Pracák a smlouva na dobu určitou

1158
19.5.16 11:44

Pracák a smlouva na dobu určitou

Ahoj holky, mám práci na dobu určitou 1 rok a smlouva končí v půlce července. Mám dva dotazy.
1. Jak a kdy se oznamuje zaměstnavateli, že nemám zájem smlouvu prodloužit? Emailem nebo papírově? Jak dlouho před koncem, když pokud si budu chtít vybrat dovolenou, budu končit už v druhý půlce června?
2. Další práci mám domluvenou od září, mezitím se přihlásím na pracák. Budou se mě ptát, proč nebyla smlouva prodloužena? - co říct, aby to neovlivnilo podporu v nezaměstnanosti?
Nebo je to nezajímá?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

18465
19.5.16 11:46

@lenk Zamestnavateli nemusis o neprodlouzeni smlovuy rikat nic. Dovolenou ti bud umozni cerpat nebo ti ji proplati, to zalezi na nem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
19.5.16 12:04

Proč by se měli ptát na prodloužení smlouvy. Prostě nebyla, nevíš, tečka ;-)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
596
19.5.16 12:06

1)Asi bych čekala, až se zeptá zaměstnavatel. Pokud by se neptal, tak bych to oznámila před nástupem na dovolenou, v případě, že se od tebe očekává, že náhradu za sebe zaškolíš trochu dřív. 2)Pochybuju, že se budou ptát a nenapadá mě, jak by případná odpověď mohla ovlivnit podporu. Ale případně bych řekla, že zaměstnavatel neměl zájem smlouvu prodloužit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Broskev_na_pul
19.5.16 12:22

@lenk Napis mu SMSku :lol: :D :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
59310
19.5.16 13:33

@lenk nikde nic oznamovat nemusíš, prostě uplyne lhůta smlouvy, tam se prodloužení ani neočekává. Na pracáku to samé - uplynula smlouva, hotovo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1158
19.5.16 16:35

Tak děkuju. Asi to moc řeším. Taky musím odevzdat firemní věci- notebook, telefon, předat auto a tak. je mi divné že nikdo neřeší, komu práci předám (zaškolení není akce na pár dní).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14825
19.5.16 18:11
@lenk píše:
je mi divné že nikdo neřeší, komu práci předám (zaškolení není akce na pár dní).

Svému šéfovi. A náhrada za tebe (zaškolení, atd.) je starost tvého zaměstnavatele, ne tvoje. To je holt riziko smlouvy na dobu určitou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
13874
19.5.16 18:18

@lenk a nepočítají automaticky s tím, že máš zájem smlouvu prodloužit a že to tak bude? Já bych si teda domluvila schůzku s šéfem a už teď mu řekla, že smlouvu prodloužit chtít nebudu. Přijde mi to korektní, aby měl čas si najít někoho jiného.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14825
19.5.16 20:09
@nozu píše:
@lenk a nepočítají automaticky s tím, že máš zájem smlouvu prodloužit a že to tak bude?

No, zřejmě ano. Zřejmě počítají s tím, že oni poskytnou nebo neposkytnou milost prodloužení smlouvy a ona - pokud tu milost poskytnou, ji samozřejmě přijme.

@nozu píše:
Já bych si teda domluvila schůzku s šéfem a už teď mu řekla, že smlouvu prodloužit chtít nebudu.

Já ne. Proč bych to měl dělat?

Přijde mi to korektní, aby měl čas si najít někoho jiného.

Hmmm, korektní… Přijde mi korektní, aby se ona včas dozvěděla, zda má zaměstnavatel zájem smlouvu prodloužit a prodloužení jí navrhl. Smlouvu lze na návrh kterékoliv strany prodloužit v předstihu. Když ji do poslední chvíle nechávají v nejistotě, zda jí smlouvu prodlouží, nebo ne, tak se jim to holt takto vrátí. Proč by měla být „korektnější“, než oni sami?

Holt, asi jim připadá, jak ji napínají a budou překvapeni, no. To je riziko licitace.

Edit: To, že je možné, že smlouvu nebudu chtít prodloužit, bych naznačil jen v případě, že bych chtěl vyjednávat o podmínkách (platových, doba neurčitá, apod.).

A v takovém případě by pak bylo na místě podat návrh nové smlouvy s lhůtou pro vyjádření.

Anebo - až přijde na přetřes prodloužení smlouvy, může třeba přistoupit na prodloužení jen o měsíc nebo měsíc a půl (do září, kdy jí bude navazovat nová smlouva). Pro ni to bude mít tu výhodu, že nemusí na pracák a zaměstnavatel získá čas na nalezení a zaškolení obsluhy.

Ale oznamovat předem, že nebude chtít prodlužovat smlouvu, nemá právní ani morální povinnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1158
19.5.16 22:09

Jo, asi předpokládají, že jim padnu štěstím k nohám, když mi smlouvu prodlouží.

co píše @eumedon mi připadá logické. tak na ně víceméně kašlu. jen jim koncem června navrhnu, že si dovyberu dovolenou před ukončením smlouvy.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2685
20.5.16 00:23

@eumedon Zakl. psala, že smlova jí končí 1/2 července. Máme 1/2 května, takže mi skutečně nepřidá nic nekorektního na tom, že se zaměstnavatel ještě nevyjádřil. Ano zakl. nemusí nic předem oznamovat, ale proboha co je tak strašně nenormálního na tom, aby slušný člověk sdělil zaměstnavateli to, že nebude již prodlužovat smlouvu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14825
20.5.16 06:59
@Sojkka píše:
@eumedon Zakl. psala, že smlova jí …proboha co je tak strašně nenormálního na tom, aby slušný člověk sdělil zaměstnavateli to, že nebude již prodlužovat smlouvu.

Nenormální je na tom to, že by se vyjadřovala ke smlouvě (či dodatku), kterou nikdo nenavrhuje.

Příspěvek upraven 20.05.16 v 12:46

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
14825
20.5.16 08:39
2)Pochybuju, že se budou ptát a nenapadá mě, jak by případná odpověď mohla ovlivnit podporu. Ale případně bych řekla, že zaměstnavatel neměl zájem smlouvu prodloužit.

Já bych neříkal nic. Nelhal bych. Pracovní poměr skončil uplynutím doby, na kterou byl sjednán. Tečka.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
23860
20.5.16 12:44
@Sojkka píše:
@eumedon Zakl. psala, že smlova jí končí 1/2 července. Máme 1/2 května, takže mi skutečně nepřidá nic nekorektního na tom, že se zaměstnavatel ještě nevyjádřil. Ano zakl. nemusí nic předem oznamovat, ale proboha co je tak strašně nenormálního na tom, aby slušný člověk sdělil zaměstnavateli to, že nebude již prodlužovat smlouvu.

Podle této logiky by se slušný a chytrý zaměstnavatel měl už dávno vyjádřit - třeba proto, aby měl zaměstnanec dost času najít si novou práci. Kašle na to, jeho problém 8)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama