Poznají se na UTZ zánět slinivky a žlučové kamínky?

1382
15.3.17 20:06

Poznaji se na UTZ zanet slinivky a zlucove kaminky?

Prosim, da se na ultrazvuku poznat, kdyz je problem se slinivkou a zlucove kameny? Nebo je k tomu potreba vzit i krev? Kdyz na utz nic zvlastniho neni videt, je tak vylouceny problem se slinivkou a zlucnikem?
Dekuji :mavam:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Reakce:

17221
15.3.17 20:16

Jen z UZ se to jednoznacne urcit neda. Obvykle je nutne vzit krev a nekdy jsou potreba i dalsi vysetreni.
Resp. UZ muze vyloucit kameny ve zlucniku, ale uz ne ve zlucovych cestach. Slinivka casto nebyva na UZ videt vubec.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
8953
15.3.17 21:34

Kameny videt jsou. Zanet slinivky asi taky (je prosaknute okoli), ale i bez toho je zanet slinivky sakra poznat. To je takova bolest, ze se proste „prehlednout“ neda.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17221
15.3.17 21:52

Tak a ted si vyber, jake odpovedu budes verit.
Mozna bys mela upresnit, o jakou situaci jde, to je totiz zasadni…

No, on je hlavne podstatny klinicky obraz, proto se chodi k lekari a ne rovnou na UZ.
Pokud mas akutni potize, ktere te dovedou rovnou na chirurgii, je standardem UZ a odbery, takze se touto kombinaci vylouci jak kameny ve zlucniku, tak zanet slinivky a pokud je podezreni na kameny ucpavajici zlucovod, ktere na UZ nemusi byt videt, doplni si i dalsi vysetreni.
POkud se jedna o klasickou situaci obcasnych bolesti bricha, se kterymi te praktik posle na UZ, tak jiste nemas akutni zanet slinivky a nejspis ani kameny ve zlucovodech. A kameny ve zlucniku videt na UZ jsou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1382
15.3.17 22:01

@mroe Dobre, priblizim situaci :D
Uz nekolik mesicu mam bolesti pod levym zebrem smerem k pupku. Takova tupa a zaroven bodava bolest. K tomu se mi pridaly infekce v krku, ted momentalne se lecim se streptokokem. Na utz bricha jsem byla pred mesicem, zjistena zvetsena slezina. Podle dr. je zvetsena kvuli tomu streptokokovi (v krku a nosohltanu). Bolest bricha je stala, nezavisle na jidle, vleze trochu horsi. Budi me to ze spani. Je mozne, ze takovou paseku nadela zvetsena slezina? Proto me napadla ta slinivka, jestli to nemuze byt (pred mesicem na utz slinivka ok, krev na slinivku mi nebrali). Jen se ujistuju, abych neco pripadne nezanedbala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1382
15.3.17 22:04

Jeste dodam, ze bricho nahore mam porad nafoukle a napnute a je to fakt neprijemny… k.tomu ta bolest. Jak kdyby me tam nekdo rezal nozem a zaroven tlak :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
17221
15.3.17 22:14

Tak slinivka u mladych stihlych zen byva videt. U starsich nebo silnejsich byva videt zcasti, neni obvykle videt ta cast zasahujici prave doleva. Nicmene zanet to fakt nebude, to ne.
Nevim, jak moc zvetsenou slezinu mas, pokud neni opravdu vyrazne vetsi, tyhle potize temer jiste nedela.
Jsou zhruba tri moznosti, bud je to zaludek ( zalezi, jake mas dalsi potize), nebo strevo, nebo zada.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3000
15.3.17 22:18

U UTZ bricha zalezi hlavne na tom, jak zkuseny doktor ho dela ;) Znam machry, ktery videj i zaludecni vred i kopyta, ktera nedokazou zobrazit slinivku ( nekdy to jde fakt blbe)… zlucnikove kameny by ale mel videt u prumerny internista… jen k tomu teda tebou popisovana klinika moc nesedi…spis mi to zavani problemem se strevem… maji ty bolesti nejakou souvislost s jidlem ci urcitymi potravinami? Nejaka forma intolerance s flatulenci?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1382
15.3.17 22:42

Diky, holky, za reakce :)
S jidlem to prave souvislost vubec nema, boli me to stabilne porad. Zadne dalsi potize nemam, jen tu bolest, nafoukle a napjate bricho nahore a trochu plynatost, ale to prisuzuju caste konzumaci lustenin a zeleniny. Zadne paleni zahy, zvraceni. Takze myslite, ze to muze byt strevo? Mam s tim zajit na chirurgii? Byla jsem s tim jen u obvodni. A ta mi tvrdi, ze je to z te sleziny, ale to se mi moc nezda. Mam ji zvetsenou 6×13 cm, ale merim stezi 160 cm, takze na me je to dost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama