Pozitivní screening, jít na odběr plodové vody?

1931
3.10.12 13:19

Pozitivní screening, jít na odběr plodové vody?

Ahoj holky, dneska jsem byla na kontrole. Doktor už měl výsledky krve z minulého týdne. A - screening pozitivní, riziko Down. syndromu 1:250. Jsem 16+2. Takže mi doporučil odběr plodové vody, ale s tím, že riziko odtoku plodové vody je tady 1:150. Podle ultrazvuku říkal, že vypadá vše v pořádku, nosní kůstka vyvinutá (což u dětí s Down. syndromem v 9 z 10 případů není). Takže to vypadá podle UTZ na zdravé miminko. Tím mě tak uklidnil, že jsem odběr plodové vody odmítla, podepsala reverz s tím že riskneme, že bude vše OK. Teď jsem ale přišla domů a přemýšlím nad tím, že bych asi na ty odběry měla jít. Poraďte prosím, co byste dělali vy? Risknout to že voda odteče, nebo to že snad nebudu právě já ta jedna maminka z 250 která má tu smůlu?

Ještě bych se chtěla zeptat nevíte jak ty testy vyhodnocují? Podle čeho poznají, že tam to riziko je? Taky jsem četla, že ty výsledky může ovlivnit nachlazení, což jsem právě minulý týden byla. Je to pravda, může je takhle ovlivnit tak, že je pak výsledek špatný? Pak by nebylo od věci vzít krev znovu po uzdravení a testy opakovat, nebo to je hloupost? :nevim:

Za jakýkoli postřeh předem děkuji. Anna

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
267
3.10.12 13:21

Ahoj, pročti si téma o pár řádků níže (podobně nazvané) - tam najdeš bohatou diskusi!!!

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
3.10.12 13:23

Pedpokládám, že jsou to výsledky triple testů, ty mají častou falešnou pozitivitu či naopak negativitu, až ve 30% případů. Pokud tzv. softmarkery neukazují na závažné postižení, tak si myslím, že je odběr plodovky zbytečné riziko, sama vidíš, že je větší riziko, že potratíš (a to i zdravé dítě) než že e dítě nemocné…
Nenech se ovlivnit strachem, můžeš se ještě objednat na nějaký genetický utz, případně počkat do 20.tt na „velký“ utz, se současnou technikou mi přijde odběr plodovky zbytečně invazivní, zastaralý a ohrožující.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
3.10.12 13:26

Ahoj já na plodový vodě byla, není to nic příjemnyho ale ve chvili kdy mi řekli že miminko je zdravé tak mi spadl obrovský šurt ze srdce, nejdříve si řeknete co byste udelali kdyby miminko bylo nemocné, pokud by jste si ho nechali tak bych asi nešla ale pokud si nejste jistí tak je to jiná, není to nic příjemnýho ale vše je pod UZ a delají to velmi opartne a rychle

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
3.10.12 13:27

@Gladys plodová voda se musí odebírat dokud je díte nejmenší, tim se sníží riziko

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
225
3.10.12 13:28
@JankaF píše:
Ahoj, pročti si téma o pár řádků níže (podobně nazvané) - tam najdeš bohatou diskusi!!!

ahoj, mám dva starší kluky a čekala jsem 3, když mi doktor řekl že mám jítna odběr plod vody, tak jsem teda nečekala ani minutu a řekla že tam půjdu abych měla jistotu, byla jsem v bně na obilnáku zákrok trval ani ne 10 min, nebolelo to, ale pak nervy jestli to je v poho nebo ne, ještě ty jejich otázky jestli si to necháš nebo ne, kdyby mimi :kytka: něco bylo, no hrůza, za 14 dní jsem si volala o předběžné výsledky a naštěstí bylo vše a je ok, máme krásnou zdravou holčičku, pro tvůj klid bych tam šla

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29495
3.10.12 13:28

Jestli to bral podle výsledků z triple testů, hod´to za hlavu a vůbec se tím nezabývej, ty bývají velice často falešně pozitivní, důležitý je provotrimestriální screening. Jestli ten byl v pořádku, tak je o mimi. :mavam:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
3.10.12 13:30

@lena1144 za tak dlouho??? my to meli druhy den v 17:30 pamatuju si to přesne ten čas protože meli od 8 do 18hod a já brečela že se neco deje proto mi to nechtejí říct :think: naštestí nic no…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
3.10.12 13:31

Souhlasím s @dadasik já na odběru též byla a byla to pro mě potom šílená úleva. Také je opravdu potřeba si říct, jestli si miminko necháte za každé situace - tak je to opravdu zbytečné. Ale já bych ve svých 21 letech musela opravdu přemýšlet jestli bych zvládla dětátko s nějakým hendicapem - proto jsem do toho i šla.

