Pozemek pod domem je státní

Anonymní
12.5.20 20:50

Pozemek pod domem je státní

Ahojky, řeším takovou prekérku. Byla jsem mrknout na jeden starý dům, inzeruje ho RK. Večer jsem šťourala v KN a zjistila jsem že: barák jako takový a okolní parcela patří nějaké s. r.o, ovšem pozemek přímo POD domem je v majetku České republiky. Vyšlo mi z toho jen to, že dům musela ta sro nejdřív nabídnout státu v rámci předkupního práva. Stát nejspíš zájem neměl a tak se nemovitost prodává dál. Na a teď mi nejde do hlavy, jak se stane, že parcela pod domem patří státu a co s tím? Je to veliké riziko? Teoreticky nám může stát tento pozemek nabídnout k prodeji za nějakou normální cenu (prý to musí být obvyklá cena v dané lokalitě), jenže jsem slyšela, že stát teď pozemky neprodává. Ale může přijít jednoho dne a chtít ho prodat - v tom je asi to riziko - nemusíme na to mít peníze. Taky mě zaráží, že v inzerátu RK o tomto není ani zmínka. Můžeme kvůli tomu chtít slevu? (Je to taková ruina, pořád nám přijde dost drahá vhledem v jakém je stavu). Prosím o anonym, nerada bych aby někdo věděl, že toto řešíme.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
11502
12.5.20 21:24

Pokud stát odmítá prodat, musí na to být nájemní smlouva (tzn. stávající majitel domu platí roční nájemné státu), která se převede na vás. Naši mají státní pozemek pod kouskem na konci zahrady, stát to neprodává, nějak že to kdysi byla cesta a ty se prodávat nesmějí, nebo co. Platí pár stovek ročně nájemné. Pokud by to byl pozemek pod celým domem, tak to bych se asi cukala :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.5.20 21:35

@zrcadlo no právě. Chlap hledá něco jinýho… jenže ten genius loci..to je..ach jo

• Citovat
  • Nahlásit
2019
13.5.20 00:23

Já osobně bych měla strach do budoucna spíš z toho že stát to bude chtít prodat a vy nebudete mít peníze. Že přijde a bude chtít dům vykoupit. Že tam bude stavět nějakou cestu, přehradu atd…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1734
13.5.20 07:44

Zeptala bych se původních majitelů, zda odkup od státu již řešili nebo ne. Stát mnohdy ani nechce nájem a pak přijde zničehonic. Pokud ne, obrátila bych se UZSVM, zda by byli pozemek ochotni prodat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
13.5.20 08:16

@smajlik345 všechny okolní pozemky včetně toho u domu jsou soukromníků, jen ten kousek pod tímto domem ne. Takže by tam postavil leda kulový. Ale samozřejmě se může vytasit s tím nájmem nebo chtít třeba půl mega za to - což nezní jako moc, ale když přičtu cenu domu, nákladnou rekonstrukci.. ještě zkusím zjistit, jakou má tak hodnotu ten kousek pozemku, třeba 100.000 by se našlo, kdyby náhodou, půl mega ne.

• Citovat
  • Nahlásit
Anonymní
13.5.20 08:20

@jezz1e já poslala chlapa, ať se zeptá makléře. Jenže už o tom domu nechce slyšet. Vím, že by ho chtěl, ale je realista. Majitel co to má teď to koupil s manželkou za účelem postavit tam byty k pronájmu. Jenže chvíli po tom se rozešli a z plánu sešlo. Bůhví, jestli o tomto problému vůbec věděli :nevim:

• Citovat
  • Nahlásit
1734
13.5.20 08:23

Tak se obrať rovnou na úřad…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
13.5.20 13:02
@Anonymní píše:
Ahojky, řeším takovou prekérku. Byla jsem mrknout na jeden starý dům, inzeruje ho RK. Večer jsem šťourala v KN a zjistila jsem že: barák jako takový a okolní parcela patří nějaké s. r.o, ovšem pozemek přímo POD domem je v majetku České republiky. Vyšlo mi z toho jen to, že dům musela ta sro nejdřív nabídnout státu v rámci předkupního práva. Stát nejspíš zájem neměl a tak se nemovitost prodává dál. Na a teď mi nejde do hlavy, jak se stane, že parcela pod domem patří státu a co s tím? Je to veliké riziko? Teoreticky nám může stát tento pozemek nabídnout k prodeji za nějakou normální cenu (prý to musí být obvyklá cena v dané lokalitě), jenže jsem slyšela, že stát teď pozemky neprodává. Ale může přijít jednoho dne a chtít ho prodat - v tom je asi to riziko - nemusíme na to mít peníze. Taky mě zaráží, že v inzerátu RK o tomto není ani zmínka. Můžeme kvůli tomu chtít slevu? (Je to taková ruina, pořád nám přijde dost drahá vhledem v jakém je stavu). Prosím o anonym, nerada bych aby někdo věděl, že toto řešíme.

Vlastnikem je CR a jinak nic? pravo hospodareni?
Mozna by se dalo s vlastnikem dojednat Predkupni pravo, kdyby ten pozemek chteli nekdy prodat, tak at jste prvni v poradi, jakozto vlastnici stavby. pokud by s tim Predkupnim pravem nesouhlasili, tak bych do koupe domu nesla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1734
13.5.20 17:21

@Januška1912 Předkupní právo má vlastník stavby stojící na cizím pozemku ze zákona.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14
15.5.20 14:07

Tyto věci řeší přímo katastrofický „úřad pro zastupování státu“. Tam vše trvá roky. Málokdo má na toto nervy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
369
15.5.20 15:43
@jezz1e píše:
@Januška1912 Předkupní právo má vlastník stavby stojící na cizím pozemku ze zákona.

Tak to napiste zakladatelce, ta ma strach, ze by mohl stat prodat pozemek nekomu jinemu, nez ji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat