PPM na manžela - co prvních 6 týdnů po porodu??

26.4.16 14:29

PPM na manžela - co prvních 6 týdnů po porodu??

Zdravím, našla jsem sice podobná témata, ale nikdo tu zatím neřešil úplně stejnou situaci jako já, proto prosím radu :-) Jsem na rodičovské dovolené s prvním synem (příspěvek ani nestihnu dočerpat celý, ještě by mi pokračoval). Za dva měsíce se nám narodí druhé dítě. Nárok na PPM nemám, normálně se proto nastupuje dnem porodu na novou rodičovskou, která je napsaná na mladší dítě. Chceme ale, aby na PPM nastoupil manžel, který na ni nárok má, je to pro nás finančně výhodné - podle zákona je to možné od počátku sedmého týdne po porodu. Jak tedy ale řešit prvních 6 týdnů po porodu, kdy už nemohu pobírat starou rodičovskou? Požádat o novou a pak čerpání RP přerušit na dobu, co by manžel čerpal PPM, asi nepůjde - nenašla jsem v zákoně, že by bylo možné čerpání RP přerušit. Po dobu 6 týdnů po porodu tedy já ani manžel RP ani PPM pobírat nebudeme, a já si do konce manželovy PPM doplatím pojištění? Nebo je možné nahlásit na pojišťovnu, že po tuto dobu pečuji o nezaopatřené dítě, a nebudu muset pojistné doplácet? Případně máte zkušenosti s jiným řešením této situace? Dnes jsem se chtěla ptát na OSSZ, ale mají zrovna rekonstrukci… :cert:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
10211
26.4.16 14:35

RP je možné pobírat jen na nejmladší dítě, nemůžeš mít RP na starší a PPM na mladší dítě. A pokud by na PPM nastoupil manžel, tak by nemohl u zaměstnavatele pracovat na stejnou smlouvu, ze které mu jde PPM.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.16 14:36

Ukončíte první rodičák a na druhý nenastoupíte dnem porodu, ale až po skončení ppm manžela, těch 6 týdnů po porodu čestně prohlásíte na zdravotní pojišťovně, že se staráte o nezletilé dítě do 4 let, abyste neplatila zdravotko. Poradí vám tam, kde si vyřizujete RP, tam ho budete ukončovat a žádat o nový a dokládat dokumenty…

• Citovat
  • Nahlásit
26.4.16 14:42
@AnastazieB píše:
RP je možné pobírat jen na nejmladší dítě, nemůžeš mít RP na starší a PPM na mladší dítě. A pokud by na PPM nastoupil manžel, tak by nemohl u zaměstnavatele pracovat na stejnou smlouvu, ze které mu jde PPM.

Samozřejmě že RP mohu pobírat pouze na mladší dítě, vždyť to píšu :-) Manžel nebude při PPM pracovat u stávajícího zaměst. na stejnou smlouvu. Jde mi o to, jak řešit těch prvních 6 týdnů - zda je možné pobírat nový RP na mladší dítě a pak ho přerušit po dobu manželovy PPM, nebo ne a zaplatím si pojištění za celou dobu od porodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
26.4.16 14:45
@Anonymní píše:
Ukončíte první rodičák a na druhý nenastoupíte dnem porodu, ale až po skončení ppm manžela, těch 6 týdnů po porodu čestně prohlásíte na zdravotní pojišťovně, že se staráte o nezletilé dítě do 4 let, abyste neplatila zdravotko. Poradí vám tam, kde si vyřizujete RP, tam ho budete ukončovat a žádat o nový a dokládat dokumenty…

Zatím mi to také připadá jako nejlogičtější možnost. http://www.cssz.cz/…stupovat.htm tady na webu ČSSZ to v bodu 4 píšou trochu zvláštně. Máte s tím osobní zkušenost? :-)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
26.4.16 17:39
@slavikova.ja píše:
Zatím mi to také připadá jako nejlogičtější možnost. http://www.cssz.cz/…stupovat.htm tady na webu ČSSZ to v bodu 4 píšou trochu zvláštně. Máte s tím osobní zkušenost? :-)

Ano. Nekdo jde jeste i na UP a daji vam podporu v nezamestnanosti.

• Citovat
  • Nahlásit
26.4.16 18:15
@Anonymní píše:
Ano. Nekdo jde jeste i na UP a daji vam podporu v nezamestnanosti.
ÚP mě samozřejmě také napadl, ale na podporu pravděpodobně nemám nárok - v posledních dvou letech už jsem podporu v nezaměstnanosti pobírala (při prvním dítěti byl manžel také na PPM a já po tu dobu na ÚP)a hned po ní jsem přešla na rodičovskou, tudíž jsem nebyla důchodově pojištěná z výdělečné činnosti. Abych dostala podporu, musela bych asi být na rodičovské alespoň dva roky, jestli to správě chápu, já byla jen rok na rodičovské a předtím 4 měsíce na podpoře :D
  • Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat