Posunutí RD po mateřské a následné dovolené

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

P4ja
Kelišová 6360 příspěvků 03.08.18 18:16
Posunutí RD po mateřské a následné dovolené

Ahoj holky,
googlila jsem tady a na netu a nějak jsem se nedopídila. Chci se zeptat ohledně ukončení MD a vybírání dovolené.
Vím, že můžu pobírat RD a dovolenou najednou. Ale chtěla jsem se zeptat, jak to je, pokud vyberu dovolenou a na RD nastoupím až po ní. JEstli to vůbec jde?? A jestli se mně o dovolenou zkrátí pobírání RD, když už mám termín nástupu do práce.

Reakce:

nozu
Extra třída :D 11689 příspěvků 03.08.18 18:29

Rozlišuj rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek. Můžeš čerpat peněžitou podporu v mateřství a být u zaměstnavatele na mateřské dovolené. Pak můžeš u zaměstnavatele čerpat řádnou dovolenou, kterou ti bude platit zaměstnavatel a pak nastoupit na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Zároveň můžeš čerpat rodičovský příspěvek od sociálky, a to buď současně s čerpánim řádné dovolené nebo s odstupem. Osobně bych to nekomplikovala a po peněžní podpoře v mateřství si na sociálce požádala o rodičovský příspěvek. Ten máš 220 tis. Kč a rozdělíš si ho klidně do 4 let věku dítěte.

P4ja
Kelišová 6360 příspěvků 03.08.18 18:33

Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím peníze zkrátí.

P4ja
Kelišová 6360 příspěvků 03.08.18 18:34
@P4ja píše:
Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím doba pobírání peněz zkrátí. . Výši RD samozřejmě znám i možnou délku.

Lendeš
Kelišová 5431 příspěvků 03.08.18 18:40

@P4ja Nerozlišuješ RD a RP. RD nemá s penězi nic společného, je to jen volno v zaměstnání. RP zase nemá nic společného s tvou řádnou dovolenou, takže je jedno, jestli RP začneš pobírat hned po skončení MD/PPM nebo až po vybrání řádné dovolené nebo kdy, pořád je to 220 tis. Kč.

A účetní ti to napsala správně, protože v práci nemůžeš zároveň čerpat řádnou dovolenou a rodičovskou dovolenou, takže pokud si chceš v práci vybrat řádnou, tak o RD požádat až v návaznosti na ni.

nozu
Extra třída :D 11689 příspěvků 03.08.18 18:45
@P4ja píše:
Já to nekomplikuju, jen mně účetní dneska napsala ať si požádám po PPM o řádnou dovolenou a potom o RD. Tak jsem přemýšlela, jeslti se mně o to čerppání RD..myslím peníze zkrátí.

no, účetní i ty motáte hrušky a jabka. Jak jsem psala, účetní řeší věci ve vztahu k zaměstnavateli - mateřská dovolená, řádná dovolená, rodičovská dovolená. Z těchto tří věcí fakticky zaměstnavatel platí POUZE řádnou dovolenou. Dobu mateřské a rodičovské dovolené eviduje, přičemž rodičovská dovolená může být pouze do 3 let věku dítěte.

Dále čerpáš dávky ze sociálního systému - peněžitou podporu v mateřství (po dobu mateřské dovolené u zaměstnavatele) a rodičovský příspěvek (ten je 220 tis. Kč a můžeš si ho rozdělit jak chceš, jen ho musíš vyčerpat do 4 let věku dítěte nebo dokud se ti nenarodí další dítě). Takže můžeš souběžně čerpat rodičovský příspěvek a být na řádné dovolené u zaměstnavatele. Stejně tak můžeš po mateřské dovolené nastoupit do práce (tedy na rodičovskou dovolenou vůbec nenastoupit), pro dítě mít chůvu a souběžně čerpat rodičovský příspěvek. Stejně tak jde nastavit si rodičovský příspěvek do 2 let věku dítěte, ale rodičovskou dovolenou nahlásit do tří let věku dítěte a poslední rok být doma zadarmo.

