Reklama

4letý syn se hůře soustředí. Potřebujeme psychologa?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 21:37
porucha pozornosti? nebo co s ním...

Ahoj holky, jdu si pro radu, jak na našeho kluka (4r9m). Někdy uvažuji, zda má nějakou poruchu pozornosti, nebo jen „dozrává“ a jak na něj. Donedávna se počůrával přes den - měl prostě důležitější věci na práci, než jít v čas čůrat, např. si hrát. Teď už pouze zcela výjimečně, když je opravdu něčím zaujatý. (Ale v noci nevydržel ještě nikdy, to čekám do 5leté prohlídky, vydrží tak 6-7hod. max a nevzbudí se, když se mu chce, i když mini pokrok vidím.). Nezná/plete si barvy, donedávna mu to bylo fuk, na jaře poznal s jistotou fialovou, teď pouze bílou a černou, občas si pomůže přirovnáním „jako sluníčko“, ale i to je schopen říct na úplně jinou barvu. Barvocitové testy online ale dělá docela dobře. Mám pocit, že až teď ho to začalo zajímat, tak to snad dožene aspoň do těch pěti let, ale rozhodně to snadno nejde, dnes jsme asi na 20 semaforech trénovali zelená/červená a furt to neví (zralé rajče od nezralého ale pozná, i když rajčata na dvorku byly, tak je pojmenovával správně, ale teď po sezóně klidně řekne, na červenou, že je zelená jako nezralé rajče, nebo červená jako nezralé rajče nebo prostě jakoukoliv kombinaci. Často se na něco soustředí tak, že k čemukoliv jinému „není na příjmu“, změnit téma rozhovoru od něčeho, co ho zrovna zaujme, je nemožné. Pexeso např. ho baví, ale je schopen otočit tu samou kartičku i 3× po sobě - ví, že to bylo, ale neví kde, nedává prostě pozor, nemá v tom systém, a hlavně, když není na tahu, jde si třeba „zaběhat“ po obýváku. Lítal by furt, ale když má dobrou náladu a motivaci, dá se s ním i do restaurace, takže něco jako furt hyperaktivní není. Před cizími se moc neprojevuje, málo zdraví, tak do 4 let cizím neodpovídal ani na jednoduchý dotaz „styděl se“, to se ale hodně zlepšilo. Změny nesnáší, ale to se taky lepší, občas se sním už jde normálně v klidu domluvit, že něco nejde. Ale třeba převlíct rychle při příchodu do školky/domů, to obvykle nedá, musí být super motivaci, nebo jako i „spěchá“, ale najednou začne zasněně koukat na ponožku a 5 minut nic. SLožitější pravidla hry obvykle pochopí, ale nedovede si podle nich hrát, začne dělat blbosti. Atd.
Dost často mi už dochází motivace a nervy ještě častěji, tak nevím, jestli potřebuje psychologa on nebo já nebo mám počkat. Nějaká rada?
Jinak „hloupý“ není, logicky dovozuje kde co, zajímá se o fungování světa kolem atd.
Anonym prosí, nechci to spojit s nickem.

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 21:57

Mám něco podobného doma - jsou mu 4 roky a 2 měsíce. Veškeré učení je problém a běh na dlouhou trať. Barvy před týdnem tak nějak dával, ale to jsme opravdu trénovali celé léto třeba 10× za den. Počítá do 3 a to jen s pomocí prstů, jak jsou 4, tak to je „hodně“, ale opět to je denní počítání.
Pexeso vydrží 3 kartičky a už ho to nebaví, sice hraje dál, ale otáčí pořád totéž. Pokud náhodou vypadá, že bych vyhrála, tak to rozkope a zdrhá. Ještě hrajeme Pictureku v úpravě pro něj a to po mně leze, skáče, podlézá pod stolem, vyleze mi na záda, stoupá si na hlavu…
Máme problémy s tím, aby poslechnul. Pošlu ho se převléct, cestou potká auto a začne si hrát s ním. Pořád všechno opakuju do zblbnutí, stojím mu za zadkem, abychom fungovali. Kolikrát ho převéknu, abych měla klid.
Nepamatuje si povely. Pošlu ho do vedlejší místnosti, aby třeba vypnul vodu a on vylije mléko do dřezu. Pokud jede na kole, tak neposlechne a nezastaví. Podle mě mě prostě nevnímá. Často na něj musím mluvit z očí do očí, abych si byla jistá, že mě vnímá.
Máme problémy s tím, aby se na cokoliv soustředil. Třeba když mu čtu, tak listuje v knížce, komentuje obrázky, šťourá mě v nose…
Poslední problém je, že si ve velkém kouše nehty a má problém s grafomotorikou.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 21:59

Mladší dítě - kluk je úplně to samé. Já to tedy začala řešit dříve, starší dítě je mimořádně nadané, tak mě rozdíly trkly okamžitě. Barvy jsme nadrilovali touto knihou: https://www.svojtka.cz/…tevri-okenko. Tu zbožňoval a věřím, a kdybych mu ji dala teď v 6 letech, bral by ty hádanky stále nadšením.

