Pozitivní triple test - DS 1:15

5
16.2.16 14:00

Pozitivní triple test - DS 1:15

Ahoj všem. Pročítala jsem diskuze ohledně triple testů a chci se podělit o svůj příběh.
Je mi 33 let a koncem října 2015 jsem zjistila, že jsem těhotná. S manželem jsme se radovali a těšili se na naše první miminko. O Vánocích jsem se úspěšně registrovala do Podolí a těšila se, jak mi začne růst bříško. Začátkem ledna jsem šla na kontrolu k mé gynekoložce v 16tt, kde mi vzala krev na testy v druhém trimestru. Vůbec mě nenapadlo, že by mělo být něco špatně. Po necelých dvou týdnech od odběrů mi sama doktorka volala, abych druhý den přišla, že testy nevyšly moc dobře, ale ať se nebojím. Nechtěla mi po telefonu nic říct, jen se mi z ní podařilo vytáhnout, že jde o Downův syndrom. Byla to rána, s manželem jsme brečeli jako želvy. Začali jsme hned hledat informace na internetu, ale všude jsme jen četli, jak jsou testy nepřesné, tak jsme si říkali, že bude vše v pořádku. Hned druhý den ráno jsme s manželem jeli na gynekologii, kde nám bylo řečeno, že máme riziko DS 1:15, ale ať si z toho nic neděláme, že často tyto testy vycházejí pozitivní (prostě to, co jsme četli na internetu) a dostala jsem žádanku na genetiku. Přijeli jsme domů a hned sedli k počítači. Hledali jsme co se dá dělat, nechtěla jsem jít hned na odběr plodové vody kvůli riziku. Byli jsme tlačeni časem a hlavně i nervama. Zavrhli jsme Prenascan testy v Gennetu, které trvají 3 týdny a objevili jsme krevní test Harmony, který se dělá v USA pro určení vývojových vad za 14.900 Kč a výsledky jsou do týdne. Nepřipouštěli jsme si, že by testy dopadly špatně, tak jsme si připlatili a nechali si určit i pohlaví miminka. Od odběrů v Motole jsme netrpělivě čekali na výsledky. Po týdnu mi volal doktor, abychom ještě ten den přijeli, že to nedopadlo dobře. Hned jsem volala manželovi, ať mě vyzvedne v práci a jeli jsme. V Motole nám už jen potvrdili, že opravdu čekáme postižené miminko a hned mě poslali na odběr plodové vody. S manželem jsme oba brečeli, byla to strašlivá rána. Z našeho těšení se na miminko se najednou stala veliká noční můra. Byla jsem jak praštěná, vyděšená a hlavně zoufalá. Odběr plodové vody jsem absolvovala se slzami v očích. Už mi bylo jasné, že je všechno ztracené a připadala jsem si jak ve špatném snu. Odběr nebolel, jen to bylo nepříjemné, ale v tu chvíli jsem to asi stejně moc nevnímala. Jen jsem viděla na obrazovce, která byla na stěně naproti mně naše miminko. To bylo naposledy, co jsem naše miminko viděla a viděla jak mu bije srdíčko…… :,( :,(
Druhý den ráno už jsme byli zase v Motole, kde se i z plodovky potvrdil DS. S manželem jsme se rozhodli, že postižené dítě vědomě na svět přivést nechceme, tak jsme zvolili potrat. Bylo to to nejtěžší rozhodnutí v našem životě… :,( Ještě ten den odběry, předoperační vyšetření a druhý den ráno ve středu 3.2.2016 nástup do nemocnice, kde mi 2× denně zaváděli čípky na vyvolání porodu a nějaké tyčinky na roztažení hrdla. Prý to jinak nejde, když chceme mít ještě brzy miminko. Císařem se to prý nedělá.
Vyjednala jsem si nadstandardní pokoj, nechtěla jsem být s jinýma ženskýma. Za ten klid a hlavně za to, že se mnou manžel mohl být od rána až do večera jsme si rádi připlatili. Kdyby se mnou nemohl být, asi bych se zbláznila. Takto jsme alespoň byli spolu. Viděla jsem na něm, jak moc ho vše trápí, ale kvůli mně se držel. Já každý den brečela a byla jsem ve stresu, protože jsme nevěděli, kdy to bude za námi. Nakonec jsem dostala kontrakce v sobotu 6.2. odpoledne (to jsem byla přesně 20+2) a hned mě po prohlídce vezli na porodní sál. Chtěli mi píchnout epidurál, ale nemohli se trefit, takže mám na zádech 3 vpichy. Nevím jestli mě víc boleli kontrakce nebo když mě bodali do zad, ale bolestí jsem řvala jak ještě nikdy.. Před epidurálem píchají nějakou látku, aby našli to správné místo, ale u mě musí být všechno jinak, takže obvyklá dávka co dávají všem u mě zareagovala úplně jinak.. Zaškubala mi noha a od břicha dolů jsem přestala cítit tělo. Nemohla jsem hýbat nohama, necítila kontrakce, prostě vůbec nic.. Epidurál mi tedy nakonec vůbec nedali. Za chvíli přišla doktorka a že prý jdeme na to. Musím říct, že porod proběhl dobře, díky „ochrnutí“ jsem necítila vůbec nic. Začala jsem jen brečet ve chvíli, kdy se mě zeptali jestli se budu chtít s miminkem nějak rozloučit, jestli ho chci vidět. Nevím jak bych to zvládala, tak jsem radši řekla že ne, ani do dnes nevíme zda jsme čekali holčičku nebo chlapečka, nechtěli jsme vědět víc než je nutné.. :,( Asi po hodině a půl bylo po všem. Manžela mezitím vyhodili z oddělení, nevěděl co se se mnou děje, chodil po areálu v Motole a čekal. Myslela jsem, že mě odvezou na pokoj, ale čekala mě noc na JIP. Manželovi jsem jen napsala, že jsem v pořádku a ať jede domů. Strašně moc se mu ulevilo, moc se o mě bál. V neděli ráno po noci na JIP mě odvezli na pokoj, kam za mnou hned přijel. Byla jsem tak šťastná že ho vidím, že jsme spolu zase brečeli, teď už ale z toho, že je to za námi a že už bude určitě jen dobře. V pondělí ráno mě pustili z nemocnice domů.
Musím pořád manželovi děkovat, protože byl celý týden pořád se mnou, vykašlal se na práci a podporoval mě. Jsem mu za to strašně moc vděčná, je to ten nejlepší chlap na světě :srdce:
Nyní je mi už o něco lépe, fyzicky i psychicky se dávám dohromady a těšíme se, až budu v pořádku abychom se mohli začít snažit o miminko znovu. Teď už se jistě vše podaří a vše bude tak jak má být…
Také jsem už poučená a vím, že nemám jen věřit doktorům a spoléhat se na ně. S mojí gynekoložkou končím a chci si najít novou. Takovou, která mi včas udělá testy tak, jak se mají dělat a je trochu vybavená a ne aby mě kvůli všemu posílala někam jinam se žádankou… Pro příště si to ohlídám sama a vše budu řešit hned od začátku, protože to co mám za sebou už nechci nikdy víc zažít…
Musím také ještě moc poděkovat všem doktorům a sestřičkám v Motole, jejich přístup byl skvělý a měli se mnou velikou trpělivost..

Chtěla jsem zde napsat svůj příběh hlavně pro to, aby žádná z vás nic nepodcenila. Všem držím palce, aby jste měly zdravá miminka!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

22697
16.2.16 14:06

A tobě nedělaly/nenabídly screening ve 12.tt?
Jinak nevím, co napsat. Chlácholit ani kamenovat nebudu, nebyla jsem v takové situaci, tudíž nemůžu posoudit. :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
340
16.2.16 14:08

Je mi to moc líto :(
Můžu se zeptat - screening v I. trim jsi absolvovala? S jakým výsledkem? Děkuji
Přeji hodně síly a ať se brzy zadari!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ellusa
16.2.16 14:09

@Bead Je mi z tvého příběhu moc smutno a vlastně ani nevím, co říct, protože slova v takovém případě asi moc nepomohou :,(. Moc se oba držte, držím palce, abyste si to špatné už vybrali a čekalo vás příště krásné a zdravé miminko :hug: :hug: :hug:

• Citovat
  • Upravit
7320
16.2.16 14:23
@Aries6 píše:
A tobě nedělaly/nenabídly screening ve 12.tt?
Jinak nevím, co napsat. Chlácholit ani kamenovat nebudu, nebyla jsem v takové situaci, tudíž nemůžu posoudit. :think:

Mně třeba doktor screening ve 12.tt nenabízel, ani jsem o něm tenkrát nevěděla, dočetla jsem se o něm tady a asi bych ho už nestihla.

Musím ale říct, že v podstatě doktorka zakladatelky nic vlastně nezanedbala :nevim: Screening není „povinný“ a doktor nemá povinnost o něm říkat (tak mi to tu i holky tenkrát napsaly, že je to vlastně má chyba, že jsem si to nezjistila). A to, že doktorka posílá se žádankami na genetiku je přeci v pořádku. Podle mého běžný postup.

Je mi líto, že jste „přišli“ o miminko, nebudu se k tomu taky vyjadřovat, nezažila jsem to. Snad se brzy zase zadaří.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22697
16.2.16 14:25

@Pomka To jo, já se jen ptám… ono by to moc nezměnilo…
Ale tripply jsou fakt přežitek.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7320
16.2.16 14:27
@Aries6 píše:
@Pomka To jo, já se jen ptám… ono by to moc nezměnilo…
Ale tripply jsou fakt přežitek.

