Potvrzení, že manželka neuplatňuje slevu na dítě

15404
24.3.16 18:34

Potvrzení, že manželka neuplatňuje slevu na dítě

Ahoj, podával jsem daňové přiznání kvůli uplatnění úroků z úvěru pro bytové potřeby a zároveň uplatňuji (u svého zaměstnavatele i v tom přiznání) slevu na dítě.

No, a správce daně po mně chce potvrzení od zaměstnavatele manželky, že manželka neuplatňuje slevu na dítě.

To se mi zdá divné:

• Jednak by měl FÚ vědět z první ruky, kdo uplatňuje slevu a kdo ne, protože ty údaje o slevě se nakonec dostanou k němu,
  • jednak jsem v zákoně žádnou takovou povinnost dokládat potvrzení finančnímu úřadu nenašel. Našel jsem jen povinnost dokládat zaměstnavateli při uplatňování slevy v daňových zálohách, že slevu neuplatňuje u zaměstnavatele druhý z manželů.

Nevíte o tom něco, třeba vy, Hanulo ?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11365
24.3.16 18:39

Příspěvek již není aktuální.

Příspěvek upraven 10.09.19 v 19:14

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39

Mě stačilo podepsané prohlášení od přítele, že si slevu na dani neuplatňuje, tak třeba by to tak stačilo i u vás :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11365

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11365
24.3.16 18:41

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22035
24.3.16 18:41

Po nás to chtěli s manželem pěkně křížem - já manželovu zaměstnavateli o neuplatnění a on mému zaměstnavateli o uplatnění.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6248
24.3.16 18:43

Ahoj, musela jsem toto dokládat taky. Do loňského roku bylo možné, aby můj muž jen sepsal čestné prohlášení, letos po mě chtěli potvrzení od jeho zaměstnavatele. Bohužel se se zaměstnavatelem nepohodl a dal výpověď v listopadu a nechce s nimi mít už nic společného, natož od nich něco potřebovat. Přemluvila jsem paní na FÚ, aby mi přijala opět jen čestné prohlášení. Taky netuším, na čem se tato žádost zakládá, ale nenapadlo mě to zkoumat, naivně věřím úředníkovi, že ví, co po mě chce a je to v souladu se zákonem:).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15074
24.3.16 18:45

Taky to tak máme, děti uplatňuju já a zároveň přikládám lejstro, že manžel neuplatňuje

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
15404
24.3.16 18:51
@Taciras píše:
Chce to oprávněně, pokud by sis podával sám, bude to chtít přímo finančák. Jinak je na to vydaný doporučený formulář (není povinné ho použít, ale usnadníš si to).

Oprávněně? Vážně? Který zákon, v kterém paragrafu, odstavci písmenu mi povinnost doložit to potvrzení FÚ ukládá?

Jinými slovy, kterou svou zákonnou povinnost (kde je tato povinnost napsána?) poruším, když to potvrzení nedoložím?

Povinnosti lze ukládat toliko na základě zákona, takže takto se ptám oprávněně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29365
24.3.16 19:00

@eumedon když ho nedoložíš, nezapočítají ti slevu na dítě… finančák to neví, jestli si ji neuplatňuje i manželka, zejména pokud je zaměstananá a roční zúčtování jí dělá zaměstnavatel… a je to taky kvůli tomu, že je na každé dítě jiná sleva…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
39
24.3.16 19:04

@Taciras aha tak možná ano, jsme oba OSVČ takže nám stačilo prohlášení…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13073
24.3.16 19:05

@eumedon FÚ by sice měl mít info z první ruky, ale funguje to tak, že neví vůbec nic :lol:

Podle něj daňovým podvodům s dětmi nahrává i neschopnost státu propojit data, která o lidech má, do navzájem spolupracujících databází. Finanční úřady dosud například neuměly automaticky zachytit, že si slevu na stejné dítě uplatňují oba rodiče.
Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/…onomika.aspx?…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3894
24.3.16 19:06

V zákonech nenajdeš informace o všem co se má podávat. Stejně jako si odečítáš úroky z hypotéky, tak nikde v zákoně není napsáno, že musíš doložit dopis od banky o zaplacených úrocích nebo smlovu o úvěru a přece to děláš.

Pokud je tvoje žena zaměstnaná a roční vyúčtování daní jí zpracovává mzdová účetní v rámci výplaty, tak se finanční úřad nedoví, jestli si uplatňuje slevu na děti nebo ne. Tu informaci má právě jen její mzdová účetní. Firmy nehlásí finančáku jmenovitě komu odečetli jakou slevu na dani!!!

Dříve právě stačilo čestné prohlášení druhého z manželů, že slevu neuplatňuje, ale možná, že se to zneužívalo právě proto, že to FU nemá jak ověřit, tak vymysleli tohle.
V případě, že by tvoje žena podávala sama své přiznání na finančák, pak tohle potvrzení není potřeba, protože si FU může sám v jejím přiznání dohledat jaké slevy uplatňuje.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
12111
24.3.16 19:10
@eumedon píše:
  • Jednak by měl FÚ vědět z první ruky, kdo uplatňuje slevu a kdo ne, protože ty údaje o slevě se nakonec dostanou k němu,

jestli v zákoně je či není povinnost to doložit FÚ, to netuším. nicméně není pravda, že by FÚ měl vědět, kdo slevu uplatňuje a kdo ne. to evidují zaměstnavatelé, ne FÚ. zaměstnavatel posílá na FÚ souhrnný přehled sražených a vyúčtovaných záloh na daň za celý rok a všechny zaměstnance hromadně. jako že v lednu firma všem svým zaměstnancům srazila tolik a tolik, bonus byl tolik a tolik, odvedla tolik a tolik, srazit měla tolik a tolik… a to se podává jednou ročně za celý předchozí rok. žádná konkrétní jména. ta jména pak může FÚ zjistit při kontrole zaměstnavatele, nicméně co si tak vzpomínám, za těch asi patnáct let, co jsem bývalému manželovi vedla firemní účto, jsme sice kontrolu z FÚ měli asi třikrát nebo čtyřikrát (minimálně jednou ex požádal o kotnrolu sám), ale ani jednou to nebylo na daň zaměstnanců.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29365
24.3.16 19:15

To potvrzení od zaměstnavatele je taky kvůli tomu, aby bylo jasno, že si oba dva manželé náhodou neuplatňují dvakrát slevu na druhé nebo třetí dítě (čili vyšší) a na první neee…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat