Povinnost pronajímatele bytu

5743
15.3.16 12:13

Povinnost pronajímatele bytu

Dobrý den. Obvykle zastávám spíš řešení problémů tam, kde je opravdu možné je vyřešit. Takže když mě něco bolí, jdu k doktorovi a neptám se na diskuzi, co by to mohlo být. Když potřebuji něco zařídit, jdu na úřad a neptám se na diskuzi, jak to mám udělat. Protože vím, že doktor a úředník mi pomohou a poradí víc, než cizí lidé většinou bez potřebné kvalifikace na internetu. Jenže zajít si jen tak k právníkovi jenom kvůli dotazu, to je už něco jiného a to si vážně dovolit nemůžu. Do bezplatné internetové poradny jsem již svůj dotaz zaslala, ale není zaručené, že odpoví. Kam se jinak obrátit, nevím. A tak zkusím štěstí tady. Třeba se přeci jenom najde nějaký právník nebo zkušený člověk, který poradí.

Bydlím v pronajatém bytě, jehož vybavení je předmětem mého dotazu. Bydlím zde poměrně krátce, nájemní smlouva platí od prosince loňského roku. Byt je vytápěn plynovým kotlem, který slouží zároveň pro ohřev TUV, tudíž je v provozu celoročně. S kotlem již bylo za krátkou dobu mého pobytu v bytě několik problémů, o kterých majitel bytu ví a vždy proplatil nutnou opravu. Opravář však také řekl, že kotel je svým stářím a typem nevyhovující k dalšímu užívání, ač má platnou revizi, a je třeba co nejdříve pořídit nový. I o tom majitel bytu ví, mluvil telefonicky přímo s opravářem, který to řekl i jemu. Majitel však řekl, že nový kotel koupí na příští zimu, pokud v bytě do té doby zůstaneme a prodloužíme si nájemní smlouvu. Včera ale detektor oxidu uhelnatého zaznamenal únik z kotle a spustil poplach. Tentokrát stačilo důkladné vyvětrání, ale do budoucna nám kvůli špatnému stavu kotle hrozí i otrava tímto plynem. Můj dotaz tedy zní: Je majitel a pronajímatel bytu povinen zajistit výměnu kotle na své vlastní náklady? Máme nějakou možnost se výměny domáhat v případě, že by dál trval na výměně až za půl roku?

Děkuji za odpovědi a názory.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

24324
15.3.16 12:18

Ja nechapu ze ten kotel tim padem prosel revizi…To ted nejak nepobiram :nevim: :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
519
15.3.16 12:19

Resila jsem neco podobneho-ale ja mam nastesti normalni majitele bytu. Revizak jim taky volal, dal jim lhutu jeden mesic na vymenu kotle, pak ze prijde na kontrolu a kdyby nebyl novy, hlasi stavebnimu uradu, pokuta pry 50tisic. Takze tak nejak v kostce. Takze povinnost urcite maji.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
177
15.3.16 12:21

Ahoj tak hlavně záleží jak máte postavenou smlouvy. My s manželem taky pronajímáme byt. Když je tam potřeba udělat neco více nákladného tak většinou se s nájemci domluvíme koupíme danou vec a jim zvědneme třeba o 50-100kc nájemné. Nájemci vždy souhlasí. Byt musí být v takovej stavu aby neohrožoval nájemníky. Takže Si myslím že by měl pronajímatel jít a koupit nový kotel a zvednout vám třeba o 100kc nájem. pokud by jsi s tím teda souhlasila. Říkám, ale záleží co máte ve smlouvě a hlavně kolik platíte nájemné. Zda platíte docela pálku tak by měl jít a koupit vám ten kotel.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14646
15.3.16 12:30

V případě, že by se kotel porouchal definitivně, je povinen provést výměnu okamžitě na své náklady. Po dobu, kdy budete např. bez tepla nebo bez teplé vody máš nárok na slevu z nájmu. Ovšem v případě, že kotel stále funguje je vše pouze na vzájemné domluvě. Pokud by se opakoval únik CO2, podej písemnou žádost pronajímateli o opravu nebo výměnu kotle z důvodu život ohrožujícího stavu. Pokud nedojde k nápravě, můžeš okamžitě ukončit nájemní smlouvu. Držím palce ať se domluvíte, vzájemné vztahy pronajímatel/nájemce bývají někdy složité. Byla jsem jak nájemník tak pronajímatel. Doporučuji pečlivě prostudovat občanský zákoník, lze ho stáhnout na internetu. Na Seznamu v Novinkách nedávno vyšel článek, kde bylo pěkně a jednoduše vše shrnuto. Zkus si ho dohledat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
69308
15.3.16 12:33

Únik plynu je v podstatě vaše tvrzení, když to dojde do sporu. Kotel má platnou revizi, tudíž je schopen provozu. Majitel ho za půl roku vymění, únik plynu bude vaše tvrzení, pokud ho nepotvrdí revizní technik se závěrečnou zprávou, že kotel je nevyhovující, domáhat se nemáte čeho. Nemáte na základě čeho chtít novou věc za věc funkční.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1907
15.3.16 12:37

@Majdulíí tak to ale děláte nad rámec zákona a v neprospěch nájemce, protože zákon přesně stanoví do jaké částky si hradí náklady nájemce a kdy pronajímatel. Konkrétní číslo zákona z hlavy už bohužel nevím, ale kdysi jsem to zjišťovala. Navíc teď se myslím zvedala částka pro nájemce.
Zakladatelko, trvala bych na zprávě od opraváře, že stav kotle již neodpovídá, došla s tím za pronajímatelem a trvala na výměně a kdyby to s nimi nepohlo, řekla bych, že to budu řešit se stavebním úřadem, protože jsme v ohrožení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
12746
15.3.16 12:40

@Correy já bych zavolala tomu reviznímu technikovi, nebo si pozvala svého. Nemůžeš mít v bytě něco co vás ohrožuje na životě

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5743
15.3.16 12:43

@kattkka Protože tu revizi dělal známý ;-) Ono je to takové složitější. Prostě byt si pronajímám se sestrou a ještě předtím, než jsem se sem já vůbec nastěhovala, tak sestřini kamarádi sehnali tohohle revizáka, který tu revizi udělal a já jsem u toho nebyla. Ale co jsem pak slyšela o tom člověku, ta má hodně „osobité“ způsoby - takže vlastně jenom vyplní papír a tím to pro něj končí. Ten servisák, co tu byl po něm, tak řekl, že by se pod revizi takového kotle nepodepsal :roll: Je mi jasné, že kdybych chtěla, tak z toho tomu revizákovi můžu udělat problém, ale tím bych si asi nepomohla, jelikož jsme si ho teda zařizovali sami. Snad jen, že by se ta revize nějak zrušila a majitele by to tudíž mohlo donutit koupit nový kotel.

@Terka1603 Kéž by ten náš revizák udělal totéž :(

@Majdulíí Ve smlouvě jsou jenom takové ty řeči kolem drobných oprav, a oprav škod zaviněným nájemcem atd. Chtěla jsem slyšet právě to, co píšeš o „stavu aby neohrožoval nájemníky“ - jestli je něco takového dané zákonem. Jinak nájem platíme právě hodně nízký, takže i proto bych nechtěla ty vztahy s majitelem nějak poškodit :-( Chtěla bych to nějak vyřešit po dobrém, ale zároveň mít nějaké eso v rukávu, že prostě MUSÍ ten kotel vyměnit.

Jinak vám holky děkuju, napsaly jste zhruba to, co jsem potřebovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5743
15.3.16 12:46

@terinka4444 Hm, to je bohužel pravda :-( On má papír, že je kotel v pořádku, my nemáme nic. Leda udělat novou revizi a pak už je opravdu ve hře nějaký malér pro toho, kdo se pod tu revizi podepsal.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5743
15.3.16 12:48

@Janli Taky doufám, že se domluvíme. Když ukončím nájemní smlouvu, nemám kam jít bydlet.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
831
15.3.16 12:51
@Majdulíí píše:
Ahoj tak hlavně záleží jak máte postavenou smlouvy. My s manželem taky pronajímáme byt. Když je tam potřeba udělat neco více nákladného tak většinou se s nájemci domluvíme koupíme danou vec a jim zvědneme třeba o 50-100kc nájemné. Nájemci vždy souhlasí. Byt musí být v takovej stavu aby neohrožoval nájemníky. Takže Si myslím že by měl pronajímatel jít a koupit nový kotel a zvednout vám třeba o 100kc nájem. pokud by jsi s tím teda souhlasila. Říkám, ale záleží co máte ve smlouvě a hlavně kolik platíte nájemné. Zda platíte docela pálku tak by měl jít a koupit vám ten kotel.

Není důvod zvyšovat nájem, když je nutná výměna kotle; zvýšit nájem by mohl, kdyby se kotel vyměnoval z rozmaru nájemnice, čemuž tak evidentně není.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5743
15.3.16 12:51

Abych to všechno shrnula: když se nebude chtít domluvit po dobrém a mně se podaří zařídit novou revizi, kterou ten kotel neprojde a budu mít tedy v ruce papír o tom, že je ten kotel nevyhovující, pak je jeho povinnost zařídit kotel nový, pod pokutou stavebního úřadu, ano?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
831
15.3.16 12:55
@Correy píše:
@Janli Taky doufám, že se domluvíme. Když ukončím nájemní smlouvu, nemám kam jít bydlet.

je převis nabídku pronájmů nad poptávkou, takže žádný strachy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
831
15.3.16 13:00
@Correy píše:
Abych to všechno shrnula: když se nebude chtít domluvit po dobrém a mně se podaří zařídit novou revizi, kterou ten kotel neprojde a budu mít tedy v ruce papír o tom, že je ten kotel nevyhovující, pak je jeho povinnost zařídit kotel nový, pod pokutou stavebního úřadu, ano?

Stavební úřad jedná hodně pomalu, jako všechny st. instituce, to už taky můžeš být na pravdě boží.

Je to majitelova povinnost zajištovat revize!

Měla by ses zabývat skutečným problémem - bydlíš v nebezpečném bytě, neztrácej energie a čas s institucemi a vyhrožováním pokutou, věnuj energii do hledání jiného nájmu!

S tím svým revizákem to klidně zkus, ale zase zacvakáš peníze za revizi. Revizní zprávu bych pak poslala mailem, poštou majiteli bytu s požadavkem upřesnění termínu, kdy bude kotel vyměněn a do té doby, že chceš slevu z nájmu. Dál bych ho upozornila na fakt, že se jedná opravdu o život ohrožující záležitost a že pokud v brzké době k výměně za nový funkční kotel nedojde, že budu muset nájem u něj vypovědět.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama