Povolit přechodný pobyt cizinci v pronajímaném bytě?

540
7.4.17 10:32

Povolit přechodný pobyt cizinci v pronajímaném bytě?

Chtěla jsem se zeptat, zda se někdo nevyzná v této právní oblasti a poprosit o radu či zkušenost.

Jde o to, že pronajímám byt po babičce páru ze Slovenska. Teď přišli s žádostí o zřízení přechodného pobytu a mne by zajímalo, zda je to pro mne jako majitelku bytu z nějakého hlediska nevýhodné.

Napadá mne jenom příchod případného exekutora, ale byt je starší a žádné naše hodnotné věci, které by si mohl odnést, tam nejsou. Pouze 15 let stará pračka a lednice, jinak nic.

Díky za rady. Pronajímat teprve začínám a zkušenost fakt veškerá žádná. :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

2826
7.4.17 10:47

Udělala bych to jen v případě, že by to šlo na dobu určitou. Ale opravdu se v tom nevyznám. Jsem v takových věcech hrozně opatrná. Dnes sehnat slušného nájemníka a vlastně i nájemce není snadné.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
6582
7.4.17 10:53

Co zkusit bezplatnou právní poradnu? Na netu jsou i online, kde odpoví do 10 dnů. Určitě to bude fundovanější než od nás.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
7.4.17 11:01

Neviem o žiadnych nevýhodách pre vlastníka bytu… My tiež máme prechodný pobyt nahlásený v prenajatom byte a na plnení nájomnej zmuvy sa nič nemení. Skôr sa môže stať, že prídete o nájomníkov, ak prechoďák potrebujú na nejaké úrady a vo vašom byte ho nebudú môcť mať.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1518
7.4.17 11:06

Exekutor se neřídí pouze nahlášeným pobytem (přechodný/trvalý), ale faktickým pobytem dlužníka.

Takže kdyby exekuci měli a exe úřad zjistí, že se dlouhodobě zdržují na Konvalikové 15 a teda tam asi žijí, naběhne si do bytu ;)

Souhlas s
@lisma píše:
Neviem o žiadnych nevýhodách pre vlastníka bytu… My tiež máme prechodný pobyt nahlásený v prenajatom byte a na plnení nájomnej zmuvy sa nič nemení. Skôr sa môže stať, že prídete o nájomníkov, ak prechoďák potrebujú na nejaké úrady a vo vašom byte ho nebudú môcť mať.
  • Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.4.17 11:08

Já si myslím, že fakticky si tam přechodný pobyt můžou udělat i bez tvého souhlasu, stejně jako trvalý. Nicméně ty máš právo to kdykoliv vyřešit tak, že ho zrušíš…ale třeba někdo poradí stoprocentně fundovaně. Jinak co se týče exekucí tak máš pravdu, věci v bytě mohou zabavit, ale snad v zákoně existuje možnost vrácení, i když bych si nedělala naději že by to byl jednoduchý proces :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.4.17 11:15

Žádné riziko Vám opravdu nehrozí, bud' jim dáte potvrzení o zajištění ubytovaní na dobu určitou nebo a i na neurčitou. Kdykoliv to můžete zrušit na OAMP MV ČR. Smlouvu o pronajmu bych dala na dobu určitou s právem prodloužení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7.4.17 11:27

@anonymouss Myslím horši je, když nezaplatějí par měsíců nájmu kvůli exekuci. Nějakou starou pračku nebo ledničku se da sehnat za par tisícovek, nebo za odvoz.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1614
7.4.17 11:37

My máme zkušenost dobrou. V bytě máme ukrajince a za potvrzení bydliště jsou dost vděční, sekají latinu a nájem vždy přesně, protože o to nechtějí přijít

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14719
7.4.17 12:05

Nahlásit pobyt (trvalý nebo přechodný, podle jejich uvážení) jím povoluješ už tím, že jim pronajímáš byt.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4102
7.4.17 12:18

@Kettlery povolit jim ho vůbec nemusíš, ty už si s přechodným pobytem souhlasila při podpisu nájemní smlouvy. Oni se tě ptát nemusí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Smazaný anonym
7.4.17 12:48

@lisma Souhlasím s tebou.
Pro pronajímatele z toho nevyplývají žádné závazky. Pokud je smlouva na dobu určitou, dostanou přechodný pobyt také na dobu určitou.
Dnes se na mnoha místech přechodný pobyt vyžaduje, pokud lidi žijí dlouhodobě v dané zemi a nemít možnost ho zřídit také může znamenat, že půjdou bydlet jinde.
Kromě toho se na to pronajímatele ani ptát nemusí a zřídit si ho můžou.
Stejnou váhu má i případný trvalý pobyt.
Sama jsem cizinka, ale naštěstí bydlím s manželem a tak jsem to nemusela tolik řešit.

• Citovat
  • Upravit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama