Reklama

Poškození sítnice oka - dědičná dystrofie sítnice

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PETRUCHA
Extra třída :D 12300 příspěvků 12.01.17 14:58
poskozeni sitnice oka- dedicna dystrofie sitnice

Ahoj, predevcirem jsme zjistili ze syn 9 let, je temer slepy na jedno oko. Muj dotaz zni ma nekdo z vas zkusenost s poskozenou sitnici? Zatim je jeho nalez takovy: hluboke druzy terce zrakoveho nervu, jizevnate lozisko v makule, zakalky ve sklivcovem prostoru oka. Nic mi fohromady v nemocnici nerekli…potre­bovalabych vedet co konkretne to pro syna znamena? Muze se to projevit i na druhem oku? Muze oslepnout uplne? :(

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 12.01.17 15:41

Pošlu Ti odkaz - jen se trochu bojím, aby to bylo srozumitelné. V každém případě by chtělo zjistit, jaké konkrétní onemocnění syn má - podle toho se odvíjí prognóza.

http://telemedicina.med.muni.cz/…rvu-text.pdf

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 12.01.17 16:26
@PETRUCHA píše:
Ahoj, predevcirem jsme zjistili ze syn 9 let, je temer slepy na jedno oko. Muj dotaz zni ma nekdo z vas zkusenost s poskozenou sitnici? Zatim je jeho nalez takovy: hluboke druzy terce zrakoveho nervu, jizevnate lozisko v makule, zakalky ve sklivcovem prostoru oka. Nic mi fohromady v nemocnici nerekli…potre­bovalabych vedet co konkretne to pro syna znamena? Muze se to projevit i na druhem oku? Muze oslepnout uplne? :(

A druhé oko je na tom jak?

Co já vím, tak dystrofici můžou přijít v průběhu věku o periferní vidění, ale centrum zůstává.¨Pokud ale má ložisko v makule, tak to u vás asi neplatí. Přinejmenším v jednom oku.

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 12.01.17 17:33
@Bábrdl píše:
A druhé oko je na tom jak?Co já vím, tak dystrofici můžou přijít v průběhu věku o periferní vidění, ale centrum zůstává.¨Pokud ale má ložisko v makule, tak to u vás asi neplatí. Přinejmenším v jednom oku.

To se týká zeleného zákalu.

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 12.01.17 17:40
@malinika píše:
To se týká zeleného zákalu.

Zelený zákal je podle mě situace, kdy přílišný nitrooční tlak vede k uzavření komorového úhlu, dalšímu růstu tlaku a atrofii výběžku zrakového nervu. Výsledkem je úplná slepota.

U sítnicových degenerací přeci ubývá periferní vidění, ale centrální zůstává často zachované (říká se tomu pak trubicové vidění a je to jako dívat se na svět přes ruličku od toaleťáku).

PETRUCHA
Extra třída :D 12300 příspěvků 12.01.17 18:43
Je objednany za 14 dni opet do nemocnice k profesorce specializujici se na sitnici. Budou vysledky krve a moci pro vylouceni toxoplasmosy. Pak je objednany na nejake slozitejsi vysetreni ale az v kvetnu, coz mi prijde teda dost masakr, vzhledem k tomu ze je to dite a jeste k tomu ja cekam miminko koncem kvetna…to bude mazec jestli porodim driv. Do te doby se asi zblaznim nic nevedet.
@Bábrdl píše:
Zelený zákal je podle mě situace, kdy přílišný nitrooční tlak vede k uzavření komorového úhlu, dalšímu růstu tlaku a atrofii výběžku zrakového nervu. Výsledkem je úplná slepota.U sít­nicových degenerací přeci ubývá periferní vidění, ale centrální zůstává často zachované (říká se tomu pak trubicové vidění a je to jako dívat se na svět přes ruličku od toaleťáku).

To jsem pravevycetla na netu taky ale podle toho co rika syn, je to u nej jinak. Pry ma pred okem proste flek jakoby mrak sedy jak on rika. Co je dal jak tri metry tak nevidi a co je bliz treba kdyz mu dali precist to horni pismeno na te tabulce, to obrovsky, tak ho videl ale jen cast. Kdyz mu dam treba dva prsty vedle hlavy z boku tak je vidi, tak periferni videni ma. Tak jsem z toho teda jelen.

PETRUCHA
Extra třída :D 12300 příspěvků 12.01.17 18:49

Druhe oko je asi v poradku, tam nic nenasli. Proto jsme na to taky prisli az ted, pri devitilete prohlidce kdyz si zakryl prave oko tak prohlasil ze nic neprecte ze nevidi 8o Prave me nejvic zajima jestli je to problem obou oci nebo ne? Podle toho co naznacila doktorka, tak ten stav na levem okuje asi nezvratny, ale jinak mlcela jak hrob a ja v tom soku po celodennim litani po doktorech neby l a schopna vubec reagovat a na neco se zeptat.

PETRUCHA
Extra třída :D 12300 příspěvků 12.01.17 18:55
@malinika píše:
Pošlu Ti odkaz - jen se trochu bojím, aby to bylo srozumitelné. V každém případě by chtělo zjistit, jaké konkrétní onemocnění syn má - podle toho se odvíjí prognóza.http://telemedicina.med.muni.cz/…rvu-text.pdf

Tenhle text jsem uz cetla, dekuju…je to tam pekne shrnute, jen prave vedet presne co syn ma…to asi bude jasne az po tech dalsich vysetrenich…ikdyz co jsem pochopila pri tech co tam delali a jak se bavili, tak ma pigmentove skvrny na sitnici plus ocni nerv nejak zasazeny…ty zakalky nebudou az asi takovy problem, mam je taky a muj bracha tez, i kdyz ja je mam pry tak male ze se s nima nic nedela.

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 12.01.17 20:12
@Bábrdl píše:
Zelený zákal je podle mě situace, kdy přílišný nitrooční tlak vede k uzavření komorového úhlu, dalšímu růstu tlaku a atrofii výběžku zrakového nervu. Výsledkem je úplná slepota.U sít­nicových degenerací přeci ubývá periferní vidění, ale centrální zůstává často zachované (říká se tomu pak trubicové vidění a je to jako dívat se na svět přes ruličku od toaleťáku).

Právě že výsledkem zeleného zakalu je prave to trubicovite vidění. K uplne slepote zeleny zákal nevede.

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 12.01.17 20:18
@PETRUCHA píše:
Tenhle text jsem uz cetla, dekuju…je to tam pekne shrnute, jen prave vedet presne co syn ma…to asi bude jasne az po tech dalsich vysetrenich…ikdyz co jsem pochopila pri tech co tam delali a jak se bavili, tak ma pigmentove skvrny na sitnici plus ocni nerv nejak zasazeny…ty zakalky nebudou az asi takovy problem, mam je taky a muj bracha tez, i kdyz ja je mam pry tak male ze se s nima nic nedela.

Bez vyšetření a presne diagnózy Ti to nikdo nepoví. V každém případe držím pěsti, ať to dopadne jak nejlépe muže.

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 13.01.17 08:48
@malinika píše:
Právě že výsledkem zeleného zakalu je prave to trubicovite vidění. K uplne slepote zeleny zákal nevede.

Myslím, že se pleteš. Osobně znám lidi, kteří jsou po zeleném zákalu zcela slepí.

http://www.zeleny-zakal.cz/…slepotou-790

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 13.01.17 09:32
@PETRUCHA píše:
Ahoj, predevcirem jsme zjistili ze syn 9 let, je temer slepy na jedno oko. Muj dotaz zni ma nekdo z vas zkusenost s poskozenou sitnici? Zatim je jeho nalez takovy: hluboke druzy terce zrakoveho nervu, jizevnate lozisko v makule, zakalky ve sklivcovem prostoru oka. Nic mi fohromady v nemocnici nerekli…potre­bovalabych vedet co konkretne to pro syna znamena? Muze se to projevit i na druhem oku? Muze oslepnout uplne? :(

Podle toho, cop píšeš, oni zatím jen popsali, co v oku vidí. A vidí tam to, že v nejostřejší části vidění je jizva a že tam před časem asi cosi krvácelo, protože ve sklivci jsou zákalky (sklivec je ta tekutina, která vyplňuje oko, samotná je úplně čirá, aby skrze ní bylo vidět, ale třeba takové krvácení v sítnici se do ně snadno provalí a udělá zákalky).

Teprve teď budou zjišťovat příčinu toho problému.

A druhé oko má fakt zcela úplně v pořádku?

malinika
Kelišová 5729 příspěvků 13.01.17 09:54

@Bábrdl Nedalo mi to a ponořila jsem se do Očního lékařství od Kuchynky. Opravdu si to pomatuji dobře (alespoň, co se týká toho zeleného zákalu). Výsledkem nekompenzovaného glaukomu je skutečně trubicovité vidění, sám o sobě nikdy nevede k úplné slepotě. Nicméně v těcho opravdu pozdních stádií může být zhoršené i centrální vidění - ale není to tak, že by člověk viděl tmu (pokud k tomu nemá ještě nějaké další přidružené onemocnění).

Degeneraci sítnice nastuduji během dne - nedá mi to a hlavně jsem se i trochu vyděsila, co vše jsem dokázala během pár let nepoužívání zapomenout. :oops: Ale něco mi říká, že bude záležet na formě a jsou tam možné obě varianty.

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 13.01.17 12:16
@malinika píše:
@Bábrdl Nedalo mi to a ponořila jsem se do Očního lékařství od Kuchynky. Opravdu si to pomatuji dobře (alespoň, co se týká toho zeleného zákalu). Výsledkem nekompenzovaného glaukomu je skutečně trubicovité vidění, sám o sobě nikdy nevede k úplné slepotě. Nicméně v těcho opravdu pozdních stádií může být zhoršené i centrální vidění - ale není to tak, že by člověk viděl tmu (pokud k tomu nemá ještě nějaké další přidružené onemocnění).De­generaci sítnice nastuduji během dne - nedá mi to a hlavně jsem se i trochu vyděsila, co vše jsem dokázala během pár let nepoužívání zapomenout. :oops: Ale něco mi říká, že bude záležet na formě a jsou tam možné obě varianty.

No ale k praktické slepotě prostě někdy vede.
Viz Tento článek Zelený zákal může skončit úplnou slepotou http://ona.idnes.cz/…/zdravi.aspx?…

A tady se píše doslova „postupné omezování zorného pole při progresi glaukomu. V posledním stádiu se i zbytek zorného pole (tzv. „trubicové vidění“) úplně uzavře a pacient oslepne zcela.“

http://www.drstuchla.cz/…glaukom.html

Bábrdl
Generální žvanilka 20918 příspěvků 13.01.17 12:22

@malinika A když jsme u Kuchyňky, on sám označuje glaukom jako druhou nejčastější příčinu slepoty na světe (na straně dvě). Jsi si sotroprocentně jistá, žes koukala na správnou stránku? :think:

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Co zařídit po porodu: Přehled do konce šestinedělí

Už se miminko klube na svět? Příjemnou novinku je potřeba nahlásit nejen... číst dále >

Články z Expres.cz

Zablokovaný Facebook? Chtějí mi zavřít pusu, je to jako za nacistů, říká Klaus ml.

Chystá zákon o svobodě slova na internetu, kvůli cenzuře se v neděli veřejně... číst dále >

Spí v její ložnici! Plekanec si nastěhoval Šafářovou a Lucie to snáší těžce!

Právní zástupce zpěvačky Lucie Vondráčkové se rozhodl učinit přítrž... číst dále >

Články z Ona Dnes

Příběh Soni: Syn s vnoučaty nás odmítá navštěvovat, vadí mu švagr

S manželem jsme již v důchodu, na který jsme se těšili. Nejen na klid a... číst dále >

Přehlídka prádla podle Rihanny? Nálepky na bradavky i těhotné modelky

Pětinásobná držitelka Grammy, zpěvačka, herečka a módní návrhářka Rihanna se... číst dále >

Reklama