Postpunkční syndrom po lumbální punkci

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
67
24.11.19 12:26

Postpunkcni syndrom po lumbalni punkci

Zdravím, před 12 dny jsem na Bulovce podstoupila lumbalni punkci pro vyloučení neuroboreliozy. Děláno standardní jehlou a trefili se až napodruhé. Po zákroku jsem ležela i hodně pila. 2 dny po zákroku mi nastoupil postpunkcni syndrom - příšerne motáni hlavy, tlak v uších. Prakticky nemůžu vstát, okamžitě se mi začne motat hlava. Skoro nejím, z jídla je mi zle, už jsem zhubla asi 3 kila. Na Bulovce mě kontrolovali před týdnem, diagnóza postpunkcni syndrom, teď ve čtvrtek jsem se nechala hospitalizovat, protože se mi udělalo ještě hůř. Po 1 dní a 2 kapackach mě pustili, můžou jen tlumit příznaky a víc pro mě udělat nemůžou. Je to děs, mám to už 10.den a nezlepsuje se to - nemůžu do práce, do obchodu, na tridni schůzky..jen ležím.
Moje otázka zní - měli jste někdo postpunkcni syndrom takhle dlouho a kolik dnů celkem trval? Jak to povolil?
Našla jsem možnost léčby krevní záplatou (na Bulovce to nedělají), nevíte, kde zákrok dělají a v jakých situacích?
Díky, moc by mi to pomohlo, jsem už zoufalá.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
14045
24.11.19 12:34

@anna.s jak dlouho po zakroku jsi lezela?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
661
24.11.19 12:38

Známá měla stejný problém, pomohla ji ta aplikace krevní zátky. Syn měl též postpunkcni syndrom, po 2-3tydnech jakžtakž, ale menší problémy měl cca 2mes. Hodně mu pomohlo polosed a pak sedět přes den, na nevolnost studena Coca-Cola, zvracel mi denně 14dni, myslím ze by ti pomohlo častěji i kafe, ale když cely den ležel, problémy byly horší. Drz se ať je ti brzy dobře! :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
24.11.19 12:40

@Eliška já byla hospitalizovana, pustili mě až další den. Lezela jsem přesně podle jejich pokynu tři čtvrte hodiny jen na břiše a pak 4 hodiny na zádech. Hlavu jsem vůbec nezvedala.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1459
24.11.19 12:40

V podstatě neznám nikoho, kdo by ten syndrom neměl, ale ne takto dlouho. Kamarádka myslela, že skočí z okna, a to je těžký migrenik. Ale měla to asi týden. Sestra lékařka mi vysvětlovala, že jak poklesne tlak v hlavě díky úbytku mozkomíšního moku, tak trvá nějakou dobu než se ten mok znovu doplní. I když člověk leží předepsanou dobu a hodně pije, v podstatě to nikdy nepomůže, protože se tak rychle ten mok nevytvoří. Zkus si na to oddělení znovu zavolat, kam by Tě ještě mohli poslat, věřím, že to musí být horor. Držím pěsti, ať je Ti co nejdřív líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14045
24.11.19 12:44
@anna.s píše:
@Eliška já byla hospitalizovana, pustili mě až další den. Lezela jsem přesně podle jejich pokynu tři čtvrte hodiny jen na břiše a pak 4 hodiny na zádech. Hlavu jsem vůbec nezvedala.

Z me zkusenosti jsou 4 hodiny malo. Mne se k pospunkcnimu syndromu jeste zablokovaly zada. Pokud nebude nrezbytne nutna, na lumbalku uz nejdu.
Vysledky uz mas?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
24.11.19 12:45

@Eliška Výsledky mám, jsou v pořádku.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14045
24.11.19 12:47

@anna.s :kytka: Supr!
Mne cekala druha lumbalka v cervenci, na muj popud zatim odlozeno.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
541
24.11.19 12:47

Tak pokud na Bulovce krevní zátku nedělají, tak by měli být schopni poslat Tě někam, kde to dělají a s doporučením, abys nemusela nic vysvětlovat. Věřím, že je Ti zle. Syn to měl 2 dny a stačilo to. Jeď na Bulovku a nenech se odbýt. Ona ta krevní zátka opravdu pomůže. Držím palce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
541
24.11.19 12:53

@LennyL1 To není úplně pravda. On se ten mok doplní hodně rychle - vždyť se úplně vymění cca 3× denně. Takže se tvoří opravdu rychle. Tady jde o to, že klasická jehla nechá v mozkomíšních obalech poměrně velkou díru a ten mok uniká do epidurálního prostoru - to samo o sobě problém není - vztřebá se tam. Pokud se ta dírka dostatečně rychle nezalepí, vzniká právě postpunkční syndrom - protože mozkomíšní mok stále uniká. A pak je třeba tomu úniku zabránit - a k tomu je právě ta krevní zátka. Prostě se tam vstříkne krev, ta se srazí a dírku zalepí. Než se krev vztřebá, dírka se zahojí. To je princip krevní zátky.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
24.11.19 12:58

A nevíte někdo, kde v Praze zákrok krevní zátky dělají? Na Bulovce mi nepomůžou, jejich další léčebný postup, na kterém trvají, je - klid na lůžku, dostatek tekutin bez ohledu na to, jak dlouho to na ještě trvat (na možnost krevní zátky jsem se opakovaně ptala a buď nevěděli, o čem mluvím nebo mi řekli, že mě nechtějí trápit dalším zákrokem).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
541
24.11.19 13:08

@anna.s Tak ono takové potrápení, které Tě zbaví potíží, stojí to za to. To jsou od nich jen hloupé kecy, protože to prostě udělat nechtějí. Kde by to ale udělali, to bohužel neporadím. Nejsem z Prahy a nemám tušení. Napadly mě snad jen Hořovice, tam jsou na píchání do páteře hodně šikovní a hodně to využívají např. při operacích - hodně píchají spinální bloky a to je technicky to samé jako lumbálka. Ale jestli by Ti tam tu zátku udělali to nevím. Zkusila bych kontaktovat tamnější ARO. Za zeptání nic nedáš.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3473
24.11.19 13:25

Jak nedělají? To prostě k tomu patří, je to svým způsobem komplikace takže musí být schopni se postarat. Je divné že tě s tím nechali tak dlouho. Takže kontaktovat místní ARO a poradit se. 8o tohle tě tedy lituji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3968
24.11.19 14:53

Zavolat na Bulovku, kde ti to dělali a požádat o oficiálni doporučení někam, kde ti to udělají. Nevěřím ale, že tam to nikdo neumí. Pak podat stížnost. Nechápu, že se to jeste nekde dela klasickou jehlou. I u nás v prdelákově jsem měla atraumatickou. A nezapomeň na tu stíznost. Věhlasna Infekce Bulovka a tohle je jak 100 let PŘED opicema!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
67
24.11.19 15:39

Díky moc za rady. Zítra začnu řešit jiné neurologické pracoviště s dořešení mého problému. Bohužel Bulovka opět nezklamala, máme ji jako spadovou a jakykoli zákrok tam kdokoli z rodiny absolvuje, je nějaký problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat