Reklama

Povolení na stavební úpravy v bytě SBD

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 00:39
Povolení na stavbní úpravy v bytě SBD

Pěkný večer všem, nevím kam se dnes v pátek obrátit a celý vikend by mi to vrtalo hlavou. Z pochopitelných důvodů prosím o anonym. Některým se to možná bude zdát jako blbost nebo jako jasná věc i tak prosím bez urážek. Máme byt resp. práva na byt u SBD Havířov. Budeme se stěhovat, našli jsme kupce byli seznámeni s úpravami v bytě hlavně o tom že je zvětšena koupelna - posunutá příčka, nová vana, obklady atd…dnes mi volali že jim paní v bance říkala ať si zajistí hlavně veškeré papíry že tam byly dělány stavební úpravy :zed: Co si budeme povídat na posunutí příčky a odstranění umakartu jsme opravdu nechtěli dávat peníze za projekt a posouzení statika v řádu několika desítek tisíc jenom aby nám dali razítko. Taky mě ale nikdy nenapadlo že by tohle někdo chtěl řešit při převodu práv. Paní jsem narovinu řekla že tohle nemáme a že o tom celý dům věděl, měli jsme dole na dveřích napsáno že bude v bytě probíhat rekonstrukce atd…ale stavební povolení jsme si nezajišťovali i sama paní na družstvě nám řekla že ano ze směrnic tahle povinnost vychází ale že nám nebude lhát a i ona si dělala rekonstrukci koupelny bez povolení a plno lidí to takhle taky dělá a problém nikdy neměli. Jde o to že paní chce jít v pondělí na družstvo se “informovat” jestli byly ty úpravy povoleny a že má strach aby ji někdo pak neřekl že si to tam udělala bez povolení atd… 8o Příjde mi to jako trochu rána pod pás, máme strach aby nám nezavařila a oni po nás zpětně nechtěli Bůh ví co. Zjistila jsem že ze zákona se přestavba bytového jádra nemusí ani OHLAŠOVAT natož žádat o stavební povolení ale ve směrnicích družstva je zase napsáno že povoleni + projektovou dokumentaci a povolení statika je potřeba. Zdá se mi to jako tahání peněz z lidí. Teď záleží jsou směrnice SBD nadřazeny zákonům ČR? Nevíme co dělat asi půjdeme rovnou za panem d ovníkem a zkusíme se ho zeptat jaký na to má názor. Všichni v domě o rekonstrukci věděli, viděli na chodbě suť, starou vaničku, kachličky, umakart a nikdo si nikdy nestěžoval ani nám ani na SBD. Dokonce pan domovnk byl u nás a prosil nás abychom to jenom potom pořádně uklidili a vytřeli ve společných prostorách. Netuším c dělat, nikdy by mě nenapadlo že někdo bude řešit takovou věc a bude si to chtít jít ověřovat atd.. :think: Jsem z toho špatná a takhle na konci těhotenství mi to vůbec nepomáhá. Jaký na to máte názor a co byste poradili děkuji moc.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Reakce:

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 00:50

Ještě připíšu že paní už na byt složila i zálohu, ne velkou ale složila. Prostě se asi chytla něčeho co ji řekla nějaká paní v bance a chtěla po mě i nesmyslné věci jako je smlouva o převodu práv mezi mnou a bývalým majitelem atd…prostě věci které se mi zdá že se ji netýkají.

Sojkka
Ukecaná baba ;) 2419 příspěvků 06.10.18 01:08

Na tohle stavební povolení není potřeba a i kdyby tak o něj nežádáte vy, protože nejste vlastníkem bytu, ale družstvo. Nicméně bylo vaší povinností postupovat podle směrnic družstva, tzn. oficiálně je požádat o souhlas s rekonstrukcí, doložit stat. posudek a projekt. Ten stat. posudek neřeší jen vliv rekonstrukce na byt, ale celý dům. Dojděte na družstvo a domluvte se s nimi jak dát celou věc do pořádku. Od té paní to rozhodně není rána pod pás, ale celkem logický krok. Nechce nést zodpovědnost za něco, co nezpůsobila.

Mari.G
Závislačka 4493 příspěvků 1 inzerát 06.10.18 01:50

Nechci kecat, ale mám pocit, že to s tou nepovinností ohlašovat neplatí úplně dlouho, ne? Nedávno jsme to zjišťovali a mám pocit, že to je novinka pár let zpátky. Ruku do ohně bych za to ale nedala. To mě spíš napadlo kvůli tomu, jestli nebyly směrnice družstva psané v době, kdy to ještě neplatilo. A jestli jste v té době nerekonstruovali. Pokud o rekonstrukci všichni věděli a sami to tak také dělají, pokusila bych se s družstvem domluvit, jestli se to nedá nějak „zpětně“ legalizovat. Přece jenom oni by asi taky nechtěli, aby se do toho vrtalo víc, pokud těch rekonstrukcí probíhalo během let více.

Na obranu paní - té se nedivím. Máme za sebou koupi bytu, u družstva je byt i tak napůl cizí. A chápu, že u takových částek si vše zjišťuje a ověřuje. Protože kdyby tam byl opravdu nějaký problém a ona to odnesla, tak jí to už nikdo nezaplatí.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 02:03

Rekonstrukce je stará necelý rok a ten zákon je z roku 2016. Asi jsem úplně hloupá ale mě by nikdy nenapadlo tohle řešit :nevim: O tom že o stavební úpravy žádá družstvo vlastně jakoby město vím taky ale opravdu mě nenapadlo tohle řešit. :,( Momentálně opravdu nejsou finance na to abychom dali 30.000 za projekt a statika. A ještě jedna věc to že tady byly dělány něteré úpravy už před námi (např. bourána příčka, špajz atd…) to nikdo nechce a ani my jsme to nechtěli a to vím že na to stavební povolení taky vystavováno nebylo. A když je ta rekonstrukce už hotová tak přece nikdo nepříjde z SBD nezaklepe na dveře a neřekne dobrý den, nemáte náhodou posunutou stěnu? Tohle je přece všechno na udání a kdyby nás někod chtěl udat tak už to přece dávno ví SBD dělali jsme fakt velký kravál. 1. nechci aby z koupi sešlo protoźe už to prodat potřebujeme a za 2. nepotřebuju na družstvě problémy. Chápu i to že statik se stará o to jestli to nemá vliv na celý dům ale jak kus dřeva může mít vliv ma dům? 8o Ldybychom bourali nosné zdi nebo já nevím co tak to je samozřejmě jasné. Každopádně díky za názory. :kytka:

Chauvinist
Neúnavná pisatelka 16360 příspěvků 06.10.18 04:48

Z hlediska stavebního zákona na to není třeba nic od r. 2013. Takže z tohohle ohledu jste v poho a nic jste neporušili, pokud jste opravdu nezasahovali do nosných konstrukcí.
Z hlediska vztahu k družstvu to může být jinak, protože vlastníkem je oficiálně družstvo, takže pokud má ve stanovách, že musíte dodat stavební dokumentaci, tak na tom mohou trvat. Nebo písemně říct, že to třeba není, to je pouze vztah mezi Vámi. Dojít na družstvo a domluvit se. Nejhorší, co se Vám asi může stát je to, že tu dokumentaci budete muset dodat. Tam nejsou problém ani tak ty prachy (to se dá pořídit zalevno, protože tyhle úpravy není podle mě třeba staticky přepočítat), ale spíš čas, protože sehnat někoho, kdo to v krátkém čase nakreslí je problém.
Teoreticky je samozřejmě možné, že když vám někdo na družstvu bude chtít udělat problém, tak se může domáhat odstranění stavby, ale to se asi nestane… :nevim:

vokishka
Extra třída :D 12585 příspěvků 06.10.18 06:01

My si kdysi chtěli vyzdit jadro v městském bytě,museli jsme mit povolení i statika a ten to nedovolil.

Sůvička80
Stálice 85 příspěvků 06.10.18 06:23

My dělali rekonstrukci v roce 2010, už v tu dobu nebylo potřeba nic hlasit, pokud nezasahujes do nosných zdí, což u nás v bytě jsou obvodové zdi. Chtěli jsme to alespoň nahlásit na SVJ, ale předsedkyně řekla, že stačí vyvěsit papír. Také jsme zvětšovali koupelnu, zmenšili komoru a posunuli příčku v obýváku. Prý to nemáte řešit, když to není nosná zeď :nevim:. Ale vím, že u nás se směl použít Ytong, ne cihly.

nozu
Extra třída :D 11575 příspěvků 06.10.18 06:59

no, podle me statik potreba je. pokud jadro vyzdite misto umakartu a uz podobnych zasahu bylo v dome vic, muze to uz neprimereme zatezovat nosne zdi a ty zacit praskat. takze se klidne muze stat, ze pet rekonstrukci koupelny statik povoli a tu sestou uz ne.
vy jste bohuzel narazili na velkeho rejpala. zkusila bych se domluvit na druzstvu, jak dal postupovat.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 08:05

Děkuji všem za názory. Bohužel ten statik tam opravdu potřeba je. Taky jsme na vyzdění použili Ytong ne cihlu. Máme akorát papír z družstva o tom že jsou v bytě povvoleny úpravy např. nové podlahy, zárubně, obložení v koupelně, rekonstrukce kuchnyňské linky…vím že i u městského bytu který mají mý rodiče nad timhle mávli rukou ať si to udělají podle sebe. @Sůvička80 No a teď si vemte že budete chtít byt prodat a někdo po vás bude chtít stavbní povolení a paní na družstvě tmk zrovna bude sedět jiná než ta která vám to řekla a nebo si to nebude pamatovat protože to je x let zpět…co byste dělala? Napíšu to znovu ale jsem opravdu překvapená z toho. :think:

TMana
Zasloužilá kecalka 707 příspěvků 06.10.18 08:38

Vy jste tvrdě obešli práva vlastníka bytu a jste z toho překvapená? Co jako chcete?
Zařiďte to, co po Vás chce vlastník, nejsme v pralese.

Ornwen
Závislačka 4366 příspěvků 06.10.18 08:48
@Anonymní píše:
Děkuji všem za názory. Bohužel ten statik tam opravdu potřeba je. Taky jsme na vyzdění použili Ytong ne cihlu. Máme akorát papír z družstva o tom že jsou v bytě povvoleny úpravy např. nové podlahy, zárubně, obložení v koupelně, rekonstrukce kuchnyňské linky…vím že i u městského bytu který mají mý rodiče nad timhle mávli rukou ať si to udělají podle sebe. @Sůvička80 No a teď si vemte že budete chtít byt prodat a někdo po vás bude chtít stavbní povolení a paní na družstvě tmk zrovna bude sedět jiná než ta která vám to řekla a nebo si to nebude pamatovat protože to je x let zpět…co byste dělala? Napíšu to znovu ale jsem opravdu překvapená z toho. :think:

Rekonstruovala jsem byt ve velkem, na svj tky chteli " kulate razitko" ve firme na me koukali jak na magora, ze to po nich chci. Ale vybor na tom trval a ja tu hodlam v klidu bydlet dlouho. Takze jo, dodrzuj pravidla, i kdyz to stoji cas i penize.
Fakt je, ze do vymeny topeni jsem nakonec nesla, pac tam taky chteji potvrzeni, ze radiatory maji stejny vykon a to uz v pomeru ceny samotne vymeny bylo penez moc.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 16:44
@Anonymní píše:
Děkuji všem za názory. Bohužel ten statik tam opravdu potřeba je. Taky jsme na vyzdění použili Ytong ne cihlu. Máme akorát papír z družstva o tom že jsou v bytě povvoleny úpravy např. nové podlahy, zárubně, obložení v koupelně, rekonstrukce kuchnyňské linky…vím že i u městského bytu který mají mý rodiče nad timhle mávli rukou ať si to udělají podle sebe. @Sůvička80 No a teď si vemte že budete chtít byt prodat a někdo po vás bude chtít stavbní povolení a paní na družstvě tmk zrovna bude sedět jiná než ta která vám to řekla a nebo si to nebude pamatovat protože to je x let zpět…co byste dělala? Napíšu to znovu ale jsem opravdu překvapená z toho. :think:

my máme taky MRA, stěhovali jsme se před 18 lety a chtěli po nás statika.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 17:11
@Anonymní píše:
my máme taky MRA, stěhovali jsme se před 18 lety a chtěli po nás statika.

Naši jsou tam přes 20 let a rekonstruovali nedávno. :nevim: Před tím dělali úpravy na omítkách, WC, koupelna - ale ne jádro a co si pamatuji i když jsem byla malá tak tam taky povolení nepotřebovali hodně se to v té době řešilo co si vzpomínám ale je to opravdu už těch 18-20 let zpět.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.10.18 17:16
@Anonymní píše:
Naši jsou tam přes 20 let a rekonstruovali nedávno. :nevim: Před tím dělali úpravy na omítkách, WC, koupelna - ale ne jádro a co si pamatuji i když jsem byla malá tak tam taky povolení nepotřebovali hodně se to v té době řešilo co si vzpomínám ale je to opravdu už těch 18-20 let zpět.

nám to statik zakázal, protože prý jsou naše stupačky dělané z panelů druhé kategorie a moc bychom to zatížili. Ale dovolili nám zbourat příčku v dětském pokoji.

Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a... číst dále >

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Články z Expres.cz

„Církev a LGBT? Prohraná bitva, snad gayové povstanou,“ říká církevní teolog

O Istanbulské úmluvě veřejně nikdo moc nemluvil, téměř bez povšimnutí zůstalo... číst dále >

Nejznámější český vodník Josef Dvořák: Na prahu osmdesátky vypadá prostě skvěle

Když se řekne vodník, každý si hned vybaví Josefa Dvořáka (76). Herec totiž,... číst dále >

Články z Ona Dnes

OBRAZEM: Třiašedesátiletá žena chtěla vypadat na pětadvacet. Povedlo se?

Manželka ruského moderátora Gauguina Solnceva by mohla být jeho matkou. Dělí... číst dále >

Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance.... číst dále >