Porušení zákoníku práce nerovné zacházení

Anonymní
22.4.21 14:19

porušení zákoníku práce nerovné zacházení

Zdravím,

pracuji ve státní správě a v práci mám takový nemilý problém. Přímá nadřízená mi všemožnými způsoby brání v čerpání příspěvků z fksp, taktéž mi dává další omezení na homeoffice, které ostatní nemají, tím porušuje § 16 zákoníku práce. Nemluvě o nevhodném chování z jeho strany, poté co jsem se obrátila na odbory. To mě donutilo k tomu, abych rozvázala pracovní poměr. Po zásahu odborů mi sice příspěvek začali vyřizovat, nicméně dělají obstrukce s odesláním faktury na finanční oddělení (chtějí podpis na průvodku k faktuře, že souhlasím s proplacením, který v minulosti nikdy nechtěli, vždy podepisovala pouze ekonomka), což je nemožné pro mě, jelikož jsem na nemocenské a bez vycházek. Co by jste dělaly Vy?

Nicméně se nechci dát tak lacino, mám v plánu nadřízenému za tady ty sviňárny pěkně zatopit, než odejdu a minimálně ten příspěvek si prostě vymoci, protože na něj mám právo. Takže přemýšlím že podám stížnost řediteli ústavu, aby to projednal za přítomnosti odborů, ale jelikož to nařízení o podpisu vydal on tak se obávám, že tady toto nebude mít moc efekt. Přemýšlím jestli jít rovnou na inspektorát práce, co by jste dělaly Vy? Hlavně že mají pravidelná školení a plnou hubu o rovném zacházení.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6866
22.4.21 14:23
@Anonymní píše:
Zdravím,

pracuji ve státní správě a v práci mám takový nemilý problém. Přímá nadřízená mi všemožnými způsoby brání v čerpání příspěvků z fksp, taktéž mi dává další omezení na homeoffice, které ostatní nemají, tím porušuje § 16 zákoníku práce. Nemluvě o nevhodném chování z jeho strany, poté co jsem se obrátila na odbory. To mě donutilo k tomu, abych rozvázala pracovní poměr. Po zásahu odborů mi sice příspěvek začali vyřizovat, nicméně dělají obstrukce s odesláním faktury na finanční oddělení (chtějí podpis na průvodku k faktuře, že souhlasím s proplacením, který v minulosti nikdy nechtěli, vždy podepisovala pouze ekonomka), což je nemožné pro mě, jelikož jsem na nemocenské a bez vycházek. Co by jste dělaly Vy?

Nicméně se nechci dát tak lacino, mám v plánu nadřízenému za tady ty sviňárny pěkně zatopit, než odejdu a minimálně ten příspěvek si prostě vymoci, protože na něj mám právo. Takže přemýšlím že podám stížnost řediteli ústavu, aby to projednal za přítomnosti odborů, ale jelikož to nařízení o podpisu vydal on tak se obávám, že tady toto nebude mít moc efekt. Přemýšlím jestli jít rovnou na inspektorát práce, co by jste dělaly Vy? Hlavně že mají pravidelná školení a plnou hubu o rovném zacházení.

Na inspektorát práce klidně zavolej, mají bezplatnou infolinku a tam ti řeknou jestli má smysl podávat podnět. Ale moc si od IP neslibuj. Musíš mít vše perfektně doložené, aby mohli konat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4835
22.4.21 14:29
@Anonymní píše:
Zdravím,

No obavam se ze ostrouhas,..i po zasahu soudruhu z odboru, na plneni benefitu z fksp Neni zadny pravni narok..jo je tam jakasi douska ze by mela byt rovnost mezi zamestnanci, ale kvuli tomu se inspektor. neprerazi. m

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.21 14:35

Všechnu komunikaci kde mám potvrzené, že to nemůžu čerpat včetně toho ostatního atd.. mám právě velmi dobře zadokumentovanou. :cert: Defakto se v těch emailech ke všemu přiznává.

• Citovat
  • Nahlásit
6866
22.4.21 14:54
@Anonymní píše:
Všechnu komunikaci kde mám potvrzené, že to nemůžu čerpat včetně toho ostatního atd.. mám právě velmi dobře zadokumentovanou. :cert: Defakto se v těch emailech ke všemu přiznává.

Pak Ti nic nebrání podat podnět a uvidíš, jak to dopadne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4639
22.4.21 15:02

Celá situace se strašně moc vyhrotila a obávám se, že teď s podpisem bude probém..
Holt bych si od lékaře nechala na Tvém místě napsat vycházku/vycházky a pak to šla v této době podepsat..
obecně na úřadech zaměstnanci, kteří „chč- proti větru“ dlouho nevydrží a bývají odklizeni - tvůj případ.. čímž neříkám, žes třeba nebyla v právu..
Jen po x letech praxe a zkušeností volívám radši cestu dohody a menšího odporu…

Sama asi nejsi úplně spokojená s tím, čeho jsi dosáhla a navíc sis zadělala na problém se svými referencemi pro další pracovní uplatnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18
22.4.21 16:25

Strašné jednání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
710
22.4.21 16:34

S tím FKSP už tady bylo řečeno, že na to není nárok 🤔. Myslím, že bto mají dobře ošéfované, když někomu nechtějí něco přiznat- bezdětná (čerpají dětní), příspěvky na toto už byly vyčerpány ( např. na dovolenou), požádala jsi po termínu… Znám x takových případů. :?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
47464
22.4.21 16:49

(5) Na poskytnutí příspěvku nebo jiné plnění z fondunení právní nárok.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2002-114

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
22.4.21 22:14

Jako ano právní nárok na to není, je to i v té kolektivní smlouvě, ale pokud to můžou čerpat ostatní tak má zaměstnavatel povinnost toto čerpání umožnit všem zaměstnancům. Viz § 16 zákoníku práce, tam je to jasně řečeno „Zaměstnavatelé jsou povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, o odbornou přípravu“. V opačném případě porušuje zákon. Takže klauzuli mohou mít jakou chtějí, ale ve finále stejně porušují zákon. A vím již o tom, že pár kolegů již čerpalo na důchodové pojištění. :lol:

• Citovat
  • Nahlásit
6270
26.4.21 00:07

Zakladatelko, Ty taky musis byt zamestnanec roku :roll:
Jak se do lesa vola, tak se z neho ozyva.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
27.4.21 16:50
@Jogrr píše:
Zakladatelko, Ty taky musis byt zamestnanec roku :roll:
Jak se do lesa vola, tak se z neho ozyva.

Podle čeho soudíš? Podle toho že se sebou nenechám orat? ;) Problém je, že ten zákoník práce nebyl porušený z mé strany. Kdyby byl, tak by se mě odbory nezastaly. :roll: Přesně jak říkáš, jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá. Akorát, že do lesa začala volat vedoucí ne já.

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat