Pozastavení/zrušení OSVC na rodičáku

Anonymní
17.1.20 14:17

Pozastavení/zrušení OSVC na rodičáku

Ahoj,

před odchodem na mateřskou jsem byla několik let OSVČ, hlavní činnost. Řádně jsem si platila dobrovolné nemocenské, takže jsem na mateřskou měla nárok, a po jejím dobrání přešla na rodičák.

Nevíte někdo, co se stane a jaké mám možnosti v případě, že bych živnost pozastavila nebo případně zrušila? Co bych musela dělat, kam se nahlásit a co a kam platit? Snažila jsem se pro tuhle situaci (OSVČ hlavní, která na rodičáku pozastavuje) najít informace i na úřadech, ale nebyla jsem úspěšná, případně si paní protiřečily, takže jistě nevím nic.

Ideálně bych si živnost chtěla nechat aktivní, protože počítám, že zase pracovat začnu dříve nebo později, ale jde mi o minimalizaci záloh, protože teď to nakonec nevypadá, že budu brzo mít velký výdělek. Mate mě, že podle zákona jsem jako pobíratelka rodičovského příspěvku osvobozená od záloh na zdravotní pojištění, neb je za mě platí stát, ale oni je po mně stejně chtějí.

Díky za info a rady.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
17.1.20 14:54

Já jsem myslím pozastavení vyřídila na sociálce a pak dala vědět na pojišťovnu, to bylo vše. Podle mě je povinnost si platit zálohy, ale protože plátcem je stát, vrátí vám to po podání daňového přiznání a přehledů příjmů a výdajů, ale nechci kecat.

• Nahlásit
  • Citovat
70119
17.1.20 16:30

No, chteji po tobe zalohy podle posledního prehledu, o snizeni ci zruseni zaloh bys musela požádat.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.1.20 00:33

@j.a.n.i1 vím, že můžu požádat kvůli snížení příjmu a to nejdříve v dubnu (musí uběhnout aspoň tři kalendářní měsíce roku). Jak do toho ale zapadá to, že za mě platí zdravotní pojištění stát? Je to, jak píše anonymka výše, tak že mi ho pak vrátí? Pokud vrátí, tak celé nebo jen nějakou část a něco zaplatit musím - ty minimální zálohy?

A platí za mě na rodičovské stát i sociální pojištění nebo jen to zdravotní?

• Nahlásit
  • Citovat
70119
19.1.20 14:36

Musis zaplatit zdravotni odpovidajici prijmu z podnikani, zbytek ti vrati.
Jinak socialni stat za nikoho neplati, na duchod se pece o dite pocita jako nahradni doba.
Po dobu pobirani RP mas podnikani jako vedlejší činnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama