Pozastavení živnosti

Gio
205
13.12.05 13:43

Pozastavení živnosti

Ahoj holky,
prosím neumíte někdo poradit? Mám pozastavenou živnost 2 roky a jsem na mateřské. Teď bych ji měla od 1.1. 2006 obnovit, ale nevím jestli budu muset něco platit nebo vyplňovat spousty papírů když ji obnovím a vlastně podnikat nebudu. Volala jsem na živnosťák, finanční úřad, na sociálku ale nikdo mi neřekne žádné souvislosti. Každý ví jenom ten svůj kousek. Prý se to dá ještě pozastavit na delší dobu ale neumím se rozhodnout. Podnikat ještě nechci, ale kdyby s tím nebylo žádné papírovaní nebo placení (minimální daň, sociální, zdravotní pojištění) tak bych ho asi obnovila. A kolik by se tak muselo maximálně vydělat za rok abych nemusela nic platit kdybych se rozhodla si něco přivydělat? Nebo není lepší potom ten živnosťák zrušit a dělat spíš na dohodu? Nemáte prosím někdo podobnou zkušenost?
Děkuji Gio

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

102
13.12.05 14:09

Ahoj Gio,

zrovna tohle jsem řešila před 14 dny, nakonec jsem živnost zase přerušila s tím, že si ji mohu kdykoliv v průběhu 2 let obnovit nebo si zase za 2 roky požádat o pozastavení. Pokud vím, za tohle se neplatí nic.

Bára a kikouš

""http://lilypie.com/pic/051214/XO8S.jpg":http://lilypie.com/…214/XO8S.jpghttp://b3.lilypie.com/jGMRp1/.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2221
13.12.05 18:06

Ahoj

No každopádně, kdybys živnost obnovila, tak bys musela, i když bys nevydělávala, platit tzv. minimální daň - tuším, buď 6.000,– Kč nebo 8.000,– Kč ročně. A musela by sis sama za sebe platit zdravotní popř. sociální pojištění.

Oluška a Martínek

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
625
13.12.05 19:08

Ahoj,
Oluško-nemáš pravdu. Ustanovení o minimálním základu daně se nevztahuje na osobu pobírající rodičovský příspěvek, což Gia asi bude, když je na mateřské. Minimální daň proto platit nemusí.
U sociálního pojištění není žádné povinné minimum-tam platíš jen z toho, co skutečně vyděláš-tj. pokud nevyděláš nic, nic neplatíš.
V případě zdravotního pojištění je osoba na mateřské považována za osobu, za kterou platí zdravotní pojištění stát. Takové osoby nemusí dodržet minimální vyměřovací základ, ze kterého se počítá pojistné. V důsledku je to tedy stejné jako u sociálního pojištění-platí se jen ze skutečně dosažených příjmů.

Závěr tedy je-Gio, pokud nic nevyděláš, nebudeš platit žádné daně ani pojistné, ale budeš muset podávat přehledy a informovat finančák, že jsi na nule a nejsi povinna podávat přiznání (sice nemusíš, ale je to lepší).

Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Gio
205
13.12.05 19:52

Holky
díky moc. Jste opravdu zlatý. Holt víc hlav dohromady víc ví. Na živnosťáku mi ale řekli, že když bych tu živnost asi pravděpodobně neprovozovala déle než 6 měsíců (což nevim jak to bude, ale spíš to tak dopadne) tak bych jí stejně musela pozastavit, prý je to moje povinnost. Už nikdy OSVČ, já na to papírování a dohadování s úřady fakt nejsem!!!
Gio

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
469
30.9.14 19:11

Poradite prosim: Jsem na RD a mam pul roku zivnostak. Moc nevydelavam, bohuzel. Ale zatim nemusim platit soc a zdrav pojisteni, tak to moc neresim, ale v kvetnu 2016 mi konci RD a dcerku budu davat do skolky az v zari 2016. No a slo by pozastavit zivnost, prihlasit se na pracak a pobirat ty 4 mesice podporu? A pripadne, jak se to pozastavuje a budu neco platit? Dekuji moc

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
71938
30.9.14 19:13

@Bibík13 Šlo a pozastavuje se tam, kdes ho zřizovala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2353
30.9.14 20:11

@Bibík13 pozastavení stačí vyřídit na ČSSZ a na pojišťovně. Sociálka na to má formulář, mojí pojišťovně stačilo čestné prohlášení.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
mag
11299
30.9.14 20:25

@Mugduh To nestačí, tam živnost nepozastaví, to musí u kteréhokoliv živnostenského úřadu, který to prostřednictvím CRM ohlásí OSSZ a pojišťovně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2353
30.9.14 21:00

@mag pokud došlo zase ke změně, tak se omlouvám. Ale sama jsem pozastavovala živnost v roce 11 a stačilo vyřídit si to na ČSSZ a pojišťovně.

Když jsem si pak v roce 12 měnila trvalé bydliště a byla to nahlásit na ŽÚ, tak tam mi potvrdili, že přes ně nic ohledně pozastavení vyřizovat nemusím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.12.14 21:16

Dobrý den,

Jsem OSVČ a nedaří se mi vůbec :,(. Jsem nucena alespoň pozastavit činnost. Vím, že si musím oběhat úřady. Mám ještě problém s tím, že dlužím 2 platby na sociál. a zdrav. pojištění. Prostě mám příjmy 0 Kč a nebylo z čeho to zaplatit. Nevíte, jak se řeší tato situace s úřady. Dají mi alespoň splátkový kalendář nebo něco podobného?

Děkuji.

Prosím o zachování anonymity - je mi tato situace nepříjemná a považuji ji za dost osobní.

• Nahlásit
  • Citovat
12.12.14 21:24

Ano o splátk. kalendář požádej, vyhoví ti.
Odhlas se ze zdravotního, sociálního, na živnost. úřadě nahlas přerušení činnosti.
Jdi na pracák, ale nečekej žádnou závratnou sumu podpory.

to je škoda, že se ti neddaří :*

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2353
12.12.14 21:24

Na splátkovém kalendáři se dá vždycky dohodnout. Jen je potřeba s úřady komunikovat :) (neříkal, že ty, ale mnozí nic neřeší a pak se diví… Ale i pak to jde. Pro ně je vždycky levnější dohodnout se přímo s tebou.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
12.12.14 21:30

Děkuji, doufám, že to bude bez penálů a že se situace vyřeší splátkami. Já jsem si myslela, že nemám nárok na podporu od ÚP, když jsem dlužník :nevim:?

• Nahlásit
  • Citovat
12.12.14 21:45

Dluhy s podporou nesouvisí, hlavně ať neplatíš další pojištění. Do 8. každého měsíce by mělo být zaplaceno.

Penále ti vyměří, ale po zaplacení dlužného pojistného požádej o prominutí penále, bývá pravidlem, že 1/2 odpustí.
Tak hlavu hore :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama