Porucha pozornosti nebo něco jiného?

Anonymní
22.2.21 18:04

Porucha pozornosti nebo něco jiného?

Hezký den všem. Už dlouho mě trápí problém a nevím s kým víc to už řešit. Psychologa jsem navštěvovala už od dětství co začaly problémy se sestrou a u mě se už právě v dětství rozvinulo OCD, které ovšem bylo špatně diagnostikované a omezuje mě i když jsem už dávno dospělá, neustalo to. Diagnozu jsem našla až po letech pátrání a moc se o ní neví a jsem si naprosto jistá, že to je ono. Jedná se o dermatilománii. Dost mi to denně zasahuje do života, tak bych to společně s další věcí která mě silně omezuje chtěla už konečně rozlousknout, vyřešit příčinu a konečně se toho zbavit. Mívám kvůli tomu i stavy podobné depresím, že bych se občas nejraději odklidila od lidí někam hodně daleko, ale zas to rychle přejde. Nejsem moc náladová, spíš neutrál. Umim se zasmát stejně pobrečet, ale tak nějak normálně. Dřív jsem od psychiatra dostala AD tritico, ale nezabralo to (na ocd ani „deprese“). Navíc to není řešení příčiny. Pak po letech jsem si našla dobrého psychologa, který mi pomohl rozhřešit trápení z rodiny které jsem si nesla hodně dlouho, nic zásadního ale hodně mě to právě ovlivnilo v tom OCD a moji sestru taky. Rodinné vztahy mám teď dobré, stabilní. Blbá doba je dávno pryč za mnou a díky psychologovi jsem se přes to přenesla a dokážu to zpracovat už sama. Ale s čím nedokázal pomoct a co nedokážu zpracovat, což zároveň bylo i celou dobu špatně diagnostikováno je právě dermatilománie. Mám to pořád bez ohledu na emoce či situaci, prostě se z toho stal zlozvyk a ne…opravdu to vůlí ovládat nejde. Chtěla jsem se dostat k psycholožce, jež se přímo na OCD a kognitivně behaviorální terapie zaměřuje. Neměla však místo ani na online konzultace. Tudíž hledám dál. A teď ten druhý problém, který mě vyčerpává snad ještě víc. To jsou stavy zmatenosti, roztěkanosti, dezorientace, velké chybovosti, jsem dost často jak slon v porcelánu, neopatrná. A to jak v soukromé tak i profesní sféře. Kdysi ještě když jsem byla jednou u psychiatra, měla jsem jít na CT mozku, právě kvůli tomu. Nešla jsem nakonec, neb jsem měla čerstvě udělaný řidičák a nástup do nové práce a bála jsem se, abych o to kvůli tomu nepřišla a nezapsali mi psych. diagnozu do lékařské zprávy (byly by to přitěžující okolnosti, aktivní řidič nejsem). Byly to dříve až paralizující stavy, semtam je mívám i doteď, když se něco nepovede nebo se nezorientuji v prostředí kde jsem. Z ničeho nic se seknu a komplet se mi vypne mozek. Nejsem v tu chvíli schopná přemýšlet, jednat, zorientovat se. Když na mě promluví někdo a snaží se mě uklidnit nebo naopak po mě vyjede že jsem něco podělala, je to ještě horší. Nevím jak to přesně popsat. Třeba počítat umím, leccos si spočítám z hlavy nebo logicky odvodím. Ale jakmile bych třeba pracovala za kasou, tak jsem v háji a mozek vypne. A i když kasa ukáže kolik bylo přijato a mám vrátit…prostě zásek. Měla jsem stresovou i klidnější práci a výsledek úplně stejný. Bylo fuk co dělám a procento chyb jsem dělala stejné, nadměrné. I když jsem si práci v klidu 10× zkontrolovala, stejně jsem udělala chybu klidně opakovaně několikrát za sebou. Nebo třeba opravovala po sobě chyby a zjistila jsem opět při další kontrole, že jsem to opravila špatně. Ač jsem pracovní proces znala od A do Z, sama jsem si ho sestavovala, měla jsem kontrolní systém a stejně prostě. Z toho jsem pak měla soustavný kolotoč depresí, že nezvládám ani klidnou primitivní práci ani složitější úkoly, OCD, že jsem schopná se ztratit a dezorientovat se i na mě naprosto známých místech, velmi rychle se dostanu do stresu a to někdy bohatě stačí aby se mě někdo na něco zeptal. Mám už strach z každé chybičky. Je úplně fuk kdy kde co. Dělám chyby nebo spadnu do stavu zmatenosti i když jsem třeba minutu před tim byla naprosto na práci či činnost soustředěná. Nebo dost často na mě někdo mluví a já vnímám třeba jen část, mozek prostě vypne i když vím, že se musím soustředit. Asi bych to neřešila, kdyby to byla běžná roztržitost, ale tohle už je extrém. Žel lidi okolo mě si toho dost všímají. Nezřídka se stává, že díky tomu jim způsobím komplikace nebo je tím naštvu a přidělám práci. Myslí si pak, že na mě není spoleh a jsem nezodpovědná. Považuji se za celkem chytrou, klidnou, trpělivou a ochotnou, nemám problém vyjít vstříc když mě někdo slušně o něco požádá. Jsem taky co se týče manuální tvorby dost šikovná na leccos a hodně kreativní. Ale jak něco poseru, nesu to velmi těžce a prolíná se to pak s OCD. S OCD jsem měla problém i v práci, jelikož jsem mívala záchvaty i ráno nebo ve chvilkách kdy jsem byla sama a nezřídka jsem kvůli tomu přišla pozdě. Když se mě v práci tehdy šéf zeptal co se děje, svěřila jsem se. Naštěstí to vzal ok. Ale mám velký strach teď při hledání nové práce. Bude zcela šumák co budu dělat, jestli plánovat zakázky pro korporát, nebo rovnat zboží do regálu v obchůdku. Moje OCD a stavy zmatkovitosti budou překážkou v obou případech. Nepomáhají mi papírky, poznámky, upomínky, kalendář, režim…prostě nic. Jsem schopná jít nakoupit se seznamem a cestou si na něco vzpomenout, nakoupit na co jsem si vzpomněla a přitom nic ze seznamu. Takže musím jít do obchodu znovu. Cestu kterou jsem prošla 100×, po 101 se ztratím. Jdeme někam na výlet, tam se neorientuji vůbec i když jsem tam třeba už 2× byla. Nepamatuji si ani orientační body a když, tak zapomenu z jaké strany kudy jsem šla. Dostanu-li v práci úkol, pustím se do něj, vytvořím, spočítám, kouknu, nebo prostě činnost dle úkolu, pak třeba 2× zkontroluji a nic. Opět několikrát zopakuji chybu kterou jsem před tím udělala několikrát, jako kdybych byla nepoučitelná a to jsem si chyby i psala a stejně. Opět. Za volantem nejsem vyježděná, když už sednu abych si to oprášila, dost zmatkuji a běda jak se dostanu do úzkých. To stejné na kole, pěšky…je úplně fuk. Dál si všímám. Už přes 8 let jezdím na koni, převážně sama. Když jsem jezdila pod trenéry, ač mi osobně seděl, nikdy jsem se nedokázala uvolnit a dokonce jsem se naopak začala bát i jezdit s ostatními na jízdárně. Když jsem pak jezdila zas sama na jednom koni, byl ze začátku trošku janek se svou hlavou a leccos zkoušel, sama jsem se s tím naopak dokázala vypořádat a s naprosto chladnou hlavou rychle řešit krizové situace, kdy kdyby se to podělalo víc, mohlo jít i o úraz či život. Ale jakmile jsem přešla zpět pod trenéra, opět jsem začala zmatkovat a nervóznět, ale už to není strach. Jak jsem si toho poslední dobou všímala, uvědomila jsem si právě toho rozdílu v mém stavu sama vs s někým. Když na mě koukal trenér, přestala jsem dýchat, zmatkovala, byla jsem schopná s koněm třeba i do překážky nabourat ač jsem měla jet úplně mimo překážku. Dostala jsem tip na vizualizační cvičení abych se více uvolnila. Párkrát jsem to zkusila že to otestuji a na dýchání při zmatku to zabralo, na zmatenost však ne. Zkouším to dál kam se dostanu či posunu, což mi dalo trochu naděje aspoň na to dýchání. Nevím však, nakolik komplexní a hluboký problém v mé zmatkovitosti je. Nikdy jsem moc s ničím nemarodila, ale tohle potřebuji vyřešit a sama to nezvládám. Říkám si, zda jsem neudělala chybu že jsem tehdy na to CT nešla. V rodině jsme měli bohužel babičku s velmi brzkým Alzheimrem, kdy v padesáti se nedokázala podepsat a o 15 let dýl už nepoznala svoje vlastní děti. Prý jsem celá po ní. Vyskytl se též v rodině 2× nádor na mozku s úmrtím do nedovršených 60 let, takže už jen pro prevenci. U sestry je zas podezření na začátek schyzofrenie (byla testována a bere medikamenty) a jako dítěti jí diagnostikovali ADHD. Bojím se o sebe, co se to se mnou celý život děje, proč se to děje a jak bych zvládala případné mateřství a kolotoč děti, práce, partner, koníčky,…jsem z toho zoufalá. :,( Letos si nechám udělat komplet prohlídku včetně krve, štítné žlázy, neuro atd. ale nevím právě, jestli s tím ta zmatkovitost nějak dá vyřešit či s tím může být souvislost. Snažím se s tím bojovat, nějak fungovat, ale vždycky mě to zválcuje a jsem zas na začátku. Stačí drobnost, jedna chybička, zjistim, že jsem něco zapomněla… Nepomáhá mi ani pravidelný režim. Pět let jsem měla koníčky v relativně pravidelné dny, v práci jen ranní směnu v kanceláři, pravidelný spánek (oproti předchozí práci na směny jako dělník) a výsledek je vždy stejný. Setkal se s tím někdo, nebo má někoho takového v rodině? Jak se s tím vypořádávali/vypořádáváte v soukromí a práci? Napadá vás něco co s onou zmatkovitostí nebo čím to může být způsobeno? Nějaká neuro, psycho porucha, ADHD…Co byste dělali na mém místě? Nedělat si hlavu z chyb taky nepomáhá ani říct si, že když nejde o život tak jde o h. jelikož u mě se díky tomu naopak jednou o život jít může (stačí abych v nesprávnou chvíli zazmatkovala a vlítla třeba pod auto, neuhlídala si dítě…). Jediný čeho jsem si všimla, je to lepší když jsem sama co se týče zmatenosti a paměti. Převážně když jsem sama nebo komunikuji s někým cizím, lépe se orientuji v neznámém i známém prostředí, lépe přemýšlím nad velmi složitými věcmi stejně jako v klidu řeším banality. Ale o to větší je problém s OCD. Když jsem s někým známým, nutkání OCD se moc nedostavuje, ale zato mám problém s vypínáním mozku při rozhovoru, dezorientaci, zmatenosti, zapomnětlivosti… Nevím čím to je, ale je to jediný rozdíl v mém chování (trochu zobecnělý), kterého jsem si za ty léta všimla. Stav je to dlouhodobý, někdy lepší, někdy horší. Ale nic nemění na tom, že mi to někdy až extrémě omezuje nebo díky tomu omezuji já lidi okolo. Děkuji :srdce:

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
3567
22.2.21 18:22

Ahoj anonymní, když jsem si četla tvůj dlouhý text, tak jsem se ve spoustě věcí poznávala, také trpím OCD a místo dermatillománie trichotillománií a sebepoškozováním. KBT je na OCD i DTM určitě dobrá metoda, nevím, jestli ses koukala na všechny KBT terapeuty v okolí, viz tady: http://www.cskbt.cz/…erapeutu.php alternativa by mohl být denní stacionář zaměřený na KBT v Národním ústavu duševního zdraví (pokud jsi z Prahy a okolí). Jinak k těm tvým problémům s pozorností a pamětí, já je mám taky, ale trochu jiné. Určitě si zajdi na CT mozku a pak bych doporučovala nějaké psychologické vyšetření, mně opakovaně dělali WAIS-III test, je to komplexní IQ test a je tam složka na různé druhy paměti, různá cvičení, z různých sfér… nevím, jestli by tenhle test byl vhodný na tvoje problémy, ale to by měl posoudit klinický psycholog a nějaký test zvolit. Držím moc palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 18:34

Jinak jsem ještě zapomněla dodat, nikdy jsem nebrala drogy, neholdovala alkoholu, a krom těch 3 měs. na AD ani nikdy žádné léky na nic nebrala. Nepraštila se do hlavy ani nevolno či bolest hlavy mi při těchto stavech nebývá. Jediný je když mam zásek, tak jakoby „tma“ před očima nebo zastřené vidění. Přeříkávám se, nebo mluvím zmateně, vidím text ale nejsem schopna ho přečíst a když, tak nejsem schopna vnímat jeho obsach. Když mi v takovém stavu někdo zadá úkol či něco řekne, nejsem schopná ho vůbec vnímat. Jednou se mi i stalo uprostřed noční směny, kdy jsem šla pro práci a normálně se bavila s lidmi okolo, vzala jsem si práci, otočila se a ve vteřině vypnuto, nevěděla jsem kde jsem před tím byla, kam mam jít, co dělám tu chvíli za práci ač jsem to přímo držela v ruce a měla jsem jen tmu v hlavě a světlo před očima. Kompletní výmaz. Všimla si tehdy toho vedoucí směny a ptala se mě jestli jsem v pořádku. Nemohla na mě ani promluvit. Zbytek směny jsem pak byla mimo.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
22.2.21 18:44
@Lollitka píše:
Ahoj anonymní, když jsem si četla tvůj dlouhý text, tak jsem se ve spoustě věcí poznávala, také trpím OCD a místo dermatillománie trichotillománií a sebepoškozováním. KBT je na OCD i DTM určitě dobrá metoda, nevím, jestli ses koukala na všechny KBT terapeuty v okolí, viz tady: http://www.cskbt.cz/…erapeutu.php alternativa by mohl být denní stacionář zaměřený na KBT v Národním ústavu duševního zdraví (pokud jsi z Prahy a okolí). Jinak k těm tvým problémům s pozorností a pamětí, já je mám taky, ale trochu jiné. Určitě si zajdi na CT mozku a pak bych doporučovala nějaké psychologické vyšetření, mně opakovaně dělali WAIS-III test, je to komplexní IQ test a je tam složka na různé druhy paměti, různá cvičení, z různých sfér… nevím, jestli by tenhle test byl vhodný na tvoje problémy, ale to by měl posoudit klinický psycholog a nějaký test zvolit. Držím moc palce.

Ahoj, určitě mi to pomohlo neb přesně něco takového hledám, děkuji. O těch zaměřených IQ testech v této úrovni jsem nevěděla a to mam načteno zjištěno dost. Jdu mrknout co je v okolí. Z Prahy ani okolí nejsem. Jaké máš ty problémy s kognitivními funkcemi, smím - li se zeptat? Kdyžtak kdybys nechtěla veřejně, napíšu ti sz kdyby bylo možné.

• Citovat
  • Nahlásit
3567
22.2.21 18:53
@Anonymní píše:
Ahoj, určitě mi to pomohlo neb přesně něco takového hledám, děkuji. O těch zaměřených IQ testech v této úrovni jsem nevěděla a to mam načteno zjištěno dost. Jdu mrknout co je v okolí. Z Prahy ani okolí nejsem. Jaké máš ty problémy s kognitivními funkcemi, smím - li se zeptat? Kdyžtak kdybys nechtěla veřejně, napíšu ti sz kdyby bylo možné.

Ahoj, já mám veliké problémy s kognitivními funkcemi, pokud chceš, napiš SZ, právě to tu raději nechci rozebírat veřejně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat