho jednoduše naučili, že na takovou otázku se odpovídá „dobře“ a prarodiče pak z toho mají hroznou radost. I když je to pro jeho posun v rozvoji porozumění řeči zcela bezvýznamné.
Dobré je mít obrázky s činnostmi a ty popisovat. Ze začátku vždy stejně a postupně to sem tam říct trochu jinak.
Ony se ty spoje v mozku vytvoří, jen je potřeba tomu intenzivně pomoct. Jakmile to začne spínat, posun se velice zrychlí.
Počítáme s nástupem do školy o rok později a doufáme, že se synovi vyhnou všechny ty dys (jako dyslexie a pod).

petra79
Echt Kelišová 9906 příspěvků 31.01.17 08:02

Precti si neco o vyvojove dysfazii. u nekterych deti se da urcit uz ve trech letech nekde az okolo 4 let.

pajule022
Zasloužilá kecalka 709 příspěvků 31.01.17 09:14

@Vercsi148 Ahoj, syn (2 a 3/4 roku) má dost podobný problém. Chodíme k psychologovi a výsledek je zatím, že to vypadá na vývojovou dysfázii.
Syn také nerozumi významu slov, jinak je ale chytrý. Také často nevnímá, když na něj Mluvím, je jakoby mimo. Spoustu věcí má naucebych, aniž by chápal význam, nebo mi to tak alespoň pripadne. Třeba ví, co je polevka, ale když se ho zeptám, co zrovna papas? Tak neodpoví.
Vy už jste dal v tom, že vam dcera odpovida ano / ne. Syn odpovida jen ne. Umí říct jo / ano, ale v kontextu odpovědět neumí. A tak je to se spoustou věcí. Když mu čtu, tak mi začne zavírat pusu, bere knížku a strasne se vzteká. A ja si myslím, že prostě nerozumi tomu, co mu čtu, ikdyž je to jednoduchý text. Jinak Beznym pokynům rozumi, ale mám pocit, že to má prostě naucene, nerozumi prirozene. Někde jsem cetla, že zdravému dítěti stačí, když nějaké slovo/ větu slyší 2× a hned ví, synovi musím vše opakovat třeba 20× 30× než to pobere :roll: je to dost unavne

Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Rekonstrukce bytu: Na co si dát pozor?

Kupujete byt a potřebuje opravit? Anebo už nejste tolik spokojení s vlastním... číst dále >

Do plavek s eMimino.cz: Jak pokračuje cesta za zdravým životním stylem?

Naše čtyři výherkyně jsou skoro u cíle! Nebo snad teprve na počátku? Ptali... číst dále >

Články z Expres.cz

Evropa zaspala, měla se inspirovat v Perském zálivu, říká arabista Pelikán

Že si s migrační vlnou Evropská unie ukrojila mnohem větší krajíc, než může... číst dále >

Bláznivý spot brněnské policie: Proč na něm strážník bojuje s kozou?

Být městským policistou sice neznamená dennodenně nasazovat život, rozhodně... číst dále >

Články z Ona Dnes

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec... číst dále >

Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté... číst dále >

Reklama