Jinak bych prisahala na poruchu pozornosti, ale ve dvou poradnách ji absolutně vyloučili. Má zkrátka vysoké psychomotorické tempo. Jako s malým jsem si s ním absolutně nevěděla rady. Teď vidím čím dál tím víc, že je celý manžel. Manžel je velice úspěšný, nebolí ho myslet, na co sáhne - věda, práce (už ve 3. oboru), v tom je skvělý. Má tolik energie na práci a myšlení, že já mu absolutně nestačím. Nezastaví se, dokud není problém vyřešen. Já mu říkám robot. :mrgreen:

U syna jsem si nebyla jistá, jestli snad není hloupý a ne, IQ v pásmu 120 - 130, v některých oblastech hodně nad 130, něco níž. Teď nastoupil v čerstvých 6 letech do školy, tak uvidíme. Pravda, já trnu, co bude. Opravdu je to poděs. Ale pokud se neco nezvrtne, nepokazí, věřím, že vyroste v šikovného dospělého. :pankac: Držme si palce! :hug: Jo a pevné nervy! :pankac:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 22:02

Anonymní druhá, tak to zase v něčem je ten můj spolehlivý na stopro. Třeba kdy jsme venku, já normálně jdu a on běží, tak se fakt může spolehnout, že před cestou zastaví a počká. Teď už se teda naučil dobře dívat i když jsou tam zaparkovaná auta, tak někdy volá, že vidí, že nic nejede, ale akceptoval argument, že já jako vyšší vidím ještě dál a musím to zkontrolovat a čeká. Počítá do 20, když blbne, tak se splete, ale někdy umí, zvlášť, když to nevyjmenovává jen tak, ale počítá něco reálného. Ale před těmi 7 měsíci uměl tak do 10. Pexeso ha baví, někdy hraje i dobře, ale max. půlku hry, ale běžnější je to, co jsem popsala výš.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 22:07
@Anonymní píše:
Mladší dítě - kluk je úplně to samé. Já to tedy začala řešit dříve, starší dítě je mimořádně nadané, tak mě rozdíly trkly okamžitě. Barvy jsme nadrilovali touto knihou: https://www.svojtka.cz/…tevri-okenko. Tu zbožňoval a věřím, a kdybych mu ji dala teď v 6 letech, bral by ty hádanky stále nadšením.

Jinak bych prisahala na poruchu pozornosti, ale ve dvou poradnách ji absolutně vyloučili. Má zkrátka vysoké psychomotorické tempo. Jako s malým jsem si s ním absolutně nevěděla rady. Teď vidím čím dál tím víc, že je celý manžel. Manžel je velice úspěšný, nebolí ho myslet, na co sáhne - věda, práce (už ve 3. oboru), v tom je skvělý. Má tolik energie na práci a myšlení, že já mu absolutně nestačím. Nezastaví se, dokud není problém vyřešen. Já mu říkám robot. :mrgreen:

U syna jsem si nebyla jistá, jestli snad není hloupý a ne, IQ v pásmu 120 - 130, v některých oblastech hodně nad 130, něco níž. Teď nastoupil v čerstvých 6 letech do školy, tak uvidíme. Pravda, já trnu, co bude. Opravdu je to poděs. Ale pokud se neco nezvrtne, nepokazí, věřím, že vyroste v šikovného dospělého. :pankac: Držme si palce! :hug: Jo a pevné nervy! :pankac:

Tak mně to trklo už dávno, ale pořád si říkám, že má čas, a utěšuji se, že jak je na začátku zimy, půjde do školy až téměř v sedmi :D. Hlavně donedávna jsem si neuměla vůbec představit, co by na něm v nějaké poradně viděli, když by vůbec nespolupracoval, teď už je to reálnější, jenže on je navíc takovej „zabejčovací“ - jak ho člověk do něco tlačí, uzavře se do sebe, nekomunikuje, nechtěla jsem tím zbytečně tahat lva za ocas.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.09.18 22:12
@Anonymní píše:
Anonymní druhá, tak to zase v něčem je ten můj spolehlivý na stopro. Třeba kdy jsme venku, já normálně jdu a on běží, tak se fakt může spolehnout, že před cestou zastaví a počká. Teď už se teda naučil dobře dívat i když jsou tam zaparkovaná auta, tak někdy volá, že vidí, že nic nejede, ale akceptoval argument, že já jako vyšší vidím ještě dál a musím to zkontrolovat a čeká. Počítá do 20, když blbne, tak se splete, ale někdy umí, zvlášť, když to nevyjmenovává jen tak, ale počítá něco reálného. Ale před těmi 7 měsíci uměl tak do 10. Pexeso ha baví, někdy hraje i dobře, ale max. půlku hry, ale běžnější je to, co jsem popsala výš.