Přežitek asi jo, ale vem si to tak, že kdyby doktor tripply neudělal a dítě bylo postižené, tak může být padající… protože tripply jsou „povinné“ (mám dojem) a to ostatní ne. Řekla bych, že se tím doktoři „jistí“. To je jen můj názor. Já měla tripply taky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5228
16.2.16 14:34

Je mi to moc líto, co k tomu napsat. :kytka:
Co se týče zanedbání nebo nezanedbání, já myslím, že tady nikdo nic nezanedbal, zkrátka, na zdravé miminko nikdo nikomu záruku nedá. Já jsem měla naopak pozitivní mnohem přesnější NT scr. u 2 těhotenství a děti byly zdravé. Zkrátka, každý to pak posuzuje podle svých zkušeností. :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5228
16.2.16 14:35
@Pomka píše:
Přežitek asi jo, ale vem si to tak, že kdyby doktor tripply neudělal a dítě bylo postižené, tak může být padající… protože tripply jsou „povinné“ (mám dojem) a to ostatní ne. Řekla bych, že se tím doktoři „jistí“. To je jen můj názor. Já měla tripply taky.

Povinného není nic, já jsem ve 3. a 4. těhotenství odmítla s díky tripply i NT scr.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22697
16.2.16 14:39

@Pomka Povinné nejsou. Ale když se nedělá screening ve 12.tt, tak je většina doktorů dělá. Někdo i k tomu, což je totálně zbytečný. No ono je to fakt jedno.
Blbý je, že to ženský neví. To je to samý s očkováním dětí. Neřekla bych, že tady platí „neznalost neomlouvá“ - ti lékaři jsou od toho, aby nás informovali a někteří to nedělají nebo to dělají, jak se jim to hodí… :?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
340
16.2.16 14:40

Smutné..ale snad bude líp. Musím říct, že z těchto důvodů chodím do velkého gyncentra, kde mají všechno vybavení a jsou rychlí. Nechtěla jsem chodit k lékaři, který na různá vyšetření musí pacienty posílat jinam.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2844
16.2.16 14:43

Je mi moc a moc líto, co tě potkalo :( Moc ti přeji, ať se co nejdříve dočkáte zdravého miminka. Sama jdu na NT screening za ani ne dva týdny, tak mám trochu strach, ale musíme věřit, všechno nakonec nějak dopadne. Drž se, bude zase lépe.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7320
16.2.16 14:46
@Aries6 píše:
@Pomka Povinné nejsou. Ale když se nedělá screening ve 12.tt, tak je většina doktorů dělá. Někdo i k tomu, což je totálně zbytečný. No ono je to fakt jedno.
Blbý je, že to ženský neví. To je to samý s očkováním dětí. Neřekla bych, že tady platí „neznalost neomlouvá“ - ti lékaři jsou od toho, aby nás informovali a někteří to nedělají nebo to dělají, jak se jim to hodí… :?

S tim souhlasim! Doktori by meli informovat o moznostech vysetreni apod. Navic screning v 1.trimestru je uz dnes temer bezna vec. No muj lekar si to zatim taky nemysli, ale pro priste uz to vim :-)

Ale fakt jsem mela za to, ze v pripade neprovedeni tripplu a postizeni by mohl byt lekar padajici.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Ellusa
16.2.16 14:54

Triple povinný není, NT-screening taky ne (ten je navíc hrazený pacientkou), ani jedno nedá stoprocentní jistotu, že je dítě v pořádku. NT je přesnější, ale pořád je to jen screening, mnohem vyšší vypovídací hodnotu dává integrace výsledku triple + NT-screening, kdy se spolehlivost zase výrazně zvyšuje, vysokou míru jistoty dávají testy z krve jako Prenascan, Clarigo, stoprocentní je vlastně jen odběr plodovky, který však má svá rizika… Triple test neslouží jen k DS, ale i k odhalení rozštěpových vad apod., genetička, se kterou jsem konzultovala já, ho doporučuje i k NT-screeningu, pokud ten není dělaný na nějakém fakt prověřeném pracovišti, kde hodně umí vyčíst z UTZ… Nevím, jestli bych v tomto případě řekla, že se dr. dopustila nějakého pochybení, NT-screening by stejně neprováděla, ale odesílala by jinam (protože certifikovaných dr. není zas tolik a jinam bych nešla), genetiku ani odběr plodovky by taky běžný dr. nedělal, ale odesílá se na to na specializovaná pracoviště, asi kdyby NT-screening zakladatelce doporučila, mohli odhalit problémy o něco dříve, ale na tom smutném výsledku by to bohužel nic nezměnilo :nevim: :nevim:. Za to nemůže dr., ale příroda :(

• Citovat
  • Upravit
5
16.2.16 15:15

Díky za reakce, chtěla jsem napsat svůj příběh hlavně pro to, aby jste neudělaly chybu jako já a nečekaly až vám lékař něco řekne, ale aby jste se samotné zajímaly jaké jsou možnosti.. Screening v prvním trimestru mi bohužel nedělali. Kdyby jo, nemuselo to dojít tak daleko a mohlo se vše řešit dříve. Pro příště jsme se poučili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama