Pozor na chytré knížky !!!

1
4.11.06 11:06

Pozor na chytré knížky !!!

Ráda bych vás upozornila na jednu dobrou radu v knížce „Velká obrázková kniha pro malé děti“ od Bohumila Říhy a Mileny Lukešové která může být pro vaše děti nebezpečná !!!
Přečtěte si tento článek a uvidíte jak umí dětem dobře poradit. http://bahnulka.bloguje.cz/…vim-proc.php Tak pozor na úrazy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

4039
4.11.06 11:28

fakt dobrý námět ke hře :twisted:
N.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
4.11.06 13:05

Ono mezi námi…
Jako životně nebezpečný se mi zdá třeba i Hurvínek… Kdyby naše holky napodobovaly to, co tam Hurvínek s máničkou dělají, tak je už nemáme…
Nebo Pat a Mat.. Nebo Rákosníček…
Knížky zatím takto zmáklé nemám… Čteme jen krátké pohádky…

A bezvadné jsou i vzorce chování ve večerníčcích - třeba taková Maková panenka nebo Broučci - obojí je dost drsné, když se na to člověk podívá z pohledu dospělého…

Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
980
4.11.06 13:07

j

ahojky, dostala jsem v majlu taky par zajimavosti - mozna se to sem hodi, tak to nakopiruju.

Sami víte, že zaujmout dítě je věc nelehká. Pokud zrovna nemohu lechtat, bafat, # štěkat a dělat legrační obličeje, musím si vystačit s říkadly a básničkami. Svým # zpěvem porušuji domovní klid a jistě i autorský zákon, tak většinu písní # zrychleně recituji. Podobně jako to dělají rapeři. Co se v dětské poezii vlastně # dozvídáme? Beru si na pomoc knížku svého dítěte, abych to zjistil. # # Tak třeba: Ententýky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. Slovo „ententýky“ je # jedno z prvních slov, které se dítě naučí… a nikdy nepoužije. Nevím, jestli # jsou zmíněnými „špalíky“ myšleny devítivoltové baterie. Pak bych chápal, že jde # zřejmě o varování před následky úrazu elektrickým proudem. # # Pec nám spadla, pec nám spadla, # kdopak nám ji postaví. # starý pecař není doma a # mladý to neumí. # # Viděli jste někdo starého pecaře? A mladého? Případně pecařku s pecařčaty? Možná # tak starého pizzaře! Taky se vám zdá, že jsou říkanky našeho dětství málo # aktuální? Tady je poselství mladým generacím jasné. # Starý pecař je pracovně vytížený machr a mladej je lempl. V bytech s ústředním # topením lze použít variantu „starý topenář není doma“ nebo pravděpodobnější # „starý topenář nebere mobil“. # # V písničce „Ovčáci čtveráci“ se dítě dozvídá: # # Nebyla to vička # Ani čočovička # # Co je to proboha „vička“? Ta patří podle mého soudu do stejného pytle jako # „ententýk“. Potřebovali jste někdy slovo „vička“? (Neplést s frekventovaným # výrazem „slivovička“!) Vzpomínejte! A výraz ovčáci čtveráci? Mrně zvládající # nějakých 200 slov má ve své slovní zásobě pecaře, ententýk, čočovičku (nebo # šošovičku?) a vičku. O významu těchto slov nemají leckdy jasno ani odborníci. # # Od básničky „Polámal se mraveneček“ jsem si sliboval morální povzbuzení pro # nemocné dítě. Na obrázku k říkance je malý nemocný mraveneček. U jeho postýlky # stojí pan doktor a ve flanelových pyžamech tatínek - mravenec a maminka … # mno… vlastně taky mravenec. Maminka-mravenec??! # Vzhledem k růžovému flanelovému pyžamu jde asi těžko o královnu - tedy # mravenečkovu maminku! Z logiky věci tedy musí jít o divně oblečeného # strejdu-mravence. Hle, jaký liberální autor! # # Šnečku, šnečku vystrč růžky # Dám ti tvaroh na parůžky # # Předně šneček nemá růžky a vzhledem k tomu, že je hermafrodit, tak si obtížně # nasazuje i parůžky! A pak, koho z vás láká představa, že běháte po zahradě a # drolíte nízkotučný tvaroh na slimáky?? Pokud by básnička vznikla v dnešní době, # byla by označena jistě za „odvážnou“ či „výstřední“. # # A pak zde máme :,-(istické - například „Šla Nanynka do zelí“. # # Při verši: # # Přišel na ni Pepíček # rozšlapal jí košíček # # se dítě dozvídá o vandalství a šikaně. Dejme tomu… Jen nevím, proč je v # záhlaví písničky uvedeno „veselá lidová“… # # O něco těžší kalibr je: # # Chodí pešek okolo, # nekoukej se na něho # Kdo se na něj koukne # Toho pešek bouchne # # Pokud si dobře vzpomínám na pravidla této hry, tak pešek (kdy jste naposledy # použili slovo pešek?) bouchne, i když se nekouknete. Vidíte v tom nějaký # výchovný element? Já ne! Poslouchej příkazy a budeš náhodně potrestán. Velký # bratr (s peškem) se dívá! # # Nejhorší jsem si nechal na konec. Co si myslíte o verši Budulínku dej mi hrášku, # povozím Tě na ocásku? Ano! Pedofilní lišák loudí luštěninu! Nebo snad uveze # pětikilová liška patnáctikilového Budulínka? Na ocásku? # Viděli jste někdy lišku vozit někoho nebo něco na ocásku? Radši svému dítěti # budu číst před spaním v matematicko-fyzikálních tabulkách! A každého, kdo mi # bude podstrkovat podobnou dětskou knížku, praštím! # Peškem! #

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4039
4.11.06 14:06

Desty : báječný … :lol:
Lesi: a to už radši nemluvím o těch drasťákách typu Tom a Jerry, Pokémon a Digimon a podobný kráviny, Kačer Woodo nebo jak se to jmenuje…z minuty koukání jsem z toho unavená i já…

ZLatej Rákosníček

NiKi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2733
4.11.06 14:14

No já neví, já tuto knihu ještě z dětství doma mám, byla dokonce mou velmi oblíbenou, a nijak negativně mě nepoznamenala… Myslím, že kolem je mnoho víc nástrah na naše děti, a škodlivějších…
K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
4.11.06 17:29

NiKi, ja ty americke „detske“ serialy ani nezminovala, ty jsou zcela z jine kategorie.

Jeste me napadly lidove pisne - ty jsou taky pekne prisprostle :D
L.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
529
4.11.06 17:55

Desty ,tak to je výýýýbornej příspěvek totok :! :lol: :lol: :lol: Četla jsem to nahlas,aby si i muž přišel na svý a řezala jsem se smíchem tak,že mně tekly slzy jak hrachy :lol:
Dík za přidaných 5 let života :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5811
4.11.06 19:36

Mně se jeden páťák, fanoušek Harryho Pottera, po krátké debatě na téma nenaučených slovíček pokoušel uřknout (podle zezadu :wink: )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
22315
4.11.06 19:45

Holky a co takova karkulka............vlkovi rozparat bricho :-)

Nebo Jenik a MAri.....jezibabu supnout do pece :-D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1468
4.11.06 20:09

Katko, to jsou naše nejoblíbenější. K tomu Sněhurka - no otrávené jablko je přece super… :wink: :lol: Smolíček pacholíček - Jezinky si pravda nepochutnaly… Hold celá klasika je trochu úlet :lol: :lol: :lol: . Ale my to přežily ve zdraví, tak snad i naše děti. :D

Beruška :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
4.11.06 20:13

no já si tedy myslím, že děti takové knížky ani nepotřebují k tomu, aby měly nějaký návod k různým skopičinám ..... stačí když si vzpomenu na sebe … :roll:

desty - slovo pešek používáme docela často - jako „máš peška“ ovšem tím myslíme, že dotyčný/á má smůlu :wink: :lol: Ovšem plně souhlasím, že tato hra je z našeho „dospěláckého“ pohledu nesmyslná :lol: Ale Jinak super výklad … :lol: :lol: :lol:

A co třeba takové básně - přesněji balady … například z Kytice od K.J.Erbena??? Docela brutus … vodníkovi se nevrátí družka, tak dítěti usekne hlavu, matka nejprv dítě straší, a pak ho sama strachy zadusí (polednice), matka s vlastní dcerou ze žárlivosti a touhy po bohatství zabijou a rozčtvrtí nevlastní sestru (Zlatý kolovrat), což teprv ostatní brutální balady … :wink: :lol:

Já tedy nemám nic proti našim pohádkám .. mě nejvíc drtí takové ty jako Pokemoni, a podobné nesmysly hemžící se roboty a nestvůrami a pod. … fuj. :twisted: A asi nejhorší je, že je to prostě teď moderní a děcka po tom jdou … a je jen na nás, zda jim zabráníme aby něco takového viděly byť koutkem oka nebo o tom neměli ani páru … :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
741
4.11.06 20:15

Desty: já se tluču smíchem… :lol:

Zvláštní je, že sme tohle nedávno řešili, jak sou ty pohádky drastický. Zfilmovat autenticky Perníkovou chaloupku by byl docela horor (bába je kanibalka a Jeníček s Mařenkou nakonec provedou kremaci.)

O karkulce, babičce a pod. co vyskakují vlkovi z břicha již značně natrávení zřejmě, to radši pomlčím.

Nedávno se mi taky dostala do rukou knížka o Otesánkovi, který snědl husy, slepice, psa i s boudou, kočku, krávu, maminku a tatínka. Byla sem zvědavá, jak to dál pokračuje, protože si to dál nepamatuju. Takže - otesánek se napil, pukl, všichni vyskočili a maminka mu pak dala talíř kaše (jenom), a tím to končí. Ale co dál? Bude kaše otesánkovi stačit, nebo dál bude pojídat všechny ve svém okolí? :?

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
741
4.11.06 20:18

andela: no, k tomu Erbenovi: Já osobně si myslím, že jeho básničky sou mistrný dílo, ale obsahově fakt ujetý, zřejmě nebyl moc psychicky v pořádku. Mám ho ráda, ale dětem bych to jako povinnou četbu ve škole určitě nedávala.

Bibina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
291
5.11.06 04:55

U nás se slovo pešek používalo dost, v mužské části mé rodiny je to totiž synonymum pro mestruační vložku :)

Jinak mi „varování před nebezpečnými knížkami“ přijde trochu ulítlé. Připravujeme naše děti na vstup do života, který není bezpečný ani pohádkově idylický, nemůžeme cenzurovat každou písničku a pohádku, aby z toho dítě náhodou nemělo trauma. Trauma bude mít spíš z toho, že se pak v průběhu života dozví, že mu v těch pohádkách pěkně kecali.

Pokud na nějakou totální blbost v knížce nebo ve filmu dítě narazí, je na rodičích, aby mu to vysvětlili a rozumně podali.
Já jsem se taky málem v šesti letech zabila, když jsem po shlédnutí pana Tau skákala ze střechy s deštníkem a přistála sousedům na zahradě na šňůrách na prádlo, kde jsem se skoro uškrtila. Pana Tau bych z toho ale nevinila… :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama