Postup zahradních prací - nejprv trávník nebo záhonky?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Uživatel je onlineTaciras
Extra třída :D 11367 příspěvků 25.02.18 17:35
Postup zahradních prací - nejprv trávník nebo záhonky?

Ahoj,

dostavěli jsme dům, zahrada je plná šutrů a nacházím i dost střepů. Rostl tu jakýsi plevel - stonky skoro na pilu, vysoký jak já, dohledala jsem si, že je to Merlík bílý. Pak tu byla ve velkém bršlice kozí noha a další takové plevely, o trávníku se mluvit nedalo. Postříkali jsme to na podzim roundupem a nyní bychom měli tedy vysbírat šutry a střepy, trochu urovnat terén, dosypat díry a tak a začít dělat zahradu.

Na čem se ale nemůžeme shodnout je postup.

Manžel tedy navrhuje udělat komplet všude trávník, jako první. Prostě jak jsem psala, upravit terén a vysít trávu. Cokoli dalšího až potom.

Mě to přijde jako blbost, když už teď vím, že u plotu chci záhonek jahod. Proč bych si měla sít trávu do záhonku a pak jí plít. Navíc ty jahody by se měly sázet někdy začátkem jara, ne? Aby z nich něco bylo, to se mi nechce čekat na trávu.

Kdo má pravdu? Čím je lepší začít? Dík.

Reakce:
Petruna21
Echt Kelišová 9865 příspěvků 25.02.18 17:39

Též bych udělala všude první trávník a pak až záhonky :)

Lucie_Sx
Závislačka 3474 příspěvků 25.02.18 17:44

Tak dělat trávník tam, kde chceš záhonky, je nesmysl. Likvidovat zapojené drny je dost náročné (pokud to tedy zase nechceš něčím polít).
První krok je nakreslit si přesný plánek, co kam a kdy. Pak ten plánek přenést do zahrady a pokračovat tím, jak to půjde za sebou časově (kdy se co sází a seje). Pokud tedy chcete mít celou zahradu hotovou už tento rok.
(jinak za mě, já bych vynechala ten roundup, je to svinstvo a ještě to mít ve vlastních záhonkách… ale na to už je stejně pozdě)

Uživatel je onlineTaciras
Extra třída :D 11367 příspěvků 25.02.18 18:16
@Lucie_Sx píše:
Tak dělat trávník tam, kde chceš záhonky, je nesmysl. Likvidovat zapojené drny je dost náročné (pokud to tedy zase nechceš něčím polít).
První krok je nakreslit si přesný plánek, co kam a kdy. Pak ten plánek přenést do zahrady a pokračovat tím, jak to půjde za sebou časově (kdy se co sází a seje). Pokud tedy chcete mít celou zahradu hotovou už tento rok.
(jinak za mě, já bych vynechala ten roundup, je to svinstvo a ještě to mít ve vlastních záhonkách… ale na to už je stejně pozdě)

Tak ony tu byly fakt plevely s dvoucentime­trovými stonky a přes 160 cm vysoký (ten merlík), sice jsme to brali křovinořezem, ale jen projít zahradou a nepropíchnout si o nějakej stonek nohu… Hodně jsme to zvažovali a došlo na něj, ale dle toho, co píšou, tak se vstřebá do zelených částí rostlin, do půdy zasít nové můžeš klidně po týdnu. Do toho byla zima, sníh nějaký taky byl, takže myslím, že už je to pryč a ty plevely snad taky. Sem tam něco už normálně doplejeme, ale tohle nešlo ani vytáhnout.

K tomu plánování… no vím, co na zahradě chci (rybízy, angrešt, maliny, ostružiny, jahody), a tuším, kde bych chtěla mít ty jahody.

Malaga
Nadpozemská drbna 25324 příspěvků 25.02.18 18:18

Nejdřív vymezit záhony a pak dosít ev. položit trávník…

Lidym
Ukecaná baba ;) 2378 příspěvků 9 inzerátů 25.02.18 18:40

Z vlastní zkušenosti ti řeknu, že udělat z trávníku záhonek je na mrtvici. Ty drny se hned tak nerozloží, musela jsem je vyházet a dorovnat díry. Vytyč si záhonky a zbytek zatravni.
Mě to letos taky čeká. Máme jinou zahradu. Vykáceli jsme staré nemocné stromy. Bohužel traktor tady vyjel půlmetrové koleje, tak jsme skoro celou zahradu nechali poorat. Takže mám všude drny trávy :zed:, zahrada vypadá jako pole. Ještě na jaře se traktorem srovná a uvidím, co s těmi drny. Vůbec se na to netěším.

markyj
Závislačka 4095 příspěvků 25.02.18 18:44

@Taciras jestli už teď víš, že na nějakém místě chceš záhon, tak tam rozhodně trávu nesej ;)

potvurka89
Závislačka 3321 příspěvků 25.02.18 18:49

@Taciras ahoj před rokem jsme koupili dům s velkou zahradou. Než zasejete trávník, určitě si vymez kde chceš záhonky jinak se ti stane co nám, původní majitelé měli na zahradě pískoviště tak jsme ho zrušili, manžel tam zasel trávník asi za měsíc jsme se rozhodli že by se tam dobře vyjímali bylinky, přidali jsme tam hlínu nakoupili rostlinky a za další měsíc se koukali jak mezi nimi krásně roste trávník. :mrgreen:
Jinak všude jsme měli trávník s mechem a příprava zeleninové zahrádky dala pěkně zabrat, vyndat drny ale nově zasetá tráva ti tak rychle neudělá drny.

Lenka_Hal
Echt Kelišová 7623 příspěvků 25.02.18 23:10

Musis si to nejdriv naplanovat, co kde chces. Tam kde bude zahon, nesazej travu, protoze dostat travnik a jeho koreny z hliny, je opravdu neprijemny. S ttavnikem muzes zacit brzo, Jak nebudou hrozit mraziky a hlavne pred destem. Ostatni podle toho, co to je. Tam kde trava nevyroste, dosej zase pred destem nebo zalivej. Maliny, ostruziny, angrest atd prezije vsude…

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako... číst dále >

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Články z Expres.cz

Zdrcující kritika Vémoly: Fejkový zápasník, vybírá si slabé soupeře, říká trenér MMA

Jsem česká jednička! Tuto větu donekonečna opakuje nejslavnější tuzemský MMA... číst dále >

Sen o svobodě se rozplynul: Tereza v Pákistánu vyfasovala 8 let a 8 měsíců

Heroinová pašeračka Tereza Hlůšková se po více než roce stráveném v... číst dále >