Pozdní projevy autismu

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
4509
13.4.21 14:46

Pozdní projevy autismu

Ahoj, myslíte, že je možné, aby se nějaké rysy PAS u dítěte postupně začaly objevovat v předškolním věku, když do té doby bylo vše ok?

Máme 6leteho predskolaka, do teď žádný problém, ale poslední dobou mě znepokojuje pár věcí.

Chtěla jsem vyhodit jeho starou bundu, fakt starou, totálně rozpadlou, nenositelnou.. no malem se psychicky složil, bunda porad visí na věšáku. Stejně to je v podstatě se všemi jeho věcmi, je to sběratel, nic nevyhodi.

Dost mu vadí změny. Ted, jak se mění počasí, nedává, ze jeden den má mikinu, druhy den tenkou bundu, třetí den zimní bundu. Prý si nemůže na nic zvyknout, když se to pořád mění. Každé ráno scéna kvůli bunde. Cokoliv, co se ma stát a nestane, nebo naopak, je velký problém.

Vymýšlí si pravidla, která velmi presne dodržuje. Tyto boty jsou jen na hřiště, ne k doktorce. Toto tričko si obleče jen s těmito kalhotami. Před spaním dělá jeden rituál, do puntíku stejne. Když je něco jinak, začne od začátku.

Rad srovnává veci. Má svoje složky, do kterých si řadí papíry, prerovnava, upravuje. Ze školky místo obrazku nosí složky, obálky, krabičky, aby si měl kam zařazovat veci.

Našlo by se toho asi víc, ale toto je za poslední dobu dost vyrazne. Doteď jsme opravdu neměli žádné pochybnosti o jeho zdraví, ale mirne mě to teď znepokojuje.
Nemáte někdo podobne zkusenosti? Většinou se podezření na PAS resi od roku, roku a pul, nejpozději ve 3 letech, ale u něj bylo všechno vždy ok. Až teď.
Diky za zkušenosti.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
13.4.21 14:56

Ja teda nevím, ale byla jsem jako dítě úplně stejná. Do teď mám ráda své stereotypy a ve skříni mám i deset let staré hadry, které už pravděpodobně nikdy nosit nebudu, ale nevyhodím je ani za nic :D. Autistka teda nejsem. Jen člověk co má rad nějaký řád a nerad zkouší nové věci, no.

• Citovat
  • Nahlásit
2997
13.4.21 15:02

Jistotu ti kolikrat neda ani odbornik :nevim: Mohl mit projevy, ktere nebyly tak napadne a ty sis jich nevsimala. Nebo jsi to brala jako soucast detskych vymyslu a pozadavku. Jak je na tom v socialni :zed: oblasti? Co kamaradi, cizi dospeli atd? U nekoho diagnostikujou PAS treba v 10 letech, jinemu az v dospelosti ;)

Příspěvek upraven 13.04.21 v 15:10

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8334
13.4.21 15:04

Myslim si, ze Autismus je tak siroke spektrum projevu, ze urcite nelze dogmaticky tvrdit, kdy se ma co projevovat.
Kazdy pripad je jiny a kazdy tim muze byt zasazen v odlisne mire.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8334
13.4.21 15:07
@Anonymní píše:
Ja teda nevím, ale byla jsem jako dítě úplně stejná. Do teď mám ráda své stereotypy a ve skříni mám i deset let staré hadry, které už pravděpodobně nikdy nosit nebudu, ale nevyhodím je ani za nic :D. Autistka teda nejsem. Jen člověk co má rad nějaký řád a nerad zkouší nové věci, no.

No mozna by ses divila, kdyby sis prosla testem a nemaskovala. Vubec bych se nedivila, kdyby ta nejake slabe spektrum bylo.Ono spousta dospelych nediagnostikovanych autistu je presvedcena, ze jsou uplne normalni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8334
13.4.21 15:16

Ted ctu, ze pokud se to objevilo az takhle pozde, tak to muze byt taky, socialni fobie, uzkosti a nebo OCD.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4509
13.4.21 15:20

@luci.no sociální oblast je myslím v pořádku, ale co já vím, že… ma své dva kamarády, jiné nechce, nepotřebuje. Před cizími dospělými se stydi, ale to je bezne. Na spatne chování ostatních deti reaguje tak, ze vyjmenuje pravidla, co to dítě porušilo.

Anonymní, je mi jasný, že to může být jen taková povaha, ale taky nemusí, že.. proto se ptám na zkušenosti. Já sama mám nejspíš aspergera, v dětství nikdo nic neřešil, proste jsme byla ta divna. Až v dospělosti mě kamarádka nasmerovala, ale oficiální diagnózu jsem neřešila, nevím, k čemu by mi teď byla. Ovsem kdyby syn třeba mel kvůli tomu potíže ve skole, tak by se hodilo vědět, jestli je to jen povaha a máme na tom pracovat, nebo to je nějaký hůře ovlivnitelny problém.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.21 15:27

Tohle mi dělá syn taky. Kousl mě, když jsem uklidila zimní bundu. O víkendu jsem mu nedala legíny a kousl mě…
Věci vyhazuju ve chvíli, když není doma. Je schopný udělát scénu i kvůli ponožkam.
Má i rituály, problémy s jídlem, že určité věci nejí, protože nemají barvu a konzistenci, co by toleroval…
Když je něco jinak, než mu slibim, nebo třeba nevyjde počasí, tak je zle.
Snaha o rituály je taky.
U nás mu rituály nevychází, protože já jsem tak strašně nesystematická a neorganizovaná, že to nejde, ani kdyby chtěl sebevíc :oops:
Ale nemyslím si, že autista.

• Citovat
  • Nahlásit
2997
13.4.21 15:35

@Midaku no vidis, a jsme doma ;) Ono se to totiz vetsinou dedi. Treba je to jen hranicni Asperger. Kdyz si hraje s kamarady - chce si hrat podle jeho pravidel, aby mel jistotu? Muzes se pridat na fb do skupiny Aspergeruv syndrom. Tam se dozvis adekvatnejsi nazory a pripadna doporuceni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2997
13.4.21 15:39
@Anonymní píše:
Tohle mi dělá syn taky. Kousl mě, když jsem uklidila zimní bundu. O víkendu jsem mu nedala legíny a kousl mě…
Věci vyhazuju ve chvíli, když není doma. Je schopný udělát scénu i kvůli ponožkam.
Má i rituály, problémy s jídlem, že určité věci nejí, protože nemají barvu a konzistenci, co by toleroval…
Když je něco jinak, než mu slibim, nebo třeba nevyjde počasí, tak je zle.
Snaha o rituály je taky.
U nás mu rituály nevychází, protože já jsem tak strašně nesystematická a neorganizovaná, že to nejde, ani kdyby chtěl sebevíc :oops:
Ale nemyslím si, že autista.

Malo kdo je nadseny, ze jeho dite ma diagnozu PAS. Spolecnost na tyto lidi stale hledi skrz prsty a jako na nevychovane. Ale bez diagnozy deti nedostanou adekvatni podporu (vetsinou) a zbytecne se trapi jak dite, tak rodice (sourozenci i dalsi pribuzni).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.4.21 15:47

@luci.no psycholožka v něm též autistu neviděla.
:nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
8334
13.4.21 15:48

Nezlobte se na me, ale reste to. Takovyto, nemyslim si, ze je autista, vas mozna uklidni, ale v budoucnu to muze ublizit spouste nevinnych lidi.
Uz treba jenom pro budouci partnery vasich deti, je ferovy, aby to vedeli, nehlede na to, ze se to dedi a muze to druhym lidem znicit cely jejich zivot.

A vasim detem to samozrejme, taky hodne pomuze, vedet diagnozu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2997
13.4.21 15:49
@Anonymní píše:
@luci.no psycholožka v něm též autistu neviděla. :nevim:

A zabyva se autismem? Ona je totiz psycholozka a psycholozka… ono uz to, ze dite kousne rodice, protoze mu uklidil bundu, je zarazejici.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4509
13.4.21 15:52

@luci.no no já nevím, jestli ho fakt mam nebo ne. Oficiálně jsem to neřešila, jen kamarádka psycholožka vyslovila podezření. Příznaky dost sedí, ale jistota to samozřejmě není. Se synem jsme byli v PPP kvůli nadání, což se potvrdilo. Ale nijak extrémně inteligentní mi nepřijde, jo, je zvidavej sikovnej kluk, má trošku jiné zájmy, než vrstevníci, ale zase nic extrémně vybocujiciho. Máme další dvě děti, jedno má asi adhd a velmi bujnou fantazii a druhé nehodlá mluvit, ale má rok a třictvrte, tak má ještě spoustu času, no stress. Nevím, jestli mam něco řešit hned, nebo třeba počkat, co udělá škola. Tam se moc těší, miluje čísla a písmena a rad se učí, ale zas ema horší pozornost, na to si stehuji ve školce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2997
13.4.21 15:53
@Jana525 píše:
Nezlobte se na me, ale reste to. Takovyto, nemyslim si, ze je autista, vas mozna uklidni, ale v budoucnu to muze ublizit spouste nevinnych lidi.
Uz treba jenom pro budouci partnery vasich deti, je ferovy, aby to vedeli, nehlede na to, ze se to dedi a muze to druhym lidem znicit cely jejich zivot.A vasim detem to samozrejme, taky hodne pomuze, vedet diagnozu.

Souhlasim. Syn po zjisteni diagnozy zacal brecet. Kdyz zjistil, ze v rodine neni jediny, znacne se mu ulevilo. :srdce: Nam jako rodicum se take ulevilo. Alespon jsme vedeli, ze jsme ve vychove neselhali a ze s ditetem mame pracovat jinak, nez jsme do te doby pracovali.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat