PPM a smlouva na dobu určitou + neschopenka

14
7.8.08 12:40

PPM a smlouva na dobu určitou + neschopenka

Ahoj,

vím, že tohle téma se už x krát probíralo, ale přesto bych potřebovala poradit.
Smlouva na dobu určitou mi skončila k 31.7.2008, na neschopence jsem cca od začátku dubna, na mateřskou mám nastoupit během srpna. Podmínky pro PPM splňuji.
Byla jsem u Dr. a ta mi spočítala a vyplnila do formuláře nástup na mateřskou 8 týdnů před termínem porodu (šla jsem tam tedy s tím, že mám nárok díky ochranné lhůtě z předchozího zaměstnání na 6 týdnů před termínem porodu, to jsem nastudovala z diskusí na internetu). Po debatě s s DR (ke které se přidala i sestra), že to skutečně 6 týdnů před termínem napsat nejde, jsem si vzala vyplněný formulář (+ ukončenou neschopenku) a s tím jsem šla pak k zaměstnavateli. Na personálním mi sdělili, že to tak nelze (podle zákona) a musím mít ukončenou neschopenku a nástup na MD 6 týdnů před porodem (a že už takový případ měli). Teď musím zpátky k Dr. (má dovolenou, tudíž se to všechno posouvá) a nějak argumentovat (před člověkem který si myslí svojí pravdu). Trochu mě překvapuje, že bych u téhle Dr. byla první případ tohoto typu a nikdo by se se špatně vyplněným formulářem nevrátil.
Byla jsem se poradit na sociálce (neporadili), zkouším hledat dál na netu - pokud jsem našla správně, řídí se nástup na MD § 7 zákona č. 88/1968 Sb..
Potřebovala bych zkušenost někoho, kdo má tuto situaci za sebou…

Děkuju K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

1438
11.8.08 21:49

Re: PPM a smlouva na dobu určitou + neschopenka

Zkušenost za sebou nemám, ale mohu ti poskytnout paragrafy :wink:

Vyhláška č. 31/1993 Sb., o posuzování dočasné pracovní neschopnosti pro účely sociálního zabezpečení § 7

(odst. 1) Lékař ukončí pracovní neschopnost

1. ženy, jestliže má nárok na peněžitou pomoc v mateřství, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud žena nenastoupila mateřskou dovolenou dříve,

http://www.podnikatel.cz/…zabezpeceni/

Tys na mateřskou dovolenou nemohla nastoupit dřív, protože „mateřská dovolená“ je dle Zákoníku práce omluvená absence v zaměstnání, ty už ovšem zaměstnaná nejsi, tudíž sice budeš pobírat peněžitou pomoc v mateřství (= dávky nemocenského pojištění), ale v žádném případě nemůžeš čerpat mateřskou dovolenou (nejsi zaměstnaná = nemůžeš v zaměstnání čerpat volno). Navíc i kdybys zaměstnaná byla, tak ze Zákoníku práce vyplývá, že nástup na mateřskou dovolenou si určuje zaměstnankyně sama - tedy neurčuje jí ho ani lékař, ani zaměstnavatel, je na její vůli, kdy nastoupí. Takže pro lékaře platí, že pokud zaměstnankyně sama nechce nastoupit dřív, ukončí jí neschopenku dle vyhlášky šest týdnů před termínem porodu.

A dále je tady

Zákon o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění

§6 (odst. 4) Peněžitá pomoc v mateřství náleží také ženě, která byla v posledních dvou letech před porodem účastna aspoň 270 dnů pojištění (péče, zabezpečení) podle předchozích odstavců, jestliže jí trvá ochranná lhůta z jejího dřívějšího nemocenského pojištění ještě počátkem šestého týdne před očekávaným nebo skutečným dnem porodu, nebo jestliže až do počátku tohoto týdne pobírá nemocenské z dřívějšího nemocenského pojištění.

§ 7 (odst. 4) V případech uvedených v § 6 odst. 4 se peněžitá pomoc v mateřství poskytuje od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.

http://www.pravnipredpisy.cz/…_------_.php

Myslím, že je to napsané dost jasně :)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14
12.8.08 11:38

Les, díky :)

U Dr. jsem byla včera, myslím, že se mi jí nepodařilo přesvědčit, ale papíry budu mít v pořádku. Přinesla jsem si sebou vytištěný list s konkrétními paragrafy zákona 88/1968, Dr. to tedy četla, ale jak jsem psala - jako přesvědčený člověk nevypadala.

Problém pak byl v tom, že jak měla Dr. dovolenou v období kdy mě z práce s tím papírem vrátili, tak já už měla předem ukončenou neschopenku k pátečnímu datu. Naštěstí ta neschopenka nebyla odeslaná, takže to šlo opravit. Ale jednu chvíli to vypadalo špatně, nástup na mateřskou mi byla ochotná opravit, klidně ať si tam napíšu jakýkoliv datum, ale prý kdyby býval byl odeslaný papír o ukončení neschopenky, tak to nešlo (teď mám opět navázanou neschopenku a mateřskou) a to mě posílala ať se jdu poradit do práce…a tudíž pak asi na 14 dní na úřad práce ? prostě žádná legrace.

Když jsem argumentovala tou ochrannou lhůtou po skončení zaměstnání, tak pak Dr. řekla že nikdy nikoho takovýho neměla, a to chodím v Praze, asi jsem exot. A její hlavní argument týkající se těch 8 týdnů - že prý má zájem sociálka ? aby se ty neschopenky ukončovaly takhle brzy a nenechávaly na ten 6. týden.

Stručně: jsem ráda, že mám to vyřizování za sebou a že to takhle dopadlo (byly to nervy. :roll: ) K.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18.12.12 22:43

Smlouva na dobu určitou a mateřská

Ahoj,
vůbec si nevím rady, mám termín porodu 16.4.2013, ale pracovní smlouvu mám na určito do 31.1.2013 (v této práci dělám už skoro 2 roky), potřebovala bych poradit kdy mám nastoupit na neschopensku a pak následně přejít na mateřskou. Když půjdu začátkém ledna na neschopensku tak nevím jestli se 1-3 den co je „zadarmo“ a 4-21 co hradí zaměstnavatel jsou jen pracovní nebo kalendářní dny.Kdy teda přesně nastoupit, a bych něco neprošvihla.
Moc děkuji za radu, trochu se v tom plácám :)
Lucka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Tunrida
19.12.12 07:15

@Luc.Machackova Když půjdeš hned, budeš to mít nejlepší. Když začátkem ledna, tak to též stihneš.

• Nahlásit
  • Citovat
10.1.13 13:48

Mateřská ??

Moc děkuji za radu :)
Mám tedy jeste jednu vec se kterou si nevím rady.. od 4.1.2013 jsem nastoupila na neschopenku, TP mám 14.4., chtěla bych nastoupit v polovině března na mateřskou, jen by mě zájímalo, jak se vlastně vyplací Mateřská - 28týdnu a následně rodičovský příspěvek (220.tis.) chci jít na 2 roky na mateřskou. Tak vůbec neví, jestli se začně prvně vyplacet mateřská 28t. a až toto období uplyne tak teprve se začne vyplacent rodičovský příspěvek? Nebo to bude vše dohromady.
Možná hloupý dotaz, ale já v tomto naprostu plavu :)
Moc děkuji za info

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
10.5.17 16:30

Holky potřebovala bych poradit, jestli to mam správně vypočítaný. Zjistila jsem že jsem těhotná a datum porodu mám 3.1 2018. Smlouvu mam ale teď do konce května. Pokud jsem správně pocitala tak ochrana lhuta je 180 dni a pokus mě neprodlouži smlouvu budu mít narok na mateřskou? Odpracovane dny mám. A do porodu bych měla mit 232 dni ode dneška. To je 10.5. 2017. Nevim zda mam zapirat v praci a vydržet to az do konce mesice nez mi daji další smlouvu. To bych byla pak vklidu, ale dává mi ta prace zabrat protože dělám i noční. :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama