Postup po mozkové mrtvici - LDN? Rehabilitační centrum?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 17.01.17 21:08
Postup po mozkové mrtvici - LDN? Rehabilitační centrum?

Tchán (69 let) měl před vánoci mozkovou mrtvici (ischemickou). Byl odvezen RZS do nemocnice, kde byl 2 dny v umělém spánku na JIP a poté hospitalizován na neurologickém oddělení. Zde leží již měsíc. Mrtvice zasáhla levou stranu těla, ta má částečně omezenou hybnost.

Dalším problémem je, že na pravé kyčli podstoupil výměnu kloubu, kterou ještě nestačil zcela zrehabilitovat, když mrtvici dostal. Takže má nyní obě strany jen špatně pohyblivé. Rehabilitace na neurologickém oddělení probíhala pouze velmi vlažně (sami se ještě omlouvali, že mají málo lidí). Je schopen ujít pár metrů s chodítkem (v přítomnosti fyzioterapeuta), tot vše.

Nyní na neurologickém oddělení tchýni sdělili, že mají v plánu ho koncem týdne převézt do LDN. S tímto oddělením mám své zkušenosti, zemřel tam můj děděček, dlouho jsem tam za ním docházela - Působilo to na mne tak, že tam ty lidi nikdo nerozhýbával, spíš je tlumili léky aby moc neotravovali… :(

Byli bychom jako rodina raději, kdyby byl převezen někam, kde se budou rehabilitaci intenzivně věnovat (nějaký rehabilitační ústav?) aby se opět mohl vrátit do života jaký vedl. Byl to aktivní člověk, než se toto stalo chodil v létě do práce, jezdil na fotbal (to už tedy jen koukat) žádný ležák.

A teď k otázkám - lze to rehabilitační zařízení nějak zařídit, i přes to, že jeho ošetřující lékařka rozhodla že LDN? Je třeba nějaké její doporučení? Můžeme hledat nějaké rehabilitační zařízení sami a bude ho pak hradit pojištovna? Vůbec nevím jak tyto věci fungují.

Stránka:  1 2 Další »
Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.01.17 21:25

Pracuji v rehabilitačním středisku ve Chvalech na P9, myslím, že by bylo pro tchána ideální. Rehabilitace je placená zdravotní pojišťovnou, ale doplácí se za každý den pobytu několik stokorun podle velikosti pokoje. Je potřeba mít žádost od lékaře a tu podat reviznímu lékaři na zdravotní pojišťovně, pak si zažádat o místo ve středisku a čekat na uvolněné lůžko.

http://www.chvaly.cz/cz/

moje prdelky
Závislačka 3642 příspěvků 17.01.17 21:36

@open mind Váš obvoďák pošle žádost na pojišťovnu, kde to musí schválit a pak si můžete vybrat a oslovovat centra. Je potřeba jednat rychle, čím dřív se začne, tím budou lepší výsledky. Schválení pojišťovnou to trvá, takže bych jednala hned.

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 17.01.17 21:37
@Anonymní píše:
Pracuji v rehabilitačním středisku ve Chvalech na P9, myslím, že by bylo pro tchána ideální. Rehabilitace je placená zdravotní pojišťovnou, ale doplácí se za každý den pobytu několik stokorun podle velikosti pokoje. Je potřeba mít žádost od lékaře a tu podat reviznímu lékaři na zdravotní pojišťovně, pak si zažádat o místo ve středisku a čekat na uvolněné lůžko.http://www.chvaly.cz/cz/

Ahoj, děkuju moc za reakci, jsem moc ráda že se ozval člověk z oboru! Nyní tedy poprosit lékaře o žádost na umístění v rehabilitačním středisku (nechápu proč ji nedá rovnou a nabízí LDN) a čekat na volné lůžko. To už bude muset být v té LDN a doufat že se něco brzy uvolní, viď? Jaká je třeba čekací doba? Bojím se v jakémstavu za tu dobu bude, když už teď měsíc prakticky jen leží, veškeré svalstvo na nohách v háji. :,( Po takové době by měl problém vstát i zdravý… :(

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 17.01.17 21:38

@moje prdelky Takže mysíš rovnou oslovovat centra, i když ještě nemáme ani tu žádost od lékaře?

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.01.17 21:41

Samozřejmě, že čím dříve se s rehabilitací začne, tím lépe a největší pokroky bývají krátce po příhodě, ale ke zlepšení dochází i po měsícíh a někdy i po letech. Já jsem dříve dělala rehabilitaci na LDN a opravdu hodně lidí jsme postavili na nohy a odeslali domů nebo do domova pro seniory, není to tak, že každá LDN je pro každého čekání na smrt. Zašla bych do té konkrétní LDNky a chtěla mluvit s tím, kdo bude mít rehabilitaci tchána na starost.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.01.17 21:42
@open mind píše:
@moje prdelky Takže mysíš rovnou oslovovat centra, i když ještě nemáme ani tu žádost od lékaře?

Určitě ano, pojišťovna má na schválení 30 dnů, čekat na místo se může podobně.

moje prdelky
Závislačka 3642 příspěvků 17.01.17 21:42

@open mind Jelikože my jsme sháněli mámě spoustu lázní i center a všechny nás odmítaly, tak doporučuji si zjistit telefonem, jestli by vás vzali. Prostě řeknete diagnozu a oni vám řeknoou, jestli je to pro něj. To můžete dělat během toho, než vám to pojišťovna schválí. Jakmile vám to schválí, tak můžete jednat s centry, kde vám řeknou, že by ho vzali, aby vám dali termín. K obvoďákovi zajdi zítra a ať to hnd napíše, pokud to jde, když je v nemocnici, spousta věcí jde až po té, co ho propustí. Nebo se taky můžete domluvit s neurologem, jestli vám to nevyřídí, protože jsou centra, která berou už z nemocničního lůžka a tchán by nemusel někde v LDN čekat na místo.

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 17.01.17 21:49

@moje prdelky To by bylo nejlepší, kdyby se dalo domluvit s tou jeho neurožkou, na neurologii, kde ted leží. Manžel tam zítra bude volat (ta nemocnice je bohužel ještě 100 Km od našeho bydliště) a ptát se na možnosti, protože tchýni zatím navrhli jen jedinou a to tu LDN. :zed:

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 17.01.17 21:52

@moje prdelky A to by mu to měl fakt psát obvoďák, který ho vlastně měsíc neviděl, protože je v nemocnici? (o čemž možná také ani neví?)

moje prdelky
Závislačka 3642 příspěvků 17.01.17 21:53

@open mind vše je o ochotě, přeju hodně štěstí, aby se vám to povedlo, co nejrychleji, hlavně hned nic nevzdávat a stále zkoušet, mohou vás odmítat z kapacitních důvodů a podobně, ale určitě se najde někdo, kdo vás přijme.

Nuníček
Ukecaná baba ;) 1014 příspěvků 17.01.17 22:12

Dělala jsem na LDN, u nás to chodilo tak, že pokud byl pacient stabilizován, byl přeložen z akutního odd. (interna, neurologie, chirurgie apod.) k nám, u nás se pokračovalo v RHB a pokud pacient splňoval kritéria tak jsem vypsala žádost o rehabilitační ústav a u nás pacient čekal na místo.

elpiska
Závislačka 2590 příspěvků 17.01.17 23:34

Zkuste se také podívat na oddělení DIP, DIOP, ONP. Tedy na dlouhodobou intenzivní péči, oddělení následné péče. Ve všech probíhají rehabilitace. Případně rovnou do rehabilitačního pracoviště. LDN mi po našich zkušenostech přijde jako katastrofa. Žádné rehabilitace tam neprobíhaly a neměli tam ani antidekubitní matrace (kupovali jsme svou). Náš příbuzný nebyl chodící. Z LDN jsme ho horko těžko dostávali na ONP. Doporučuji se domlouvat přímo se zařízeními (nám se osvědčily i emaily, ideálně oslovovat sociální sestry) a nečekat, co zařídí současný ústav. Ti cpou lidi tam, kde je zrovna místo. S pojišťovnou byste neměli mít problémy, systém je takový, že všude může pacient ležet max. 3 měsíce a musí putovat dál. Hodně štěstí.

open mind
Ukecaná baba ;) 1767 příspěvků 18.01.17 14:54

@moje prdelky @Nuníček @elpiska Holky moc vsem dekuji za rady. V situaci mame dalsi vyvoj. Manzel uz mluvil s jeho lekarkou a ptal se proc LDN a ne rehabilitacni centrum. Ta mu sdelila, ze ma tchan rozsahly zanet nervoveho systemu (netusim co to znamena, vim jen ze bere antibiotika) a je dezorientovany (skutecne ma vypadky kratkodobe pameti, to jsem v uvodnim prispevku zapomnela zminit) a proto mu doporuceni do rehabilitacniho centra napsat nemuze, jelikoz by podle ni v tomto stavu rehabilitaci nezvladl. :(

Takze ted tedy jedine LDN a doufat ze tam se zlepsi?? Zda se mi to beznadejne a nemam tuseni co udelat, jak mu pomoci.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.01.17 18:37

@open mind Tak to je věc, která se může brzy zlepšit, já bych určitě projela na internetu všechny možnosti, které připadají v úvahu, ať jste připraveni jednat, až překlad na rhb bude aktuální. Neomezovala bych se jen na bydliště tchána, k nám do Chval se sjíždí pacienti z celé republiky.

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Nádherná proměna: Kuchyně se díky odborníkům stala skutečným srdcem domova

Paní Jana si ve svém životě prožila mnoho těžkých chvil. Příběh dvakrát... číst dále >

Podzimní čtení: Tyhle knihy vás v klidu nenechají

Podzim je ideální na to uvařit si čaj (nebo nalít dvojku červeného), zavrtat... číst dále >

Články z Expres.cz

Bude Bendig v porotě ankety Czech Singer? Jeho manažer mluví o podvodu!

Zpráva o tom, že Jan Bendig usedne v odborné porotě nově vzniklé ankety Czech... číst dále >

Nejodvážnější národní kroj všech dob? V tomhle poletí Šteflíčková na Miss Universe!

Pokud Lea Šteflíčková na nadcházející Miss Universe nenadchne svou krásou,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Nejčastější chyby při čištění zubů, které mohou za zničený chrup

Téměř každý se za svůj život setká se zubním kazem. Na vině je podle lékařů... číst dále >

Život Livie Klausové ovlivnil pobyt v dětském domově i smrt otce

Zatímco Václav Klaus byl jako prezident jedněmi obdivován a druhými... číst dále >