• Citovat
  • Nahlásit
4118
3.10.12 13:31

Syn měl riziko DS 1:30, dcera 1:150. Obě děti jsou v pořádku. V prvním případě jsem byla na plodovce (byla jsem vyklepaná, mladá a blbá - gynekoložka mě postavila před hotovou věc :zed: ), v druhém jsem se pídila jen po důkladném ultrazvuku.
Já osobně těmhle testům nevěřím, je to jen statistika, nic víc. Podle mě. Přesnost je malá (v 10.týdnu asi 80%, v 16. asi 60%), příliš často vycházejí falešně pozitivně.
Pokud bych měla pochybnosti, radši bych si vyžádala důkladný ultrazvuk u odborníka a až pokud by ten dopadl špatně, byla bych ochotná znovu absolvovat plodovku.
Držím palce, ať je mimčo v pořádku :hug:

Příspěvek upraven 03.10.12 v 13:33

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
31600
3.10.12 13:33
@dadasik píše:
plodová voda se musí odebírat dokud je díte nejmenší, tim se sníží riziko

spíš bych řekla, že plodová voda se nemusí snad odebírat vůbec, za současného stavu vymakaných utz… Přijde mi to celé jak ze středověku, jakobychom nežili ve 21.století :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1130
@Anonymní píše:
Souhlasím s @dadasik já na odběru též byla a byla to pro mě potom šílená úleva. Také je opravdu potřeba si říct, jestli si miminko necháte za každé situace - tak je to opravdu zbytečné. Ale já bych ve svých 21 letech musela opravdu přemýšlet jestli bych zvládla dětátko s nějakým hendicapem - proto jsem do toho i šla.

jee me je taky 21 ale přítel byl při mně… ale jeden čas jsem delala s postiženými detmi a rodiče co maji takové deti tak před nimi smekám já vím že bych to nezvládla :oops:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3434

@an-na A byly to triple testy nebo NT screening? Triple testy jsou často falešně pozitivní. NT screening je daleko přesnější, moje dr mi pak ani triple testy nedělala. Sice se říká, že odběr plodové vody zdravému plodu neublíží, ale nevěřím tomu, na diskuzích je dost maminek, které potratily a přitom bylo miminko zdravé :( Počkala bych na genetický utz ve 20tt, popř. si můžeš sama zaplatit utz v nějakém prenatálu.
Fakt myslím, že se nemusíš bát DS ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6391
3.10.12 13:35

@an-na AHojky,ja byla na odberu plodove vody, a vse dopadlo dobre, mela jsem HCG spatny. A dr me doporucila odber plodovky, ja nevahala a sla, i pres to ze to ma sva rizika, ale dodrzovala jsem vse jak jsem mela, a jak bylo psano, a ted mi zde lita 18 ti mesicni chlapecek Tadeasek… :potlesk: Jinak dne UZ jsem mela taky vse ok, jen to HCG..V nemocnici to je rychlovka docela, ale jsou opatrni, lezela jsem tam pul dne…Jinak odbery mi delali nekdy v necelym 16 tt.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Metamorphosis
3.10.12 13:36

@an-na Ani se ti nedivím, že jsi se doma hodila do nerva :hug: Já tohle naštěstí měla vyřešené - naše obě mimi se měla/mají narodit, ať budou jakákoli, takže nějaké testy jsem neřešila..
CO je u triplu důležité - jednak tam velkou paseku dělá věk a váha matky, případně kouření (takže vlivy, které nijak nesouvisí přímo s mimi jako takovým), jednak záleží na citlivosti UTZ :! Mně teď ve druhém těhotenství vyšel test nějak hraničně, tak mě posílalli ke „konkurenci“, k Dr. Břešťákovi v Hloubětíně (najdi si ho, má svoje vlastní stránky), který má údajně citlivější UTZ než v Gyncentru, kam chodím - no, tak jsem tam pro klid doktorovy duše šla - a druhý test dopadl dobře..
Takže být tebou, jestli podle UTZ mimi napohled vypadá dobře, ty máš nějaký vyšší věk, či podobně.. - tak bych si vyžádala žádanku ještě k tomuhle doktorovi a nějakou plodovku bych fakt neřešila.. Ale chápu, že si nějak potřebuješ uklidnit nervy.. :hug:

• Citovat
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat