Povinnosti šestiletého

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Renca54
Stálice 65 příspěvků 06.03.18 11:35
Povinnosti šestiletého

Ahojky, ráda bych aby syn mel nějaké pravidelné povinnosti, které bude mít na starosti a bude si za ně,, zodpovídat". :think: Mají vaše děti taky nějaké a jaké? Děkuji :mavam:

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Reakce:

Uživatel je onlineLizaveta
Závislačka 4856 příspěvků 06.03.18 11:46

Ano. Vecer se vykoupat, vycistit si zuby, oblect se pred spanim do pyzama. Rano se pred snidani prevlect z pyzama. Umyvat si ruce po zachode. Splachovat po sobe. Odnaset prazdne talire po jidle do kuchyne.
Starsi ma 5,5 mladsi 4 roky. Myslim, ze az dost. Urcite jeste spousta drobnosti…

BaMaK
Závislačka 2661 příspěvků 4 inzeráty 06.03.18 11:47

@Renca54 Naše 5-ti letá si musí poskládat a uklidit oblečení když se převléká. Jinak uklízení hraček (ale má mladší segru, která ji v tom dělá binec-takže uklízíme nárazově všichni, pomáhám…) jinak pod dohledem si chystí snídani, věci do školky-oblečení do tělocvičny, pyžamo…). Pomáhá vyklízet myčku, utírat prach-ale ne pravidelně. Nic moc vhodného pravidelného mě nenapadá-ještě odpadky-jestli je to možné. Školáci chystat aktovku, dělat úkoly…to se pak naskládá. Běžné hygienické návyky nepočítám.

materinka
Ukecaná baba ;) 1815 příspěvků 06.03.18 11:52

Nic mimořádného a platí to i pro 4,5 letého.

• složit si po sobě oblečení
  • uklidit talíř ze stolu, když dojí
  • uklidit si hračky po hře. Učíme je, že než si vyndají další stavebnici, musí si uklidit to s čím si hráli.
  • otřít si po sobě umyvadlo, když si dočistí zuby

A pak je zapojujeme průběžně do domácích prací jako pomoct vyndat myčku, pomáhají při vaření, s tátou v dílně natírají a podobně. Zapojujeme je nenásilně, prostě nám pomáhají a mají z toho radost. Spíš to berou jako hru a připadají si důležitě. Tím, že jsou ještě malí, dokážou se spíš pohádat, kdo vyndá příbory z myčky.-) V pubertě to možná bude naopak :-)

Samuše
Zasloužilá kecalka 578 příspěvků 06.03.18 12:01

@materinka u nás je to dost podobné. Myčka je povinnost, když je doma. Pokud je doma zapojuji do praní, dáva přednachystané kupičky do pračky. Když prečka dopere prádlo vyndá do koše a podobně. Když uklízíme zapojuje se…sama ráda a bez kecu..te'd o víkednu mi říkala jak sem si ten den hezky spolu užily.. kouakla sem na ni jestli s ináhodou nědělá srandu protože sme celej den šurovaly…ale viděla že se zapojoval i tatínek tak to bete prostě přirozeně :D

Hadumi
Extra třída :D 12876 příspěvků 06.03.18 12:40

Ráno si dojít na wc a udělat hygienu, nasnídat se, obléknout se, jít do školy, na kroužky, sníst „přidělené“ jídlo, když přijde domů, tak se převléknout umýt ruce, večer se vykoupat, čistit zuby. Dělat úkoly, udržovat si pořádek v pokoji, uklízet po sobě, poslouchat rodiče, poprosit, poděkovat…vlastně toho je ještě víc :lol:

megy.misa
Kecalka 221 příspěvků 1 inzerát 06.03.18 12:43

Říká se, že dítě by mělo mít tolik povinností, kolik je mu let :)
Kromě klasických věcí (jako jsou zuby, převlékání atd.) bych určitě volila i pomoc v domácnosti - například myčka, třídění odpadů, prostírání stolu, pomoc s luxováním nebo s utíráním prachu… apod. :)

bigl
Ukecaná baba ;) 1363 příspěvků 06.03.18 12:46

@Samuše Jenže zakladatelka má na mysli povinnosti, které bude dělat samo a bude za ně zodpovědné. Tzn podle mě, že pokud to neudělá, tak z toho vyplynou nějaké následky.
To je něco úplně jiného, než pomáhat mamince s úklidem. To většinou děti baví. Pravidelná povinnost už je něco jiného.

Renca54
Stálice 65 příspěvků 06.03.18 12:49

Tak běžné hygienické povinnosti považuji za samozřejmost. Jen bych chtěla aby měl na starosti nějakou domácí práci která bude jen,,jeho". Děkuji za tipy a názory :palec:

enny3
Extra třída :D 13601 příspěvků 06.03.18 12:51
@BaMaK píše:
@Renca54 Naše 5-ti letá si musí poskládat a uklidit oblečení když se převléká. Jinak uklízení hraček (ale má mladší segru, která ji v tom dělá binec-takže uklízíme nárazově všichni, pomáhám…) jinak pod dohledem si chystí snídani, věci do školky-oblečení do tělocvičny, pyžamo…). Pomáhá vyklízet myčku, utírat prach-ale ne pravidelně. Nic moc vhodného pravidelného mě nenapadá-ještě odpadky-jestli je to možné. Školáci chystat aktovku, dělat úkoly…to se pak naskládá. Běžné hygienické návyky nepočítám.

To nejsou povinnosti, ale základní hygienické návyky

krtek93
Neúnavná pisatelka 16689 příspěvků 06.03.18 12:56

Co zalívání kytek, jestli nějaké máte? Na to by i hezky viděl ty důsledky, když to zanedbá (pro začátek bych mu vyčlenila jednu jeho kytku, kterou bude mít na starost. Ale nevim, jestli je to ta správná činnost pro kluka, jestli mu nějaká kytka nebude fuk :think: ).

Taky nad tím teď dost uvažuju (mám čerstvě sedmiletou, v prní třídě), ona by nejradši chodila venčit psa, ale to je prostě moc, to jí svěřit nemůžu. Tak se zatím snažim na ní víc navalit zodpovědnost za její vlastní věci - pomalu jsem jí přestala chystat svačinu až do aktovky, ale připomínám jí, že si jí tam má dát z lednice sama. Že si má ráno v pokojíčku roztáhnout žaluzie. Jinak spíš nárazově pomáhá (momentálně jí baví mýt nádobí a hrozně moc chce žehlit, už jsme to zkoušely, ale popravdě na to zatím já nemám dost pevný nervy. Ale pár ručníků už jsme společně vyžehlily). A teď mě napadlo, že jí asi brzo svěřim kontrolu, jestli má pes v misce vodu.

Uživatel je onlinelamicina
Ukecaná baba ;) 1751 příspěvků 06.03.18 12:56

@Renca54
v šesti to u nás bylo odnášení odpadků, vynášení tříděného odpadu do speciálních popelnic (a to včetně hlídání, že už je to potřeba), jednou týdně zalít květiny, péče o kočky tzn. čištění záchudku, kontrola misek a doplňování. Jednou za 14 dní mytí schodů na chodbě, její úkol byly parapety a zábradlí. Tohle všechno pravidelně a pak pomoc na vyžádání (myčka, prádlo apod.). Sebeobsluhu považuju za samozřejmost.

Stevia
Závislačka 3543 příspěvků 06.03.18 13:02

Muj syn je starší ale zavedli jsme už dřív..
Sušíme skořápky pro slepice, v zimě v košíku na topení, v létě na plechu na okně.
Když je jich tam víc a jsou suché, sám si to hlídá a naláme je to látkové tašky k tomu určené…
Také se "stará " o třídění papíru, dávám na jedno místo v polici, když je toho víc, odnese do krabice k tomu určené a hlásí, kdy je třeba odvézt.
Hlídá, jestli mají slepice a psi dost vody a doplní…sbírá vajíčka…
Plus normální provoz, vidí, že jsou v kuchyni drobky, vezme koště a zamete…

Příspěvek upraven 06.03.18 v 13:03

Anais
Kelišová 5417 příspěvků 30 inzerátů 06.03.18 13:02

@Renca54 nevím, sice mám zatím 4 letýho kluka, ale klidně bych mu svěřila buď mytí nádobí, nebo utírání ( u nás momentální hit) Příprava svačiny do školy, odpadky, prostírání stolu, úklid pokojíčku. Já zatím neberu povinnosti, že musí, ale automaticky je zvyklý pomáhat, tak mi pomáhá třídit prádlo, věšet prádlo, vysávat, chce sám vytírat, tak koupelna a wc je jeho… Možná by bylo fajn si s ním už v 6-ti letech sednout a vzít to jako sice povinnost ale s odměnou s kapesným. Tak nějak to směřuju časem já. Sice máme doma paní na úklid, ale syn je zvyklý si po sobě uklízet a když má paní volno, tak mi pomáhá. Hrozně ho baví vařit, tak zatím podporuju jeho „touhu po domácích pracech“, ale nedělám si iluze, jednou přijde den, kdy touha pomizi a pošle maminku do patřičných míst :mrgreen:

Titty
Echt Kelišová 7969 příspěvků 06.03.18 13:08

U nás myčka a tříděný odpad - pravidelně, zalévání kytek na moji žádost, prostírání stolu, sklízení nádobí ze stolu - každý po sobě + společné.
Skládání ponožek, ale to děláme společně.

Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Tak vypadá sex v těhotenství: Realita plná humoru

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat... číst dále >

Za větší šanci na dítě si ženy připlácí až desetitisíce

Třikrát a dost. Respektive tři (v určitých případech až čtyři) pojišťovnou... číst dále >

Články z Expres.cz

Nejstylovější ženou svatby je manželka Clooneyho! What else?

Už jen minuty nás dělí od velkolepé události, kterou dozajista je svatba... číst dále >

Jindřich Forejt: Svatba to bude komická, postará se o to rodina Meghan

Necelý den zbývá do královské svatby, u které se věří, že navždy změní pojetí... číst dále >

Články z Ona Dnes

Pět pádných důvodů, proč by každá žena měla častěji masturbovat

Ať už žijete v partnerském vztahu, nebo jste zrovna sama, měla byste si podle... číst dále >

V druhé půli života jsou muži na ženách citově závislí, říká psycholog

Krize rodiny je podle psychologa Jeronýma Klimeše zákonitá a - jak dokládá... číst dále >

Reklama