Pozitivní screening na autismus v 18m

463
7.10.19 13:45

Pozitivní screening na autiamua v 18m

Dobrý den,
chci se zeptat na 18m prohlídce vyšel dach test špatně..
Z 20 otazek 7 špatně…
Je někdo kdo mnlí, nepřineodnese…
Jinak oční kontakt je, mazlí se, natahuje ruce po mě, nemluví (pouze mama, brm a žvatla), umí berany duc, papa obcas řekne ale neuděla…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

972
7.10.19 13:48

K vysledku se pediatr nevyjadril?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2854
7.10.19 14:33

Náš prostřední byl v tom roce a půl totální mimoň, ten test mu taky vyšel dost blbě. Teď bude mít 3 roky a vyrostl z toho. Nějaký problém možná bude, ale autismus na 99 % ne.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11147
7.10.19 14:34

Dcerka taky neprošla. Naštěstí máme normální doktorku, která mi dala nový formulář ať přijdeme znovu o druhých narozeninách. Do dvou měsíců malá všechno dohnala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.10.19 14:36

@Caborina syn by měl cca 15 z 20. V té době se to nedelalo. Dělali jsme zpětně. Byl úplně mimo. Neměl oční kontakt, nenatahoval se, nemluvil, nerozuměl, nekomunikoval.
Teď mu je 5 a vše je v pohodě. Hůř mluví a občas se na něj musí polopaticky, ale školka ho chválí.

• Nahlásit
  • Citovat
463
7.10.19 15:12

Holky děkuji, nemam srovnání dcera byla rychla a děti okolo jsou tkzv normalní :-D ukazují komunikují…ten muj sice vletí do skolky proběhne to tam a zase běží za mnou…je hroznej mamanek je z 90pr kojený stale, vyžaduje prso řve a řve, jí jen polevky a moc nic nechce, rohlík do ruky to jo…jsem docela špatna z toho.
Mudr řekla že by měl umět ukazovat že ma riziko ale že mame ted chodit každě 2 měsíce co umí a tak…
a ve 2 letech zopakujeme test…
on by měl klidně 10 špatně otazek ale asi u 3 jsem přimouřila oko a adala že to umí jelikož na jmeno se 5× otocí a pak třeba 3× děla že neslysí přitom slyší tlemí se a utíka…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1052
7.10.19 15:29

Ty testy jsou podle mě úplná blbost. Jsou nastavené tak, že hodně často vyjdou falešně pozitivní. Takže se dává doplňující dotazník nebo se opakuje ve dvou letech. 18m dítě je každé úplně jiné a nemusí mít hned PAS.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4212
7.10.19 15:33

@Caborina test u pediatra je screeningový, aby se zachytily děti, které mohou mít problém s PAS. Máte normální dktorku, pokud řekla, že teď bude více sledovat. Ono není na škodu, když se na dítka, která nejsou úplně v pořádku, více dohlédne. Dostali jste více času, v drtivé ětšině případů to stačí a nebude žádný větší problém.
Pořád a všude píši, že i kdyby se u dítka nakonec PAS potvrdila, tak to není konec světa - nemyslím tím teď žádné určité dítko ( obecně). Dítko je pořád stejné, jenom se tomu jeho projevu nějak říká.
Dítě není autista, ale trpí poruchou autistického spektra, či autismem. Pořád je to Tvé dítě, pořád je to to samé dítě, které jeho rodiče milují.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4212
7.10.19 15:39

@Petula306 nejsou úplná blbost, mohou pomoci dětem s PAS již v raném věku přejít na jiný způsob práce s nimi. Rodiče by po pozitivním testu měly zkusit najít jiný způsob, jak své dítě posunout dál. Pokud by se jednalo o PAS, tak se díky tomu dá docílit co největší progrese dovedností - mnohdy opravdu stačí změnit přístup a máknout na podezřelých projevech.
Zdravému dítěti jiný přístup neublíží, rozhodně se z něj nestane dítko s PAS, pokud by se s ním jako s dítětem s PAS pracovalo. Naopak, většnou dožene vrstevníky a možná i předežene.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1052
7.10.19 15:53

@nonina To máme každá jiný názor

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
7.10.19 16:48

@Petula306 upřímně? Raději falešně pozitivní dotaznik, než na ty problémy přijít pozdě. Za syna dotazník nebyl a řešili jsme to až kolem 2,5 roku. Nakonec z toho vyrostl, ale i tak je dobře, že se to řeší.
Předpokládám, že tvoje děti problémy nemají.

• Nahlásit
  • Citovat
710
7.10.19 18:36
@Caborina píše:
Dobrý den,
chci se zt na 18m prohlídce vyšel dach test špatně..
Z 20 otazek 7 špatně…
Je někdo kdo mnlí, nepřineodnese…
Jinak oční kontakt je, mazlí se, natahuje ruce po mě, nemluví (pouze mama, brm a žvatla), umí berany duc, papa obcas řekne ale neuděla…

pokud myslis popularni a casto falesne poplasny mchat..tak s tim jse si taky uzili. Mam tu i denicek o nasem vyvoji syna.

Syn mel asi 11 bodu, ocni kontakt zadny, nezajem o vse, nereagoval na jmeno. Pediatr rekl, ze on je takivy budulinek a ze deti se zatezi vypadaji na prvni pohled jinak. Nicmene ja si obesla kolecko u doktoru a do dvou let byly vysledky. Syn ma spis vyvojovou dysfazii, v logice je napred, porozumeni ja na co. Je hrozne vycurany, casto nechce spolupracovat, ale za ten necely rok udelal fakt velky pokrok. Takze jestli sama vidis nejaky problem, tak to zkus resit. Ale dl toho, co pises, problem tam neni. Ten test je hrozne subjektivni. Treba nase neurolozka ma vlastni a tam vysel syn +- stejne veku. U psycholozky zase nespolupracoval vubec a ta ho zhodnotila jao rocniho, coz mi prijde jako blbost…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
710
7.10.19 18:40

@nonina

Jenze vetsina doktoru nedokaze tak male dite relevantne vysetrit. Proto se posilaji az od tri let, kdy jde uz vypozorovat urcita zmena anebo vyvoj. U toho jsem narazela ja, jakmile jsem zminila mchat, tak mi mavli rukou, at prijdu za rok. Sama jsem.pak videla, ze vysetreni s 20m ditetem je slozite a vlastne o nicem - do usi nic nesnesou, takze foniatrie v narkoze, to jsem odmitla, logoped parodie, psychologie taktez. Neverim, ze nekoho mohou lekari v tak nizkem veku vysetrit a odhadnout, zda je tam problem. Ale. hlavne psychologove najdou problem vsude. Autismus se hodne kryje i s vyvojovou dysfazii a k te se zase pristupuje jinak.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4212
7.10.19 19:13
@Astyna88 píše:
@noninaJenze vetsina doktoru nedokaze tak male dite relevantne vysetrit. Proto se posilaji az od tri let, kdy jde uz vypozorovat urcita zmena anebo vyvoj. U toho jsem narazela ja, jakmile jsem zminila mchat, tak mi mavli rukou, at prijdu za rok. Sama jsem.pak videla, ze vysetreni s 20m ditetem je slozite a vlastne o nicem - do usi nic nesnesou, takze foniatrie v narkoze, to jsem odmitla, logoped parodie, psychologie taktez. Neverim, ze nekoho mohou lekari v tak nizkem veku vysetrit a odhadnout, zda je tam problem. Ale. hlavne psychologove najdou problem vsude. Autismus se hodne kryje i s vyvojovou dysfazii a k te se zase pristupuje jinak.

Souhlasím s tím, že se PAS na začátku kryje s VD - a naopak.
Jak však píšu, pracovat s dítětem ohroženým možnou PAS jiným způsobem může a pomáhá, a čím dříve se najde způsob pomoci, tím lepší vyhlídky na co nejvíce samostatný život pro dítě jsou. Zdravému dítěti jiný, názornější způsob práce nijak neublíží.
Je zvláštní, pokud pediatr tvrdí, že pozná od pohledu dítě s PAS - to by si asi měl patentovat.
Pokud nejde o těžkou symptomatiku, ta je jasná na první dobrou, kterou pozná od pohledu i rodič toho dítěte a ten by asi nezakládal takovouto diskuzi, protože ten by kontaktoval Rannou péči, či nejbližší SPC zabývající se PAS.

Jak je vidno z podpisu, jak si můžete přečíst v deníčcích, tak velmi dobře vím o čem píšu. U nás se jedná o středně těžkou symptomatiku a i ta nebyla zcela zřejmá od raného věku. Přesto jsme začali velmi brzo pracovat - i když diagnoza se upřesňovala a samozřejmě jsme ji dostali až kolem toho 3 roku. Již v necelých dvou letech jsme však začali makat v SPC se speciální pedagožkou, jezdili jsme všude možně. Máme totiž naštěstí velmi osvícenou pediatričku, která se nadále vzdělává a podezření pojala právě kolem 15 měsíců věku dcerky. Díky tomu naše dcera chodí, protože jsme ji nenechali v klidu, ale cvičili jsme, trénovali a tlačili do hlavinky nové vědomosti. Nyní je bohužel na svém stropě, ale pokud bychom ji tehdy nechali dozrávat vlastním tempem, tak by dnes třeba ani nechodila ( potvrzneo neurologem, psychiatrem i fyzioterapeutkou). Plasticita dětského mozku je nejvýraznější do 6 let, pak se je sice schopen učit, ale již ne tolik, proto je důležité vytipovat děti s možným problémem a pomoci jim posunout se co nejdále.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama