PPP v první třídě, je to k něčemu?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

3HE
Generální žvanilka 21903 příspěvků 07.02.18 08:30
PPP v první třídě - je to k něčemu?

Ahoj, prosím maminky a učitelky prvního stupně o sdělení zkušenosti a radu ohledně vyšetření v Pedagogicko-psychologické poradně již v první třídě.
Jestli se už v první třídě posílá do PPP a ve které době - jestli je nyní ještě brzy… čekat nebo ne?

Protože… naše p. uč. má s mojí dcerou svatou trpělivost, dcera zřejmě „něco má“ - dle p. uč. nějaký syndrom???, který se časem možná projeví - je to komplikováno dost zvláštní povahou dítěte, takže se to těžko rozpoznává… a p. uč. s ní pracuje individuálním přístupem i bez předchozí návštěvy PPP. Říká, že v poradně se stejně dozvíme to, co už víme, protože dcera byla v předškolním období dvakrát ve PPP a pokaždé z toho vyšel stejný závěr, který se zřejmě o mnoho nezmění - pracovat s dcerou individuálním přístupem, což stejně ani jinak nejde a musím uznat, že p. uč. se opravdu snaží.
Ale přesto mi to vrtá hlavou. Jestli o PPP usilovat nebo věci nechat plynou v důvěře k p. uč.?

„prý“ se v první třídě do PPP moc dětí neposílá, protože p. uč. stejně musí pracovat individuálně… a když ano, tak později… dejme tomu v dubnu… ale vzhledem k čekacím lhůtám 2-3měsíce se dostane na řadu na konci šk. roku, tak jaký to má potom smysl?

Budu ráda za zkušenosti z praxe… děkuji :D

Stránka:  1 2 3 Další »
Reakce:

andelka83
Generální žvanilka 20142 příspěvků 07.02.18 08:38

Podle mě je vždycky dobré vědět co a jak. Můj syn má kombinovanou dg, takže jsou potřeba dva přístupy, kombinace, učitelka by měla mít něco v ruce, zpracuje se individuální plán, bude mít něco v ruce, nemusí tápat nebo se spoléhat na vlastní zkušenosti.
Teď budou mít PPP a SPC dost plno, budou termíny zápisů. Ale my jsme až tolik nečekali. Uvidíte. Každopádně bych to moc neodkladala.

xacxa
Zasloužilá kecalka 815 příspěvků 07.02.18 08:40

Dobrý den. Jsem bývalá učitelka v invalidním důchodu. Sice praxe moc nemám, ale jsem z učitelské rodiny. Z mojí zkušenosti jsem si všimla dislexie již u druháka a navíc při čtení v cizím jazyce, třídní učitelka to přisuzovala právě cizímu jazyku, a že se v češtině ještě může rozečíst, nicméně v dalším ročníku doporučila sama návštěvu PPP a dislexie byla potvrzena.
Teď z hlediska školy: je důležité navštěvovat poradnu pravidelně, alespoň jedenkrát za rok, kvůli aktualizaci dokumentace. Protože pokud nemá škola k dispozici aktuální výsledky z PPP nemusí už brát ohled na nějakou poruchu. Je to víceméně pro dobro vaší dcery. Na prvním stupni, kdy má dítě většinou jednu učitelku na vše do 3. třídy, to asi lze zohlednit, ale později musí třídní učitelka seznámit se situací u jednotlivých dětí s jakoukoliv poruchou učitele všech předmětů. Například pokud je doporučené ústní hodnocení, aby dítku nepsali známky.

3HE
Generální žvanilka 21903 příspěvků 07.02.18 08:46

@xacxa jedná se mi o současný stav - naní první třídu.

andelka83
Generální žvanilka 20142 příspěvků 07.02.18 08:49

@3HE podle mě čím dřív, tím líp. Učitelka může jít na nemocenskou ( naše byla dva měsíce v prvním pololetí 1 třídy), a co pak? Supl bude úplně mimo.

xacxa
Zasloužilá kecalka 815 příspěvků 07.02.18 08:50
@3HE píše:
@xacxa jedná se mi o současný stav - naní první třídu.

Už byla u zápisu? Pokud ne tak doporučuji mít i kzápisu nějaký čerstvý papír. Ale pokud jste byly v poradně i ve školce a zpráva není starší jednoho roku, měla by postačit. To bych se spíš informovala přímo v dané škole.

Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.02.18 08:51

Mě diagnostikovali několik vad učení až rok před maturitou na gymplu. Celoživotně zápasím se čtením nových slov (zaměňuji pořadí písmen) z dějepisem jsem byla na štíru protože jsem nedokázala správně přečíst a napsat letopočet. Kdyby místo trpělivého přístupu paní učitelky v první a druhé třídě (pak jsem se naučila své vady účinně obcházet) mě poslala do PPP, asi by se mnou víc pracovali na druhou stranu, asi bych nemohla ve třetí třídě do výběrové jazykové třídy a v šesté bych nemohla na velmi těžké gymnázium. Už si to celé moc nepamatuji, ale v hodinách psychologie jsme dělali právě testy na poruchy učení a mě ve všem naše školní psycholožka našla nějaký problém, podle ní jsem měla štěstí, protože s diagnózou bych se dostala tak na učňák. Takhle jsem trochu s obtížemi absolvovala gymnázium a mám Bc.

xacxa
Zasloužilá kecalka 815 příspěvků 07.02.18 08:53
@Anonymní píše:
Mě diagnostikovali několik vad učení až rok před maturitou na gymplu. Celoživotně zápasím se čtením nových slov (zaměňuji pořadí písmen) z dějepisem jsem byla na štíru protože jsem nedokázala správně přečíst a napsat letopočet. Kdyby místo trpělivého přístupu paní učitelky v první a druhé třídě (pak jsem se naučila své vady účinně obcházet) mě poslala do PPP, asi by se mnou víc pracovali na druhou stranu, asi bych nemohla ve třetí třídě do výběrové jazykové třídy a v šesté bych nemohla na velmi těžké gymnázium. Už si to celé moc nepamatuji, ale v hodinách psychologie jsme dělali právě testy na poruchy učení a mě ve všem naše školní psycholožka našla nějaký problém, podle ní jsem měla štěstí, protože s diagnózou bych se dostala tak na učňák. Takhle jsem trochu s obtížemi absolvovala gymnázium a mám Bc.

Potvrzení z poradny pouze informuje o zmírnění přístupu, ale rozhodně není diskriminující. Můj bratr má dis-všechno možné a na střední průmyslové škole na to nikdo ohled nebral. Tam se jedná především o přístup na ZŠ.

andelka83
Generální žvanilka 20142 příspěvků 07.02.18 08:55
@Anonymní píše:
Mě diagnostikovali několik vad učení až rok před maturitou na gymplu. Celoživotně zápasím se čtením nových slov (zaměňuji pořadí písmen) z dějepisem jsem byla na štíru protože jsem nedokázala správně přečíst a napsat letopočet. Kdyby místo trpělivého přístupu paní učitelky v první a druhé třídě (pak jsem se naučila své vady účinně obcházet) mě poslala do PPP, asi by se mnou víc pracovali na druhou stranu, asi bych nemohla ve třetí třídě do výběrové jazykové třídy a v šesté bych nemohla na velmi těžké gymnázium. Už si to celé moc nepamatuji, ale v hodinách psychologie jsme dělali právě testy na poruchy učení a mě ve všem naše školní psycholožka našla nějaký problém, podle ní jsem měla štěstí, protože s diagnózou bych se dostala tak na učňák. Takhle jsem trochu s obtížemi absolvovala gymnázium a mám Bc.

To není pravda. Muj muž je dyslektik, maturitu má a kdyby neměl ve věku 20+ jiné starosti, tak by na VŠ šel. Jde jen o to vydat se správným směrem, tím který člověku jde. Můj syn má taky různé dg, teď je v 1 třídě, ale nevidím důvod proč by neměl mít maturitu a i vyšší vzdělání. Holt na češtinu moc nebude, ale je nadaný technicky.

3HE
Generální žvanilka 21903 příspěvků 07.02.18 08:55

@xacxa chodí do 1.třídy - myslela jsem, že je to znát z úvodního příspěvku

3HE
Generální žvanilka 21903 příspěvků 07.02.18 08:56

@andelka83 a zjistili mu dg v PPP nebo je lepší jít psychologovi?

Kelsey
Hvězda diskuse 44882 příspěvků 07.02.18 09:02

Navstevou PPP nic nepokazis. Ano posilaji se deti i ve druhe polovine prvni tridy, kdyz je viditelna potiz. Obvykle je vysledek „dite predcasne zarazene do kolektivu, socialne nevyzrale“. To je problem dnesni doby.
Pokud se neposle do PPP v prvni, tak ve druhe tride urcite, protoze se problemy budou navalovat, stupnovat. My mame nyni ve tride nove ADHD. My jsme to tusily uz loni, ze dite neco ma, posilala se az zacatkem druhe tridy na vysetreni, pocitaly jsme, ze prijde vysledek ADHD prvni stupen podpory a dostala dvojku. Pomucky na stimulaci, soustredeni. Zkracene prace. To mela i pred, ale ted je to podlozene.
Vyzadej si sesity u uc. a vzit je sebou do poradny, kdyz tam pujdete. Driv nebo pozdeji by sama uc. poslala do poradny.
Objednanou schuzku bych urcite nerusila.

Kelsey
Hvězda diskuse 44882 příspěvků 07.02.18 09:05
@3HE píše:
@andelka83 a zjistili mu dg v PPP nebo je lepší jít psychologovi?

V PPP jsou psychologove a zkusene prvostupnarky uc., ktere maji leta praxe.

Paola21
Závislačka 3606 příspěvků 07.02.18 09:06
@xacxa píše:
Dobrý den. Jsem bývalá učitelka v invalidním důchodu. Sice praxe moc nemám, ale jsem z učitelské rodiny. Z mojí zkušenosti jsem si všimladislexie již u druháka a navíc při čtení v cizím jazyce, třídní učitelka to přisuzovala právě cizímu jazyku, a že se v češtině ještě může rozečíst, nicméně v dalším ročníku doporučila sama návštěvu PPP a dislexiebyla potvrzena.
Teď z hlediska školy: je důležité navštěvovat poradnu pravidelně, alespoň jedenkrát za rok, kvůli aktualizaci dokumentace. Protože pokud nemá škola k dispozici aktuální výsledky z PPP nemusí už brát ohled na nějakou poruchu. Je to víceméně pro dobro vaší dcery. Na prvním stupni, kdy má dítě většinou jednu učitelku na vše do 3. třídy, to asi lze zohlednit, ale později musí třídní učitelka seznámit se situací u jednotlivých dětí s jakoukoliv poruchou učitele všech předmětů. Například pokud je doporučené ústní hodnocení, aby dítku nepsali známky.

Jak bývalá učitelka může nevědět, jak se správně píše slovo dyslexie?

smurfka
Nadpozemská drbna 29930 příspěvků 07.02.18 09:08

@3HE byla jsem se synem v ppp ted - kvuli vyjádření k odkladu nástupu na zš..paní mi řekla že oni diagnozy nestanovují, že se musím objednat ke klinickému psycholovi..takže tak.
na PPP se vykašli a objednej se na pořádné vyšetření a ne k těm rádoby odborníkům v ppp kteří jen stanovují odklady ale pořádné vyšetření neudělají protože prý na to nemají povolení, vzdělání či co..takže radím klinický psycholog.. který provádí diagnostiky různých vv, adhd apod..

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

5 jednoduchých tipů, jak si užít Vánoce bez stresu a honičky

Vánoce by měly být svátky klidu a rodinné pohody. Bohužel v posledních letech... číst dále >

Kouzelné vánoční dárky: Hračky, které si vaše miminko zamiluje

Dáváte přednost originálním autorským dárkům před těmi průmyslovými?... číst dále >

Články z Expres.cz

Zvrat v případu Terezy: Vykonstruované důkazy, má slíbené Vánoce v Česku

V pondělí se v Pákistánu uskutečnil další soud s Češkou Terezou Hlůškovou... číst dále >

Konec pohádky u Petra Vojnara: Moderátora opustila matka jeho syna

Když se moderátor Petr Vojnar na konci září na Facebooku podělil o informaci,... číst dále >

Články z Ona Dnes

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu... číst dále >

Pět chyb, kterými si přiděláváme zbytečné vrásky

Nejsme kouzelníci, abychom zastavili čas. A tak se vrásky dříve či později... číst dále >