Reklama

Povinnost autosedačky

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

mikky
Závislačka 4092 příspěvků 03.03.17 12:37
povinnost autosedačky

Ahoj,

nevíte někdo do kdy je dítě povinné jezdit v autosedačce? Věk, výška atd. Díky

Reklama

Reakce:

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 03.03.17 12:39

Do 150 cm nebo 36kg a věk minimálně 12 let. Pokud dosáhne věku 12ti let, už nezáleží na výšce a hmotnosti.

Premek_Orac
Závislačka 4204 příspěvků 03.03.17 13:08

@monrom Ještě, že je tam ten věk. Jinak bych musel dávat do sedačky babičku. Se nám smrskla…

Vermun
Závislačka 3284 příspěvků 03.03.17 13:09

@monrom A když bude mít dítě např. 155 cm, 30 kg a 11 let, tak musí jezdit v autosedačce?

Premek_Orac
Závislačka 4204 příspěvků 03.03.17 13:15

@Vermun Myslíš něco takovýcho?
http://image.tn.nova.cz/…1/740035.jpg?d41d

monrom
Echt Kelišová 9686 příspěvků 03.03.17 13:20

Tady je citovaný zákon. Já osobně bych dítě do 36kg vozila v sedačce, pokud se výškou vejde. Ta váha je při zádržném systému důležitější, samo musí sedět a být správně vedené i pásy.

tezi
Hvězda diskuse 49360 příspěvků 1 inzerát 03.03.17 13:46

@Vermun nemusí, protože už je dítě dostatečně vysoké, aby mu dobře seděl pás ;)
Dcera má 12 let, 151cm a asi 32kg a už je jí sedačka jen tak tak - kategorie 15-36kg jsou dělaná na výšku 150cm. Takže během jara začne jezdit bez sedačky.
A teda pročetla jsem ten zákon a nikde se nemluví o věku 12 let :think: Pouze o výjimkách pro děti starší 3 let

Katcha
Ukecaná baba ;) 2243 příspěvků 03.03.17 13:57

Od 12 let smí dítě jezdit na sedadle spolujezdce bez sedačky.

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 03.03.17 14:04
@monrom píše:
Do 150 cm nebo 36kg a věk minimálně 12 let. Pokud dosáhne věku 12ti let, už nezáleží na výšce a hmotnosti.

Ten věkový limit už dávno neplatí. Zákon stanovuje povinnost přepravovat v sedačce dítě nižší než 150 cm a vážící méně než 36 kg. Podmínkou k přepravě bez sedačky je dosažení alespoň jedné z těchto hranic. O žádném věkovém limitu zákon nehovoří (viz odkaz, který jsi výše sama dávala). Budeš-li mít robustního vysokého kluka, klidně může z povinnosti autosedačky vyrůst v deseti letech. Naopak drobná hubená dívenka ji může potřebovat ještě ve čtrnácti.

@Premek_Orac píše:
@monrom Ještě, že je tam ten věk. Jinak bych musel dávat do sedačky babičku. Se nám smrskla…

Tvoje babička je dítě? Zákon hovoří o přepravě dětí ;)

Ale jinak jako jo, já měřím 157 cm a nějaký podsedák bych často brala, abych neměla pás na krku. Na předních sedadlech už se ve většině aut dá pás nastavit, ale na zadních to bývá katastrofa. 150cm dítě si nedovedu bez podsedáku představit.

steeve
Kelišová 6939 příspěvků 03.03.17 14:06

@mikky dítě musí používat sedačku dokud nedosáhne 150 cm nebo 36 kg, věk nehraje roli, co nastane dřív - váha-výška to platí.

Kassy
Závislačka 3292 příspěvků 03.03.17 14:11
@Katcha píše:
Od 12 let smí dítě jezdit na sedadle spolujezdce bez sedačky.

A na tos přišla jak? V zákoně nic takového není. Na předním sedadle platí stejná pravidla jako na všech ostatních - do 36 kg a 150 cm v sedačce, potom s pásem. Pouze na předním sedadle, které NENÍ vybaveno pásem se nesmí přepravovat dítě menší než 150 cm.

Těch 12 let bývalo jako hranice v zákoně kdysi dávno, ale už to dlouhé roky neplatí. Rozhodující je jen výška a váha, ne věk (tedy do 18 let, samozřejmě, pak už nejde o dítě).

Uživatel je onlineHeivka
Závislačka 2970 příspěvků 03.03.17 15:22

@Kassy Já mám sice 170 ale už jsem kvůli špatné výšce pásu (nedal se nastavit) málem měla úraz krku, naštěstí jsem měla hodně omotanou šálu, takže jsem při prudkém brždění přišla „jen“ k modřině přes celý krk ale od té doby si hlídám kam si v autě sedám.

Elishka1
Závislačka 2583 příspěvků 03.03.17 17:53

Nad tou výškou jsem přemýšlela při sledování filmu: http://www.csfd.cz/…uru/prehled/ :-D ale tam to bylo asi hezky v nadsázce

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají... číst dále >

Váháte, zda a kdy nechat děti očkovat? Udělejte si vlastní názor

Neublížím svému miminku očkováním brzy po narození? Otázku, kdy začít s... číst dále >

Články z Expres.cz

Jsi tlustá a zemřeš, vzkazuje morbidně obézní modelce známý novinář a porotce

Americkou XXXL modelku Tess Holliday už podruhé v uplynulých týdnech... číst dále >

Manekýni, frajírci a vzorní tátové. Instagramy těchto fotbalistů byste si neměli nechat ujít!

Luxusní bouráky, sexy přítelkyně, exotické dovolené. Profesionální fotbalista... číst dále >

Články z Ona Dnes

Jsem tak trochu rebelující černá ovce rodiny, říká sestřička z Ordinace

Ha Thanh Špetlíková, která je známá jako zdravotní sestřička ze seriálu... číst dále >

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude... číst dále >

Reklama