Reklama

PPM v krachující firmě - co teď?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.08.18 16:59
PPM v krachující firmě - co teď?

Zdravím vás, omlouvám se za anonym, ale je to citlivé téma, tak musím…
12 let pracuji u jedné firmy, postupem času i za docela slušné peníze, tak jsem se těšila na příjemně strávenou mateřskou dovolenou s příjemnou peněžitou pomocí v mateřství. Leč děťátko k nám příliš nechvátalo, zadařilo se v květnu s tím, že termín porodu mám na začátku února 2019. Rok 2017 jsem měla účast v práci takřka ukázkou, snad jen jedno týdenní marození, možná dvě…
Bohužel letos 14 dnů v únoru a pak po otěhotnění dalších 14 dnů v květnu, nyní jsem doma na neschopence celý červenec a srpen s tím, že se chci nechat uschopnit a ještě chodit (nejsem doma skrz rizikové těhotenství, mám jiné problémy, těhotenství prospívá krásně, ale léčba jiného trvá o to déle, když nemohu tolik osvědčenou chemii). Nyní se ke mně dostala zpráva, že se na firmě něco velmi nepovedlo a že jí hrozí insolvence. Pokud by tento černý scénář nastal - co se děje pak? Jsem v tomto stádiu těhotenství nejspíš nezaměstnantelná, pokud budu na nemocenské nebo na pracáku, bude se mi krátit dávka PPM? Nebo o ni úplně přijdu? Děkuji za uvedení do obrazu, četla jsem něco na internetu, ale nejsem z toho moudrá… :?

Přečtěte si článek: Peněžitá pomoc v mateřství 2018: Aktuální info

Reklama

Reakce:

Lendeš
Kelišová 5261 příspěvků 15.08.18 17:34

Pokud by zaměstnání skončilo, tak jediné co, tak se s nástupem na PPM (6-8 týdnů před porodem) musíš vejít do ochranné lhůty 180 dní. Jestli v tu dobu budeš na pracáku nebo na nemocenské nebo doma a zdravotní si budeš hradit sama, to nemá na nárok na PPM ani její výši žádný vliv. Vliv by mělo pokud bys nastoupila do jiného zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské, protože pak by se výše PPM počítala jen z toho nového.

A ani nemocenská v době trvání prac. poměru neovlivní výši PPM, protože se jedná o vyloučené dny, které se do výpočtu nezahrnují.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.08.18 17:56

@Lendeš Děkuji moc za reakci, tak to se mi asi ulevilo, takže na MD bych mohla cca v polovině prosince (to je cca 8 týdnů), a když je ted polovina srpna, tak to je nějakých 120 dnů do MD, takže to by bylo ok… Myslela jsem, že kdyby těch vyloučených dnů bylo nějak hodně, že by se PPM krátila - nebo ne?

Lendeš
Kelišová 5261 příspěvků 15.08.18 18:23

Jo, to ti vyjde úplně v pohodě. Akorát kdyby zaměstnání skončilo, tak nebudeš formálně na MD, ale budeš jen příjemcem PPM - to je dobré vědět třeba kvůli povinnosti ohlásit změny zdravotní pojišťovně.

A nekrátila by se v žádném případě kvůli vyloučeným dnům. Ani kdybys na nemocenské byla celý rok, jen by se v takovém případě počítal vyměřovací základ z jiného období.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.18 13:23

@Lendeš Omlouvám se, že otravuji znovu, ale jestli bys náhodou nevěděla i toto, zaměstnavatel se docela snaží mou situaci řešit, bohužel nikdo neví, jak to dopadne… Řeším to, že jsme chtěli přímo z prvního dítěte navázat druhým dítětem, tam bych ale při konci zaměstnavatele přišla o PPM, což je poměrně zajímavá částka a byla by toho škoda, stavíme svépomocí a ještě dlouho budeme, tak je každá koruna dobrá.. Mám dvě možnosti:

1. Mám možnost uzavřít s novým zaměstnavatelem novou smlouvu, není ovšem jiné, že tento zaměstnavatel přežije, protože je s původním provázaný - pak bych přišla i o možnost případného odstupného tak nějak pro nic…
  2. Nechat to nyní vyplynout, pokud to zaměstnavatel přežije, tak OK, pokud ne, tak bych možná měla možnost již v těhotenství s druhým dítětem se nechat na nějakou chvíli opět zaměstnat, abych při nástupu na mateřskou byla opět zaměstnancem, otázkou je, jestli bych musela odchodit opět 270 dnů? Nebo by stačilo kratší dobu? A jakou?

eumedon
Extra třída :D 13509 příspěvků 03.09.18 18:40
@Anonymní píše:
@Lendeš Omlouvám se, že otravuji znovu, ale jestli bys náhodou nevěděla i toto, zaměstnavatel se docela snaží mou situaci řešit, bohužel nikdo neví, jak to dopadne… Řeším to, že jsme chtěli přímo z prvního dítěte navázat druhým dítětem, tam bych ale při konci zaměstnavatele přišla o PPM, což je poměrně zajímavá částka a byla by toho škoda, stavíme svépomocí a ještě dlouho budeme, tak je každá koruna dobrá.. Mám dvě možnosti:
  1. Mám možnost uzavřít s novým zaměstnavatelem novou smlouvu, není ovšem jiné, že tento zaměstnavatel přežije, protože je s původním provázaný - pak bych přišla i o možnost případného odstupného tak nějak pro nic…

Ta smlouva s novým zaměstnavatelem by byla se zkušební dobou, na dobu určitou, nebo proč bys měla přijít o odstupné?

Tak si polož podmínky: Doba neurčitá a bez zkušební doby a uvidíš. Zvlášť, jestli je s dosavadním zaměstnavatelem personálně provázaný, by doba určitá anebo zkušební doba mohla být jeho možností, jak s tebou vyšplouchnout.

Lendeš
Kelišová 5261 příspěvků 03.09.18 18:49

K tomu bodu 2: Do těch 270 dnů nemocenského pojištění se počítají všechny doby pojištění za období 2 let před nástupem na PPM, takže by záleželo kdy by skončil předchozí (tento) prac. poměr, kolik dní z něj by se tam počítalo a podle toho bys zbývající počet dní musela získat v novém. A kromě 270 dnů je potřeba splnit taky druhou podmínku, že bys na tu další PPM nastoupila ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě - ta by byla jen tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. A výše PPM by se počítala jen z nového zaměstnání. A v takovém případě pozor třeba na DPP nebo DPČ malého rozsahu, protože tam by vůbec nebyla ochranná lhůta a jsou tam trochu složitější podmínky.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.18 20:14

@eumedon Bylo by to na dobu neurčitou a bez zkušební doby, akorát odstupné ze zákona je podle odpracovaných let a ty bych logicky při nynějším nástupu neměla… Takže bych místo 3 platů/odstupného v případě krachu měla nárok na 1…

eumedon
Extra třída :D 13509 příspěvků 03.09.18 20:18
@Anonymní píše:
@eumedon Bylo by to na dobu neurčitou a bez zkušební doby, akorát odstupné ze zákona je podle odpracovaných let a ty bych logicky při nynějším nástupu neměla… Takže bych místo 3 platů/odstupného v případě krachu měla nárok na 1…

Aha.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.09.18 20:19

@Lendeš Ahá, no jo, takže vlastně pokud bych byla sice na rodičovské, ale stále jako zaměstnanec, tak se mi to počítá do těch 270 dnů? Pouze pokud bych už byla pouze na rodičovské, tak to se mi nepočítá a pak záleží, jak brzo po prvním by bylo druhé a kdy by zaměstnání oficiálně skončilo, že? Takže z toho mi vyplývá, že v tento moment by bylo lepší zkusit novou společnost. Plat mám mít stejný, jako dosud, takže byť by se to počítalo jen z těchto řekněme 3 měsíců před nástupem na PPM, krácená na penězích bych být nemusela…

No a doufat, že ještě nějakou chvíli vydrží… :?

Lendeš
Kelišová 5261 příspěvků 03.09.18 20:39

Jo, dokud trvá prac. poměr tak se to počítá do těch 270 dnů, i když jsi na RD apod.

Reklama

Váš příspěvek
Reklama

Reklama

Poslední články

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem... číst dále >

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní... číst dále >

Články z Expres.cz

Do čela s ním! 5 důvodů, proč by Kubera byl skvělým předsedou Senátu

Primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) slaví úspěchy nejen v domovském městě,... číst dále >

Marcus a Martinus už příští týden v Praze! Co musíte o koncertě vědět?

Norské sourozenecké duo Marcus a Martinus přijede už příští týden do Česka!... číst dále >

Články z Ona Dnes

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných... číst dále >

Příběh Jaroslava: Svatba, nebo rozchod. Nedokážu se rozhodnout

V životě by mě nenapadlo, že se dostanu do situace, kdy si nebudu vědět rady... číst dále >