Pozemek a z toho oprava daň

Anonymní
31.3.21 14:03

Pozemek a z toho oprava daň

Zdravím. Platí se daň z příjmu, pokud peníze využiju do 12 měsíců na opravu sve nemovitosti? Nikde jsem se nedocetla zda to platí pro prodej jen domu, bytu, nebo i pozemku.

  • Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
6761
31.3.21 15:16

Málo info. Kdy jsi prodávanou nemovitost nabyla? Kdy prodala? Šlo o byt, dům, pozemek, chatu, apod?

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
31.3.21 15:37
@Hanula1212 píše:
Málo info. Kdy jsi prodávanou nemovitost nabyla? Kdy prodala? Šlo o byt, dům, pozemek, chatu, apod?

Prodává se teď. Nabyla jsem ji darem od své matky v roce 2019, jedná se o stavební parcelu.

  • Citovat
  • Nahlásit
9373
31.3.21 15:45

U prodeje pozemku se to využít nedá, je to striktně jenom na dům/byt!

*Osvobození od daně
(1) Od daně se osvobozuje

  1. příjem z prodeje rodinného domu a souvisejícího pozemku, nebo jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště nejméně po dobu 2 let bezprostředně před prodejem; příjem z prodeje rodinného domu, jednotky, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru, a souvisejícího pozemku, pokud v něm prodávající měl bydliště bezprostředně před prodejem po dobu kratší 2 let a použije-li získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby; pro osvobození příjmu plynoucího manželům z jejich společného jmění postačí, aby podmínky pro jeho osvobození splnil jen jeden z manželů, pokud majetek, kterého se osvobození týká, není nebo nebyl zařazen do obchodního majetku jednoho z manželů;*

Příspěvek upraven 31.03.21 v 15:55

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6761
31.3.21 15:49
@Anonymní píše:
Prodává se teď. Nabyla jsem ji darem od své matky v roce 2019, jedná se o stavební parcelu.

Tak v tomto případě osvobození (i když využiješ peníze na bydlení) využít nejde.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6761
31.3.21 15:49
@jege píše:
U prodeje pozemku se to využít nedá, je to striktně jenom na dům/byt!

Teď už jo, ale muselo by se jednat o pozemek nabytý v roce 2021.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9373
31.3.21 15:54
@Hanula1212 píše:
Teď už jo, ale muselo by se jednat o pozemek nabytý v roce 2021.

Kde to čteš? :think:

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6761
31.3.21 16:08
@jege píše:
Kde to čteš? :think:

Zákon o daních z příjmů.§4 odst. 1 písm. b)
(1) Od daně se osvobozuje
b) příjem z prodeje nemovitých věcí…nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let a použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby;…

Dle přechodných ustanovení se použije na nemovitosti nabyté až v roce 2021 a dál.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
9373
31.3.21 18:11
@Hanula1212 píše:
Zákon o daních z příjmů.§4 odst. 1 písm. b)
(1) Od daně se osvobozuje
b) příjem z prodeje nemovitých věcí…nepřesáhne-li doba mezi nabytím vlastnického práva k těmto nemovitým věcem a jejich prodejem nebo vypořádáním spoluvlastnictví k nim dobu 10 let a použije-li poplatník získané prostředky na obstarání vlastní bytové potřeby;…Dle přechodných ustanovení se použije na nemovitosti nabyté až v roce 2021 a dál.

A kde se tam mluví o samotném pozemku? Podle mě se tam jenom zvýšila doba vlastnění na 10 let, ale ohledně samotného pozemku se zákon nezměnil.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6761
31.3.21 18:49

@jege A co je pozemek? Nemovitá věc. Tam se toho změnilo víc. Dříve bylo v §4 odst. 1 písm. b) to co píšeš. Je osvobozeno, pokud je doba vlastnictví delší než 5 let. Hotovka. To, že je osvobozeno, pokud jsi tam bydlela méně než 2 roky a do roka použiješ získané prostředky na vlastní bydlení, bylo pouze u písm. a). Teď po té novele je to osvobození i u písm. b) které se týká vlastnictví nemovitých věcí. Takže u všech nemovitostí ( získaných od 1.1.2021), pokud je vlastníš kratší dobu než 10 let a peníze použiješ na bytové potřeby, budeš od daně z příjmu osvobozena.

  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat