Posunutí RD po mateřské a následné dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
P4ja
Echt Kelišová 8176 příspěvků 03.08.18 18:16
Posunutí RD po mateřské a následné dovolené

Ahoj holky,
googlila jsem tady a na netu a nějak jsem se nedopídila. Chci se zeptat ohledně ukončení MD a vybírání dovolené.
Vím, že můžu pobírat RD a dovolenou najednou. Ale chtěla jsem se zeptat, jak to je, pokud vyberu dovolenou a na RD nastoupím až po ní. JEstli to vůbec jde?? A jestli se mně o dovolenou zkrátí pobírání RD, když už mám termín nástupu do práce.

Reakce:
nozu
Extra třída :D 12211 příspěvků 03.08.18 18:29

Rozlišuj rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Můžeš čerpat peněžitou podporu v mateřství a být u zaměstnavatele na mateřské dovolené. Pak můžeš u zaměstnavatele čerpat řádnou dovolenou, kterou ti bude platit zaměstnavatel a pak nastoupit na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Zároveň můžeš čerpat rodičovský příspěvek od sociálky, a to buď současně s čerpánim řádné dovolené nebo s odstupem. Osobně bych to nekomplikovala a po peněžní podpoře v mateřství si na sociálce požádala o rodičovský příspěvek. Ten máš 220 tis. Kč a rozdělíš si ho klidně do 4 let věku dítěte.

P4ja
Echt Kelišová 8176 příspěvků 03.08.18 18:33

Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím peníze zkrátí.

P4ja
Echt Kelišová 8176 příspěvků 03.08.18 18:34
@P4ja píše:
Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím doba pobírání peněz zkrátí. . Výši RD samozřejmě znám i možnou délku.
Lendeš
Kelišová 6036 příspěvků 03.08.18 18:40

@P4ja Nerozlišuješ RD a RP. RD nemá s penězi nic společného, je to jen volno v zaměstnání. RP zase nemá nic společného s tvou řádnou dovolenou, takže je jedno, jestli RP začneš pobírat hned po skončení MD/PPM nebo až po vybrání řádné dovolené nebo kdy, pořád je to 220 tis. Kč.

A účetní ti to napsala správně, protože v práci nemůžeš zároveň čerpat řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou, takže pokud si chceš v práci vybrat řádnou, tak o RD požádat až v návaznosti na ni.

nozu
Extra třída :D 12211 příspěvků 03.08.18 18:45
@P4ja píše:
Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím peníze zkrátí.

no, účetní i ty motáte hrušky a jabka. Jak jsem psala, účetní řeší věci ve vztahu k zaměstnavateli - mateřská dovolená, řádná dovolená, rodičovská dovolená. Z těchto tří věcí fakticky zaměstnavatel platí POUZE řádnou dovolenou. Dobu mateřské a rodičovské dovolené eviduje, přičemž rodičovská dovolená může být pouze do 3 let věku dítěte.

Dále čerpáš dávky ze sociálního systému - peněžitou podporu v mateřství (po dobu mateřské dovolené u zaměstnavatele) a rodičovský příspěvek (ten je 220 tis. Kč a můžeš si ho rozdělit jak chceš, jen ho musíš vyčerpat do 4 let věku dítěte nebo dokud se ti nenarodí další dítě). Takže můžeš souběžně čerpat rodičovský příspěvek a být na řádné dovolené u zaměstnavatele. Stejně tak můžeš po mateřské dovolené nastoupit do práce (tedy na rodičovskou dovolenou vůbec nenastoupit), pro dítě mít chůvu a souběžně čerpat rodičovský příspěvek. Stejně tak jde nastavit si rodičovský příspěvek do 2 let věku dítěte, ale rodičovskou dovolenou nahlásit do tří let věku dítěte a poslední rok být doma zadarmo.

Takže jak vidíš, řerpání řádné dovolené a rodičovského příspěvku jsou na sobě nezávislé nádoby a systémy. Naopak rodičovská dovolená, tedy omluvenka u zaměstnavatele z práce bude logicky kratší, když tam budeš čerpat i řádnou dovolenou. Ono, kdyby se používaly správné termíny - rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek - spousta konverzací by byla mnohem jasnějších.

nozu
Extra třída :D 12211 příspěvků 03.08.18 18:46

@Lendeš možná to od tebe bude pro zakladatelku pochopitelnější :-)

Uživatel je onlinej.a.n.i1
Hvězda diskuse 65038 příspěvků 03.08.18 19:08

@nozu Vźdyť účetní na tom nic nepomotala, její věta byla správně, po dočerpání PPM pořádat o řádnou dovolenou a pak o RD. Nic o rodičáku neříkala, ten ji nezajímá, takže ho ani neřešila.

nozu
Extra třída :D 12211 příspěvků 03.08.18 19:14

@j.a.n.i1 jo, vlastně ano, to máš pravdu. Tuto pasáž beru zpět.

P4ja
Echt Kelišová 8176 příspěvků 04.08.18 01:28

@j.a.n.i1 Děkuju, jen se tedy chci ujasnit. V práci nastoupim na řádnou dovolenou a pak teprve pro ně půjdu na rodičovskou dovolenou. To chápu, je to jasné a tak jsem to pochopila i od účetní.

@Lendeš Moc děkuji. Takže v návaznosti na to, co píšu, můžu začít pobírat rodičovský příspěvek až po té dovolené? Dejme tomu, že mně řádná dovolená skončí 5. 2. 2019. Takže o RP si zazadam až od 6.2. 2019 a ne třeba od 30.12. 2018, kdy mně končí PPM ? ( Data jsem teď střelila) Předpokládám, že tohle pak budu řešit sama na úřadě.

Lendeš
Kelišová 6036 příspěvků 04.08.18 10:42

@P4ja V práci požádáš o řádnou dovolenou a pak teprve o rodičovskou dovolenou, tak jak píšeš a jak ti to psala účetní. O rodičovský příspěvek můžeš požádat hned po skončení PPM, záleží na tobě jak to budeš chtít. RP nesouvisí s tím, jak budeš mít nahlášenou rodičovskou dovolenou v práci, je to na sobě nezávislé. Můžeš čerpat RP a nebýt na RD a naopak.

Akorát ještě pokud by v jednom měsíci vycházel souběh PPM a RP (kdybys např. v tom modelovém případě chtěla žádat o RP od 30.12.), tak v měsíci souběhu dostaneš z RP něco jen pokud je vyplacená PPM za daný měsíc menší než zvolená částka RP (pak by ti doplatili jen ten rozdíl do zvoleného RP). Takže pokud bys např. volila rodičák 7 tis. a PPM v tom měsíci měla třeba 15 tis., tak nemá smysl v tom měsíci žádat o RP, ale má smysl požádat až od prvního dne následujícího měsíce.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si... číst dále >

Trendy světa podlah pro rok 2019? Známe je

Odborníci rok od roku představují nejnovější módní trendy. Ne jinak je tomu i... číst dále >

Články z Expres.cz

Zdrcující kritika Vémoly: Fejkový zápasník, vybírá si slabé soupeře, říká trenér MMA

Jsem česká jednička! Tuto větu donekonečna opakuje nejslavnější tuzemský MMA... číst dále >

Místo vložky kus hadru! Heroinová Tereza zažívá v Pákistánu hygienické peklo

Byla zvyklá na život v přepychu, více než rok už ale trpí v pákistánské base,... číst dále >