Potřebuju poradit - RD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 21:48
Potřebuju poradit - RD

Ahoj maminky :mavam:
Potřebovala bych radu od některé z Vás, která na tom je stejně nebo podobně jako já :)
V lednu 2015 mi končí rodičovská dovolená. Mysleli jsme s přítelem, že se nám povede druhé mimčo a tak jsme malou nezapisovali do školky (chtěli jsme až do předškoláků ale už rok a čtvrt mi nejde otěhotnět k vůli PCO ). Zašli jsme teda do školky a tam nám řekli že nemají místo a mám si přijít pro přihlášku v únoru, ale malou vemou asi až v září. Smlouvu se zaměstnavatelem už nemám, jelikož jsem neměla smlouvu na dobu neurčitou. Mám se zajít poptat na sociálku o prodloužení RD i když bych doma byla zadarmo a nebo je lepší se nechat zapsat na úřadu práce? Určitě budu muset být s malou doma až do září 2015, hlídání nemám abych mohla nastoupit do nové práce. Omlouvám se za délku a předem děkuji za jakékoliv rady :)

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:
Anix
Závislačka 3749 příspěvků 04.11.14 21:51

@And-y
Máš 2 možnosti

1. jít na pracák a mít nějakou podporu, je to něco přes 3tis, nevim přesně!!!
  2. nebo si zažádat na sociálce že pečuješ o dítě do 4 let a bejt doma zadarmo
marrlinka
Závislačka 2997 příspěvků 04.11.14 21:54

…a co cenove prijatelna soukroma skolka? Kdybys nasla praci, myslim, ze by te to i se soukromou skolkou vyslo lip, nez byt doma;) Tohle nactene nemam, ale kdyz zustanes na rd, bude ti to pocitat do duchodu (ktery bude za 40 met jiste zavratny :lol: )

Anix
Závislačka 3749 příspěvků 04.11.14 21:57

@marrlinka
A já myslela že se mateřská už do důchodu nepočítá :lol: nebo už počítat někdy nebude :lol:

Betty03
Závislačka 3781 příspěvků 04.11.14 22:00

Já nevím, jak to je s podporou, zda nějakou mít budeš, ale určitě na pracák tak jako tak musíš, někdo za tebe musí platit soc.-zdrav. Nárok být s dcerou doma máš /do 7 let tuším - péče o dítě/, to není problém, nemůžou tě nutit do práce, je to legitimní stav, ale budou za tebe platit ta pojištění a manžel si tě bude dál odepisovat z daní jako vyživovanou manželku, což není málo - 2000 měsíčně, dává se to ovšem zpětně jednou ročně s vyúčtováním daní. Soukromá školka se vyplatí jen málo ženám, s nadprůměrnými příjmy, sama si spočítej, kolik máš šanci vydělat, odečti si tu školku a ty 2000, které by vám vraceli a zjistíš, zda jsi v plusu. Pokud je v září předškolák, tak to bude v pohodě, to už ti ji vzít musí.

Kassy
Závislačka 3301 příspěvků 04.11.14 22:05

Nemůžeš si prodloužit rodičovskou dovolenou, jelikož žádnou nemáš. Rodičovská dovolená je volno z práce, ty momentálně nemáš žádný pracovmí poměr, tak nemáš z čeho mít volno.
 Můžeš

• si rozložit čerpání rodičovského příspěvku na delší dobu (snížit měsíční částku) - max. do 4 let věku dítěte
  • přihlásit se na ÚP a brát podporu (ale bude hodně nízká) a počítat s tím, že ti můžou najít práci a když ji odmítneš, z evidence tě vyřadí
  • nebo zůstat v domácnosti - pak na zdravotní pojišťovně nahlásíš, že pečuješ o dítě do 7 let a zdravotní pojištění za tebe bude platit stát - ovšem pojí se s tím nějaké omezení ohledně docházky do školky

Příspěvek upraven 04.11.14 v 22:08

sagina
Echt Kelišová 7809 příspěvků 04.11.14 22:06
@And-y píše:
Mám se zajít poptat na sociálku o prodloužení RD i když bych doma byla zadarmo a nebo je lepší se nechat zapsat na úřadu práce? Určitě budu muset být s malou doma až do září 2015, hlídání nemám abych mohla nastoupit do nové práce.

tak co chceš dělat na pracáku, když nemůžeš nastoupit do práce? :think: jako záleží na tom, jak moc aktivní budeš mít úřednici, protože jakmile se zapíšeš, tak samozřejmě musíš vyvinout součinnost a samozřejmě po tobě může úředncie chtít, abys obíhala zaměstnavatele nebo, já nevím, se třeba zúčastnila rekvalifikace :nevim:

já bych se nahlásila na zdravotní pojišťovnu, jako osoba pečující o dítě do sedmi let věku a na pracák se vykašlala. jako abych s dítětem lítala na pohovory do práce, kam stejně už předem vím, že nenastoupím :nevim:

And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 22:09

Moc děkuju :)
@marrlinka Soukromou školku vzít nemůžu ta u nás v okolí vůbec není a platit bych jí asi nemohla máme hypotéku na byt :)
@Betty03 Tak teda na ten pracák. A na něho bych měla zajít asi před skončením RD že? (končí mi 24.1.2015). No malá bude mít v lednu 3 roky a jelikož jsem si najivně myslela že otěhotním tak jsem jí chtěla dát k zápisu ve čtyřech letech do těch předškoláků. A ve školce mi řekli, že budou mít přednost ty děti, které se nedostaly letos, tak počítám s tím, že jí vezmou až v to září.

And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 22:12

@sagina Super děkuj moc :) Mě právě hodně lidí říkalo, že mám jít na ten pracák, ale právě jsem si říkala, že co tam budu dělat když stejně nebudu moct do práce kdyby mi něco nabídli k vůli té školce že mi malou nevzali.

LadyLada
Závislačka 4541 příspěvků 04.11.14 22:13

@And-y Jak dlouho nemáš práci? Podmínkou podpory v nezaměstnání je v posledních dvou letech odpracovat minimálně 12 měsíců (a být účastna důchodového pojištění), přičemž rodičovská dovolená se do této doby započítává, nikoli rodičovský příspěvek (rodičovský příspěvek = doba, kdy pobíráš příspěvek, ale nejsi evidována u zaměstnavatele, tj, nejsi na rodičovské dovolené). Podpora v nezaměstnanosti trvá 5 měsíců a první dva měsíce dostaneš 15% z průměrné celostátní (hrubé) mzdy, další dva 12% a poslední 11%.

anathema
Echt Kelišová 7763 příspěvků 04.11.14 22:14

Mě tenkrát na pracáku odmítli..malou jsem neměla ve školce, hlídání žádné..takže mě odmítla..taky proč bych obíhala příp. zaměstnavatele kdybych to dítě neměla kam dát…

And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 22:15

@sagina A to s tou péčí o dítě do sedmi let pak normálně v to září můžu ukončit kdyby mi jí vzali do šolky a já šla do práce nebo bych do té doby otěhotněla? Omlouvám se za hloupý dotaz ale je to pro mě španělská vesnice.

And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 22:23

@LadyLada Ještě jsem pobírala mateřskou a po ukončení mateřské jsem si šla pro ukončení prac. smlouvy někdy v květnu 2012. Zaměstnání mi trvalo do 30.6.2011

LadyLada
Závislačka 4541 příspěvků 04.11.14 22:38

@And-y Tak to vypadá, že podle výše uvedených pravidel nárok na podporu v nezaměstnanosti nemáš :think: Byť to dohromady vychází na nějakých cca 12000 Kč, je to teda síla 8o

And-y
Ukecaná baba ;) 1265 příspěvků 04.11.14 22:43

@LadyLada Takže pro mě nejlepší varianta bude zajít si na tu pojišt´ovnu. A kdybych náhodou do toho ledna otěhotněla tak to mám řešit stejně?

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Slavíme Světový den štěstí: Tipy na radostnější život

Na 20. března připadá Světový den štěstí. A tak vám přinášíme pár tipů na to,... číst dále >

Tip na výlet: Liberec a okolí

Tentokrát zveme na výlet do Liberce. Projeďte se vlakem, vyjeďte lanovkou na... číst dále >

Články z Expres.cz

5 důvodů, proč má Česko nakročeno k ekologické katastrofě

České luhy a háje procházejí těžkou zkouškou. Kůrovcová kalamita, zemědělské... číst dále >

Dominik Hašek pro Expres: Šikanovali mě, ale i já sám jsem dělal to stejné

Bývalá hokejová legenda, Dominik Hašek (54) od útlého věku žil jenom hokejem.... číst dále >