Ono ho pexeso baví a když se soustředí, tak by mě porazil, ale on se nezvládá soustředit tak douho. Je to jak popisuješ, běhá po obýváku, náš i leze po stole, skáče po gauči, jde se napít…
Náš taky umí zastavit a další, ale jak třeba jede na tom kole, soustředí se na kolo a další jde stranou. Často je neřízená střela.

Mrs.bloud
Kecalka 160 příspěvků 09.09.18 23:55
@Anonymní píše:
Ahoj holky, jdu si pro radu, jak na našeho kluka (4r9m). Někdy uvažuji, zda má nějakou poruchu pozornosti, nebo jen „dozrává“ a jak na něj. Donedávna se počůrával přes den - měl prostě důležitější věci na práci, než jít v čas čůrat, např. si hrát. Teď už pouze zcela výjimečně, když je opravdu něčím zaujatý. (Ale v noci nevydržel ještě nikdy, to čekám do 5leté prohlídky, vydrží tak 6-7hod. max a nevzbudí se, když se mu chce, i když mini pokrok vidím.). Nezná/plete si barvy, donedávna mu to bylo fuk, na jaře poznal s jistotou fialovou, teď pouze bílou a černou, občas si pomůže přirovnáním „jako sluníčko“, ale i to je schopen říct na úplně jinou barvu. Barvocitové testy online ale dělá docela dobře. Mám pocit, že až teď ho to začalo zajímat, tak to snad dožene aspoň do těch pěti let, ale rozhodně to snadno nejde, dnes jsme asi na 20 semaforech trénovali zelená/červená a furt to neví (zralé rajče od nezralého ale pozná, i když rajčata na dvorku byly, tak je pojmenovával správně, ale teď po sezóně klidně řekne, na červenou, že je zelená jako nezralé rajče, nebo červená jako nezralé rajče nebo prostě jakoukoliv kombinaci. Často se na něco soustředí tak, že k čemukoliv jinému „není na příjmu“, změnit téma rozhovoru od něčeho, co ho zrovna zaujme, je nemožné. Pexeso např. ho baví, ale je schopen otočit tu samou kartičku i 3× po sobě - ví, že to bylo, ale neví kde, nedává prostě pozor, nemá v tom systém, a hlavně, když není na tahu, jde si třeba „zaběhat“ po obýváku. Lítal by furt, ale když má dobrou náladu a motivaci, dá se s ním i do restaurace, takže něco jako furt hyperaktivní není. Před cizími se moc neprojevuje, málo zdraví, tak do 4 let cizím neodpovídal ani na jednoduchý dotaz „styděl se“, to se ale hodně zlepšilo. Změny nesnáší, ale to se taky lepší, občas se sním už jde normálně v klidu domluvit, že něco nejde. Ale třeba převlíct rychle při příchodu do školky/domů, to obvykle nedá, musí být super motivaci, nebo jako i „spěchá“, ale najednou začne zasněně koukat na ponožku a 5 minut nic. SLožitější pravidla hry obvykle pochopí, ale nedovede si podle nich hrát, začne dělat blbosti. Atd.
Dost často mi už dochází motivace a nervy ještě častěji, tak nevím, jestli potřebuje psychologa on nebo já nebo mám počkat. Nějaká rada?
Jinak „hloupý“ není, logicky dovozuje kde co, zajímá se o fungování světa kolem atd.
Anonym prosí, nechci to spojit s nickem.

Me to prijde normalni, mrkni na http://test-mbti.hys.cz/ Lidi jsou ruzni a i deti. Pokud mas pochybnosti o spravnym vyvoji, zajdi do Pedagogicko psychologicke poradny, otestuji ho

Alyss1
Závislačka 2776 příspěvků 7 inzerátů 10.09.18 06:30

Ja mam takove dite doma. Temer na chlup presne. Barvy, pexeso, porad beha, mluvi. U psychologa jsme byli, je “normalni”:)

Takze ok, proste KLUK. Vekem se to lepsi:):)

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejlepší dietou je tanec! Tomicová hubne tak, že kostymérky nestíhají

Herečka Pavla Tomicová (56) před časem kvůli zdravotním potížím zhubla... číst dále >

Dejte pokutu všem, nebo si na vás došlápneme! Kristelová s Řepkou vyhrožují úřadu.

Rádi prohlašují, že jim jsou výpady vůči jejich vztahu lhostejné. Ve... číst dále >

Články z Ona Dnes

Sedm hříchů, které škodí pleti. Pozor na mačkání pupínků i dietu

Péče o pleť je pro většinu z nás každodenní součástí života. Často se však... číst dále >

KVÍZ: Vyznáte se ve zdravém stravování?

Češi stále tloustnou, a to i přesto, že je v obchodech dostatek zdravých... číst dále >