Takže jak vidíš, řerpání řádné dovolené a rodičovského příspěvku jsou na sobě nezávislé nádoby a systémy. Naopak rodičovská dovolená, tedy omluvenka u zaměstnavatele z práce bude logicky kratší, když tam budeš čerpat i řádnou dovolenou. Ono, kdyby se používaly správné termíny - rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek - spousta konverzací by byla mnohem jasnějších.

nozu
Extra třída :D 11689 příspěvků 03.08.18 18:46

@Lendeš možná to od tebe bude pro zakladatelku pochopitelnější :-)

j.a.n.i1
Hvězda diskuse 63398 příspěvků 3 inzeráty 03.08.18 19:08

@nozu Vźdyť účetní na tom nic nepomotala, její věta byla správně, po dočerpání PPM pořádat o řádnou dovolenou a pak o RD. Nic o rodičáku neříkala, ten ji nezajímá, takže ho ani neřešila.

nozu
Extra třída :D 11689 příspěvků 03.08.18 19:14

@j.a.n.i1 jo, vlastně ano, to máš pravdu. Tuto pasáž beru zpět.

P4ja
Kelišová 6360 příspěvků 04.08.18 01:28

@j.a.n.i1 Děkuju, jen se tedy chci ujasnit. V práci nastoupim na řádnou dovolenou a pak teprve pro ně půjdu na rodičovskou dovolenou. To chápu, je to jasné a tak jsem to pochopila i od účetní.

@Lendeš Moc děkuji. Takže v návaznosti na to, co píšu, můžu začít pobírat rodičovský příspěvek až po té dovolené? Dejme tomu, že mně řádná dovolená skončí 5. 2. 2019. Takže o RP si zazadam až od 6.2. 2019 a ne třeba od 30.12. 2018, kdy mně končí PPM ? ( Data jsem teď střelila) Předpokládám, že tohle pak budu řešit sama na úřadě.

Lendeš
Kelišová 5431 příspěvků 04.08.18 10:42

@P4ja V práci požádáš o řádnou dovolenou a pak teprve o rodičovskou dovolenou, tak jak píšeš a jak ti to psala účetní. O rodičovský příspěvek můžeš požádat hned po skončení PPM, záleží na tobě jak to budeš chtít. RP nesouvisí s tím, jak budeš mít nahlášenou rodičovskou dovolenou v práci, je to na sobě nezávislé. Můžeš čerpat RP a nebýt na RD a naopak.

Akorát ještě pokud by v jednom měsíci vycházel souběh PPM a RP (kdybys např. v tom modelovém případě chtěla žádat o RP od 30.12.), tak v měsíci souběhu dostaneš z RP něco jen pokud je vyplacená PPM za daný měsíc menší než zvolená částka RP (pak by ti doplatili jen ten rozdíl do zvoleného RP). Takže pokud bys např. volila rodičák 7 tis. a PPM v tom měsíci měla třeba 15 tis., tak nemá smysl v tom měsíci žádat o RP, ale má smysl požádat až od prvního dne následujícího měsíce.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají... číst dále >

Video: Vlastnoručně vyrobeným adventním kalendářem zpříjemníte dětem čekání na Ježíška

Děti začínají být natěšené na vánoční dárky, tak jim to netrpělivé čekání... číst dále >

Články z Expres.cz

Skromnost a pozitivní mysl elixírem mládí? Maciuchová vypadá skvěle!

Hana Maciuchová (72) si pečlivě vybírá akce, kam se vypraví. Křest vánočních... číst dále >

Jak zapíjí úspěchy Barbora Strýcová? Nejfalešnější karaoke a mixáž všeho alkoholu

Tenisová matadorka Barbora Strýcová (32) poodhalila zákulisí tenisového týmu,... číst dále >

Články z Ona Dnes

Když táta zemřel, neměl ani šedesát kilo, vzpomíná dcera Michala Tučného

Táta Michaely Tučné je dodnes ikonou české country music. Báječná ženská,... číst dále >

Život první dámy Zemanové: otec v uranovém lágru, její dceři hrozil únos

Ze všech polistopadových prvních dam je Ivana Zemanová ta nejméně viditelná.... číst dále >